سبد خرید
طرز تهیه آبگوشت کلم همدان

طرز تهیه آبگوشت کلم همدان خوشمزه 6 نفره

در مقاله حاضر طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصیل آموزش داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله بتوانید دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها مخصوصا طرز تهیه آبگوشت کلم همدان دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است.

آبگوشت ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آبگوشت کلم همدان نیز یکی از این آبگوشت هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آبگوشت کلم همدان بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت. آموزش جذاب طرز تهیه آش رشته اردبیل را از دست ندهید.

طرز تهیه آبگوشت کلم همدان خوشمزه
طرز تهیه آبگوشت کلم همدان خوشمزه

آبگوشت ها همانطور که بیان گردید از خوراکی های سنتی ما ایرانی ها می باشد. آبگوشت ها انواع گوناگونی دارند و تقریبا می توان گفت که در هر منطقه ای آبگوشت های متنوع و خاص مربوط به آن منطقه وجود دارد. عموما آبگوشت ها دارای مقادیری گوشت – دنبه – گوجه فرنگی – رب – نخود – لوبیا و … می باشند. آبگوشت کلم همدان یکی از انواع آبگوشت ها می باشد.

عموما سرو آبگوشت در دو مرحله انجام می پذیرد. مرحله اول سرو آبگوشت ها در بخش مربوط به آب و مرحله دوم مربوط به مواد داخل آب می باشد. گاها آن مواد را با گوشت کوب حسابی کوبیده و له می کنند و با ترشیجات – پیاز – فلفل و انواع چاشنی دیگر میل می کنند. این مواد لزوما برای آبگوشت کلم همدان کاربرد ندارد. شما مواد اولیه برای طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را در بخش خود کامل مطالعه نمایید.

تاریخچه طرز تهیه آبگوشت کلم همدان

همانطور که می دانید آبگوشت کلم همدان یکی از انواع محلی و سنتی آبگوشت های اصیل ایرانی است. درباره تاریخچه آبگوشت در کتاب آشپزی که به زبان فارسی نمی باشد (البته کاملترین کتاب آشپزی و مرجع می باشد) آورده شده که آبگوشت غذای مخصوص ایرانی ها بوده است. آبگوشت کلم همدان نیز یکی از این غذاهای ناب و خوشمزه است.

مثلا در باب غذاهای سنتی ایرانی که همان آبگوشت ها می باشد آورده شده که نخودآب یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که بر پایه آبگوشت ها بنا نهاده شده است. همانطور که بیان گردید آبگوشت ها انواع مختلف و متنوعی دارند که این بر اساس قومیت ها و ساختار و شرایط اقلیمی آن منطقه بوده است.

کلم قمری و طرز تهیه آبگوشت کلم همدان
کلم قمری و طرز تهیه آبگوشت کلم همدان

نکته مهمی که می بایست در تاریخچه آبگوشت ها بیان گردد در این است که علت بوجود آمدن این غذا و انواع آبگوشت ها و علی الخصوص آبگوشت کلم همدان یکجا نشینی یا همان شهرنشینی می باشد. به همین علت است که این غذاهای خوشمزه بوجود آمده است. در ادامه طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را با یکدیگر بررسی کرده و خواهیم آموخت.

درباره تاریخچه غذای آبگوشت قرمه همدان می بایست چنین بیان نمود که آبگوشت قرمه همدان از غذاهای شهر همدان می باشد. این شهر مرکز استان همدان است. شهر همدان نیز از شهر های قدیمی و کهن ایران عزیزمان است. همانطور که می دانید شهر همدان قدمت بسیاری دارد و بدلیل قومیت های مختلف و شرایط اقلیمی خاصی که دارد مردمان منطقه توانسته اند غذاهای خوشمزه ای را نیز طبخ نمایند.

شهر همدان دارای غذاهای مختلفی است که همه این غذاها همچنین طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان همگی در دسته غذاهای محلی قرار می گیرند که شما عزیزان می توانید طرز تهیه انواع غذاهای محلی را بطور کامل همراه با همه مناطق و قومیت های آن مطالعه نمایید و اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان و دیگر غذاهای خوشمزه محلی بررسی نمایید.

دوره آموزش تهیه فلافل و هوموس
دوره آموزش تهیه فلافل و هوموس

آموزش طرز تهیه آبگوشت کلم همدان

درباره آموزش طرز تهیه آبگوشت کلم همدان مطالب مفصلی بیان کرده ایم. طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را به صورت مرحله به مرحله در زیر برایتان همراه با جدول ارزش غذایی کامل قرار داده ایم. برای دانستن روش و طرز تهیه آبگوشت کلم همدان ابتدا شما می بایست بدانید که از چه مواد اولیه ای می خواهید استفاده نمایید.

حتما بخوانید
بریانی

درباره مواد اولیه آبگوشت کلم همدان می توان گفت که حاوی سیر – پیاز – کلم قمری – گوشت آبگوشتی یا همان گوشت گردن – سیب زمینی – نخود و کشک می باشد. آموزش فوق العاده انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) را نیز مطالعه کنید.

در طرز تهیه آبگوشت کلم همدان مشاهده می نمایید که از مواد اولیه خاصی استفاده شده است. این مواد اولیه در اکثر آبگوشت ها یکسان و مشترک هستند. سعی کرده ایم تا بهترین و اصلی ترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را برایتان بصورت کاملا حرفه ای و کاربردی قرار داده تا خودتان بتوانید در منزل این آبگوشت کلم همدان را با بهترین کیفیت طبخ نمایید.

از آنجایی که هر منطقه بر اساس قومیت و شرایط اقلیمی مختص خود دارای نوع خاصی از آبگوشت ها است مواد اولیه آنها نیز مربوط به خود آنجاست و ممکن است مواد اولیه آنها با یکدیگر متفاوت بوده باشد. این تفاوت در مواد اولیه نیز در کیفیت و طعم نیز قابل تشخیص است. در کنار آبگوشت کلم همدان طرز تهیه انواع ترشی و شور را نیز مطالعه نمایید.

حتما طرز تهیه انواع آش و طرز تهیه انواع خورشت و طرز تهیه انواع دیزی را نیز مطالعه نمایید. غذاهای سنتی ایرانی همه بسیار خوشمزه هستند از اینرو پیشنهاد می کنیم طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را کامل مطالعه نمایید. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

طرز تهیه آبگوشت کلم همدان مرحله به مرحله
طرز تهیه آبگوشت کلم همدان مرحله به مرحله

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آبگوشت کلم همدان

آموزش طرز تهیه آش کلم ارومیه (یرتخلی) با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد. برای طرز تهیه آبگوشت کلم همدان میبایست نکاتی را رعایت کنید تا یک آبگوشت خوشمزه و ناب طبخ کنید.

