سبد خرید
نسبت گوشت و دنبه کوبیده: بهترین ترکیب مواد کباب کوبیده

نسبت گوشت و دنبه کوبیده: بهترین ترکیب مواد کباب کوبیده

سلام به شما علاقمندان کباب کوبیده. امروز نسبت گوشت و دنبه کوبیده را کامل خواهید آموخت. درست کردن کباب کوبیده‌ای لذیذ با بافت نرم و آبدار، نیاز به مهارت و تجربه دارد و این کار فوت و فن‌های خاصی دارد. یکی از این فنون مربوط به استفاده مناسب از گوشت چرخ‌کرده و دنبه یا چربی در ترکیب مواد اولیه کوبیده است. این نسبت گوشت و دنبه بسته به تعداد سیخ‌ها، وزن گوشت و نوع بافت آن متغیر است. همچنین مقدار پیاز نیز در این نسبت مهم است تا بهترین ترکیب برای کباب کوبیده به دست آید.

بهترین نسبت گوشت و دنبه کوبیده

بهترین نسبت گوشت و دنبه کوبیده
بهترین نسبت گوشت و دنبه کوبیده

بهترین ترکیب برای آماده‌سازی مایه کباب کوبیده شامل ۳۰ درصد گوشت سردست گوساله، ۳۰ درصد قلوه‌گاه گوسفندی و ۴۰ درصد پیاز به همراه نمک، فلفل و دنبه است. این ترکیب به کباب طعمی فوق‌العاده و بافتی نرم و آبدار می‌بخشد.

نسبت گوشت و دنبه کوبیده بر اساس وزن

نسبت گوشت و دنبه کوبیده بر اساس وزن
نسبت گوشت و دنبه کوبیده بر اساس وزن

نسبت مناسب برای گوشت و دنبه کوبیده برای هر کیلوگرم گوشت، ۱۵۰ گرم دنبه است. اگر مخلوط گوشت گوسفندی و گوساله یک کیلو وزن داشته باشد، می‌توانید ۱۵۰ گرم دنبه یا ۲ قاشق غذاخوری دنبه را به مخلوط اضافه کنید. این مقدار دنبه به کباب آبداری می‌دهد و طعم آن را بهبود می‌بخشد.

بهترین زمان اضافه کردن دنبه

صرف دانستن نسبت گوشت و دنبه کوبیده به تنهایی مهم نیست. برای آماده‌سازی مایه کباب کوبیده، گوشت و دنبه را جداگانه چرخ کنید و سپس ترکیب آن‌ها را چندین بار چرخ بزنید تا مایه به خوبی مخلوط شود. دنبه در کباب کوبیده نه تنها به عنوان چربی مورد استفاده قرار می‌گیرد بلکه برای چسبندگی بهتر گوشت به سیخ نیز کمک می‌کند. طرز تهیه کباب کوبیده را بخوانید.

حتما بخوانید
آموزش آشپزی از ابتدا با 25 نکته طلایی

نقش دنبه در کباب کوبیده

دنبه نقش مهمی در آبدار کردن کباب دارد و از آن می‌توان استفاده کرد تا کباب نرم و طعم‌دهنده‌ای بسیار لذیذ به دست آید. از این رو، بهتر است دنبه را از ترکیب کباب کوبیده حذف ننمایید. در صورتی که بوی دنبه را متوجه می‌شوید، می‌توانید با استفاده از ترفندهایی مانند افزودن کره به دنبه و استفاده از زردچوبه برای طعم‌دهی، عطر دنبه را کمتر کنید و آن را برای طعم‌سازی کوبیده استفاده کنید.

نقش دنبه در کباب کوبیده
نقش دنبه در کباب کوبیده

همانطور که بیان کردیم، در تهیه کباب کوبیده، دنبه نقش حیاتی ایفا می‌کند. این عنصر به منظور افزودن آبداری به غذا به کار می‌رود و در صورت استفاده از آن، نیازی به اضافه کردن چربی مثل کره نیست. همچنین، با عدم استفاده از دنبه و تنها استفاده از مخلوط گوشت گوساله و گوسفندی، کباب بافتی خشک و سفت به خود می‌گیرد. اما دنبه تنها به آبداری کباب محدود نمی‌شود؛ حین پخت کباب، دنبه تاثیرات مثبتی بر روی طعم و مزه غذا دارد و باعث می‌شود کباب کوبیده بسیار خوش‌طعم‌تر شود. همچنین، استفاده از دنبه در مخلوط گوشت کباب کوبیده باعث چسبندگی بهتر گوشت به سیخ می‌شود. از اینرو دانستن نسبت گوشت و دنبه کوبیده بسیار مهم است.

نکات مهم در نسبت گوشت و دنبه کوبیده

نکات مهم در نسبت گوشت و دنبه کوبیده
نکات مهم در نسبت گوشت و دنبه کوبیده

نسبت استاندارد:

برای هر کیلوگرم گوشت کباب کوبیده، می‌توانید حدود 150 گرم دنبه یا 2 قاشق غذاخوری دنبه استفاده کنید. این نسبت به طور عمومی برای گوشت گوسفند و گوساله مناسب است.

