سبد خرید
طرز تهیه آش خمیری غش

طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق برای 6 نفر

در مقاله حاضر طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق برای 6 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصل قرار داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را یاد بگیرید.

آش خمیری غش یا غلاق
آش خمیری غش یا غلاق

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها و طرز تهیه غذاها مخصوصا طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است.

آش ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آش خمیری غش یا غلاق نیز یکی از این آش هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت. آموزش جذاب طرز تهیه آش اسپه شله استان گلستان را از دست ندهید.

آش از نظر سبکی غذا در دسته غذاهای سبک قرار می گیرد و می توان آن را در وعده های گوناگون استفاده کرد. نسل گذشته و قدیمی ها آش را به عنوان غذای اصلی در نظر می گرفتند و می توان گفت به نسبت دسترسی به مواد اولیه برای غذا ها جزو غذاهای لوکس محسوب می شده است.

دوره آموزش آنلاین تهیه انواع دلمه
دوره آموزش آنلاین تهیه انواع دلمه

همانطور که می دانید آش به عنوان یک غذای خاص تعریف خاصی نیز دارد. آش به معنی غذای آبکی است که نباید بسیار آبکی باشد. باید مواد معدنی آن بالا بوده و خاصیت و فواید بسیار زیادی داشته باشد. آش های ایرانی بیش از 400 نوع می باشد که طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق یکی از این آش هاست.

در طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق از بهترین و زبده ترین آشپزهای محلی استفاده شده است از اینرو سعی شده بهترین و کاربردی ترین طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق باشد.

شما وقتی قصد دارید آش خوشمزه را طبخ نمایید مخصوصا در بررسی طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق در نظر داشته باشید که خوشمزه شدن آش خمیری غش یا غلاق با شعله زیاد و آب زیاد و یا آب بسیار کم امکان پذیر نیست و شما می بایست همه چیز را ایده آل در نظر بگیرید و مقدار ها را درست و کامل اضافه نمایید.

طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق

شهر گرگان مرکز استان گلستان یکی از شهر های اصلی و قدیمی کشور ما ایران است که این شهر نیز مانند دیگر شهرهای شمالی کشور سرسبز بوده و مردمان آن نیز دارای تنوع غذایی بسیار زیادی هستند. استان گلستان دارای مراکز گردشگری بسیار جذاب بوده که متاسفانه به دلیل دوری از پایتخت کشور مردم کمتر به این منطقه سفر کرده اند.

استان گلستان دارای آب و هوای معتدل است و از نظر کشاورزی نیز بسیار فعال می باشد و همانطور که ذکر کردیم دارای تنوع غذایی بسیار زیادی است. آش خمیری غش یا غلاق یکی از انواع این غذاها می باشد که مردمان این منطقه آن را در ایام گوناگون طبخ می نمایند. ما در این مقاله بهترین و اصلی ترین روش برای پخت آش خمیری غش یا غلاق را برایتان قرار داده ایم.

در رابطه با ادویه جات نیز حتما باید حواستان جمع باشد تا هیچ ادویه ای را زیاد نریزید. مخصوصا در طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق همه چیز باید استاندارد و ایده آل باشد تا بتوانید یک آش محلی و مناسب را طبخ نمایید. دیگر نیازی نیست که حتما به شهر خاصی سفر کنید. شما می توانید با بررسی و انجام مراحل بصورت گام به گام در زیر یک آش خمیری غش یا غلاق خوشمزه را طبخ نموده و با عزیزانتان میل کنید.

طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق را بصورت کاملا کاربردی و حرفه ای برایتان قرار داده ایم. کافیست این مراحل را کامل و درست انجام داده تا هنر آشپزی خود را هر روز ارتقا داده و پیشرفت نمایید و همچنین آش خمیری غش یا غلاق اصل گرگان را برای عزیزانتان طبخ نمایید. آموزش فوق العاده انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) را نیز مطالعه کنید.

حتما بخوانید
طرز تهیه کباب سرداشی همدان برای 4 نفر

ما با شما هستیم تا ارتقا کیفی و کمی سطح آشپزی شما اتفاق بیافتد. حتما از آموزش های رایگان آشپزی ما استفاده کرده و لطفا با نظرات خود ما را در این امر خطیر راهنمایی نمایید. مطالعه آموزش انواع غذا با کشک و غذا با گوشت و غذا با گوشت چرخ کرده را از دست ندهید.

آموزش طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق

برای آموزش طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق دانستن نکات زیر بسیار مهم است تا آش شما یا همان آش خمیری غش یا غلاق بسیار خوشمزه و حرفه ای دربیاید. قبل از اینکه این نکات را با یکدیگر بررسی نماییم باید بدانید که آش خمیری غش یا غلاق از چه موادی تشکیل شده است.

طرز تهیه آش خمیری غش محلی
طرز تهیه آش خمیری غش محلی

آش ها از مواد اولیه خاصی تشکیل شده اند. این مواد اولیه در اکثر آش ها مشترک است. آش ها همانطور که می دانید از انواع حبوبات و سبزیجات بوجود می آیند. آش خمیری غش یا غلاق نیز دارای مواد اولیه خاص خود است. آموزش طرز تهیه آش ماست گرگانی با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد.

این آش دارای آرد، ماست، گوشت چرخ کرده، پیاز، سیر و رب گوجه فرنگی می باشد که می بایست آنها را در کنار یکدیگر پخت و یک آش بینظیر آش خمیری غش یا غلاق را بطور محلی و سنتی تهیه و طبخ نمود.

آش خمیری غش یا غلاق محلی
آش خمیری غش یا غلاق محلی

حتما طرز تهیه انواع آش و طرز تهیه انواع خوراک و طرز تهیه انواع غذاهای محلی را مطالعه نمایید. دنیایی از طرز تهیه انواع غذا را در اینجا مطالعه خواهید کرد. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

آش ها از جمله آش خمیری غش یا غلاق از مواد اولیه تازه تشکیل می شوند. البته درباره سبزیجات مطالب مختلفی ارایه کرده ایم. شما عزیزان می توانید این مقالات را مطالعه کرده و از برچسب ها نیز استفاده نمایید. نکته مهم در تهیه آش خمیری غش یا غلاق این است که شما بتوانید بهترین کیفیت را برای میهمانان خود تهیه نمایید.

درباره کیفیت آش خمیری غش یا غلاق مرغوب بودن مواد اولیه از نکات اصلی است. اگر به میهمانی خاصی رفته اید یا همچنین به رستوران خاصی که یک غذای بسیار خوشمزه را برای میهمانان خود تهیه کرده است مطمئن باشید که مرغوبیت مواد اولیه از مهمترین مسائل است و همچنین تاثیر بسیار زیادی در طعم غذا دارد.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق

نکات ضروری که می بایست برای طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق رعایت کنید بدین صورت می باشند :

  • حتما حبوبات را از یک روز قبل حتما خیسانده و آب آن را چندین بار عوض کنید تا نفخ آن گرفته شود. حبوبات دارای مواد معدنی و ارزش غذایی بسیار بالایی هستند و برای بدن انسان بسیار مفید است. سعی کنید حتما در بررسی طرز تهیه آش ماست گرگانی این نکته را رعایت کنید.
  • در طرز تهیه آش ماست گرگانی حتما از سبزیجات سیر و پیاز تازه و ارگانیک استفاده کنید. این مورد را تاکید کرده ایم. یکی از دلایل اصلی خوشمزه بودن آش ها مخصوصا آش خمیری غش یا غلاق در استفاده از سبزیجات تازه و ارگانیک است. عطر بینظیری به آش خمیری غش یا غلاق خواهد داد.
  • اگر برای طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق نیاز به استفاده از سبزیجات خشک شده داشتید باز هم سعی کنید این سبزیجات مانده نبوده و نسبتا تازه باشند. سبزیجات خشک شده قدیمی عطر آنچنانی ندارند.
  • حتما حواستان باشد که در طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق از شعله اجاق گاز بالا استفاده نکنید. همیشه سعی کنید تا آش خمیری غش یا غلاق با حرارت ملایم طبخ گردد. شعله زیاد باعث می شود تا آش خمیری غش یا غلاق ته گرفته و طعم آن به سوختگی برود.
  • برای جا افتادن آش صبر داشته باشید و تا جای ممکن آب اضافه نکنید مگر به اندازه و از آب کتری که جوشیده شده باشد.
  • برای سرو آش خمیری غش یا غلاق هم هنرمندانه این کار را انجام دهید و حتما از ظرف مناسب برای ریختن آش خمیری غش یا غلاق استفاده کنید.
  • برای نگهداری از آش باقیمانده حتما آن را به قابلمه منتقل کرده و حتما درب آن را ببندید و بعدا داخل یخچال نگه داری نمایید.
  • به هیچ عنوان آش گرم را مخصوصا آش خمیری غش یا غلاق را بصورت گرم داخل یخچال نگذارید. حتما اجازه دهید آش خمیری غش یا غلاق خنک شده و بعدا به یخچال منتقل کنید.
  • برای سبزیجات هم سبزی درشت خرد شده و بدون ساقه باشد. این یکی از فوت های کوزه گری برای طبخ هر نوع آش است.
  • پیاز داغ و سیر داغ و همچنین نعناع سرخ شده در بسیاری از آش ها برای تزیین استفاده می گردد. البته نه همه آش ها ولی در بسیاری از آش ها شما می توانید با اینها به آش خود جذابیت بصری خاصی را به میهمانان خود القا نمایید.
  • همیشه حواستان باشد در طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق یکی از بهترین نکات و اصلی ترین آنها خوشمزه بودن آش می باشد. شما می توانید از یک ظرف مناسب برای پخت استفاده نمایید. ظرف مسی یکی از این ظروف است که غذا در آن بسیار خوشمزه و بینظیر می شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه آبگوشت متنجنه اصل برای 8 نفر

در پایین طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق را بصورت مرحله به مرحله قرار داده ایم. شما می توانید این دستور پخت را پرینت کرده و نزد خود نگه دارید. حتما در صورت تمایل امتیاز داده و ما را در ارایه خدمات بیشتر یاری نمایید.

چاپ دستور

طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق

آش غش یا غلاق

آش خمیری غش یا غلاق یکی از خوشمزه ترین آش های استان گلستان و شهر گرگان است. این آش را با استفاده از خمیر به شکل جالبی تهیه می کنند. طعم و عطر این آش بسیار خاص می باشد و این آش را معمولا به صورت سرد سرو می کنند. در ادامه طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق را خدمت شما آموزش خواهیم داد.

  • نویسنده‌: yemosafer
  • زمان آماده سازی: 20
  • زمان پخت: 90
  • مجموع زمان: 110
  • بازدهی: 6 1x
  • دسته: آش
  • روش پخت: روی اجاق گاز
  • نوع: سنتی محلی ایرانی
  • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

  • 500 گرم آرد
  • ۲ الی ۳ پیمانه ماست غلیظ
  • ۳۰۰ گرم گوشت چرخ کرده
  • 1 عدد پیاز
  • ۲ حبه سیر
  • ۲ قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی
  • نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم
  • روغن به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

در یک کاسه آرد را به همراه نمک و آب خوب مخلوط کنید و ورز دهید تا زمانی که به دست نچسبد سپس آن را به مدت ۲ ساعت کنار بگذارید تا خوب استراحت کند. روی یک سطح صاف مقداری آرد بپاشید و خمیر را با وردنه روی آن پهن کنید تا نازک شود سپس به شکل مربع های کوچک روی خمیر برش ایجاد کنید.

در یک قابلمه مقداری آب بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. زمانی که به جوش آمد کمی روغن و نمک در آن ریخته و مربع های خمیری را به آن اضافه کنید سپس شعله را کم کنید تا ته نگیرد.

مرحله دوم

پیاز را به صورت نگینی خرد کنید. در یک تابه مقداری روغن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید. اجازه دهید داغ شود سپس پیاز را به همراه سیر و زردچوبه در آن بریزید و تفت دهید تا شفاف شوند. گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و هم بزنید تا از هم باز شوند. زمانی که رنگ گوشت ها تغییر کرد، رب گوجه فرنگی را به همراه مقداری آب، نمک و فلفل بریزید و هم بزنید تا خوب بپزند، سپس تابه را از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم

زمانی که خمیر ها خوب پخته شدند و رنگ آب به سفید تغییر کرد حرارت را خاموش کنید تا آش سرد شود. در یک کاسه ماست را به همراه مقداری آب حل کرده و به آش سرد شده اضافه کنید. در آخر آش را دوباره روی حرارت قرار دهید و وقتی گرم شد مخلوط گوشت را بریزید سپس به ظرف سرو مورد نظر انتقال دهید.

نکات مهم و ترفندها

می توانید به دلخواه با مقداری پیاز داغ ، نعنا داغ و مخلوط گوشت روی آن را تزیین کنید.

ارزش غذایی

  • تعداد سرو: 1
  • کالری: 200
  • شکر:
  • سدیم:
  • چربی:
  • چربی اشباع شده:
  • چربی اشباع نشده:
  • چربی ترانس:
  • کربوهیدارت:
  • فیبر:
  • پروتئین:
  • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق برای 6 نفر - آموزش آنلاین آشپزی
تهیه آش خمیری غش 1

طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق گلستان و بهترین دستور پخت و طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق گرگانی خوشمزه و طرز تهیه آسان آش خمیری غش یا غلاق گرگان محلی با نکات طلایی

نوع: آش

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 200

زمان آماده سازی: PT0H20M

زمان پخت و پز: PT1H30M

زمان کل: PT1H50M

اجزاء دستورالعمل:

  • 500 گرم آرد
  • ۲ الی ۳ پیمانه ماست غلیظ
  • ۳۰۰ گرم گوشت چرخ کرده
  • 1 عدد پیاز
  • 2 حبه سیر
  • ۲ قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی
  • نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم
  • روغن به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آش خمیری غش یا غلاق گرگانی را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه آش خمیری غش یا غلاق گرگان را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *