سبد خرید
آشپزی و 30 اصل طلایی بهمراه طرز تهیه غذاهای پایه

آشپزی و 30 اصل طلایی بهمراه طرز تهیه غذاهای پایه

با یک مقاله جذاب درباره آشپزی در خدمت شما عزیزان هستیم. این دانش گستره به طور مستقیم و غیر مستقیم با تمام افراد در ارتباط است. اکثر مردم برای رفع نیاز و تامین انرژی خود به این مقوله نگاه می کنند. ولی شماری دیگر به صورت حرفه ای و علمی با آن برخورد کرده و حتی ارزش هنری آن را ارج می نهند.

اصول آشپزی
اصول آشپزی

در این مطلب آموزشی شما با اصل آشپزی و مفاهیم پایه و کاربردی آن آشنا می شوید. اینکه ماهیت آن چیست و تاریخچه آن چگونه بوده است. با دسته های کلی و اصول پایه آن آشنا می شوید. اینکه با توجه به فرهنگ مناطق مختلف جهان چگونه انواع غذاها طبخ می شوند.

همراه ما باشید. به شما قول می دهیم با آموزش صحیح و رعایت نکات کلیدی شما نیز می توانید به یک آشپز حرفه ای در منزل تبدیل شوید.

آشپزی چیست؟

آشپزی چیست؟
آشپزی چیست؟

در ابتدایی ترین حالت، پخت و پز به معنای اعمال گرما به غذا است. این غذا چه پخته، سرخ شده، آب پز یا کبابی باشد، همه چیز در حال پخت است.

شواهد نشان می دهد که اجداد ما بیش از 2 میلیون سال پیش شروع به پخت و پز روی آتش باز کردند.  مردم همچنان برخی از غذاها را روی شعله باز طبخ می کنند و از ابزارهایی مانند مایکروویو، توستر و اجاق گاز استفاده می کنند.

در بالا تعریف آشپزی را برایتان قرار داده ایم. به اختصار می توان چنین بیان داشت که :

آشپزی به معنی پخت غذاست.

روز جهانی آشپزی

در جهان یک روز را برای آشپزی جشن می گیرند. روز 25 سپتامبر روز جهانی آشپزی می باشد. این روز به یک سمبل برای آشپزی در جهان تبدیل شده است.

آشپزی یکی از مهمترین هنرهای بشر در طول تاریخ است که به تکامل فرهنگ و گسترش آن و همچنین روابط فی مابین انسان ها تبدیل شده است. انسان ها در طول تاریخ از این هنر همیشه استفاده می کرده اند.

جالب است بدانید که بدلیل تغذیه این هنر همیشه در حال ارتقا است و شاهد تشکیل غذاهای جدید نظیر فینگر فود ها و … می باشیم. روز جهانی آشپزی به تبادل فرهنگ ها خیلی کمک کرده است.

در اینجا باید تاریخچه ای از آشپزی برایتان قرار دهیم تا بتوانید تاریخچه آشپزی را مطالعه نمایید و بدانید که از کجا به کجا رسیده است.

تاریخچه آشپزی

درباره آشپزی به آتش می رسیم. همین نکته ما را به دوران پارینه سنگی هدایت می کند. دوران مذکور به حداقل 40 هزار سال پیش است. انسان ها تازه توانسته بودند آتش را بیابند و بتوانند آتش را درست کنند.

تاریخچه آشپزی
تاریخچه آشپزی

آتش یکی از اصلی ترین مسایل در بحث آشپزی است. شما با آتش است که می توانید یک غذا را پخته یا سرخ کرده و یا کباب کنید. آتش در قدیم با تعدادی سنگ تهیه می شده است.

انسان ها در ابتدا از آتش برای گرم کردن خود استفاده می کرده اند. بعد ها بشر متوجه شد که می تواند شکار خود را روی این آتش کباب کرده و در هنر آشپزی استفاده نمایید.