نوع گوشت:

برخی از رسپی‌ها از ترکیب گوشت گوسفند و گوشت گوساله استفاده می‌کنند. در این صورت، بهتر است نسبت گوشت گوسفند به گوشت گوساله را برای دستیابی به نتیجه مطلوب در نظر بگیرید.

نوع دنبه:

دنبه معمولاً از چربی گوسفند به عنوان ماده اصلی تهیه می‌شود. اما در صورتی که به دنبه دسترسی ندارید، می‌توانید از سایر مواد چربی مانند چربی گیاهی مثل کره استفاده کنید. این مواد به کباب طعم و بافت مخصوصی می‌دهند.

حتما بخوانید
طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی با دستور طلایی

ترکیبات دیگر:

همچنین برای بهبود طعم کباب کوبیده، می‌توانید از ترکیبات دیگری مانند پیاز، نمک، فلفل، و ادویه‌ها به مخلوط خود اضافه کنید. این ترکیبات به تنوع طعم و آرومایی کباب کمک می‌کنند.

چرخ کردن مخلوط:

برای تهیه مایه کباب کوبیده، گوشت و دنبه را جداگانه چرخ کنید و سپس آن‌ها را ترکیب کنید. چرخ کردن مخلوط چندین بار تا به خوبی مخلوط شوند، به دستیابی به بافت مناسب کمک می‌کند.

آزمایش و تنظیم:

ممکن است نیاز به تنظیم نسبت گوشت و دنبه بر اساس سلیقه شما و مواد موجود داشته باشید. بهتر است با تست‌های کوچک آزمایش کنید تا به بهترین نتیجه برای خود برسید.

اهمیت دنبه:

دنبه نقش مهمی در آبدار کردن و بهبود طعم کباب دارد، بنابراین بهتر است از آن استفاده کنید. در صورت نیاز به حذف بوی دنبه، می‌توانید از ترفندهایی مانند اضافه کردن کره به دنبه و استفاده از زردچوبه برای بهبود طعم و کم کردن بوی دنبه استفاده کنید. نسبت گوشت و دنبه کوبیده لذت کباب کوبیده را معنی می کند. ادویه کباب کوبیده را فراموش نکنید.

سخن پایانی

در تهیه کباب کوبیده در خانه، بهترین روش برای افزایش چسبندگی گوشت از دنبه استفاده کردن است. اگر نیاز به کم کردن بوی دنبه دارید، می‌توانید از ترفندهایی مانند استفاده از مقدار مناسب دنبه به نسبت وزن گوشت، اضافه کردن کره به دنبه حین چرخ کردن، و افزودن زردچوبه برای بهبود طعم استفاده کنید. این راهکارها به شما کمک می‌کنند عطر دنبه را کاهش دهید و از آن به عنوان یک عنصر مهم در تهیه کباب کوبیده بهره‌برداری کنید.

مرکز آموزش آنلاین آشپزی بهترین ها را برای شما عزیزان تهیه کرده است. اپلیکیشن آموزش آنلاین آشپزی را حتما نصب کنید و به عنوان یک کتاب دیجیتالی آشپزی از آن استفاده کنید.

تهیه شده در :‌ سایت آشپزی  1TouchFood

6 comments

 1. شهلا آصف زاده

  سلام ادویه کباب کوبیده از چه ادویه هایی تشکیل میشود

  1. محسن پور ابراهیم آبادی

   سلام
   فقط نمک و فلفل سیاه
   برای تنظیم میزان ترد بودن کباب هم با تغییر مقدار پیاز چرخ شده در مایه کباب این کار را انجام دهید ، بعضیا جوش شیرین میزنن که برای معده مضره،

 2. من چندین ساله تو خونه کوبیده درست می‌کنم؛ مدتیه پیاز رو حذف کردم طعم کوبیده خیلی بهتر شده؛ دنبه رو اصلا پیشنهاد نمیکنم. ولی از همه مهم‌تر سرعتی هست که قیمت گوشت گرفته و از سرعت جت هم بیشتر شده و کلا کوبیده رو بد مزه یا بی مزه کرده!

  1. توفیق اجباری

   پیاز رو حذف کردی و دنبه هم نمیزنی بعد اسمشو میزاری کباب کوبیده؟؟

 3. با احترام به گفته های شما ،این روش منه ،پیاز ۲۵ درصد ،گوشت ۷۵ درصد با چربی ۱۵ درصدی ،تمام

 4. این روش هم داشته باشید. خیلی ساده است.گوشت گاو سردست با گوشت دنده +ده درصد هم چربی که می‌تونه دمبه گوسفندی یا قبقب گاوی باشه،والسلام.چربی پیه را توصیه نمیکنم ولی ازش میشه استفاده کرد.گوشت را هم نمی‌خواد چنین بار چرخ کنید،دوبار کافیه.پیاز رنده شده از ۲۰درصد وزن گوشت کم نباشه(آبش را میگیریم،نگه میداریم برای سیخ زدن).زردچوبه هم نمیخواد،فلفل قرمز کافیه.یکی دو ساعت استراحت گوشت بعد پیاز زدن و ورز دادن هنگام سیخ زدن،همین.خیلی ناشی هم باشی ۱۰تا۱۵درصد سینه مرغ به گوشت اضافه میکنیم هم خیالت از ریختن راحت باشه هم کباب موقع پختن خیلی جمع و کوچک نمیشه.نوش جان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *