سبد خرید
خواص پیاز

خواص پیاز و 8 دلیل برای استفاده از آن

پیاز از سبزیجاتی است که خواص بینظیری دارد. با مطالعه خواص پیاز به نکاتی پی خواهید برد که شاید باورتان نشود. اگرچه همه سبزیجات برای سلامتی مهم هستند ، اما انواع خاصی مزایای منحصر به فردی دارند.

پیاز عضوی از تیره گیاهان گلدارAllium است که شامل سیر ، موسیر ، تره فرنگی و پیاز کوهی نیز می باشد.

این سبزیجات حاوی ویتامین ها ، مواد معدنی مختلف و ترکیبات گیاهی قوی هستند که نشان داده شده است از بسیاری جهات باعث سلامتی می شوند. با مطالعه خواص پیاز به اهمیت این سبزی پی خواهید برد.

در حقیقت ، خواص دارویی پیاز از زمان های بسیار قدیم شناخته شده است ، زمانی که از آن برای درمان بیماری هایی مانند سردرد ، بیماری های قلبی و زخم های دهان استفاده می شد. سعی کنید پیاز را به وعده های غذاییتان اضافه کنید.

در اینجا 8 نکته مهم از خواص پیاز برای سلامتی آورده شده است.

1- مواد مغذی بالا و خواص پیاز

پیاز غنی از مواد مغذی است ، به این معنی که کالری کمی دارد اما ویتامین و مواد معدنی زیادی دارد.

یک پیاز متوسط ​​فقط 44 کالری دارد اما مقدار قابل توجهی ویتامین ، مواد معدنی و فیبر را تأمین می کند.

این سبزی به ویژه دارای ویتامین C زیادی است ، ماده مغذی در تنظیم سلامت سیستم ایمنی بدن ، تولید کلاژن ، ترمیم بافت و جذب آهن .

خواص پیاز و مواد مغذی
خواص پیاز و مواد مغذی

ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن شما عمل می کند ، از سلول های شما در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند.

پیاز همچنین سرشار از ویتامین های گروه B است ، از جمله فولات (B9) و پیریدوکسین (B6) – که نقش مهمی در متابولیسم ، تولید گلبول های قرمز و عملکرد عصبی دارند.

در آخر ، آنها منبع خوبی از پتاسیم هستند ، ماده معدنی که بسیاری از افراد در آن فاقد آن هستند.

در حقیقت ، متوسط ​​دریافت پتاسیم در آمریکایی ها کمی بیش از نصف مقدار توصیه شده روزانه (DV) یعنی 4،700 میلی گرم است.

عملکرد سلولی طبیعی ، تعادل مایعات ، انتقال عصب ، عملکرد کلیه و انقباض عضلانی همه به پتاسیم نیاز دارند. خلاصه بخواهیم مرور کنیم یکی از خواص پیاز دارا بودن مواد مغذی بسیار است.

2- سلامت قلبی از خواص پیاز

یکی از خواص پیاز برای سلامتی قلب است.

پیاز حاوی آنتی اکسیدان و ترکیباتی است که با التهاب مقابله می کند ، تری گلیسیرید را کاهش می دهد و سطح کلسترول را کاهش می دهد – همه اینها ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

خواص پیاز و سلامتی قلب
خواص پیاز و سلامتی قلب

خواص ضد التهابی قوی آنها همچنین ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کرده و از لخته شدن خون محافظت کند. گوشت گوسفندی و 10 حقیقت تغذیه ای و سلامتی خواندنی است.

کوئرستین یک آنتی اکسیدان فلاونوئیدی است که به شدت در پیاز غلظت دارد. از آنجا که ضد التهاب قوی است ، ممکن است به کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا کمک کند.

یک مطالعه در 70 فرد دارای اضافه وزن با فشار خون بالا نشان داد که دوز 162 میلی گرم در روز عصاره پیاز غنی از کوئرستین به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک را در حد 3-6 میلی متر جیوه در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.

همچنین نشان داده شده است که پیاز باعث کاهش سطح کلسترول می شود. خواص دانه چیا ، 12 خاصیت درمانی دانه چیا و عوارض آن از مقالات بسیار خواندنی است.

یک مطالعه در 54 زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نشان داد که مصرف مقادیر زیاد پیاز قرمز خام (40-50 گرم در روز در صورت اضافه وزن و 50-60 گرم در روز در صورت چاقی) به مدت هشت هفته باعث کاهش LDL کل و “بد” می شود کلسترول در مقایسه با گروه کنترل.

حتما بخوانید
خواص نخودفرنگی

علاوه بر این ، شواهد حاصل از مطالعات حیوانی نشان می دهد که مصرف پیاز ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد ، از جمله التهاب ، سطح بالای تری گلیسیرید و تشکیل لخته خون

3- سرشار از آنتی اکسیدان و خواص پیاز

یکی از خواص پیاز دارا بودن آنتی اکسیدان زیاد است.

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از اکسیداسیون جلوگیری می کنند ، فرایندی که منجر به آسیب سلولی می شود و به بیماری هایی مانند سرطان ، دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند.

پیاز منبع عالی آنتی اکسیدان است. در واقع ، آنها بیش از 25 نوع مختلف آنتی اکسیدان فلاونوئید دارند.

آنتی اکسیدان و خواص پیاز
آنتی اکسیدان و خواص پیاز

به ویژه پیاز قرمز حاوی آنتوسیانین است – رنگدانه های گیاهی ویژه ای از خانواده فلاونوئیدها که به پیاز قرمز رنگ عمیق می بخشد.

مطالعات متعدد جمعیتی نشان داده است که افرادی که غذاهای غنی از آنتوسیانین بیشتری مصرف می کنند ، خطر بیماری قلبی را کاهش می دهند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه بر روی 43،880 مرد نشان داد که مصرف معمول تا 613 میلی گرم در روز آنتوسیانین با 14٪ کاهش خطر حملات قلبی غیرطبیعی ارتباط دارد.

به همین ترتیب ، یک مطالعه بر روی 93،600 زن مشاهده کرد که کسانی که بیشترین مصرف غذاهای غنی از آنتوسیانین را دارند 32٪ کمتر از زنان با کمترین میزان مصرف دچار حمله قلبی می شوند.

علاوه بر این ، مشخص شده است که آنتوسیانین در برابر انواع خاصی از سرطان و دیابت محافظت می کند.

4- ترکیبات مهم برای مبارزه با سرطان

یکی دیگر از خواص پیاز دارا بودن ترکیبات مهم و تاثیر گذار برای مبارزه با سرطان است.

مصرف سبزیجات از جنس Allium مانند سیر و پیاز با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها از جمله معده و روده بزرگ ارتباط دارد.

مطالعه ها نشان داده افرادی که بیشترین مقدار سبزیجات آلیوم را مصرف کرده اند 22٪ کمتر از کسانی که کمترین مقدار را مصرف کرده اند ، مبتلا به سرطان معده می شوند.

علاوه بر این ، بررسی 16 مطالعه بر روی 13333 نفر نشان داد که شرکت کنندگان با بیشترین میزان مصرف پیاز 15٪ کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف را دارند ، داشتند.

این خواص مبارزه با سرطان با ترکیبات گوگرد و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی موجود در سبزیجات آلیوم مرتبط است.

به عنوان مثال ، پیاز ، پیازون A را فراهم می کند ، یک ترکیب حاوی گوگرد که در مطالعات لوله آزمایش نشان داده شده است که باعث کاهش تومور و کاهش سرعت سرطان تخمدان و ریه می شود.

پیاز همچنین حاوی فیستین و کورستین ، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که ممکن است رشد تومور را مهار کند.

5- کنترل قند خون از خواص پیاز است

یکی از دیگر خواص پیاز کنترل قند خون است.

خوردن پیاز ممکن است به کنترل قند خون کمک کند ، که به ویژه برای افراد دیابتی یا پیش دیابت بسیار مهم است.

یک مطالعه بر روی 42 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که خوردن 3.5 اونس (100 گرم) پیاز قرمز تازه بعد از چهار ساعت میزان قند خون ناشتا را حدود 40 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد.

علاوه بر این ، مطالعات حیوانات متعدد نشان داده است که مصرف پیاز ممکن است برای کنترل قند خون مفید باشد .

یک مطالعه نشان داد که موشهای دیابتی که به مدت 28 روز با غذای حاوی 5٪ عصاره پیاز تغذیه می کردند ، قند خون ناشتا را کاهش داده و از نظر چربی بدن نسبتاً کمتر بودند .

ترکیبات خاصی که در پیاز یافت می شود ، مانند ترکیبات کوئرستین و گوگرد ، دارای اثرات ضد دیابت هستند. اطلاعات علمی آشپزی شامل مطالب علمی برای آشپزی است.

حتما بخوانید
رژیم کانادایی: یک راه سالم برای لاغری و بهبود سلامت

به عنوان مثال ، نشان داده شده است که کورستین با سلولهای روده باریک ، لوزالمعده ، عضله اسکلتی ، بافت چربی و کبد برهم کنش دارد تا تنظیم قند خون در تمام بدن . مطالب بینظیر آموزشی در سایت آشپزی ما را پیگیری نمایید.

6- احتمال افزایش تراکم استخوان

یکی از خواص پیاز افزایش تراکم استخوان است. گرچه اعتبار لبنیات برای تقویت سلامت استخوان بسیار زیاد است ، اما بسیاری از مواد غذایی دیگر ، از جمله پیاز ، ممکن است به تقویت استخوان ها کمک کنند .

مطالعه ای روی 24 زن میانسال و یائسگی نشان داد که کسانی که به مدت هشت هفته روزانه 3.4 اونس (100 میلی لیتر) آب پیاز مصرف کرده بودند ، تراکم مواد معدنی استخوان و فعالیت آنتی اکسیدانی آنها را در مقایسه با گروه کنترل بهبود داده اند.

مطالعه دیگر در 507 زن یائسه و یائسگی نشان داد که کسانی که حداقل یک بار در روز پیاز می خورند ، 5 درصد تراکم استخوان بیشتر از افرادی است که یک بار در ماه یا کمتر می خورند.

افزایش تراکم استخوان و خواص پیاز
افزایش تراکم استخوان و خواص پیاز

بعلاوه ، این مطالعه نشان داد که زنان مسن که بیشتر اوقات پیاز می خورند خطر شکستگی مفصل ران را بیش از 20 درصد در مقایسه با کسانی که هرگز آنها را نخورده اند کاهش می دهند.

اعتقاد بر این است که پیاز به کاهش استرس اکسیداتیو ، افزایش سطح آنتی اکسیدان و کاهش از دست دادن استخوان کمک می کند ، که ممکن است از پوکی استخوان جلوگیری کرده و تراکم استخوان را تقویت کند.

7- ضد باکتری بودن از خواص پیاز است

از دیگر خواص پیاز خاصیت ضد باکتری بودن آن است. به نظر می رسد کوئرستین استخراج شده از پیاز یک روش ویژه برای مبارزه با باکتری ها باشد.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که کوئرستین استخراج شده از پوست پیاز زرد با موفقیت رشد هلیکوباکتر پیلوری ( H. pylori ) و استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) را مهار می کند.

pylori باکتری مرتبط با زخم معده و برخی سرطان های گوارشی است ، در حالی که MRSA باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک است که باعث ایجاد عفونت در قسمت های مختلف بدن می شود.

ضد باکتری بودن از خواص پیاز
ضد باکتری بودن از خواص پیاز

یک مطالعه آزمایش لوله ای دیگر نشان داد که کوئرستین به دیواره و غشای سلولهای E. coli و S. aureus آسیب می رساند.

8- سلامت گوارش و تاثیرات مصرف پیاز

یکی دیگر از خواص پیاز سلامت گوارش است. پیاز منبع غنی فیبر و پری بیوتیک است که برای سلامت مطلوب روده لازم است.

پری بیوتیک ها انواع غیر قابل هضم فیبر هستند که توسط باکتری های مفید روده تجزیه می شوند .

باکتریهای روده از پری بیوتیک تغذیه می کنند و اسیدهای چرب کوتاه زنجیره ای ایجاد می کنند – از جمله استات ، پروپیونات و بوتیرات.

تحقیقات نشان داده است که این اسیدهای چرب زنجیره کوتاه باعث تقویت سلامت روده ، تقویت ایمنی ، کاهش التهاب و تقویت هضم می شوند.

علاوه بر این ، مصرف غذاهای غنی از پروبیوتیک به افزایش پروبیوتیک ها کمک می کند ، مانند لاکتوباسیلوس و سویه های بیفیدو باکتریا ، که برای سلامت دستگاه گوارش مفید هستند.

یک رژیم غذایی غنی از پروبیوتیک ممکن است به بهبود جذب مواد معدنی مهم مانند کلسیم کمک کند ، که ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشد.

پیاز به ویژه از نظر پروبیوتیک های اینولین و فروکتولیگوساکاریدها غنی است. این موارد به افزایش تعداد باکتری های دوستانه در روده و بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کنند.

در مقاله بالا خواص پیاز را مطالعه کردید. با مطالعه خواص پیاز مطمینا به این نتیجه رسیده اید که می بایست به پیاز با نگاه دیگری به وعده های غذایی خود داشته باشید.

اینها تازه بخشی از خواص پیاز است. طرز تهیه سوپ پیازچه خوشمزه مجلسی برای ۴ نفر و طرز تهیه پیاز تنوری اصل ایتالیایی بسیار خواندنی هستند.

ترجمه از :‌ Benefits of Onions