همینجا بود که هنر آشپزی در بشر شکل گرفت. باید بدانید که روشن کردن آتش به هیچعنوان یک کار ساده ای نبوده است و شاید روشن کردن آن در ابتدا ساعت ها زمان نیاز داشته است.

آتش گرفتن از یک جرقه بوجود آمد. این جرقه به راحتی شکل نمی گرفت و نیازمند ممارست بوده است و افرادی در قدیم بحث روشن کردن آتش را به عهده داشته اند.

با مطالعه این مطلب یک جمله بدست می آید :

اگر آتش نبود چیزی به اسم هنر آشپزی اصلا وجود نداشته است.

با تکامل انسان ها آتش زدن نیز پیشرفت کرده است که از ادامه ماجرا انصراف داده و مباحث کاملتری را برایتان بیان خواهیم کرد.

طبخ غذا باعث شده بود انسان ها هر غذایی را بتوانند میل کنند و دیگر دغدغه گرسنگی نداشته باشند. البته فراموش نکنیم که پخت غذا خیلی پیچیده تر از ایجاد یک آتش بوده است. معمولا افرادی که شرایط خاصی داشتند آشپزی را انجام می داده اند.

طبخ غذا
طبخ غذا

شرایط خاص این افراد بسیار جالب است. افرادی که در قدیم آشپزی می کرده اند همگی دارای خصوصیات خاصی بوده اند. این خصوصیات برایتان جالب است. یک آشپز قدیمی می بایست صبور باشد. از حافظه خوبی برخوردار بوده باشد.

قدرت تجزیه و تحلیل و روند آشپزی را درک کرده باشد تا بتواند یک غذای مناسب قابل خوردن را برای افراد تهیه کند.

جالب است بدانید آشپزی باعث ایجاد برنامه ریزی و روند یک کار شده بود. یعنی آشپز قدیمی بایستی می دانست چه چیزی را چه زمانی و چه کاری انجام دهد. از این رو نیازمند دقت و برنامه ریزی بوده است.

در این مقاله به مباحث تاریخی نمی خواهیم اشاره کنیم ولی در یک کلام بخواهیم بحث تاریخچه آشپزی را ببندیم باید اشاره کنیم به تمدن ها. در هر منطقه ای از زمین اگر تمدنی بوده باشد یقینا آشپزی در آنجا حاکم بوده است.

تمدن ها که به صورت یکجا نشینی تعریف می شوند برای انسان ها کار را راحت تر کرده است. چرا که خوردن یکی از نیاز های اصلی انسان ها بوده و با یکجا نشینی اموری تعریف می شده است تا انسان ها بتوانند راحت تر تغذیه داشته باشند.

آشپزی با گوشت

همانطور که در بالا اشاره شد آشپزی همان پخت یک غذا تعریف می شود و مربوط به تغذیه افراد است. در قدیم گوشت حیوانات را شکار می کردند و با آتش آن را قابل خوردن می نمودند.

این آتش و کباب کردن باعث تغییراتی جالب شد. مثلا گوشت را می توان کباب کرد. بعد ها آن را با آب می پختند و داخل آن مخلفاتی خاص می ریختند.

بعد ها با بدست آوردن روغن توانستند این گوشت را سرخ کنند. خیلی جالب است وقتی می فهمیم که از کجا به کجا رسیده است.

گوشت حیوانات – گوشت پرندگان و گوشت آبزیان همگی شامل همین دسته می باشند و انسان ها بعد از شکار آنان همیشه از آن تغذیه داشته اند.

آشپزی با گوشت
آشپزی با گوشت

بعد ها آشپزی به یک شغل تبدیل شد و خیلی ها از آن امرار معاش کرده اند. خیلی ها نیز امروزه یا در این شغل مشغول هستند یا به فکر آشپزی هستند.

بعد ها ترفند های آشپزی شکل می گیرد و این هنر تا به امروز در حال رشد و توسعه است. با بررسی این مطالب به انواع آشپزی خواهیم رسید که در پایین به آنها اشاره خواهیم کرد. طرز تهیه انواع غذا با گوشت را از دست ندهید.

حتما بخوانید
علت نرم شدن خیارشور: چرا؟ با بهترین راهکارها

آشپزی با مرغ

مرغ ها در تغذیه بسیاری از مردمان جهان نقشی غیرقابل انکار دارند. مرغ ها در دسته گوشت سفید واقع شده اند از این رو تنوع غذایی زیادی دارند.

در کشور عزیزمان ایران با مرغ غذاهای متنوعی را طبخ می کنند. مرغ ها هم در دسته گوشت پرندگان قرار دارند ولی بدلیل طرفداران زیادی که دارند جدا بیان می شوند.

اگر به منو های غذایی رستوران ها و آشپزخانه های ایرانی نگاهی بیاندازید غذاهای خوبی نظیر زرشک پلو با مرغ یا جوجه کباب ها را خواهید دید.

آشپزی با مرغ
آشپزی با مرغ

در پایین تعدادی از غذاهای ملل و محلی ایرانی که با مرغ طبخ می شوند را با دستور پخت آنان برایتان قرار داده ایم.

طرز تهیه انواع غذا با مرغ را می توان در این بخش نیز جستجو کرد. در بحث آموزشی نیز حتما دوره آموزش جوجه کباب نیز بسیار خواندنی است.

انواع اصلی آشپزی
انواع اصلی آشپزی

انواع روش های آشپزی

 • سرخ کردن
 • پختن
 • آب پز کردن
 • کباب کردن
 • بخار پز کردن
 • برشته کردن

سرخ کردن غذا

یکی از روش های طبخ غذا سرخ کردن آن است که با روغن ها این اتفاق رخ خواهد داد. فرض کنید می خواهید چند تکه مرغ را بپزید. برای اینکار اگر بخواهید آن را سرخ کنید به تابه و کمی روغن نیاز دارد.

سرخ کردن غذا
سرخ کردن غذا

باید عمل سرخ کردن غذا به صورتی اتفاق بیافتد که کامل غذا پخته شود. پس هنگامی که از روغن بدون آب در پخت استفاده کنید به آن سرخ کردن غذا می گویند.

پخت غذا

پختن غذا بسیار جالب است. پختن با آب امکان پذیر است و شما می بایست این کار را با حوصله و صبر انجام دهید. شما می توانید مقداری آب را در یک قابلمه ریخته و گوشت یا حبوبات را درون آن گذاشته و اجازه دهید ساعاتی پخته شوند.

پخت غذا
پخت غذا

پس پخت غذا با آب امکان پذیر است.

جوشاندن

شاید مجبور باشید یک ماده غذایی را یک لحظه بجوشانید. برای اینکار بایستی کمی آب را جوشانده و ماده غذایی خود را در آن ریخته تا کمی که مجدد به جوش آمد آن را از آب خارج کنید.

جوشاندن مواد غذایی
جوشاندن مواد غذایی

این همان عمل جوشاندن در آشپزی است.

کباب کردن

همانطور که از نامش پیداست کباب کردن یعنی مستقیم روی آتش گذاشتن ماده غذایی. کباب چنجه – کباب کوبیده (البته نیازمند فرآوری است) – قارچ کبابی – فلفل کبابی – جوجه کباب و بسیاری غذای دیگر.

کباب کردن مواد غذایی
کباب کردن مواد غذایی

کباب کردن نیز آدابی دارد که نیازمند دانستن کمی تخصص در آشپزی است.

بخار پز کردن

امروز خیلی هایی که به غذاهای رژیمی علاقمند هستند ورود به بحث بخار پز داشته اند. بخار پز یعنی با کمی آب یک ماده غذایی را طبخ نمایند. البته بدون روغن.

بخار پز کردن مواد غذایی
بخار پز کردن مواد غذایی

معمولا بخارپز برای سبزیجات و صیفی جات بسیار پر کاربرد است و میز پذیرایی از میهمانان را بسیار زیبا و جذاب می کند.

برشته کردن

گاها شاید لازم باشد یک ماده غذایی را برشته کنید. برشته کردن ماهی – برنج و خیلی از مواد غذایی دیگر بسیار خوشمزه و جذاب است.

برشته کردن مواد غذایی
برشته کردن مواد غذایی

خیلی ها طرفدار برشته شدن هستند و آن را بسیار می پسندند. حواستان باشد که برشته شدن به سوختن نرسد.

قبل از اینکه از این مرحله عبور کنیم پیشنهاد می کنیم که آموزش آشپزی از ابتدا با 25 نکته طلایی حتما حتما مطالعه نمایید. این مقاله برای افراد مبتدی بسیار سفارش می شود.

اصول آشپزی
اصول آشپزی

در اینجا منظور از نتیجه خروجی عملیات آشپزی است. باید بدانید که چه اتفاقاتی در حین آشپزی می افتد تا بتوانید تسلط بیشتری روی کار داشته باشید.

طعم

طعم غذا یکی از اتفاقاتی است که در حین آشپزی اتفاق می افتد. استفاده از رنگ های طبیعی گرفته تا ادویه های خوشرنگ و خوشمزه یا بو دادن ها همگی در دسته طعم دادن قرار خواهند گرفت.

رنگ

همانطور که می دانید خیلی از سبزیجات یا ادویه جات هستند که می توانند به غذا رنگ های دلنشینی را دهند. این ادویه ها و سبزی ها به غیر از خوشمزه کردن رنگی عاشقانه به غذا می دهند.

در هنر آشپزی بسیار مهم است که بدانید کی و چه مقدار از این رنگ های طبیعی خدادادی استفاده کنید.

تغییر بافت

تجسم کنید که تخم مرغی را در تابه ای از روغن می ریزید. بافت ظاهری تخم مرغ تغییر می کند. بسیاری از پروتیین ها هستند که همگی این اتفاق برایشان می افتد.

مثلا گوشت خام قرمز رنگ است ولی گوشتی که پخته می شود و در نتیجه آشپزی قرار می گیرد تیره رنگ و بسمت قهوه ای متمایل است.

ماهی ها و بسیاری دیگر از مواد غذایی نیز در همین شکل و دسته هستند.

حفظ ترکیبات غذایی

در خروجی عملیات آشپزی بایستی بدانید که غذا خاصیت و ارزش غذایی خود را از دست ندهد. این بسیار مهم است که بتوانید خاصیت آن ماده غذایی یا مواد غذایی بکار رفته در آشپزی را حفظ کنید.

یک ماده غذایی دارای ترکیباتی است که به آن ارزش غذایی می گویند و همچنین دارای ویتامین های بسیار. پس همیشه عملیات طبخ جوری انجام شود که آنها حفظ شوند.

تولید ترکیبات مطلوب

همانطور که در بالا ذکر شده است در نتیجه آشپزی بایستی مواد به شکلی با یکدیگر ترکیب شوند که به یک تولید مطلوب برسیم نه یک غذای غیر مطلوب.

غذایی که ترکیبات آن مطلوب است براحتی می تواند در یک وعده غذایی استفاده شودو بسیاری افراد از آن غذا میل کنند. هر چند جدید و نا آشنا بوده باشد.

در بحث مطلوب بودن غذا حواستان باید باشد که این غذا به هیچ عنوان باعث صدمه به بدن نشود.

آموزش آشپزی

در مقوله دیگری که می بایست به آن اشاره کنیم بحث آموزش است. در این هنر شیرین و جذاب آموزش یکی از مهمترین رخدادهایی است که به انتقال هنر و ارتباط با دیگر فرهنگ های دنیا منجر خواهد شد.

آموزش آشپزی
آموزش آشپزی

در نظر داشته باشید که به غیر از برخی از غذاها که باب میل مردمان خاصی از یک منطقه هستند دیگر غذاها را می توان آموزش دید و آن را فرا گرفت.

این امر باعث خواهد شد که پیوند بین ملل و اقوام رخ دهد. در سطح پایین برای یک کشور و در سطح بالا برای کشورهای مختلف.