 • در نظر داشته باشید برای طرز تهیه آبگوشت کلم همدان حتما زمان پخت را طولانی انجام دهید. برای خوش طعم شدن آبگوشت می بایست زمان پخت زیاد باشد.
 • به هیچعنوان شعله اجاق گاز زیاد نباشد. شعله یکدست و کم باشد. این باعث می شود حرارت یکسان بوده و طعم بینظیری به آبگوشت شما دهد.
 • حبوبات یکی از اصلی ترین بخش ها برای طرز تهیه آبگوشت کلم همدان است. از اینرو حتما 24 ساعت قبل یا بیشتر بایتسی خیسانده شود. با عوض کردن آب آن نیز در این مدت نفخ حبوبات گرفته می شود.
 • اگر با خیساندن حبوبات پوست آن جدا شد مطمین باشید که حبوبات شما تازه نیست و کهنه است.
 • سعی کنید از مواد اولیه تازه استفاده کنید و در صورت در دسترس بودن از مواد اولیه ارگانیک استفاده کنید. ارگانیک بودن مواد اولیه یعنی بازگرداندن سلامتی به بدن. این نکته مهمی در طرز تهیه آبگوشت کلم همدان می باشد. هم تازه و هم ارگانیک.
 • اگر در دسته افرادی هستید که نفخ حبوبات شما را آزار می دهد برای گرفتن بیشتر نفخ حبوبات شما می توانید آنها را بجوشانید و کفی که ناشی از جوشاندن آنها بوجود می آید را دور بریزید. بعد از جوشاندن حبوبات را بدون آب جوشیده به ظرف یا همان دیگ اصلی آبگوشت برگردانید.
 • بهترین ظرف برای تهیه آبگوشت کلم همدان دیگ سنگی است. اگر در دسترس نبودن از دیگ های چدنی استفاده کنید. اگر چدنی هم در دسترس نبود از دیگ های مسی استفاده کنید. این ظروف باعث خوشمزه شدن آبگوشت شما می شوند. پس متوجه شدید که در طرز تهیه آبگوشت کلم همدان از دیگ های دیگر استفاده نکنید.
 • یکی از اصلی ترین و بهترین ادویه ها برای انجام طرز تهیه آبگوشت کلم همدان ادویه زردچوبه است. از اینرو بدانید که هیچ ادویه ای جای زردچوبه را نخواهد گرفت.
 • شما برای خوش طعم شدن آبگوشت کلم همدان می توانید از مقدار کمی دم کرده زعفران نیز استفاده نمایید.
 • اگر می خواستید در طرز تهیه آبگوشت کلم همدان از گوشت استفاده کنید هیچ گوشتی گوشت گردن نمی شود. گوشت گردن هم چرب است و هم نرم و لطیف.
 • بعد از بررسی طرز تهیه آبگوشت کلم همدان سرو خیلی مهم است. حتما کنار آبگوشت از ترشیجات استفاده نمایید. ترشیجات در کنار آبگوشت باعث خوشمزه تر شدن می شود و خوردن آن را لذیذ تر می کند.
 • در طرز تهیه آبگوشت کلم همدان بایستی بعد از پخت حتما از سبزیجات در سرو استفاده کنید. سبزی خوردن و علی الخصوص نعناع تازه. برگ نعناع خواص زیادی دارد. مخصوصا در کنار غذایی مانند آبگوشت. باعث هضم آسان تر آبگوشت می شود.
 • حتی الامکان سعی کنید از روغن در تهیه آبگوشت خودتان استفاده نکنید. اگر نیاز به چربی بیشتری به غیر از گوشت گردن داشتید از دنبه استفاده کنید که هم خواص زیادی دارد و هم خوشمزه تر و خوش طعم تر است.
 • حواستان به سر ریز شدن آبگوشت روی شعله گاز علی الخصوص در طرز تهیه آبگوشت کلم همدان باشید. این کار خیلی خطرناک است.
 • پیاز چهار قاچ – نارنج تازه قاچ شده – سبزی خوردن با نعناع تازه – نان سنگک و دوغ تازه سفره آبگوشتی شما را رنگین تر می کند. پس حتما در سرو آبگوشت از اینها استفاده کنید تا برای میهمانان جذاب تر باشد. حتما این تنوع رنگی با ظرف های قشنگ شما تکمیل تر می شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه یتیمچه مشهدی خوشمزه برای 4 نفر

در پایین طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را به صورت کاملا اصیل و سنتی قرار داده ایم. امیدواریم مراحل را گام به گام و مرحله به مرحله انجام داده تا یک آبگوشت خوشمزه و بینظیر را برای عزیزانتان طبخ نمایید. حتما در سایت مرکز آموزش آنلاین آشپزی ثبت نام کرده و ما را با نظرات خود خوشحال نمایید.

منتظر نظرات پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. دوره های ما علی الخصوص دوره آموزش آشپزی عمومی 1 بهترین فرصت برای ارتقا هنر آشپزی می باشد. مطالعه آموزش انواع غذا با گوشت و غذا با کشک و غذا با حبوبات را از دست ندهید.شما عزیزان با شرکت در این دوره می توانید آشپزی را اصولی تر و حرفه ای تر بیاموزید. نوش جانتان و موفق باشید.

چاپ دستور

طرز تهیه آبگوشت کلم همدان خوشمزه 6 نفره

طرز تهیه آبگوشت کلم همدان سنتی

آبگوشت کلم قمری یکی از محبوب ترین غذاهای محلی استان همدان است. طرز تهیه این غذا راحت و آسان می باشد و از ارزش غذایی بالایی دارد و این آبگوشت پروتئین و هیدرات کربن بدن را تامین می کند. این غذا با کشک سرو می شود به همین دلیل دارای کلسیم بالایی نیز می باشد.

در ادامه طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را خدمت شما عزیزان شرح می دهیم.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 20
 • زمان پخت: 90
 • مجموع زمان: 110
 • بازدهی: 6 1x
 • دسته: آبگوشت
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • 500 گرم گوشت آبگوشتی
 • 2 حبه سیر
 • ۱ عدد پیاز
 • ۱ عدد کلم قمری
 • ۲ عدد سیب زمینی
 • ۱ پیمانه نخود
 • ۱ پیمانه کشک
 • نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

نخود را حداقل از شب قبل در آب خیس کنید و هر چند ساعت یکبار آب آن را عوض کنید. پیاز را نگینی خرد کنید. یک قابلمه را روی حرارت ملایم گذاشته و مقدار کمی روغن بریزید، سپس پیاز را اضافه کنید و هم بزنید تا طلایی شود.

زردچوبه را به همراه گوشت بریزید و تفت دهید تا رنگ گوشت کمی تیره شود. سیر ها را رنده کنید سپس آن را به پیاز و گوشت اضافه کنید و کمی هم بزنید. فلفل را به همراه ۴ لیوان آب بریزید. کمی هم بزنید سپس در قابلمه را گذاشته و اجازه دهید به مدت ۳ ساعت بپزد.

مرحله دوم

سیب زمینی ها و کلم را پوست بگیرید سپس ریز خرد کنید. در یک تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. اجازه دهید داغ شود، سپس کلم ها و سیب زمینی ها را در آن سرخ کنید.

زمانی که گوشت نیم پز شد، کلم ها و سیب زمینی های سرخ شده را به آن اضافه کنید و بگذارید آبگوشت حداقل ۱ ساعت خوب جا بیفتد. زمانی که آبگوشت کاملا پخت کشک را به ان اضافه کرده و از روی حرارت بردارید سپس سرو کنید.

نکات مهم و ترفندها

می توانید به دلخواه برای خوشمزه تر شدن آبگوشت مقداری نعنا خشک به آن اضافه کنید. به این ترتیب که بعد از اینکه گوشت پخته شد آن را در یک تابه به همراه مقداری روغن تفت دهید سپس به آبگوشت اضافه کنید.

هنگام سرو می توانید مقداری نان در آبگوشت ترید کنید.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: 1
 • کالری: 100
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت کلم همدان

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آبگوشت کلم همدان خوشمزه 6 نفره - آموزش آنلاین آشپزی
کلم 1

طرز تهیه آبگوشت کلم همدان اصل و بهترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت کلم قمری همدان مجلسی و آموزش آسان و قدم به قدم طرز تهیه آبگوشت کلم همدان با نکات طلایی

نوع: آبگوشت

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت کلم همدان

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 100

زمان آماده سازی: PT0H20M

زمان پخت و پز: PT1H30M

زمان کل: PT1H50M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۵۰۰ گرم گوشت آبگوشتی
 • ۲ حبه سیر
 • ۱ عدد پیاز
 • ۱ عدد کلم قمری
 • ۲ عدد سیب زمینی
 • ۱ پیمانه نخود
 • ۱ پیمانه کشک
 • نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آبگوشت کلم همدان را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5