سبد خرید
طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان

طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان برای 6 نفر

4/5 - (1 امتیاز)

در مقاله حاضر طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان برای 6 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصیل آموزش داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها مخصوصا طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است. آموزش جذاب طرز تهیه آبگوشت زابلی (قاتق) را از دست ندهید.

طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان لذیذ
طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان لذیذ

آبگوشت ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آبگوشت یخنی بادمجان نیز یکی از این آبگوشت هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت.

آبگوشت ها همانطور که بیان گردید از خوراکی های سنتی ما ایرانی ها می باشد. آبگوشت ها انواع گوناگونی دارند و تقریبا می توان گفت که در هر منطقه ای آبگوشت های متنوع و خاص مربوط به آن منطقه وجود دارد. عموما آبگوشت ها دارای مقادیری گوشت – دنبه – گوجه فرنگی – رب – نخود – لوبیا و … می باشند. آبگوشت یخنی بادمجان یکی از انواع آبگوشت ها می باشد.

عموما سرو آبگوشت در دو مرحله انجام می پذیرد. مرحله اول سرو آبگوشت ها در بخش مربوط به آب و مرحله دوم مربوط به مواد داخل آب می باشد. گاها آن مواد را با گوشت کوب حسابی کوبیده و له می کنند و با ترشیجات – پیاز – فلفل و انواع چاشنی دیگر میل می کنند. این مواد لزوما برای آبگوشت یخنی بادمجان کاربرد ندارد. شما مواد اولیه برای طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را در بخش خود کامل مطالعه نمایید.

تاریخچه طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان

همانطور که می دانید آبگوشت یخنی بادمجان یکی از انواع محلی و سنتی آبگوشت های اصیل ایرانی است. درباره تاریخچه آبگوشت در کتاب آشپزی که به زبان فارسی نمی باشد (البته کاملترین کتاب آشپزی و مرجع می باشد) آورده شده که آبگوشت غذای مخصوص ایرانی ها بوده است. آبگوشت یخنی بادمجان نیز یکی از این غذاهای ناب و خوشمزه است.

مثلا در باب غذاهای سنتی ایرانی که همان آبگوشت ها می باشد آورده شده که نخودآب یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که بر پایه آبگوشت ها بنا نهاده شده است. همانطور که بیان گردید آبگوشت ها انواع مختلف و متنوعی دارند که این بر اساس قومیت ها و ساختار و شرایط اقلیمی آن منطقه بوده است. انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) نیز خواندنی هستند.

نکته مهمی که می بایست در تاریخچه آبگوشت ها بیان گردد در این است که علت بوجود آمدن این غذا و انواع آبگوشت ها و علی الخصوص آبگوشت یخنی بادمجان یکجا نشینی یا همان شهرنشینی می باشد. به همین علت است که این غذاهای خوشمزه بوجود آمده است. در ادامه طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را با یکدیگر بررسی کرده و خواهیم آموخت.

دوره آشپزی عمومی 1
دوره آشپزی عمومی 1

درباره تاریخچه غذای آبگوشت یخنی بادمجان می بایست چنین بیان نمود که آبگوشت یخنی بادمجان از غذاهای شهر قم می باشد. این شهر مرکز استان قم است. شهر قم نیز از شهر های مذهبی ایران عزیزمان است. همانطور که می دانید شهر قم قدمت مذهبی بسیاری دارد و بدلیل قومیت های مختلف و شرایط اقلیمی خاصی که دارد مردمان منطقه توانسته اند غذاهای خوشمزه ای را نیز طبخ نمایند.

شهر قم دارای غذاهای مختلفی است که همه این غذاها همچنین طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان همگی در دسته غذاهای محلی قرار می گیرند که شما عزیزان می توانید طرز تهیه انواع غذاهای محلی را بطور کامل همراه با همه مناطق و قومیت های آن مطالعه نمایید و اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان و دیگر غذاهای خوشمزه محلی بررسی نمایید.

آموزش طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان

درباره آموزش طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان مطالب مفصلی بیان کرده ایم. طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را به صورت مرحله به مرحله در زیر برایتان همراه با جدول ارزش غذایی کامل قرار داده ایم. برای دانستن روش و طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان ابتدا شما می بایست بدانید که از چه مواد اولیه ای می خواهید استفاده نمایید. درباره مواد اولیه آبگوشت یخنی بادمجان می توان گفت که حاوی گوشت ماهیچه – بادمجان – نخود – سیر و پیاز و … می باشد.

حتما بخوانید
طرز تهیه آش گزنه اصل مازندرانی برای 4 نفر
طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان اصل
طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان اصل

در طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان مشاهده می نمایید که از مواد اولیه خاصی استفاده شده است. این مواد اولیه در اکثر آبگوشت ها یکسان و مشترک هستند. سعی کرده ایم تا بهترین و اصلی ترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را برایتان بصورت کاملا حرفه ای و کاربردی قرار داده تا خودتان بتوانید در منزل این آبگوشت یخنی بادمجان را با بهترین کیفیت طبخ نمایید.

طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان محلی
طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان محلی

از آنجایی که هر منطقه بر اساس قومیت و شرایط اقلیمی مختص خود دارای نوع خاصی از آبگوشت ها است مواد اولیه آنها نیز مربوط به خود آنجاست و ممکن است مواد اولیه آنها با یکدیگر متفاوت بوده باشد. این تفاوت در مواد اولیه نیز در کیفیت و طعم نیز قابل تشخیص است. در کنار آبگوشت یخنی بادمجان طرز تهیه انواع ترشی و شور را نیز مطالعه نمایید.

حتما طرز تهیه انواع پیتزا و طرز تهیه انواع پیش غذا و مزه و طرز تهیه انواع دیزی را نیز مطالعه نمایید. غذاهای سنتی ایرانی همه بسیار خوشمزه هستند از اینرو پیشنهاد می کنیم طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را کامل مطالعه نمایید. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان

آموزش طرز تهیه آبگوشت ماهی (لنجو) با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد. برای طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان میبایست نکاتی را رعایت کنید تا یک آبگوشت خوشمزه و ناب طبخ کنید.

 • در نظر داشته باشید برای طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان حتما زمان پخت را طولانی انجام دهید. برای خوش طعم شدن آبگوشت می بایست زمان پخت زیاد باشد.
 • به هیچعنوان شعله اجاق گاز زیاد نباشد. شعله یکدست و کم باشد. این باعث می شود حرارت یکسان بوده و طعم بینظیری به آبگوشت شما دهد.
 • حبوبات یکی از اصلی ترین بخش ها برای طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان است. از اینرو حتما 24 ساعت قبل یا بیشتر بایتسی خیسانده شود. با عوض کردن آب آن نیز در این مدت نفخ حبوبات گرفته می شود.
 • اگر با خیساندن حبوبات پوست آن جدا شد مطمین باشید که حبوبات شما تازه نیست و کهنه است.
 • سعی کنید از مواد اولیه تازه استفاده کنید و در صورت در دسترس بودن از مواد اولیه ارگانیک استفاده کنید. ارگانیک بودن مواد اولیه یعنی بازگرداندن سلامتی به بدن. این نکته مهمی در طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان می باشد. هم تازه و هم ارگانیک.
 • اگر در دسته افرادی هستید که نفخ حبوبات شما را آزار می دهد برای گرفتن بیشتر نفخ حبوبات شما می توانید آنها را بجوشانید و کفی که ناشی از جوشاندن آنها بوجود می آید را دور بریزید. بعد از جوشاندن حبوبات را بدون آب جوشیده به ظرف یا همان دیگ اصلی آبگوشت برگردانید.
 • بهترین ظرف برای تهیه آبگوشت یخنی بادمجان دیگ سنگی است. اگر در دسترس نبودن از دیگ های چدنی استفاده کنید. اگر چدنی هم در دسترس نبود از دیگ های مسی استفاده کنید. این ظروف باعث خوشمزه شدن آبگوشت شما می شوند. پس متوجه شدید که در طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان از دیگ های دیگر استفاده نکنید.
 • یکی از اصلی ترین و بهترین ادویه ها برای انجام طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان ادویه زردچوبه است. از اینرو بدانید که هیچ ادویه ای جای زردچوبه را نخواهد گرفت.
 • شما برای خوش طعم شدن آبگوشت یخنی بادمجان می توانید از مقدار کمی دم کرده زعفران نیز استفاده نمایید.
 • اگر می خواستید در طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان از گوشت استفاده کنید هیچ گوشتی گوشت گردن نمی شود. گوشت گردن هم چرب است و هم نرم و لطیف.
 • بعد از بررسی طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان سرو خیلی مهم است. حتما کنار آبگوشت از ترشیجات استفاده نمایید. ترشیجات در کنار آبگوشت باعث خوشمزه تر شدن می شود و خوردن آن را لذیذ تر می کند.
 • در طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان بایستی بعد از پخت حتما از سبزیجات در سرو استفاده کنید. سبزی خوردن و علی الخصوص نعناع تازه. برگ نعناع خواص زیادی دارد. مخصوصا در کنار غذایی مانند آبگوشت. باعث هضم آسان تر آبگوشت می شود.
 • حتی الامکان سعی کنید از روغن در تهیه آبگوشت خودتان استفاده نکنید. اگر نیاز به چربی بیشتری به غیر از گوشت گردن داشتید از دنبه استفاده کنید که هم خواص زیادی دارد و هم خوشمزه تر و خوش طعم تر است.
 • حواستان به سر ریز شدن آبگوشت روی شعله گاز علی الخصوص در طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان باشید. این کار خیلی خطرناک است.
 • پیاز چهار قاچ – نارنج تازه قاچ شده – سبزی خوردن با نعناع تازه – نان سنگک و دوغ تازه سفره آبگوشتی شما را رنگین تر می کند. پس حتما در سرو آبگوشت از اینها استفاده کنید تا برای میهمانان جذاب تر باشد. حتما این تنوع رنگی با ظرف های قشنگ شما تکمیل تر می شود.
حتما بخوانید
دستور پخت کباب سرداشی

در پایین طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را به صورت کاملا اصیل و سنتی قرار داده ایم. امیدواریم مراحل را گام به گام و مرحله به مرحله انجام داده تا یک آبگوشت خوشمزه و بینظیر را برای عزیزانتان طبخ نمایید. حتما در سایت مرکز آموزش آنلاین آشپزی ثبت نام کرده و ما را با نظرات خود خوشحال نمایید.

