طرز تهیه و روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

راه و روش های سرخ کردن سبزی قرمه

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی کار بسیار آسانی است. برای توضیح این امر بایستی بدانید که یکی از غذاهای سنتی و اصیل ایرانی و از جمله محبوبترین غذا خورشت قورمه سبزی است.

قدمت این خورشت به 2000 تا 5000 سال قبل بر میگردد. خاستگاه اصلی خورشت قورمه سبزی به مناطق شمالی کشور بخصوص گیلان بر می گردد و به دلیل محبوبیت این غذا اولین روز شنبه از آذرماه را روز جهانی قورمه سبزی نامیده اند.

اما طبخ این غذا مهارت خاصی می خواهد. از جمله مهمترین بخش در تهیه این خورشت لذیذ عطر سبزی است که نسبت صحیح و سرخ کردن درست سبزی طعم و عطری خاصی به آن می دهد. در عین حال معیار حرفه ای بودن سرآشپز نیز با طبخ صحیح و خوشمزه شدن و جا افتادن این خورشت مشخص می شود. برای ریز کردن سبزی بایستی از چاقوی خاصی استفاده کنید.انواع چاقو : راهنمای چاقو های آشپزخانه و کاربردهای آنها را حتما مطالعه نمایید.

لیست ترکیبات سبزی های قرمه سبزی

ترکیبات سبزی خورشت قورمه سبزی بسته به هر منطقه متفاوت است. معمولا در تهران و برخی شهرهای ایران سبزی قورمه شامل: تره، جعفری، شنبلیله و اسفناج می باشد.

  • تره
  • جعفری
  • گشنیز
  • شنبلیله
  • اسفناج

تره 40 درصد از سبزی، جعفری 35 درصد، گشنیز 20 درصد و شنبلیله فقط 5 الی 7 درصد می باشد. شنبلیله بوی تند و تیزی دارد و در صورت استفاده بیشتر طعم قورمه سبزی تلخ خواهد شد. برای خوشمزه شدن قورمه سبزی بسته به فصل حتما چغندر یا اسفناج نیز به ترکیبات اضافه کنید.

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی
روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

در شمال کشور در منطقه گیلان از یک نوع سبزی به نام خالواش یا خالیواش نیز استفاده می کنند که بسیار خوش عطر و خوشمزه است. خالواش در حالت له شده بویی مشابه نعناع دارد و در برخی نقاط به آن پونه محلی نیز می گویند. گاهی در کنار خالواش مقداری چوچاق نیز در ترکیبات سبزی قورمه در این منطقه استفاده می کنند.

در آذربایجان شرقی در منطقه تبریز مقدار تره و اسفناج بیشتری استفاده می شود اما شنبلیله از ترکیبات سبزی قورمه کاملاٌ حذف می شود و در برخی مناطق نیز چند برگ ترخون اضافه می شود. در بخش جنوبی کشور در منطقه بوشهر سبزی قورمه شامل تره، جعفری، گشنیز و کمی شوید و مقدار کمی شنبلیله می باشد.

در استان خراسان رضوی در منطقه سبزوار ترکیبات شبزی قورمه شامل تره، جعفری،گشنیز، اسفناج و شنبلیله است. در شیراز نیز سبزی قورمه متشکل از تره، جعفری، گشنیز، شوید، اسفناج یا برگ چغندر، شنبلیله و سیر سبز می باشد.

با این حال نسبت استفاده سبزی های مختلف نیز بستگی به سلیقه و ذائقه افراد خانواده دارد اما اضافه یا کم کردن هر سبزی تغییرات محسوسی در عطر و مزه خورشت خواهد داشت. مثلاً اگر تره سبزیجات زیاد باشد طعم خورشت تند می شود، اگر اسفناج سبزیجات زیاد باشد مزه آلو اسفناج و اگر شنبلیله سبزیجات زیاد باشد خورشت قورمه سبزی تلخ خواهد شد و اگر گشنیز سبزیجات زیاد باید خورشت عطر و طعم خوبی نخواهد داشت.

آموزش سرخ کردن سبزی قرمه
آموزش سرخ کردن سبزی قرمه

آموزش روش پخت و طرز سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

تازه بودن سبزی ها از جمله عوامل مهم در خوشمزه و خوش عطر شدن قورمه سبزی است سبزی ها را شسته و در آبکش ریخته تا کاملا آب آن خشک شود سپس سبزی ها را ریز و یک دست خرد کنید.

در ماهیتابه روغن ریخته بگذارید تا داغ شود آب سبزی را گرفته و سبزی را سرخ کنید این کار باعث می شود سبزی آب نیندازد و دقت کنید که آب سبزی نیز خشک نشود. دقت کنید که روغنی که برای سرخ کردن سبزیحات استفاده می کنید حتما روغن مایع باشد و به هیچ عنوان از روغن جامد استفاده نکنید.

سرخ کردن سبزی را تا زمانی ادامه دهید تا رنگ سبزی تیره شود حرارت باید بسیار پایین باشید و سبزی را زیاد هم نزنید اما دقت کنید که سبزی نسوزد و روغن آن به رنگ سبزی تیره شود مدت زمان سرخ کردن سبزی ها حدود یک ربع می باشد.

وقتی که سبزی ها سرخ شد اجازه دهید تا کاملا سرد شود و برای بسته بندی به مقدار نیاز برای هر وعده مصرف در کیسه فریزر ریخته و برای مدت دو ماه در فریزر نگهداری کنید. برای سرخ کردن سبزی ها خیلی باید دقت کنید که سبزی سیاه نشود. البته در شهرهای جنوبی دیده شده است که سبزی های مورد استفاده برای خورشت سبزی و قلیه ماهی تیره تر از قرمه سبزی می شود که این امر بخاطر هم سرخ کردن بیشتر است و هم تمبری که داخل خورشت ریخته می شود.

بعد از سرخ شدن همانطور که بیان کردیم اجازه دهید تا سبزی ها سرد شده و خنک شوند. بعد از سرخ شدن خیلی مناسب و بسته به مقدار وعده هایی که استفاده می کنید آنها را داخل کیسه فریزر بریزید. روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی واقعا کار سختی نیست فقط کمی هنر می خواهد که مطمینا شما دارید.

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی را در اینجا بصورت کامل با یکدیگر فرا گرفتیم. امیدواریم تا این روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی برایتان مفید بوده باشد و از آن استفاده کنید. شما می توانید طرز تهیه انواع غذاهای محلی را نیز مطالعه نمایید. طرز تهیه انواع کوکو ها نیز خواندنی است.

آوریل 11, 2021

0 پاسخ به "طرز تهیه و روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی"

ارسال یک پیغام