اینکه ایرانیان در بحث آشپزی در جایگاه غیر قابل دسترسی به نسبت دیگر ممالک قرار دارند شکی نیست ولی با این حال با گسترش شهرنشینی تنوع های غذایی بسیاری پدیدار شده است که می توان به آن ها ورود کرد.

حتما بخوانید
5 رژیم غذایی مناسب برای درمان کم خونی

پیشنهاد می کنیم در این راستا طرز تهیه انواع غذاهای ملل  و طرز تهیه انواع غذاهای محلی را مطالعه نمایید و با دنیایی از غذاهای بینظیر آشنا شوید.

یکی از مقالاتی که می تواند در زمینه آموزش به شما یاری رساند مقاله آموزش آشپزی است. از این رو مطالعه این مقاله عالی را از دست ندهید.

کتاب آشپزی

یکی از رسانه هایی که می توان بسیار در این هنر جذاب از آن بهره جست کتاب است. اول باید به شما هنرجویان عزیز گوشزد کنیم که تا می توانید کتاب مطالعه کنید.

مطالعه کتاب باعث رشد عقلی و فرهنگی و آموزشی شما خواهد شد. کتابخوانی یکی از مسایلی است که شاید در حال فراموشی است.

یکی از اتفاقات خوبی که در مرکز آموزش ما رخ داده است تهیه کتابی زیبا و جالب است که همه سایت را در بر گرفته است. حتما این کتاب عالی را دانلود کرده و به عنوان یک اپلیکیشن حرفه ای روی گوشی های خود قرار دهید.

اپلیکیشن آموزش آنلاین آشپزی را حتما نصب کنید و به عنوان یک کتاب دیجیتالی آشپزی از آن استفاده کنید.

آشپزی ساده

وارد مقوله جذاب و ساده ای شده اید. این مقوله شامل پخت و پزی بسیار آسان است. در اینجا نیازی به داشتن تخصص خاصی ندارید و می توانید بسیار راحت تر عملیات طبخ را انجام دهید.

غذاهایی که طبخ آنان بسیار ساده است زیاد است. پس خیالتان راحت باشد. شما مطمینا می توانید. در اینجا لیستی از غذاهایی که بسادگی می توانید طبخ کنید را برایتان قرار داده ایم :

 • سالاد ماکارونی
 • تاس کباب
 • املت
 • کوکو سیب زمینی
 • کوکو سبزی
 • اشکنه
 • خوراک لوبیا چیتی
 • کشک بادمجان
 • کباب تابه ای
 • استانبولی
 • کباب تابه ای
 • ناگت مرغ
 • پیراشکی
 • سمبوسه
 • خوراک مرغ
 • پیتزا تن ماهی و ذرت (طرز تهیه انواع پیتزا)
 • لوبیا پلو
 • کلم پلو
 • سالاد الویه

همانطور که متوجه شده اید تعداد مراحل برای طبخ این غذاها بسیار کم بوده و شما می توانید با آسودگی کار را دنبال کنید. حواستان به نوع سرو باشد که بهترین سرو را انجام دهید.

این غذاها برای وعده های صبحانه – نهار – میان وعده و شام بسیار امری راحت می باشند.

آشپزی کیک

شاید از این نام جا خورده باشید که یعنی چه؟ درست است. این تیتر همان کیک پزی است. کیک ها یکی از خوراکی هایی هستند که بسیار پر طرفدار بوده و برای خیلی ها جذاب است.

اگر شما نیز رژیم ندارید می توانید از این خوراکی خوشمزه لذت ببرید. شما می توانید طرز تهیه انواع کیک ها را در این بخش مطالعه نمایید.

کیک ها یکی از دسته های قابل مجزا شدن از این هنر جذاب است که می تواند جداگانه مورد بررسی و آموزش قرار گیرد. کیک ها همگی پایه و اساس شبیه به هم دارند ولی بسیار بسیار متفاوت هستند.

کیک ردولوت گرفته (طرز تهیه کاپ کیک رد ولوت برای 12 نفر) تا تهیه باقلوا یا طرز تهیه کیک باقلوا ترکی خانگی 8 نفر همگی بسیار جذاب و خوشمزه هستند.

شما هنرجویان عزیز از مقاله کیک ها و آموزش طرز تهیه انواع کیک های خوشمزه و خانگی نیز می توانید به نحو احسن استفاده نمایید.

مشاغل مرتبط با آشپزی

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان شد آشپزی یک هنر بسیار ویژه است که می توان از آن کسب درآمد کرد. با این مقوله افراد مختلفی در ارتباط خواهند بود که جزیی از آن شغل بحساب خواهند آمد. در اینجا به تعدادی از این مشاغل اشاره خواهیم کرد.

 • سرآشپز
 • آشپز
 • کمک آشپز
 • تخته کار
 • سالن کار
 • کارگر ساده آشپزخانه
 • آشپز منزل
 • آشپز فست فود
 • باریستا
 • گارسن
 • گارنیش غذا
 • پیتزا زن
 • ساندویچ زن
 • و …

شاید برایتان جالب باشد که در بالا کلی شغل وابسته به هنر آشپزی را مطالعه کردید. فراموش نکنید که این مشاغل همگی نیازمند آموزش هستند و نمی توان از هر کسی در این مشاغل استفاده کرد.

امروزه در دنیا برای هر کدام از این مشاغل ستاره در نظر می گیرند و هیچکدام را بدون رشد و آموزش در آن شغل بکار نمی گیرند.

آشپزی خانگی

شما هم مطمئنا به مجالس یا میهمانی هایی دعوت شده اید که دوست داشتید شما هم می توانستید غذاهایی که روی میز بوده است را طبخ نمایید.

آشپزی خانگی
آشپزی خانگی

درست است که آموزش ندیده اید ولی یقیق بدانید که بعد از طی کردن چند ساعت آموزش شما هم می توانید. به خودتان ایمان داشته باشید.

شاید شده باشید که به یک رستوران لاکچری رفته اید و از غذاهای خوشمزه آن لذت برده باشید و دلتان بخواهد شما نیز بتوانید این غذاهای خوشمزه را طبخ نمایید. باز هم درست است. شما می توانید.

قبل از ادامه بحث دوره های آموزش آنلاین آشپزی را به شما عزیزان پیشنهاد می کنم که مملو از آموزش های بینظیر و کاربردی است که شما را در تهیه بهترین و خوشمزه ترین غذاها یاری می دهد.

درباره طبخ غذاهای رستورانی در منزل یقین داشته باشید که شما می توانید. فقط کافیست مرجع مناسبی داشته باشید که ما این مرجع را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

بسیاری از غذاهای خوشمزه را شما می توانید در منزل طبخ کنید. در اینجا لیستی از غذاهایی که می توانید در منزل طبخ کنید را برایتان قرار داده ایم تا مطمین باشید که می توانید.

لیست نمونه غذاهایی که می توان در خانه طبخ نمود :

جالب است. اینها بخش کوچکی از غذاهایی هستند که می توانید در منزل طبخ نموده و از پخت آنان لذت ببرید. غذاهای خانگی بسیار دلچسب هستند و از خوردن آنان لذت خواهید برد.

سخن پایانی

باید بدانید که شما وارد هنری شده اید که باید خلاقیت خود را در آن نشان دهید و به رخ میهمانان خود بکشید. این میهمانان ممکن است به مشتریان شما تبدیل شده باشند. فرقی نمی کند. مهم این است که بدانید از کجا به کجا حرکت خواهید کرد.

هنری که انتخاب کرده اید با بقیه هنر ها متفاوت تر است و بسیار بسیار پر کاربردتر. پس ترس را کنار بگذارید و دنبال تجربه و تمرین باشید. ممارست است که شما را رشد خواهد داد و به بزرگانی در این مقوله تبدیل خواهد کرد.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی  1TouchFood

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *