سبد خرید
روش نگهداری آلو: از تازگی لذت ببرید

روش نگهداری آلو: از تازگی لذت ببرید با 20 نکته

به مقاله روش نگهداری آلو خوش آمدید. آلو یکی از میوه‌های تابستانی خوشمزه‌ای است که بسیاری از ما علاقه داریم به آن لذت ببریم. اما نگهداری درست آلو می‌تواند از تازگی و خوشمزگی آن حفاظت کند. در این مقاله، به بررسی روش‌های نگهداری آلو پرداخته و نکات مهمی را برای اطمینان از تازگی این میوه دلچسب معرفی خواهیم کرد.

روش نگهداری آلو بصورت سنتی

روش نگهداری آلو بصورت سنتی
روش نگهداری آلو بصورت سنتی

دانستن روش نگهداری آلوها می‌تواند به شما کمک کند تا از طعم و کیفیت این میوه لذیذ برای مدت طولانی‌تری لذت ببرید. در ادامه، روش‌های مختلف نگهداری آلو را به شما توضیح می‌دهم:

رسیدن زودتر آلو

 • برای رساندن آلوها به سرعت، می‌توانید آنها را در دمای اتاق قرار دهید و از نور خورشید مستقیم دوری کنید. همچنین، می‌توانید آلوها را در کنار میوه‌های دیگر قرار داده تا گاز اتیلن که تولید کننده رسیدن میوه‌هاست، تسریع شود.

نگهداری آلو

 • آلوها را در دمای اتاق به مدت 2 تا 3 روز می‌توانید نگه دارید. اگر می‌خواهید برای مدت طولانی‌تری نگه دارید، بهتر است آنها را در یخچال قرار دهید.
 • برای نگهداری در یخچال، آلوها را در کیسه پلاستیکی یا جعبه محکم بگذارید تا از رطوبت خارجی محافظت شوند. همچنین، در قسمت سرد یخچال (در حدود 32-36 درجه فارنهایت) قرار دهید.
 • برای نگهداری آلو در فریزر، آلوها را بدون پوست و هسته به داخل کیسه‌های مناسب برای فریزر بگذارید و هوای اضافی را از کیسه‌ها خارج کنید. سپس آلوها را در فریزر قرار دهید. این آلوها می‌توانند تا 6 ماه در فریزر نگه داری شوند.
 • برای استفاده از آلوهای فریز شده، آنها را به آرامی در دمای اتاق یا در یخچال تا چند ساعت قبل از مصرف قرار دهید تا برگردند به حالت طبیعی.

دانستن روش نگهداری آلو و نگهداری صحیح آلوها می‌تواند به شما این امکان را بدهد که در تمام فصول از طعم لذیذ این میوه استفاده کنید و از تازگی آن لذت ببرید.

روش نگهداری آلو بصورت ملل

روش نگهداری آلو بصورت ملل
روش نگهداری آلو بصورت ملل

نگهداری در یخچال

یکی از بهترین روش‌های نگهداری آلو، قرار دادن آن در یخچال است. آلوها در دماهای پایین تر از اتاق خود را به مدت طولانی‌تری تازه نگه می‌دارند. بنابراین، بلافاصله پس از خرید آلوها را در کیسه‌های نایلونی قرار دهید و در سبد میوه‌های یخچال خود بگذارید. این هم یک روش نگهداری آلو بود.

استفاده از کیسه‌های نایلونی

استفاده از کیسه‌های نایلونی تازگی آلو را حفظ می‌کند. اگر آلوها خود را در کیسه‌های نایلونی قرار دهید و هوای اضافی را از آنها خارج کنید، می‌توانید از تماس آلوها با هوا جلوگیری کنید و فرصت رشد باکتری‌ها و پوسیدگی آلوها را کاهش دهید.

ترشی کردن آلوها

اگر آلوها خیلی رسیده و شیرین شده‌اند و نمی‌خواهید بلافاصله مصرف کنید، می‌توانید آنها را ترشی کنید. برای این کار، آلوها را در مخلوطی از آب و سرکه قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید. این کار می‌تواند آلوها را برای مدت طولانی‌تری تازه نگه دارد. این مورد هم یک روش نگهداری آلو بود.

