سبد خرید
طرز تهیه قهوه با موکاپات ۱ نفره مخصوص

طرز تهیه قهوه با موکاپات 1 نفره مخصوص

طرز تهیه قهوه با موکاپات را به صورت کاملا حرفه ای و مخصوص برای شما عزیزان قرار داده ایم. شما می توانید با مطالعه این دستورالعمل کاربرد و نحوه تهیه قهوه با موکاپات را بیاموزید.

اسپرسو یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین انواع قهوه در دنیاست. شاید فکر کنید برای تهیه اسپرسو باید حتما یک دستگاه اسپرسوساز داشته باشید و چون این دستگاه نسبتا گران را ندارید، پس نمی‌توانید اسپرسو را در خانه تهیه کنید. اما این طور نیست!

دوره آنلاین آموزش دمنوش ها
دوره آنلاین آموزش دمنوش ها

برای تهیه قهوه اسپرسو روش‌های دیگری نیز وجود دارد. شما می‌توانید یک موکاپات را با قیمتی بسیار مناسب خریداری کنید و روز خود را با اسپرسوی خانگی آغاز نمایید. نگران کیفیت قهوه نباشید. موکاپات همان اسپرسویی را به شما می‌دهد که با دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌کنید.

در این مقاله طرز تهیه قهوه با موکاپات را آموزش می‌دهیم و نکات مهم برای تهیه یک قهوه خوب و با کیفیت را نیز بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه قهوه با موکاپات

اسپرسو یکی از روش‌های تهیه قهوه است. قهوه برای اولین بار در قرن 16 میلادی وارد ایتالیا شد. در آن زمان، از قهوه‌جوش برای دم کردن قهوه استفاده می‌کردند. کم‌کم قهوه به کافه‌های ایتالیا راه پیدا کرد و به یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها تبدیل شد. با افزایش تقاضا از سوی مردم، مخترعین ایتالیایی به فکر ساخت دستگاهی افتادند که بتواند قهوه را با سرعت بیشتر و طعمی بهتر آماده کند.

این فکر سال‌ها مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت و در نهایت منجر به ساخت دستگاه اسپرسوساز شد. این دستگاه توسط فردی با نام بتزارا اختراع شده بود. دستگاه اسپرسوساز شیوه تهیه قهوه را بهبود بخشید و انقلابی در صنعت این نوشیدنی ایجاد کرد.

به تدریج شیوه سنتی تهیه قهوه از این کشور رخت بربست. مردم ایتالیا علاقه زیادی به قهوه اسپرسو نشان دادند و در صدد تهیه دستگاه اسپرسوساز برآمدند. در سال 1933 وضع اقتصادی مردم کشور ایتالیا به هم ریخته بود. بسیاری از بانک‌ها برشکست شدند و اغلب مردم این کشور از پس اندازهایشان خرج می‌کردند.

در این زمان رفتن به کافه دیگر به صرفه نبود و خرید دستگاه نیز بسیار گران تمام می‌شد. در این شرایط موکاپات وارد بازار شد و مورد توجه میلیون‌ها ایتالیایی قرار گرفت. موکاپات یک قهوه‌ساز ساده روگازی بود که توسط فردی با نام لوئیجی دو پونتی ساخته شد. لوئیجی این قهوه‌ساز را برای آلفونسو بیالتی طراحی کرده بود. در آن زمان آلفونسو یک شرکت آلومینیوم‌سازی داشت و محصولات آلومینیومی تولید می‎کرد.

با موکاپات ۰۲
قهوه با موکاپات

آلفونسو تولید قهوه‌ساز آلومینیومی را آغاز کرد و برند معروف بیالتی را وارد بازار نمود. موکاپات آلومینیومی بسیار ارزان بود و به راحتی در اختیار مردم قرار می‌گرفت. موکاپات از ایتالیا به اروپای مرکزی و سپس کشورهای لاتین رسید و به یک قهوه ساز بین‌المللی تبدیل شد.

امروزه موکاپات در تمامی نقاطی دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از ارزان‌ترین وسیله‎های تهیه قهوه محسوب می‌شود. برند بیالتی نیز پس از گذشت حدود 90 سال هم‌چنان به تولید موکاپات می‌پردازد و یکی از پر فروش‌ترین برندهای موکاپات روگازی در دنیا می‌باشد. قهوه با موکاپات بسیار راحت و سریعتر از روش های دیگر است.

جدول زمانبندی تهیه قهوه با موکاپات

زمان آماده سازی 5 دقیقه
زمان پخت 10 دقیقه
زمان اضافی
مجموع زمان 15 دقیقه
تعداد سرو یک نفر
مقدار سرو یک فنجان

مواد اولیه برای تهیه قهوه با موکاپات

 • پودر قهوه اسپرسو به اندازه کافی
 • آب سرد به اندازه مخزن دستگاه
حتما بخوانید
طرز تهیه کاپوچینو اصل خوشمزه 2 نفره

آموزش مراحل تهیه قهوه با موکاپات

مرحله اول: پر کردن مخزن آب و قهوه

اولین مرحله برای تهیه قهوه با موکاپات، پر کردن مخزن آب دستگاه است. مخزن را تا زیر سوپاپ اطمینان پر کنید. سپس پودر قهوه را در مخزن قهوه موکاپات بریزید و سطح آن را صاف کنید. نیاز نیست فشاری بر روی قهوه وارد کنید. همین که سطح قهوه هموار باشد، کافیست. مخزن قهوه را روی مخزن آب قرار دهید و قوری را نیز در جای خود بگذارید.

مرحله دوم: عصاره‌گیری قهوه

مرحله دوم تهیه قهوه با موکاپات، مرحله عصاره‌گیری آن است. موکاپات را بر روی اجاق با شعله بسیار کم قرار دهید و اجازه دهید آب آن کاملا داغ شود.

با موکاپات ۰۱
آموزش مراحل تهیه قهوه با موکاپات

اگر احساس می‌کنید شعله اجاق زیاد است، می‌توانید برای ملایم کردن حرارت از شعله ‌پخش‌کن کمک بگیرید. موکاپات را بر روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا فرآیند عصاره‌گیری آغاز گردد.

مرحله سوم: سرو قهوه

در مرحله آخر قهوه با موکاپات عصاره قهوه از لوله به سمت بالا جهش می‎کند و وارد قوری می‌شود. این کار حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. اگر بعد از این مدت درب قوری را باز کنید، می‌بینید که عصاره قهوه در قوری جمع شده است. در این مرحله قهوه شما آماده است. موکاپات را از روی شعله بردارید و قهوه را در فنجان سرو کنید.

فیلم طرز تهیه قهوه با موکاپات

نکات مهم در تهیه قهوه با موکاپات

 • دقت داشته باشید که مخزن آب را تا زیر سوراخ بخار دستگاه پر کنید. این سوراخ، سوپاپ اطمینان دستگاه است. پوشاندن این سوپاپ با آب باعث می‎شود تا دستگاه در فشار بالا درست کار نکند و موکاپات منفجر شود. سوپاپ اطمینان در فشارهای بسیار بالا آب را خارج و خطر را رفع می‌کند.
 • برای تهیه قهوه با موکاپات می‌توانید از آب سرد یا آب داغ استفاده کنید. بهتر است مخزن موکاپات را از آب داغ پر کنید. دقت داشته باشید که آب نباید جوش باشد.
 • برای تهیه قهوه با موکاپات کار بسیار آسان است ولی حتما بایستی دقت لازم را داشته باشید.
 • قهوه‌ای که برای تهیه اسپرسو استفاده می‌شود، دانه‌های متوسطی دارد. قهوه اسپرسو نرم تر از قهوه فرانسه و درشت‌تر از قهوه ترک است.
 • در انتخاب قهوه دقت کنید و حتما به فروشنده بگویید که از موکاپات برای تهیه اسپرسو استفاده می‌کنید. قهوه‌ای که برای موکاپات آسیاب می‌شود با قهوه‌ای که با دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود فرق دارد. استفاده از قهوه نامناسب باعث می‌شود قهوه شما بسوزد یا عصاره‌گیری به درستی انجام نشود.
 • دقت داشته باشید که در هنگام سرو قهوه با موکاپات، فنجان را با آب جوش پر کنید تا کمی گرم شود. سپس آب فنجان را خالی کنید و قهوه را درون فنجان بریزید. این کار از سرد شدن سریع قهوه جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود قهوه‌ای داغ و دلچسب داشته باشید.
 • اسپرسو را معمولا به صورت تلخ می‌نوشند، اما اگر قهوه تلخ دوست ندارید، می‌توانید مقداری شکر به قهوه خود اضافه کنید و اسپرسوتان را شیرین بنوشید.

در این بخش به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که حتما آموزش تهیه قهوه های زیر را نیز مطالعه نمایید. قطعا مواردی هستند که از آنها استفاده بسیار خواهید کرد.

خواص قهوه

قهوه یکی از پرخاصیت‌ترین دانه‌های دنیاست. این دانه یک نوشیدنی جذاب و انرژی‌زا در اختیار شما قرار می‎دهد. این نوشیدنی علاوه بر افزایش انرژی و رفع خستگی فواید دیگری نیز دارد. فواید قهوه عبارتند از:

 • دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دنیاست. بر اساس مطالعات انجام شده، نوشیدن منظم قهوه بر روی این بیماری تأثیر مثبت دارد و خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را به میزان قابل توجهی کاهش می‎دهد.
 • قهوه برای بیماران قلبی بسیار مفید است. مصرف این نوشیدنی قلب را تقویت می‎کند و خطر سکته قلبی را کاهش می‎دهد.
 • قهوه عملکرد مغز را بهبود می‎بخشد و از بروز اختلالات مغزی مانند آلزایمر در سنین بالا جلوگیری می‌کند. از دیگر خواص قهوه می‌توان به تأثیر آن بر روی بیماری پارکینسون و کاهش آن اشاره کرد.
 • سرطان یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های این دوران است که اغلب به دلیل مصرف غذاهای ناسالم و سبک زندگی نادرست اتفاق می‌افتد. بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف قهوه احتمال ابتلا به سرطان، خصوصا سرطان روده بزرگ و پروستات را کاهش می‌دهد.
 • قهوه یک نوشیدنی انرژی زا و شادی‌آور است. این نوشیدنی میزان دوپامین و سروتونین در بدن را افزایش می‌دهد و از ابتلا به افسردگی جلوگیری می‌کند.
 • قهوه باعث تقویت نیروی عضلانی می‎شود و از تحلیل ماهیچه‌ها در سنین بالا جلوگیری می‎کند. علاوه بر این، نوشیدن قهوه میزان آسیب‌دیدگی ماهیچه‌ در ورزشکاران را نیز کاهش می‎دهد.
 • از دیگر خواص قهوه می‌توان به تأثیر آن بر روی پیشگیری و درمان سنگ صفرا اشاره کرد.
حتما بخوانید
طرز تهیه قهوه ساده فوری خوشمزه 2 نفره

سخن پایانی در تهیه قهوه با موکاپات

همانطور که مطالعه کردید نحوه قهوه با موکاپات را برایتان بصورت کاملا حرفه ای آموزش داده ایم. مرکز آموزش آنلاین آشپزی در نظر دارد تا بهترین دوره های آشپزی را برای شما عزیزان تهیه و گردآوری نماید.

در تهیه قهوه با موکاپات حواستان به شعله گاز باشد. این بخش یکی از مهمترین دلایل در خوش طعم شدن قهوه است و همچنین از قهوه مرغوب و مناسب استفاده نمایید.

قهوه با موکاپات خوش طعم
قهوه با موکاپات خوش طعم

با بررسی خواص قهوه متوجه فواید آن شده اید. قهوه معایبی نیز دارد که حتما آن را مطالعه نمایید. از اینرو در میزان مصرف آن دقت کافی را داشته باشید. امروز مصرف قهوه در ایران به شدت افزایش پیدا کرده است. حتما سعی داشته باشید که قهوه اصل را از مراکز معتبر خریداری نمایید.

یکی از مهمترین نکات در آشپزی این است که ابتدا بدانید هدف از کار چیست و بعد برای چند نفر طبخ خواهید کرد. در مرحله بعد حتما بر روی یک برگه مراحل انجام کار و مقدار مواد اولیه های موجود را نوشته و دقیقا عین آن چیزی که بایست انجام شود را انجام دهید. این کار باعث افزایش تسلط کار خواهد شد.

اپلیکیشن آشپزی 1TouchFood را حتما نصب کنید و از آن استفاده کنید. با این اپلیکیشن به تمام سایت ما دسترسی خواهید داشت. دنیایی از غذاها و رسپی های بینظیر را برایتان بصورت کاملا رایگان قرار داده ایم.

مطمئن باشید با این روش چیزی فراموش نخواهد شد و همه چیز دقیقا همان چیزی خواهد بود که می بایست انجام گیرد. مرکز آموزش آنلاین آشپزی 1TouchFood همیشه بهترین آموزش ها را برایتان قرار داده و شما را در زمینه آموزش آشپزی یاری خواهد کرد.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی  1TouchFood​

طرز تهیه قهوه با موکاپات 1 نفره مخصوص - 1TouchFood
با موکاپات ۰۳

طرز تهیه قهوه با موکاپات را به صورت کاملا حرفه ای و مخصوص می توانید با فیلم این دستورالعمل کاربرد و نحوه تهیه قهوه با موکاپات را آموخته و با قهوه با موکاپات

نوع: قهوه

سبک آشپزی: ملل

کلمات کلیدی: قهوه با موکاپات

بازده دستورالعمل: 1

کالری: 35

زمان آماده سازی: PT0H05M

زمان پخت و پز: PT0H10M

زمان کل: PT0H15M

اجزاء دستورالعمل:

 • پودر قهوه اسپرسو به اندازه کافی
 • آب سرد به اندازه مخزن دستگاه

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه قهوه با موکاپات را به صورت کاملا حرفه ای و مخصوص برای شما عزیزان قرار داده ایم. شما می توانید با مطالعه این دستورالعمل کاربرد و نحوه تهیه قهوه با موکاپات را بیاموزید. نوش جانتان

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *