سبد خرید
طرز تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) ترکی 6 نفره

طرز تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) ترکی 6 نفره

ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) شما عزیزان می توانید با مطالعه این رسپی آن را برای عزیزانتان در منزل طبخ نمایید و از خوردن آن لذت ببرید. ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) یک غذای ساده و آسان ترکیه ای می باشد که همینجا آموزش آن را خواهید آموخت.

معرفی ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

اگر شما هم در دسته افرادی قرار دارید که عاشق غذاهای گیاهی و غذاهایی هستید که با بادمجان طبخ می شوند، پیشنهاد می کنیم که غذای ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) را حتما امتحان کنید. این غذا یکی از غذاهای اضیل ترکیه ای است که در سراسر دنیا نیز طرفدارای زیادی دارد. به ویژه افرادی که دارای رژیم گیاه خواری هستند بسیار از این غذا استقبال می کنند.

دوره شیرینی پزی 2
دوره شیرینی پزی 2

در میان غذاهای سنتی ایران نیز بادمجان شکم پر وجود دارد با این تفاوت که بادمجان شکم پری که در ایران و به ویژه در استان های شمالی طبخ می شوند، بر پایه گوشت هستند اما ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) ترکیه ای غذایی بدون گوشت و بر پایه سبزیجات است.

البته دستور طبخ این غذا نیز مانند بسیاری از غذاهای ترکیه ای منعطف بوده و در صورت تمایل می توانید از گوشت چرخ کرده در تهیه آن استفاده کنید. غذای ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) یک عذای ساده، لذیذ و دارای ظاهری اشتها آور است که می توانید به سادگی ان را  در منزل طبخ و در کنار خانواده میل نمایید.

تاریخچه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

غذای ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) یکی از غذاهای سنتی ترکیه است که تاریخ طبخ آن به دوران حکومت عصمانی باز می گردد و امروزه، بیشنر در بخش هایی از ترکیه طبخ می شود که اصالت عثمانی دارند. برای خوراک بادمجان ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) دو نوع داستان وجود دارد که هر دو جنبه طنز دارند.

تاریخچه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)
تاریخچه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

در یکی از این حکایات نقل شده است که یکی از حاکمان عثمانی همسری بسیار کدبانو داشته است که هر روز غذاهایی لذیذ برای وی آماده می کرد. روزی خانم خانه بادمجان شکم پر با ترکیب سبزیجات درست می کند و بر سر سفره قرار می دهد. زمانی که حاکم غذا را می خورد به خاطر خوشمزگی زیاد این غذا از هوش می رود. در نقلی دیگر عنوان شده است که حاکم مطلع می شود که برای طبخ این غذا، مقدار زیادی روغن زیتون مصرف شده است و به دلیل گران بودن روغن بیهوش می شود.

در حکایت دوم در مورد غذای ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) ذکر شده است که یکی از حاکمان عثمانی با دختر یک تاجر روغن ازدواج می کند و جهیزیه دختر حاوی 12 شیشه پر از روغن زیتون اعلا بود. هر روز غذاهایی لذیذ با روغن زیتون بر سر میز حاضر بود و حاکم از خوردن آن ها لدت می برد. روز 13 ام روغن تمام می شود و تنها غذایی که برای خوردن باقی مانده بود بادمجان شکم پر با ترکیب سبزیجات و کمی روغن زیتون بوده است. حاکم از شنیدن خبر تمام شدن روغن، که در آن زمان قیمت بالایی داشته، بیهوش می شود.

حتما بخوانید
طرز تهیه نان سایا ترکیه برای 4 نفر

جدول زمانبندی تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

زمان آماده سازی 20 دقیقه
زمان پخت 30 دقیقه
زمان اضافی 10 دقیقه
مجموع زمان 60 دقیقه
تعداد سرو 6 نفر

مواد اولیه برای تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

 • بادمجان : 6 عدد
 • پیاز نگینی خورد شده : 1 عدد بزرگ
 • گوجه فرنگی پوست گرفته و خورد شده : 6 عدد
 • رب گوجه فرنگی : 1 قاشق سوپ خوری
 • سیر له شده : 3 الی 4 حبه
 • فلفل دلمه ای خورد شده : 1 عدد متوسط ( به دلخواه)
 • جعفری ریز خورد شده : 3 قاشق سوپ خوری
 • پودر زیره : ½ قاشق چای خوری
 • آویشن : ½ قاشق چای خوری
 • فلفل قرمز : به مقدار لازم (به دلخواه)
 • نمک و فلفل : به مقدار لازم
 • روغن زیتون : به مقدار لازم

فیلم طرز تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

آموزش مراحل تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

مرحله اول

بادمجان ها را به صورت راه راه پوست بگیرید و قسمت کلاهک آن را باقی بگذارید. بادمجان ها را به مدت نیم ساعت درون آب نمک قرار دهید تا تلخی آن ها گرفته شود. پس از نیم ساعت بادمجان ها را آبکش کنید و اجازه دهید تا آب آن ها به طور کامل گرفته شود. بادمجان ها را پس از خشک شدن کامل، ابتدا به صورت طولی برش بزنید و درون یک ماهیتابه مناسب با روغن زیتون سرخ کنید. دقت کنید برش بادمجان خیلی عمیق نباشد و بادمجان پاره نشود.

مرحله دوم

پیاز را پوست بگیرید و به صورت نگینی ریز خورد کنید. یک ماهیتابه مناسب را روی حرارت متوسط قرار دهید و مقداری روغن زیتون داخل آن بریزید. پیاز های نگینی را به ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید تا سبک و شیشه ای شوند. در این فاصله، سیر ها را پوست گرفته و له کنید.

شکم پر 04
آموزش مراحل تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

فلفل دلمه ای را نیز از وسط نصف کنید و پس از جدا کردن تخم های داخل آن، به صورت نگینی خورد کنید. زمانی که پیاز ها شیشه ای شدند، سیر له شده و فلفل دلمه ای خورد شده را به ماهیتابه اضافه کنید.

مرحله سوم

در این مرحله، گوجه فرنگی ها را پوست گرفته و خورد کنید و به مخلوط داخل ماهیتابه اضافه نمایید. مواد را هم بزنید و تا زمانی که آب گوجه فرنگی ها به طور کامل گرفته شود به تفت دادن ادامه دهید. پس از آن فلفل سیاه و نمک را به مواد اضافه کنید. در نهایت جعفری های خورد شده را داخل ماهیتابه ریخته و به مدت یک دقیقه تمام مواد را با هم تفت دهید و ماهیتابه را از روی حرارت بردارید.

مرحله چهارم

رب گوجه فرنگی را با کمی آب رقیق کنید و کنار بگذارید. فر را روی درجه حرارت 190 درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا گرم شود. در این فاصله بادمجان ها را با مواد آماده شده پر کنید و درون سینی فر بچینید. روی هر یک از بادمجان ها گوجه فرنگی ورقه شده بگذارید و رب گوجه فرنگی رقیق شده روی آن ها بریزید.

مرحله پنجم

سینی را درون فر قرار دهید. 30 دقیقه پس از قرار دادن سینی درون فر، ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) شما آماده سرو کردن است. سینی را از فر خارج کرده و بادمجان ها را درون ظرف مناسب برای سرو بچینید.

نکات مهم در تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

 • اگر تمایل دارید برای طبخ ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) از مقدار روغن کمتری استفاده کنید، می توانید به جای سرخ کردن بادمجان ها، آن ها را درون فر قرار دهید. برای این کار، فر را با دمای 230 درجه سانتی گراد روشن کنید. یک ورق فویل را با روغن زیتون چرب کنید و بادمجان ها را روی فویل بچینید. یک شکاف طولی در بادمجان ها ایجاد کرده و آن ها را به مدت 20 دقیقه درون فر قرار دهید تا بپزند.
 • در صورت تمایل می توانید مقداری گوشت چرخ کرده به مواد اولیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) اضافه نمایید.
 • برای تهیه سس می توانید به جای رب گوجه فرنگی تنها، از سس مخلوط استفاده کنید برای تهیه این سس سیر له شده را به همراه رب گوجه فرنگی، نمک و فلفل کمی تفت داده و سس را با آب جوش رقیق کنید. اجازه دهید تا سس مخلوط کمی بجوشد و سپس آن را روی بادمجان های شکم پر بریزید.
 • تصاویر این غذای خوشمزه از پیج خوب اینستاگرامی cake_deser_rozet گرفته شده است.
حتما بخوانید
دستور پخت خوراک سبزیجات با رب فلفلی

سخن پایانی در تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

امیدواریم از آموزش طرز تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) ترکیه ای راضی بوده باشید و بتوانید این غذای خوشمزه را برای عزیزانتان در منزل تهیه نمایید. چرا غذاهام خوشمزه نمیشه ؟ با 12 دلیل را حتما مطالعه کنید. این مقاله دارای بهترین نکات اصل و حرفه ای در آشپزی است که می توانید آشپزی خودتان را دگرگون نمایید.

سخن پایانی در تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)
سخن پایانی در تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر)

آشپزی همانطور که می دانید بایستی با عشق باشد تا بتوانید یک غذای بینظیری را طبخ نمایید. آشپزی غذاهای سایر کشورها نظیر مغذای امروز که قطعا سخت تر است و باید در طبخ آن دقت های زیادتری بخرج دهید.

حتما کیک های زیر را نیز مشاهده و مطالعه نمایید. دستور کامل آموزش آنها را برایتان قرار داده ایم. آموزش انواع کیک و همچنین غذاهای ترکی بارها و بارها از مرکز ما خواسته شده است. شما عزیزان می توانید انواع این آموزش ها را نیز در بخش آشپزی رایگان مطالعه نمایید.

شما می توانید در دوره های آشپزی نیز شرکت نمایید. اپلیکیشن آشپزی را حتما نصب کنید و به عنوان یک کتاب دیجیتالی آشپزی از آن استفاده کنید. سعی کنید هر چه سریعتر به خانواده بزرگ آموزش آنلاین آشپزی بپیوندید و با ما در تهیه رسپی ها و مطالب آموزش آشپزی همکاری داشته باشید.

آشپزی دنیای بزرگی است که می توان هم از آن لذت برد و هم کسب درآمد داشت. با کمی برنامه ریزی می توانید در مقوله کسب درآمد در آشپزی ورود کنید. امیدواریم از مقاله چرا غذاهام خوشمزه نمیشه لذت کافی را برده باشید و اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی  1TouchFood​

طرز تهیه ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) ترکی 6 نفره - آموزش آنلاین آشپزی
شکم پر 03

ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) از غذاهای اصیل ترکیه ای یا همان بادمجان شکم پر ترکی بسیار خوشمزه و لذیذ و فوری و مجلسی ایمام بایلدی (بادمجان شکم پر) اصل ساده طعم

نوع: غذای اصلی

سبک آشپزی: ترکی

کلمات کلیدی: ایمام بایلدی

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 220

زمان آماده سازی: PT0H20M

زمان پخت و پز: PT0H30M

زمان کل: PT1H00M

اجزاء دستورالعمل:

 • بادمجان : 6 عدد
 • پیاز نگینی خورد شده : 1 عدد بزرگ
 • گوجه فرنگی پوست گرفته و خورد شده : 6 عدد
 • رب گوجه فرنگی : 1 قاشق سوپ خوری
 • سیر له شده : 3 الی 4 حبه
 • فلفل دلمه ای خورد شده : 1 عدد متوسط ( به دلخواه)
 • جعفری ریز خورد شده : 3 قاشق سوپ خوری
 • پودر زیره : ½ قاشق چای خوری
 • آویشن : ½ قاشق چای خوری
 • فلفل قرمز : به مقدار لازم (به دلخواه)
 • نمک و فلفل : به مقدار لازم
 • روغن زیتون : به مقدار لازم

امتیازدهی ویرایشگر:
5