حتما بخوانید
راز ته دیگ خوشمزه

نکاتی در مورد خرید آلو

 • هنگام خرید آلو، به انتخاب میوه‌هایی با پوست صحیح و بدون زخمی توجه کنید. آلوهایی که نرم به نظر می‌آیند و پوست آنها چروک و چسبیده است، معمولاً رسیده‌تر هستند.
 • بوی آلو نیز می‌تواند نشان‌دهنده رسیدگی آن باشد. آلوهایی با بوی معتدل و شیرین عالی هستند.

20 نکته مهم در روش نگهداری آلو

pul02
20 نکته مهم در روش نگهداری آلو

به منظور نگهداری بهینه آلو و افزایش مدت زمان تازگی آن، می‌توانید از تعدادی از نکات زیر استفاده کنید:

 1. آلوها را در یخچال نگه دارید: آلوها را در یخچال در دمای حدود ۴-۷ درجه سانتیگراد نگه دارید.
 2. در ظرف مناسب: آلوها را در ظروف با درپوش محکم یا کیسه‌های پلاستیکی مناسب نگه دارید.
 3. آبکشی نکنید: قبل از نگهداری، آلوها را آبکشی نکنید؛ زیرا آبکشی می‌تواند طعم و مواد مغذی را از دست بدهد.
 4. تمیزی: آلوها را قبل از نگهداری به دقت تمیز کنید و هر گونه آسیب یا زخمهایی را برش دهید.
 5. خشک نگه داری: آلوها را خشک نگه دارید تا از پوسیدگی جلوگیری شود.
 6. جداگانه نگه داری: آلوها را از سایر میوه‌ها جداگانه نگه دارید تا از تبعیض رنگی و طعمی جلوگیری شود.
 7. استفاده از کاغذ نانوایی: اگر می‌خواهید آلوها را به صورت تازه خشک کنید، از کاغذ نانوایی استفاده کنید و آنها را در آفتاب خشک کنید.
 8. نه در معرض آفتاب: آلوها را از مستقیم آفتاب دور نگه دارید.
 9. تازگی: آلوهایی که به نمای زنگ زده یا پوسیده شده‌اند را از دست بدهید.
 10. فریزر: می‌توانید آلوها را نیز در فریزر نگه دارید، اما قبل از این کار آنها را به صورت برش‌های مناسب و یا کره‌ها بی‌پوست کرده و در ظروف مناسب منجمد کنید.
 11. بسته‌بندی هوا: از جذب هوای زیاد درون ظرف یا کیسه‌ها جلوگیری کنید.
 12. مصرف به موقع: آلوها را در زمان مناسب مصرف کنید؛ زیرا مدت زمان نگهداری آنها محدود است.
 13. تعویض ظرف: در صورت لزوم آلوها را به ظرف جدیدی منتقل کنید تا پوسیدگی یکی از آلوها بر روی دیگری منتقل نشود.
 14. تهویه: مطمئن شوید که ظروفی که آلوها در آن نگه داری موجود است دارای تهویه مناسب هستند.
 15. استفاده از کیسه‌های تراشه: از کیسه‌های تراشه که برای نگهداری میوه‌ها مناسب هستند استفاده کنید.
 16. مصرف زودهنگام: آلوها را به محض رسیدن به تازگی خود مصرف کنید.
 17. نگهداری در درجه حرارت یخچال: تازه‌ترین آلوها را در قسمت خنک یخچال نگه دارید.
 18. بخورید یا تهیه کنید: آلوها را بخورید یا به سرعت در غذاها و تنقلات تهیه کنید تا تازگی آنها حفظ شود.
 19. انتخاب نوع مقاوم: آلوهایی با پوست مقاوم‌تر را انتخاب کنید که به مدت طولانی‌تری نگهداری می‌شوند.
 20. نظم در مصرف: مصرف آلوها را به ترتیب تاریخ واحد بدهید تا از برگزاری زمان نگهداری بیش از حد جلوگیری شود.

نتیجه‌گیری در روش نگهداری آلو

نگهداری درست آلوها می‌تواند از تازگی و طعم خوشمزه آنها حفاظت کند. با قرار دادن آلوها در یخچال، استفاده از کیسه‌های نایلونی و حتی ترشی کردن آنها، می‌توانید از آلوها بهره‌وری کامل ببرید. روش نگهداری آلو یکی از مهمترین مراحل در حفظ تازگی و کیفیت این میوه است. برای روشن شدن روش نگهداری آلو، باید توجه کنیم که روش نگهداری آلو باید به درستی انجام شود تا بهره‌ی کامل از خواص این میوه مفید برداشت کنیم.

حتما بخوانید
پخت غذا در ظروف سنگی: راهنمای کامل

یکی از مهمترین جنبه‌ها در روش نگهداری آلو، دما و محیط نگهداری است. بهترین روش برای نگهداری آلو در دمای یخچال با دمای حدود ۴-۷ درجه سانتیگراد است. همچنین، آلوها را در ظروف مناسب با درپوش قرار داده و از ورود هوا به آنها جلوگیری کرده و آلوها را از نیشکر و آسیب‌های خارجی محافظت کنید.

در روش نگهداری آلو، نیز به تمیزی و نظافت آلوها توجه کنید. قبل از نگهداری، آلوها را با دقت بشویید و هر گونه زخم یا خرابی را ترتیب دهید. همچنین، توصیه می‌شود آبکشی نکنید، زیرا این کار می‌تواند طعم و مواد مغذی آلو را تضعیف کند.

روش نگهداری آلو به صورت منظم و با توجه به تاریخ واحد آلوها انجام شود. همچنین، اگر آلوها به سرعت مصرف نشدند، می‌توانید آنها را منجمد کرده و در دمای مناسب در فریزر نگه دارید. به این ترتیب با اجرای روش نگهداری آلو به درستی، آلوها را بدون از دست دادن کیفیت و تازگی آنها، برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنید.

پرسش‌های متداول برای نگهداری آلو

در زیر پرسش‌های متداول در مورد نگهداری آلو به همراه پاسخ‌های آنها آمده است:

 1. چگونه بفهمم آلو رسیده است؟
  • آلوهای رسیده معمولاً به رنگ زرد یا نارنجی تغییر می‌کنند. همچنین، با فشار دادن به آرامی به آلو، اگر آن نرم و خمیری شود، نشان‌دهنده رسیدگی آن است.
 2. چگونه آلوهای رسیده را نگهداری کنیم؟
  • آلوهای رسیده را در دمای اتاق به مدت 2 تا 3 روز می‌توانید نگه دارید. اگر می‌خواهید برای مدت طولانی‌تری نگه دارید، آنها را در یخچال قرار دهید و در کیسه پلاستیکی محکم بسته کنید.
 3. چگونه آلوهای رسیده را در فریزر نگهداری کنیم؟
  • برای نگهداری آلوها در فریزر، آنها را بدون پوست و هسته به داخل کیسه‌های مناسب برای فریزر بگذارید و هوای اضافی را از کیسه‌ها خارج کنید. سپس آلوها را در فریزر قرار دهید. این آلوها می‌توانند تا 6 ماه در فریزر نگه داری شوند.
 4. چگونه از آلوهای فریز شده استفاده کنیم؟
  • برای استفاده از آلوهای فریز شده، آنها را به آرامی در دمای اتاق یا در یخچال تا چند ساعت قبل از مصرف قرار دهید تا برگردند به حالت طبیعی. معمولاً می‌توانید آنها را در آشپزی، دسرها یا آبمیوه‌ها استفاده کنید.
 5. آیا می‌توانیم هسته آلوها را حذف کنیم قبل از نگهداری در فریزر؟
  • بله، می‌توانید هسته آلوها را قبل از نگهداری در فریزر حذف کنید. این کار می‌تواند فرآیند نگهداری و استفاده آسان‌تری را فراهم کند.
 6. چگونه می‌توانیم از آلوهای فریز شده در آشپزی استفاده کنیم؟
  • آلوهای فریز شده را می‌توانید در تهیه کمپوت، پای، دسرها، آبمیوه‌ها و حتی در برخی از پخت‌های گوشتی مانند قرمه سبزی استفاده کنید. آنها معمولاً برای طعم‌دهی و افزودن عطر و طعم به غذاها استفاده می‌شوند.

با پیروی از این راهنما، می‌توانید آلوهای خود را به بهترین شکل نگهداری کرده و از طعم خوشمزه آنها لذت ببرید.

شما می توانید در دوره های آموزش آشپزی نیز شرکت نمایید. مرکز آموزش آنلاین آشپزی بهترین ها را برای شما عزیزان تهیه کرده است. اپلیکیشن آموزش آنلاین آشپزی را حتما نصب کنید و به عنوان یک کتاب دیجیتالی آشپزی از آن استفاده کنید.

تهیه شده در :‌ سایت آشپزی  1TouchFood

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *