سبد خرید
طرز تهیه آش پرپوله کردستان برای 7 نفر

طرز تهیه آش پرپوله کردستان برای 7 نفر

در مقاله حاضر طرز تهیه آش پرپوله کردستان برای 7 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصل کردی را قرار داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آش پرپوله کردستان را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها در نگارش طرز تهیه و مخصوصا طرز تهیه آش پرپوله کردستان دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است.

طرز تهیه آش پرپوله کردستان لذیذ
طرز تهیه آش پرپوله کردستان لذیذ

آش ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آش پرپوله کردستان نیز یکی از این آش هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آش پرپوله کردستان بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت. آموزش جذاب طرز تهیه آش سه نگه سیر کردستان را از دست ندهید.

آش از نظر سبکی غذا در دسته غذاهای سبک قرار می گیرد و می توان آن را در وعده های گوناگون استفاده کرد. نسل گذشته و قدیمی ها آش را به عنوان غذای اصلی در نظر می گرفتند و می توان گفت به نسبت دسترسی به مواد اولیه برای غذا ها جزو غذاهای لوکس محسوب می شده است.

دوره آموزش آنلاین جوجه کباب ملل
دوره آموزش آنلاین جوجه کباب ملل

همانطور که می دانید آش به عنوان یک غذای خاص تعریف خاصی نیز دارد. آش به معنی غذای آبکی است که نباید بسیار آبکی باشد. باید مواد معدنی آن بالا بوده و خاصیت و فواید بسیار زیادی داشته باشد. آش های ایرانی بیش از 400 نوع می باشد که آش پرپوله کردستان یکی از این آش هاست.

در طرز تهیه آش پرپوله کردستان از بهترین و زبده ترین آشپزهای محلی استفاده شده است از اینرو سعی شده بهترین و کاربردترین طرز تهیه آش پرپوله کردستان باشد.

شما وقتی قصد دارید آش خوشمزه را طبخ نمایید مخصوصا در بررسی طرز تهیه آش پرپوله کردستان در نظر داشته باشید که خوشمزه شدن آش پرپوله کردستان با شعله زیاد و آب زیاد و یا آب بسیار کم امکان پذیر نیست و شما می بایست همه چیز را ایده آل در نظر بگیرید و مقدار ها را درست و کامل اضافه نمایید.

طرز تهیه آش پرپوله کردستان

کردستان یکی از استان های اصیل کشور ما ایران می باشد. این استان نیز مانند دیگر استان های مهم کشور دارای قدمت تاریخی بوده و همچنین دارای شرایط اقلیمی مخصوص به خود است. کرد ها همانند دیگر قومیت های اصیل ایرانی دارای تنوع غذایی منحصر به فردی هستند. در این بخش این غذای آش پرپوله کردستان را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

طرز تهیه آش پرپوله کردستان عالی
طرز تهیه آش پرپوله کردستان عالی

مرکز استان کردستان با نام سنندج می باشد. استان كردستان بخشی از سرزمینی می باشد كه در گذشته تحت حكومت مادها اداره می شده است . كردها یكی از شعبه های مشهور نژاد اصیل آریایی هستند. غذای آش پرپوله کردستان یکی از غذاهای خوشمزه مردمان این منطقه است.

در رابطه با ادویه جات نیز حتما باید حواستان جمع باشد تا هیچ ادویه ای را زیاد نریزید. مخصوصا در طرز تهیه آش پرپوله کردستان همه چیز باید استاندارد و ایده آل باشد تا بتوانید یک آش محلی و مناسب را طبخ نمایید. دیگر نیازی نیست که حتما به شهر خاصی سفر کنید. شما می توانید با بررسی و انجام مراحل بصورت گام به گام در زیر یک آش پرپوله کردستان خوشمزه را طبخ نموده و با عزیزانتان میل کنید.

طرز تهیه آش پرپوله کردستان را بصورت کاملا کاربردی و حرفه ای برایتان قرار داده ایم. کافیست این مراحل را کامل و درست انجام داده تا هنر آشپزی خود را هر روز ارتقا داده و پیشرفت نمایید و همچنین آش پرپوله کردستان اصل کردی را برای عزیزانتان طبخ نمایید. آموزش فوق العاده انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) را نیز مطالعه کنید.

ما با شما هستیم تا ارتقا کیفی و کمی سطح آشپزی شما اتفاق بیافتد. حتما از آموزش های رایگان آشپزی ما استفاده کرده و لطفا با نظرات خود ما را در این امر خطیر راهنمایی نمایید. مطالعه آموزش انواع غذا با کشک و غذا با گوشت و غذا با گوشت چرخ کرده را از دست ندهید.

حتما بخوانید
طرز تهیه حلوای هویج آسان مجلسی 6 نفر

آموزش طرز تهیه آش پرپوله کردستان

برای آموزش طرز تهیه آش پرپوله کردستان دانستن نکات زیر بسیار مهم است تا آش شما یا همان آش پرپوله کردستان بسیار خوشمزه و حرفه ای کردی دربیاید. قبل از اینکه این نکات را با یکدیگر بررسی نماییم باید بدانید که آش پرپوله کردستان از چه موادی تشکیل شده است.

آش ها از مواد اولیه خاصی تشکیل شده اند. این مواد اولیه در اکثر آش ها مشترک است. آش ها همانطور که می دانید از انواع حبوبات و سبزیجات بوجود می آیند. آش پرپوله کردستان نیز دارای مواد اولیه خاص خود است. آموزش طرز تهیه آش گزنه کردستان با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد.

این آش شامل عدس و رشته آش و سبزیجات نظیر مرزه می باشد که می بایست آنها را در کنار یکدیگر پخت و یک آش بینظیر آش پرپوله کردستان را بطور محلی و سنتی تهیه و طبخ نمود.

حتما طرز تهیه انواع آش (بهمراه بسیاری از آش های محلی) و طرز تهیه انواع سوپ و طرز تهیه انواع غذاهای محلی را مطالعه نمایید. دنیایی از طرز تهیه انواع غذا را در اینجا مطالعه خواهید کرد. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

آش ها از مواد اولیه تازه تشکیل می شوند. سبزیجات بکار رفته در آش پرپوله کردستان حتما می بایست تازه بوده و بهتر است ارگانیک نیز باشد. البته درباره سبزیجات مطالب مختلفی ارایه کرده ایم. شما عزیزان می توانید این مقالات را مطالعه کرده و از برچسب ها نیز استفاده نمایید. نکته مهم در تهیه آش پرپوله کردستان این است که شما بتوانید بهترین کیفیت را برای میهمانان خود تهیه نمایید.

درباره کیفیت آش پرپوله کردستان مرغوب بودن مواد اولیه از نکات اصلی است. اگر به میهمانی خاصی رفته اید یا همچنین به رستوران خاصی که یک غذای بسیار خوشمزه را برای میهمانان خود تهیه کرده است مطمین باشید که مرغوبیت مواد اولیه از مهمترین مسایل است و همچنین تاثیر بسیار زیادی در طعم غذا دارد.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آش پرپوله کردستان

نکات ضروری که می بایست برای طرز تهیه آش پرپوله کردستان رعایت کنید بدین صورت می باشند :

 • حتما حبوبات را از یک روز قبل حتما خیسانده و آب آن را چندین بار عوض کنید تا نفخ آن گرفته شود. حبوبات دارای مواد معدنی و ارزش غذایی بسیار بالایی هستند و برای بدن انسان بسیار مفید است. سعی کنید حتما در بررسی طرز تهیه آش پرپوله کردستان این نکته را رعایت کنید.
 • در طرز تهیه آش پرپوله کردستان حتما از سبزیجات تازه و ارگانیک استفاده کنید. این مورد را تاکید کرده ایم. یکی از دلایل اصلی خوشمزه بودن آش ها مخصوصا آش پرپوله کردستان در استفاده از سبزیجات تازه و ارگانیک است. عطر بینظیری به آش پرپوله کردستان خواهد داد.
 • اگر برای طرز تهیه آش پرپوله کردستان نیاز به استفاده از سبزیجات خشک شده داشتید باز هم سعی کنید این سبزیجات مانده نبوده و نسبتا تازه باشند. سبزیجات خشک شده قدیمی عطر آنچنانی ندارند.
 • حتما حواستان باشد که در طرز تهیه آش پرپوله کردستان از شعله اجاق گاز بالا استفاده نکنید. همیشه سعی کنید تا آش پرپوله کردستان با حرارت ملایم طبخ گردد. شعله زیاد باعث می شود تا آش پرپوله کردستان ته گرفته و طعم آن به سوختگی برود.
 • برای جا افتادن آش صبر داشته باشید و تا جای ممکن آب اضافه نکنید مگر به اندازه و از آب کتری که جوشیده شده باشد.
 • برای سرو آش پرپوله کردستان هم هنرمندانه این کار را انجام دهید و حتما از ظرف مناسب برای ریختن آش پرپوله کردستان استفاده کنید.
 • برای نگهداری از آش باقیمانده حتما آن را به قابلمه منتقل کرده و حتما درب آن را ببندید و بعدا داخل یخچال نگه داری نمایید.
 • به هیچ عنوان آش گرم را مخصوصا آش پرپوله کردستان را بصورت گرم داخل یخچال نگذارید. حتما اجازه دهید آش پرپوله کردستان خنک شده و بعدا به یخچال منتقل کنید.
 • برای سبزیجات هم سبزی درشت خرد شده و بدون ساقه باشد. این یکی از فوت های کوزه گری برای طبخ هر نوع آش است.
 • پیاز داغ و سیر داغ و همچنین نعناع سرخ شده در بسیاری از آش ها برای تزیین استفاده می گردد. البته نه همه آش ها ولی در بسیاری از آش ها شما می توانید با اینها به آش خود جذابیت بصری خاصی را به میهمانان خود القا نمایید.
 • همیشه حواستان باشد در طرز تهیه آش پرپوله کردستان یکی از بهترین نکات و اصلی ترین آنها خوشمزه بودن آش می باشد. شما می توانید از یک ظرف مناسب برای پخت استفاده نمایید. ظرف مسی یکی از این ظروف است که غذا در آن بسیار خوشمزه و بینظیر می شود.
حتما بخوانید
كشمش پلو

در پایین طرز تهیه آش پرپوله کردستان را بصورت مرحله به مرحله قرار داده ایم. شما می توانید این دستور پخت را پرینت کرده و نزد خود نگه دارید. حتما در صورت تمایل امتیاز داده و ما را در ارایه خدمات بیشتر یاری نمایید.

چاپ دستور

طرز تهیه آش پرپوله کردستان برای 7 نفر

آش پرپوله یا آش عدس کردستان

آش پرپوله یا آش عدس یکی از خوشمزه ترین و محبوب ترین آش های استان کردستان است که معمولا در زمستان و در روز های سرد سال آن را می پزند. این آش علاوه بر استان کردستان در سنندج نیز پخته می شود.

برخی از خواص عدس عبارتند از: تولید ماهیچه، کنترل دیابت، بهبود گوارش، سلامت قلب، پیشگیری از تصلب شریان ها، پیشگیری از سرطان، کنترل وزن، سرشار از آهن و فیبر، سرشار از ویتامین، بهبود سوخت و ساز بدن و… . در ادامه طرز تهیه آش پرپوله را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 30
 • زمان پخت: 120
 • مجموع زمان: 150
 • بازدهی: 7
 • دسته: آش
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی

مواد لازم

 • ۲ عدد پیاز
 • ۳۰۰ گرم عدس
 • رشته آش به میزان لازم
 • مرزه به میزان لازم
 • زردچوبه نمک و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

عدس ها را شسته و به همراه مقداری آب در یک قابلمه بریزید. سپس قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید عدس خوب بپزد. پیاز را به صورت خلالی خرد کنید. در یک تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. اجازه دهید داغ شود، سپس پیاز ها را در آن ریخته و هم بزنید تا طلایی شوند.

مقداری زردچوبه را به همراه فلفل بریزید و تفت دهید تا خامی زردچوبه گرفته شود. سپس از روی حرارت بردارید. پس از اینکه عدس ها خوب پخته شد، پیاز داغ را به همراه مقداری مرزه به آن اضافه کنید و بگذارید حداقل به مدت ۲۰ دقیقه خوب بپزند.

مرحله دوم

پس از اینکه آش کمی جا افتاد، رشته آش را بریزید و اجازه دهید حداقل به مدت نیم ساعت دیگر با حرارت ملایم آش جا بیفتد تا کاملا لعاب دار شود. در آخر زمانی که آش خوب پخته شد، آن را از روی شعله برداشته و به ظرف سرو مورد نظر انتقال دهید.

نکات مهم و ترفندها

می توانید به دلخواه با مقداری کشک، نعنا داغ، پیاز داغ و سیر داغ روی آش را تزیین کرده سپس سرو کنید.

به دلخواه می توانید به این آش هر نوع سبزی آشی که دوست دارید اضافه کنید.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: 1
 • کالری: 200
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش پرپوله کردستان

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

 

طرز تهیه آش پرپوله کردستان برای 7 نفر - آموزش آنلاین آشپزی
تهیه آش پرپوله کردستان 1

طرز تهیه آش پرپوله کردستان یا همان آش عدس کردی خوشمزه عالی و اصیل و بهترین دستور پخت و طرز تهیه آش پرپوله کردستان و طرز تهیه آسان آش پرپوله کردستان مخصوص

نوع: آش

سبک آشپزی: سنتی ایرانی محلی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش پرپوله کردستان

بازده دستورالعمل: 7

کالری: 200

زمان آماده سازی: PT0H30M

زمان پخت و پز: PT2H00M

زمان کل: PT2H30M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۲ عدد پیاز
 • ۳۰۰ گرم عدس
 • رشته آش به میزان لازم
 • مرزه به میزان لازم
 • زردچوبه نمک و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آش پرپوله کردستان را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آش پرپوله کردستان را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5