منتظر نظرات پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. دوره های ما علی الخصوص دوره آموزش آشپزی عمومی 1 بهترین فرصت برای ارتقا هنر آشپزی می باشد. شما عزیزان با شرکت در این دوره می توانید آشپزی را اصولی تر و حرفه ای تر بیاموزید. نوش جانتان و موفق باشید. مطالعه آموزش انواع غذا با گوشت و غذا با حبوبات و غذا با بادمجان و غذا با اسفناج را از دست ندهید.

چاپ دستور

طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان برای 6 نفر

طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان خانگی

آبگوشت یخنی بادمجان یا آبگوشت به و بادمجان یکی از خوشمزه ترین و سنتی ترین غذاهای استان قم است. به دلیل ترش و شیرین بودن طعم آن با آبگوشت های معمولی بسیار تفاوت دارد. این غذا بخاطر وجود به و بادمجان در آن مقوی بوده و برای جلوگیری از سرطان، بی خوابی، سردرد، کنترل قند و چربی خون و سیستم گوارشی بسیار مفید می باشد.

در ادامه طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 30
 • زمان پخت: 120
 • مجموع زمان: 150
 • بازدهی: 6 1x
 • دسته: آبگوشت
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • ۷۵۰ گرم گوشت ماهیچه با استخوان
 • ۱ عدد به
 • ۲ تا ۳ عدد بادمجان
 • 2 عدد پیاز
 • ۱ پیمانه نخود
 • ۲ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
 • نعنا خشک به میزان لازم
 • زردچوبه، نمک و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

نخود ها را حداقل به مدت ۲ تا ۳ ساعت در آب بخیسانید و هر چند وقت یکبار آب آن را عوض کنید. بادمجان ها را پوست گرفته و به صورت حلقه ای یا مورب برش دهید. تکه های بادمجان را در یک سینی پخش کنید. نمک روی آن ها پاشیده و یک ساعت صبر کنید تا تلخی آن ها گرفته شود. پیاز ها را به صورت نگینی خرد کنید.

در یک قابلمه مقداری روغن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید کمی صبر کنید تا روغن داغ شود. پیاز ها را ریخته و هم بزنید تا طلایی رنگ شوند. سپس زردچوبه را اضافه کرده و تفت دهید تا خامی آن گرفته شود. رب گوجه فرنگی را بریزید و هم بزنید تا کمی سرخ شود. گوشت ها را اضافه کرده و مقداری آب بریزید و در قابلمه را بگذارید تا گوشت بپزد.

مرحله دوم

زمانی که گوشت نیم پز شد، نخود ها را به آن اضافه کنید. بادمجان ها را شسته تا نمک اضافی آن خارج شود. سپس داخل آبگوشت بریزید. به ها را شسته و با پوست به صورت مکعبی خرد کنید و به مواد داخل قابلمه اضافه کنید.

در یک تابه مقداری روغن را به همراه زردچوبه ریخته و صبر کنید تا داغ شود، سپس نعنا خشک را به آن اضافه کرده و چند دقیقه تفت دهید تا سرخ شوند. پس از پخت کامل آبگوشت و گذشت حداقل ۲ ساعت، در ۱۰ دقیقه پایانی نعنا داغ را به آن اضافه کنید.

نکات مهم و ترفندها

بادمجان ها را می توانید قبل از اضافه کردن به آبگوشت سرخ کنید.

می توانید به جای استفاده از نخود ازعدس یا لوبیا سفید استفاده کنید.

به دلخواه می توانید ۱۰۰ گرم برنج نیز به آن اضافه کنید.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: ۱
 • کالری: 250
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان برای 6 نفر - آموزش آشپزی آنلاین
تهیه آبگوشت یخنی بادمجان 4

طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان قمی و بهترین آموزش طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان خوشمزه خانگی و کاملترین و آسانترین روش طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان با نکات طلایی

نوع: آبگوشت

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 250

زمان آماده سازی: PT0H30M

زمان پخت و پز: PT2H00M

زمان کل: PT2H30M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۷۵۰ گرم گوشت ماهیچه با استخوان
 • ۱ عدد به
 • ۲ تا ۳ عدد بادمجان
 • ۲ عدد پیاز
 • ۱ پیمانه نخود
 • ۲ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
 • نعنا خشک به میزان لازم
 • زردچوبه، نمک و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آبگوشت یخنی بادمجان را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آبگوشت یخنی بادمجان را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *