سبد خرید
طرز تهیه آبگوشت قنبید

طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی اصل برای 6 نفر

امتیاز post

در مقاله حاضر طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی اصل برای 6 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصیل آموزش داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت قنبید را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها مخصوصا طرز تهیه آبگوشت قنبید دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است. آموزش جذاب طرز تهیه آبگوشت زیره کرمان را از دست ندهید.

آبگوشت ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آبگوشت قنبید نیز یکی از این آبگوشت هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آبگوشت قنبید بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت.

آبگوشت ها همانطور که بیان گردید از خوراکی های سنتی ما ایرانی ها می باشد. آبگوشت ها انواع گوناگونی دارند و تقریبا می توان گفت که در هر منطقه ای آبگوشت های متنوع و خاص مربوط به آن منطقه وجود دارد. عموما آبگوشت ها دارای مقادیری گوشت – دنبه – گوجه فرنگی – رب – نخود – لوبیا و … می باشند. آبگوشت قنبید یکی از انواع آبگوشت ها می باشد.

طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی خوشمزه
طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی خوشمزه

عموما سرو آبگوشت در دو مرحله انجام می پذیرد. مرحله اول سرو آبگوشت ها در بخش مربوط به آب و مرحله دوم مربوط به مواد داخل آب می باشد. گاها آن مواد را با گوشت کوب حسابی کوبیده و له می کنند و با ترشیجات – پیاز – فلفل و انواع چاشنی دیگر میل می کنند. این مواد لزوما برای آبگوشت قنبید کاربرد ندارد. شما مواد اولیه برای طرز تهیه آبگوشت قنبید را در بخش خود کامل مطالعه نمایید.

تاریخچه طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی

همانطور که می دانید آبگوشت قنبید یکی از انواع محلی و سنتی آبگوشت های اصیل ایرانی است. درباره تاریخچه آبگوشت در کتاب آشپزی که به زبان فارسی نمی باشد (البته کاملترین کتاب آشپزی و مرجع می باشد) آورده شده که آبگوشت غذای مخصوص ایرانی ها بوده است. آبگوشت قنبید نیز یکی از این غذاهای ناب و خوشمزه است.

مثلا در باب غذاهای سنتی ایرانی که همان آبگوشت ها می باشد آورده شده که نخودآب یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که بر پایه آبگوشت ها بنا نهاده شده است. همانطور که بیان گردید آبگوشت ها انواع مختلف و متنوعی دارند که این بر اساس قومیت ها و ساختار و شرایط اقلیمی آن منطقه بوده است. انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) نیز خواندنی هستند.

نکته مهمی که می بایست در تاریخچه آبگوشت ها بیان گردد در این است که علت بوجود آمدن این غذا و انواع آبگوشت ها و علی الخصوص آبگوشت قنبید یکجا نشینی یا همان شهرنشینی می باشد. به همین علت است که این غذاهای خوشمزه بوجود آمده است. در ادامه طرز تهیه آبگوشت قنبید را با یکدیگر بررسی کرده و خواهیم آموخت.

طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی محلی
طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی محلی

درباره تاریخچه غذای آبگوشت قنبید می بایست چنین بیان نمود که آبگوشت قنبید از غذاهای شهر قم می باشد. این شهر مرکز استان قم است. شهر قم نیز از شهر های مذهبی ایران عزیزمان است. همانطور که می دانید شهر قم قدمت مذهبی بسیاری دارد و بدلیل قومیت های مختلف و شرایط اقلیمی خاصی که دارد مردمان منطقه توانسته اند غذاهای خوشمزه ای را نیز طبخ نمایند.

شهر قم دارای غذاهای مختلفی است که همه این غذاها همچنین طرز تهیه آبگوشت قنبید همگی در دسته غذاهای محلی قرار می گیرند که شما عزیزان می توانید طرز تهیه انواع غذاهای محلی را بطور کامل همراه با همه مناطق و قومیت های آن مطالعه نمایید و اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص طرز تهیه آبگوشت قنبید و دیگر غذاهای خوشمزه محلی بررسی نمایید.

آموزش طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی

درباره آموزش طرز تهیه آبگوشت قنبید مطالب مفصلی بیان کرده ایم. طرز تهیه آبگوشت قنبید را به صورت مرحله به مرحله در زیر برایتان همراه با جدول ارزش غذایی کامل قرار داده ایم. برای دانستن روش و طرز تهیه آبگوشت قنبید ابتدا شما می بایست بدانید که از چه مواد اولیه ای می خواهید استفاده نمایید. درباره مواد اولیه آبگوشت قنبید می توان گفت که حاوی لوبیا سفید – گوشت گردن – کلم قمری و … می باشد.

حتما بخوانید
طرز تهیه کله جوش با کشک اصفهان برای 3 نفر
طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی لذیذ
طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی لذیذ

در طرز تهیه آبگوشت قنبید مشاهده می نمایید که از مواد اولیه خاصی استفاده شده است. این مواد اولیه در اکثر آبگوشت ها یکسان و مشترک هستند. سعی کرده ایم تا بهترین و اصلی ترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت قنبید را برایتان بصورت کاملا حرفه ای و کاربردی قرار داده تا خودتان بتوانید در منزل این آبگوشت قنبید را با بهترین کیفیت طبخ نمایید.

از آنجایی که هر منطقه بر اساس قومیت و شرایط اقلیمی مختص خود دارای نوع خاصی از آبگوشت ها است مواد اولیه آنها نیز مربوط به خود آنجاست و ممکن است مواد اولیه آنها با یکدیگر متفاوت بوده باشد. این تفاوت در مواد اولیه نیز در کیفیت و طعم نیز قابل تشخیص است. در کنار آبگوشت قنبید طرز تهیه انواع ترشی و شور را نیز مطالعه نمایید.

حتما طرز تهیه انواع ماکارونی و پاستا و طرز تهیه انواع نان و طرز تهیه انواع دیزی را نیز مطالعه نمایید. غذاهای سنتی ایرانی همه بسیار خوشمزه هستند از اینرو پیشنهاد می کنیم طرز تهیه آبگوشت قنبید را کامل مطالعه نمایید. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

دوره آموزش آنلاین تهیه انواع دلمه
دوره آموزش آنلاین تهیه انواع دلمه

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آبگوشت قنبید

آموزش طرز تهیه آبگوشت متنجنه با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد. برای طرز تهیه آبگوشت قنبید میبایست نکاتی را رعایت کنید تا یک آبگوشت خوشمزه و ناب طبخ کنید.

 • در نظر داشته باشید برای طرز تهیه آبگوشت قنبید حتما زمان پخت را طولانی انجام دهید. برای خوش طعم شدن آبگوشت می بایست زمان پخت زیاد باشد.
 • به هیچعنوان شعله اجاق گاز زیاد نباشد. شعله یکدست و کم باشد. این باعث می شود حرارت یکسان بوده و طعم بینظیری به آبگوشت شما دهد.
 • حبوبات یکی از اصلی ترین بخش ها برای طرز تهیه آبگوشت قنبید است. از اینرو حتما 24 ساعت قبل یا بیشتر بایتسی خیسانده شود. با عوض کردن آب آن نیز در این مدت نفخ حبوبات گرفته می شود.
 • اگر با خیساندن حبوبات پوست آن جدا شد مطمئن باشید که حبوبات شما تازه نیست و کهنه است.
 • سعی کنید از مواد اولیه تازه استفاده کنید و در صورت در دسترس بودن از مواد اولیه ارگانیک استفاده کنید. ارگانیک بودن مواد اولیه یعنی بازگرداندن سلامتی به بدن. این نکته مهمی در طرز تهیه آبگوشت قنبید می باشد. هم تازه و هم ارگانیک.
 • اگر در دسته افرادی هستید که نفخ حبوبات شما را آزار می دهد برای گرفتن بیشتر نفخ حبوبات شما می توانید آنها را بجوشانید و کفی که ناشی از جوشاندن آنها بوجود می آید را دور بریزید. بعد از جوشاندن حبوبات را بدون آب جوشیده به ظرف یا همان دیگ اصلی آبگوشت برگردانید.
 • بهترین ظرف برای تهیه آبگوشت قنبید دیگ سنگی است. اگر در دسترس نبودن از دیگ های چدنی استفاده کنید. اگر چدنی هم در دسترس نبود از دیگ های مسی استفاده کنید. این ظروف باعث خوشمزه شدن آبگوشت شما می شوند. پس متوجه شدید که در طرز تهیه آبگوشت قنبید از دیگ های دیگر استفاده نکنید.
 • یکی از اصلی ترین و بهترین ادویه ها برای انجام طرز تهیه آبگوشت قنبید ادویه زردچوبه است. از اینرو بدانید که هیچ ادویه ای جای زردچوبه را نخواهد گرفت.
 • شما برای خوش طعم شدن آبگوشت قنبید می توانید از مقدار کمی دم کرده زعفران نیز استفاده نمایید.
 • اگر می خواستید در طرز تهیه آبگوشت قنبید از گوشت استفاده کنید هیچ گوشتی گوشت گردن نمی شود. گوشت گردن هم چرب است و هم نرم و لطیف.
 • بعد از بررسی طرز تهیه آبگوشت قنبید سرو خیلی مهم است. حتما کنار آبگوشت از ترشیجات استفاده نمایید. ترشیجات در کنار آبگوشت باعث خوشمزه تر شدن می شود و خوردن آن را لذیذ تر می کند.
 • در طرز تهیه آبگوشت قنبید بایستی بعد از پخت حتما از سبزیجات در سرو استفاده کنید. سبزی خوردن و علی الخصوص نعناع تازه. برگ نعناع خواص زیادی دارد. مخصوصا در کنار غذایی مانند آبگوشت. باعث هضم آسان تر آبگوشت می شود.
 • حتی الامکان سعی کنید از روغن در تهیه آبگوشت خودتان استفاده نکنید. اگر نیاز به چربی بیشتری به غیر از گوشت گردن داشتید از دنبه استفاده کنید که هم خواص زیادی دارد و هم خوشمزه تر و خوش طعم تر است.
 • حواستان به سر ریز شدن آبگوشت روی شعله گاز علی الخصوص در طرز تهیه آبگوشت قنبید باشید. این کار خیلی خطرناک است.
 • پیاز چهار قاچ – نارنج تازه قاچ شده – سبزی خوردن با نعناع تازه – نان سنگک و دوغ تازه سفره آبگوشتی شما را رنگین تر می کند. پس حتما در سرو آبگوشت از اینها استفاده کنید تا برای میهمانان جذاب تر باشد. حتما این تنوع رنگی با ظرف های قشنگ شما تکمیل تر می شود.
حتما بخوانید
آش دوغ اردبیل

در پایین طرز تهیه آبگوشت قنبید را به صورت کاملا اصیل و سنتی قرار داده ایم. امیدواریم مراحل را گام به گام و مرحله به مرحله انجام داده تا یک آبگوشت خوشمزه و بینظیر را برای عزیزانتان طبخ نمایید. حتما در سایت مرکز آموزش آنلاین آشپزی ثبت نام کرده و ما را با نظرات خود خوشحال نمایید.

منتظر نظرات پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. دوره های ما علی الخصوص دوره آموزش آشپزی عمومی 1 بهترین فرصت برای ارتقا هنر آشپزی می باشد. شما عزیزان با شرکت در این دوره می توانید آشپزی را اصولی تر و حرفه ای تر بیاموزید. نوش جانتان و موفق باشید. مطالعه آموزش انواع غذا با گوشت و غذا با حبوبات و غذا با ژامبون و غذا با کشک را از دست ندهید.

چاپ دستور

طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی اصل برای 6 نفر

طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی مرحله به مرحله

یکی از غذاهای محلی و سنتی استان قم آبگوشت قنبید است که از ترکیب نخود، لوبیا سفید، سیب ‌زمینی، قنبید، لیمو عمانی، گوجه‌ فرنگی، گوشت، پیاز، نمک و زردچوبه تهیه می شود. اسم این غذا از کلمه قمنبید یا همان نبات قم گرفته شده است. این غذا معمولا همراله سبزیخوردن، پیاز، ماست و نان سرو می شود. در ادامه طرز تهیه این غذای لذیذ و محبوب را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 30
 • زمان پخت: 90
 • مجموع زمان: 120
 • بازدهی: 6 1x
 • دسته: آبگوشت
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • 500 گرم گوشت سردست گوسفند
 • 200 گرم لوبیا سفید
 • 100 گرم گندم بدون پوست
 • 2 عدد کلم قمری درشت یا قنبید
 • 3 عدد پیاز
 • 2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
 • 1 قاشق غذاخوری پودر لیمو عمانی
 • نمک و فلفل به میزان لازم
 • زردچوبه و ادویه کاری به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

گندم و لوبیا سفید را جداگانه خیس کرده و هر چند ساعت یک بار آب آن را عوض کنید تا کاملا تمیزشود و نفخ آن از بین برود. یک قابمه مناسب را همراه 4 الی 5 پیمانه آب روی حرارت گذاشته و گندم و لوبیا را به آن اضافه کنید.

مرحله دوم

یک تابه متوسط را روی حرارت قرار دهید و کمی روغن داخل آن بریزید. پیازها را نگینی خرد کنید و بعد از اینکه روغن داغ شد آن را به تابه اضافه کرده و تفت دهید تا کاملا شفاف و طلایی رنگ شود. پودر کاری و زردچوبه را به قابلمه اضافه کنید و هم بزنید تا خامی ادویه ها گرفته شود.

مرحله سوم

پیاز سرخ شده و گوشت را به قابلمه حاوی گندم و لوبیا اضافه کنید. اجازه دهید تمام مواد به آرامی پخته شوند. بعد از اینکه گوشت نیم پز شد، کلم قمری را خرد کرده و همراه رب گوجه فرنگی، نمک و فلفل به قابلمه اضافه کنید.

مرحله چهارم

بعد از اینکه آبگوشت کاملا پخته و آماده شد، پودر لیموعمانی را به آبگوشت اضافه کرده و بعد از ده دقیقه آن را از روی حرارت بردارید.

نکات مهم و ترفندها

شما می توانید به دلخواه به آبگوشت خود سیب زمینی نیز اضافه کنید.

استفاده از گوجه فرنگی تازه جایگزین فوق العاده ای برای رب گوجه فرنگی می باشد.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: ۱
 • کالری: 320
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت قنبید

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی اصل برای 6 نفر - آموزش آشپزی آنلاین
تهیه آبگوشت قنبید قمی 4

طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی بصورت قدم به قدم و آسانترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت قنبید عالی و خانگی و کاملترین روش طرز تهیه آبگوشت قنبید مجلسی با نکات طلایی

نوع: آبگوشت

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت قنبید

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 320

زمان آماده سازی: PT0H30M

زمان پخت و پز: PT1H30M

زمان کل: PT2H00M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۵۰۰ گرم گوشت سردست گوسفند
 • ۲۰۰ گرم لوبیا سفید
 • ۱۰۰ گرم گندم بدون پوست
 • ۲ عدد کلم قمری درشت یا قنبید
 • ۳ عدد پیاز
 • ۲ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
 • ۱ قاشق غذاخوری پودر لیمو عمانی
 • نمک و فلفل به میزان لازم
 • زردچوبه و ادویه کاری به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آبگوشت قنبید را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *