سبد خرید
آجون ایلیجالی

آجون ایلیجالی شماره 1 دنیای مدیا

امتیاز post

آجون ایلیجالی تهیه‌کننده، مجری و روزنامه‌نگار اهل کشور ترکیه است که پیشنهاد می کنیم حتما زندگینامه و فعالیت های ایشان را مطالعه نمایید.

فهرست مطالب

زندگینامه آجون ایلیجالی اعجوبه دنیای مدیا و مغز متفکر برنامه سازی ترکیه

آجون ایلیجالی چهره برتر دنیای رسانه ترکیه
آجون ایلیجالی چهره برتر دنیای رسانه ترکیه

آجون در 29 ماه می سال 1969 در شهر ادیرنه ترکیه به دنیا آمد. اصلیت خانواده وی به ارزروم شهری در شرق ترکیه بر می گردد.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر ادیرنه و تحصیلات دبیرستان خود را در استانبول گذراند. تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه استانبول در رشته دبیری زبان انگلیسی گذراند اما نتوانست از آنجا فارغ التحصیل شود. اما در دوران دانشگاه شروع به کارآفرینی نمود و بجای پایان دوره تحصیلات شروع به کار کرد و به عنوان نویسنده ورزشی در رادیو و تلویزیون ورزشی ترکیه آغاز به کار کرد.

فعالیت های کاری آجون ایلیجالی

آجون در 22 سالگی در سال 1990 برای اولین بار به عنوان خبرنگار ورزشی در کانال showtv فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1999 آجون ایلیجالی به عنوان مجری برنامه Acun Firarda (آجون در حال فرار) انتخاب شد که بخشی از برنامه تلویزیونی بود که هدف آن معرفی جاذبه های گردشگری جهان بود اما بعدها در سال 2002 به عنوان یک برنامه مستقل از کانال تلویزیونی showtv تولید و پخش شد و تا سال 2006 نیز ادامه داشت. در آن برنامه آجون ایلیجالی به شهرهای مختلف و معروف ترکیه مانند ازمیر، کوش آداسی، کاپادوکیا و پاموک کاله و به بیش از 100 کشور جهان سفر و مکانها و جاذبه های گردشگری و توریستی آنها را به بینندگان معرفی کرد. این برنامه تلویزیونی بسیار پربیننده و پرطرفدار بود و اجرای جذاب او جذابیت برنامه را دو برابر میکرد و همین امر باعث شهرت بسیار سریع آجون شد.

آجون ایلیجالی در آجون فیراردا
آجون ایلیجالی در آجون فیراردا

در سال 2002 آجون ایلیجالی شروع به تولید برنامه تلویزیونی برای پربیننده ترین کانالهای تلویزیونی ترکیه نمود.

در سال 2004 شرکت خود را با نام Acun Medya در زمینه سیستم عامل های دیجیتال و تجارت الکترونیک با سرمایه 3 میلیون لیر را تاسیس کرد که زمینه فعالیت او تولید برنامه های تلویزیونی بود و به سرعت به یک برند بزرگ در ترکیه تبدیل گردید.

از همان ابتدا شروع به تولید برنامه های تلویزیونی خصوصاً مسابقه نمود. از جمله مسابقه های موفق و پربیننده کانال show tv می توان به مسابقه سوروایور “سوروایور تورکیه” Survivor Türkiye در سال 2005 اشاره کرد. این مسابقه محبوب علاوه برترکیه طرفداران بسیاری در کشورهای دیگر مانند ایران و کشورهای عربی نیز دارد و با علاقه دنبال می شود. این برنامه عامل اصلی به شهرت رسیدن او نیز بحساب می آید.

از دیگر مسابقات موفق می توان به مسابقه صدای برتر ترکیه یا همان ” او سس تورکیه” O Ses Türkiye  در 10 اکتبر ماه 2011 و مسابقه استعدادیابی ترکیه ” یتنک سیز سینز تورکیه” Yetenek Sizsiniz Türkiye  در 10 اکتبر ماه 2009 اشاره کرد.

این برنامه ها جز محبوبترین و پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی ترکیه انتخاب شدند و آجون ایلیجالی توانست سرمایه بسیار بزرگی از این طریق بدست آورد. حتما طرز تهیه چی کوفته ترکیه بدون گوشت برای ۸ نفر را کامل مطالعه نمایید.

در سال 2013 آجون کانال تلویزیونی اختصاصی خودش یعنی TV8 را که در سال 1999 تاسیس شده بود اما دارای شهرت چندانی نبود خریداری و تمامی برنامه های تلویزیونی خودش را از کانال تلویزیونی خودش تولید و پخش کرد. در سال 2014 نیز به عنوان یکی از برترین کانالهای تلویزیونی ترکیه شروع به پخش بصورت HD نمود.

در سال 2016 آجون کانال تلویزیونی TV8.5 را تاسیس و به پخش اختصاصی برنامه های ورزشی و تفریحی نمود.

مسابقه صدای برتر ترکیه یا همان ” او سس تورکیه” O Ses Türkiye

این مسابقه که جزء پربیننده ترین مسابقه خوانندگی ترکیه بحساب می آید. اولین بار در سال 2011 توسط شرکت آجون مدیا در کانال تلویزیونی  ShowTV پخش شد و در سالهای 2012-2014 نیز در کانال تلویزیونی StarTV تولید و پخش گردید اما بعدها با خرید کانال TV8 توسط آجون این برنامه پرمخاطب به آن کانال تلویزیونی منتقل شده و تا به امروز نیز پخش آن ادامه دارد. آجون به عنوان تهیه کننده و مجری در این برنامه فعالیت دارد و تا به امروز خوانندگان بسیاری را به دنیای موسیقی ترکیه معرفی کرده است.

آجون ایلیجالی مسابقه او سس تورکیه
آجون ایلیجالی مسابقه او سس تورکیه

مسابقه سوروایور “سوروایور تورکیه” Survivor Türkiye

این برنامه در سال 2005 از کانال تلویزیونی D و بین سالهای 2006-2012 از کانال ShowTV و بین سالهای 2013-2014 از کانال StarTV پخش شد اما از سال 2015 به کانال شخصی آجون TV8 انتقال یافت و هم اکنون نیز در حال پخش و اکران می باشد. جایزه فصل اول 150.000 یورو و جایزه فصل دوم و سوم 250.000 یورو و برای فصل چهارم نیز 500.000 دلار بود.

آجون ایلیجالی مسابقه سوروایور تورکیه
آجون ایلیجالی مسابقه سوروایور تورکیه

مسابقه سوروایور ترکیه پلتفرمی مشابه مسابقه سوروایور آمریکایی است اما تفاوت هایی نیز بین این دو مسابقه وجود دارد. در مسابقات سوروایور ترکیه در مورد نحوه و اجرای بازی، نحوه حذف شرکت کنندگان و نحوه برنده شدن در هر فصل تغییراتی جزئی وجود دارد.

اما تنها موردی که در این فصل تغییر نکرده این است که شرکت کنندگان برای پیروزی در بازی باید بیشترین امتیاز را کسب کنند و این امتیاز عموماً از طریق رای گیری یا چالش های پیروزی کسب می شود. برخلاف نسخه اصلی این مسابقه بینندگان هر هفته در مسابقات فینال به شرکت کنندگان محبوب خود رای می دهند.

حتما بخوانید
وسایل آشپزخانه به انگلیسی با ترجمه و تلفظ

مسابقه سوروایور مسابقه ای است مهیج و ژانر این مسابقه ماجراجویی و هیجان است در آن دو تیم ده نفره به مدت 4 ماه در دو جزیره متفاوت زندگی می کنند آنها باید برای خود آب و غذا پیدا کرده و در مسابقاتی که در جزیره دیگر انجام می دهند پیروز شوند تا از مسابقه حذف نشوند. این مسابقات تاکنون در جزایز مختلف و کشورهای پاناما، فیلیپین و جمهوری دومینیک برگزار شده است.

تهیه کننده و مجری این برنامه نیز از آغاز تا به امروز با خود آجون ایلیجالی بود. در سال 2020 رکورد لایو اینستاگرام را تنها در دو دقیقه با 3 میلیون بیننده شکست و هم اکنون رکورددار و سلطان لایو اینستاگرام نیز می باشد و در حال حاضر یکی از ثروتمند ترین افراد ترکیه است.

مسابقه استعدادیابی ترکیه ” یتنک سیز سینز تورکیه” Yetenek Sizsiniz Türkiye

هدف اصلی این برنامه به نمایش گذاشتن استعدادهای مردم ترکیه بود و اولین بار در سال 2009 توسط آجون تولید و به تلویزیون آمد. بین سالهای 2009-2012 از کانال تلویزیونی showTV و 2012-2014 از کانال تلویزیونی starTV و بین سالهای 2014-2018 از کانال شخصی خود آجون یعنی TV8 پخش و اکران شد. اما در نهایت در همان سال 2018 آخرین فصل خود را به پایان رساند.

نسخه اصلی این مسابقه برنامه پرطرفدار American’s Got Talent  که مجموعه مسابقه استعدادیابی است که از شبکه NBC آمریکا پخش می شود. استعدادهای خوانندگان، رقاصان، کمدین ها، نوازندگان و در کل هر استعداد نمایشی در تمامی سنین در این برنامه شرکت می کرده و برای بردن جایزه بزرگ 1 میلیون دلاری رقابت می کنند.

آجون ایلیجالی در مسابقه استعدادیابی ترکیه
آجون ایلیجالی در مسابقه استعدادیابی ترکیه

مسابقه هستی یا نیستی “وارمیسین یوک موسون” Varmısın Yokmusun

آجون ایلیجالی و مسابقه هستی یا نیستی
آجون ایلیجالی و مسابقه هستی یا نیستی

این مسابقه با ژانری فوق العاده متفاوت در سال 2007-2010 از شبکه تلویزیونی ShowTV پخش شد و سالهای 2011 -2013 نیز از کانال تلویزیونی FoxTV پخش و از سال 2013-2016 نیز مجدداً از کانال تلویزیونی showTV اکران شد. نسخه اصلی این مسابقه مربوط به کشور فرانسه بود اما از نظر دکوراسیون و گرافیک شباهت زیادی به نسخه آمریکایی داشت.

آجون ایلیجالی در مسابقه هستی یا نیستی
آجون ایلیجالی در مسابقه هستی یا نیستی

سال 2018 آجون ایلیجالی توسط مجله واریتی به عنوان یکی از 500 تاجر با نفوذ جهان در حوزه رسانه و سرگرمی معرفی شد. طرز تهیه انواع غذاهای ترکی و طرز تهیه انواع غذاهای ملل بسیار خواندنی هستند.

مسابقه مستر شف ترکیه masterchef turkey

این مسابقه یکی از پرطرفدارترین مسابقات تلویزیونی در زمینه غذا و آشپزی است که نسخه اصلی این برنامه در سال 1990 از کشور انگلستان پخش و اکران شد.

آجون ایلیجالی در مسابقه مستر شف ترکیه
آجون ایلیجالی در مسابقه مستر شف ترکیه

مسابقه مستر شف ترکیه در سال 2011 با سرمایه گذاری شرکت Bloom Medya در 13 قسمت تولید و پخش شد با چند سال تاخیر در اکران این برنامه درسال 2018 آجون مجدداً شروع به تولید و پخش این مسابقات از کانال شخصی خودش یعنی همان TV8 نمود، این مسابقه در 33 قسمت پخش و تولید گردید. در سال 2019 این مسابقه پرطرفدار در 79 قسمت و در سال 2020 نیز در 134 قسمت پخش شد.

آجون ایلیجالی و مسابقه مستر شف ترکیه
آجون ایلیجالی و مسابقه مستر شف ترکیه

داوران مسابقه مستر شف ترکیه

این مسابقه دارای 3 داور حرفه ای و مشهور در زمینه آشپزی می باشند.

محمت یالچین کایا  Mehmet Yalçınkaya

سومر سیوری اوغلو Somer Sivrioğlu

دانیلو زاننا Danilo Zanna

محمت یالچین کایا  Mehmet Yalçınkaya

محمت در 21 ژانویه 1974 در شهر بولو به دنیا آمد. از بهترین مدیران در حوزه مدیریت و خدمات رستوران می باشد. او در کشورهای فرانسه، ایتالیا، قطر، آلمان و یونان به مدیریت و راه اندازی آشپزخانه پرداخته است. در سال 2005 زندگینامه و تخصص او به عنوان trend Chef در مجله معروف ” Culinary ” که از جمله برترین مجلات در حوزه غذا و آشپزی می باشد در ایالات متحده آمریکا منتشر گردید.

محمت یالچین کایا داور مسابقه مستر شف ترکیه
محمت یالچین کایا داور مسابقه مستر شف ترکیه

در سال 2008 در مسابقاتolympiade-der-koeche IKA/ که هر چهار سال یکبار در آلمان برگزار می شود مقام سوم در دنیا را کسب نمود. او در نمایشگاهها، جشنواره های و مسابقات مختلف شرکت و مدل، لوح و گواهینامه های فراوانی را کسب نمود.

وی به عنوان یکی از اولین سرآشپزهای ترکیه فعال در زمینه Füzyon Mutfağı که همان غذاهای ترکیبی بود استفاده کرد که مورد استقبال قرار گرفت.

در سال 2012 به عنوان مدیر تیم تورکولینا در فدراسیون آشپزهای ترکیه در این المپیک جهانی به مقام دوم رسید.

در ترکیه نیز سالها در رستوران ها و هتل های بسیاری به عنوان سرآشپز فعالیت داشته و از سال 2018 به عنوان داور masterchef ترکیه انتخاب شد.

لیست بیش از 400 غذاهای ایرانی از دسته مقالات بسیار خواندنی برای آشپزی ایرانی است. از اینرو مطالعه این مقاله فراموش نشود.

سومر سیوری اوغلو Somer Sivrioğlu

در 25 می 1971 در شهر استانبول متولد شد. جایی که او 25 سال در آنجا زندگی کرد. مادر سومر یک سر آشپز حرفه ای و رستوران دار بود و همین امر باعث علاقه او به آشپزی شد و تحصیلات خود را در زمینه آشپزی و مدیریت رستوران در کشور استرالیا به پایان رساند. در سال 2007 یک رستوران ترک با نام Efendy در بالیمن شهر سیدنی افتتاح کرد. در سال 2016 توانست دومین رستوران خود در سیدنی در بارانگارو افتتاح نماید.

سومر سیوری اوغلو داور مسابقه مستر شف
سومر سیوری اوغلو داور مسابقه مستر شف

در روزنامه اجتماعی ترکی بنام Yeni Vatan یک ستون هفتگی دارد که آن ستون مخصوص اخبار آشپزی است. وی همچنین مجری برنامه تلویزیونی  Somer’s Kitchen در کانال showTV می باشد.

سومر سیوری اوغلو
سومر سیوری اوغلو

جوایز :

2013 :

در بسیاری از برنامه های مقام های ارشد در حوزه پذیرایی و خدمات آشپزی فعالیت داشت و در امر راه اندازی رستوران و غذاخوری های خصوصی و زنجیره ای و ملی بسیاری مشارکت داشت.

2012 :

برنده جایزه بهترین مزه

2011 :

برنده رستوران ویژه از سوی RCNSW Awards of Excellence WINNER

2010 :

برنده بهترین رستوران ترکی از سوی RCNSW Awards of Excellence WINNER

2010 :

برنده بهترین رستوران از سوی Inner West Courier WINNER

Danilo Zanna

دانیلو متولد 15 اپریل 1982 در ایتالیا می باشد. شغل خانواده او آشپزی بود و همین امر باعث شد از کودکی با غذاهای ایتالیایی آشنا شود. بدلیل علاقه اش به غذاهای ترک به ترکیه سفر کرد و علاقه اش باعث شد یک رستوران غذاهای ایتالیایی و ترکی را در استانبول افتتاح کند.

حتما بخوانید
سبک آموزش آنلاین آشپزی

دانیلو از چهره های محبوب تلویزیون ترکیه می باشد و علاوه بر این که جز داوران مسابقه مستر شف ترکیه می باشد؛ در چندین برنامه تلویزیونی دیگر مانند برنامه زاهیده و غیره نیز حضور داشت.

دانیلو زاننا داور مسابقه مستر شف
دانیلو زاننا داور مسابقه مستر شف

دانیلو در اصل با برنامه آشپزی ” کاری ایتالیایی” شناخته می شود که در کانال تلویزیونی Planet Kitchen تهیه و ارائه کرد. وی در انیستیوی آشپزی دانشگاه Kadir Has در استانبول که شامل فرهنگ رستورانهای کشورهای مختلف می باشد روی غذاهای ایتالیایی کار می کرد.

دانیلو زاننا
دانیلو زاننا

پس از تعطیل شدن کانال Planet Kitchen ، درسال 2015 وی با برنامه های “Elin Oğlu” که از ATV پخش میشد فعالیت داشت و در NTV در برنامه “Lezzetin Şarkısı” به صفحه نمایش آمد.

سرانجام در سال 2019 به عنوان هیات داوران برنامه مستر شف ترکیه Turkey Masterchef که از کانال TV8 پخش میشد انتخاب شد. وی همچنین مجری برنامه MasterChef Junior نیز میباشد.

فرمت برنامه مستر شف ترکیه

در این مسابقه دو تیم 7 نفره متشکل از شرکت کنندگان در تیم های قرمز و آبی یا سیاه و سفید تقسیم می شوند. هیات داوران مسابقه نیز متشکل از 3 آشپز حرفه ای و مشهور هستند. دو تیم غذاهای مورد نظر آنها را در مدت زمان معین می پزند سپس داوران با خوردن غذا به تیم ها امتیاز دهی می کنند.

با توجه به مراحل مسابقه غذاهای درخواستی داوران متفاوت است اما عموماً از معرفترین غذاهای ترکی در این مسابقه استفاده می شود.

در طول هفته 3 مسابقه تیمی برگزار شده و از تیم بازنده در هر دوره یک نفر کاندیدای حذف از مسابقه می گردد. در انتها نیز کسی جایگزین نمی شود و بنابر تصمیم کارگردان تعداد فینالیست ها از قبل مشخص شده و یکنفر در آخر هر دوره به عنوان قهرمانی انتخاب می گردد.

آجون ایلیجالی موسس آکادمی آشپزی آجون مدیا (آجون ایلیجالی)

آجون ایلیجالی در دانشگاه نیشان تاشی استانبول یکی از معتبرترین دانشگاهها در کشور ترکیه اقدام به برگزاری دوره های حرفه ای آشپزی طبق آخرین متدهای روز دنیا نمود. محل برگزاری این دوره ها در دانشکده تکنولوژی نوین NEO Tech دانشگاه نیشان تاشی در منطقه مسلک استانبول می باشد.

این دوره ها شامل دوره های حرفه ای آشپزی و دوره حرفه ای نان و شیرینی پزی می باشد.

دوره آشپز حرفه ای ترکیه
دوره آشپز حرفه ای ترکیه

تمامی شرکت کنندگان پس از اتمام موفقیت آمیز دوره کارآموزی فرصت اشتغال در هتل ها و رستورانهای صاحب نام را با نظارت و همراهی دقیق آکادمی و اخذ توصیه نامه ها و معرفی نامه های لازم را خواهند داشت.

شرکت کنندگان این دوره پس از اتمام موفقیت آمیز دوره های کارآموزی به مسابقات مستر شف دعوت می شوند.

آکادمی آجون مدیا (آجون ایلیجالی) ،  با بهره گیری از جدیدترین  و خلاقترین متد های آموزشی در دانشکده فناوری های نوین NeoTech  دانشگاه نیشان تاشی آغاز بکار کرده است.

دپارتمان آموزش آشپزی حرفه ای این آکادمی آماده ارائه دوره ها و خدمات حرفه ای و کاربردی در زمینه پخت و پز با بهره گیری از اساتید متخصص و تحت نظر سرآشپزهای بنام می باشد.

همچنین این آکادمی فرصت کارآموزی و اشتغال شرکت کنندگان در حوزه رقابتی آشپزی را فراهم آورده است.

خط مشی آکادمی آجون مدیا (آجون ایلیجالی)

آکادمی آجون مدیا (آجون ایلیجالی) با شعار ” بگذار رویای تو تخصصت شود”  اقدام به تربیت افراد متخصص، اخلاق مدار و حرفه ای در حوزه کسب و کار آشپزی نموده و هنرجویان خود را از نقطه صفر شروع آموزش تا ورود به عرصه اشتغال تخصصی همراهی می نماید.

مزایای دوره های آکادمی آجون مدیا

آکادمی آجون ایلیجالی با همکاری دانشگاه علمی کاربردی نیشان تاشی و اعطای مدرک معتبر به شرکت کنندگان دوره ها و امکان برگزاری دوره های حضوری و غیر حضوری (آنلاین) فرصت ورود حرفه ای شرکت کنندگان را به بازار کار و صنعت فراهم می آورد.

مربیان و اساتید آکادمی آجون مدیا (آجون ایلیجالی)

تمامی اساتید و مربیان دپارتمان آموزش آشپزی آکادمی آجون ایلیجالی از سرآشپزها و آشپزهای حرفه ای می باشند که در کنار هنر آشپزی مهارت های نوین و خلاقانه انتقال دانش و مربی گیری و تدریس را کسب نموده اند.

مدرک آکادمی آجون مدیا

به تمامی شرکت کنندگانی که موفق به پایان رساندن دوره های مختلف آکادمی آجون مدیا و کسب نمره قبولی در پایان دوره گردند مدرک معتبر با مهر دانشگاه نیشان تاشی و اعتبار بین المللی اعطاء خواهد شد.

مربیان و اساتید آکادمی آجون مدیا (آجون ایلیجالی)

نام مدرس سوابق اجرایی
Ömer Tezel فارغ التحصیل موسسه آشپزی آمریکا

سرآشپز ویژه

Üryan Doğmuş فارغ التحصیل موسسه آشپزی آمریکا

موسس و سرآشپز رستوران های دو برند معروف Batard و Zula

Cem Ekşi موسس و سرآشپز رستوران Mabou در استانبول
Claudio Chinali سراشپز رستوران ایتالیا Eataly در استانبول
Deniz Temel مالک و موسس و سرآشپز رستوران Alaf
Efe Anıl Çetin سرآشپز بخش سس و سالاد هتل های Raffles
Fehmi Samancı مشاور سرآشپز

کارشناس آشپزی ترک

Alican Gürbüz مشاور سرآشپز دوره های آشپزی خلاق

متخصص آشپزی تجربی

Aydın Demir مشاور سرآشپز

کارشناس آشپزی ترک

Mürşit Göksüzoğlu مدیر ارشد بخش آشپزی رستورانهایSoho در استانبول
Nilgün Ertuğ موسس و مالک رستوران Dolce
Yaren Çarpar مشاور سرآشپز در زمینه کترینگ
Zeynep Pınar Taşdemir موسس، مالک و سرآشپز رستوران Araka

فرصت های کارآموزی در آکادمی آجون مدیا

علاوه بر رستورانهای اساتید و مربیان آکادمی آجون ایلیجالی کارآموزی فارغ التحصیلان دوره ها در رستورانها و هتل های زیر امکان پذیر می باشد.

 1. Swissotel
 2. 4 Seasons Hotel
 3. Çırağan
 4. Fairmont Quasar Hotel
 5. Nobu: https://instagram.com/nobuistanbul?igshid=1x8krwnvh81u
 6. Türk Restaurant: https://instagram.com/turkfatihtutak?igshid=10dxxao6vdnfs
 7. Azur Restaurant: https://instagram.com/azur.restaurant?igshid=elx2ds1dkikk
 8. Od Urla: https://instagram.com/odurla?igshid=1u54qb2nm2nnr
 9. Alaf: https://instagram.com/alafkurucesme?igshid=zsh7e2ncd4by
 10. Soho House
 11. Mikla: https://instagram.com/miklarestaurant?igshid=15464bdocrs3w

فرصت های شغلی

تمامی شرکت کنندگان پس از اتمام موفقیت آمیز دوره کارآموزی فرصت اشتغال در هتل ها و رستورانهای صاحب نام را با نظارت و همراهی دقیق آکادمی و اخذ توصیه نامه ها و معرفی نامه های لازم را خواهند داشت.

آموزش آنلاین آشپزی

وان تاچ فود آموزشگاه آنلاین آشپزی با ایجاد زیر ساخت های مناسب امکان حضور هنرجویان بصورت آنلاین را فراهم نموده است.

مژده به علاقمندان حضور در این دوره ها

تهیه و ترجمه : 1TouchTurkey.com

2 comments

 1. Bakariz

 2. Kesınıklı iyi dir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *