سبد خرید
طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی

طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار اراک) 8 نفره

در مقاله حاضر طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار اراک) 8 نفره را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصیل آموزش داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها مخصوصا طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است. آموزش جذاب طرز تهیه آبگوشت بادمجان و کشک کرمانی را از دست ندهید.

آبگوشت ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) نیز یکی از این آبگوشت هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت.

طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی خوشمزه
طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی خوشمزه

آبگوشت ها همانطور که بیان گردید از خوراکی های سنتی ما ایرانی ها می باشد. آبگوشت ها انواع گوناگونی دارند و تقریبا می توان گفت که در هر منطقه ای آبگوشت های متنوع و خاص مربوط به آن منطقه وجود دارد. عموما آبگوشت ها دارای مقادیری گوشت – دنبه – گوجه فرنگی – رب – نخود – لوبیا و … می باشند. آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) یکی از انواع آبگوشت ها می باشد.

عموما سرو آبگوشت در دو مرحله انجام می پذیرد. مرحله اول سرو آبگوشت ها در بخش مربوط به آب و مرحله دوم مربوط به مواد داخل آب می باشد. گاها آن مواد را با گوشت کوب حسابی کوبیده و له می کنند و با ترشیجات – پیاز – فلفل و انواع چاشنی دیگر میل می کنند. این مواد لزوما برای آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) کاربرد ندارد. شما مواد اولیه برای طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) را در بخش خود کامل مطالعه نمایید.

تاریخچه طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار)

همانطور که می دانید آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) یکی از انواع محلی و سنتی آبگوشت های اصیل ایرانی است. درباره تاریخچه آبگوشت در کتاب آشپزی که به زبان فارسی نمی باشد (البته کاملترین کتاب آشپزی و مرجع می باشد) آورده شده که آبگوشت غذای مخصوص ایرانی ها بوده است. آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) نیز یکی از این غذاهای ناب و خوشمزه است.

دوره آشپزی عمومی 1
دوره آشپزی عمومی 1

مثلا در باب غذاهای سنتی ایرانی که همان آبگوشت ها می باشد آورده شده که نخودآب یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که بر پایه آبگوشت ها بنا نهاده شده است. همانطور که بیان گردید آبگوشت ها انواع مختلف و متنوعی دارند که این بر اساس قومیت ها و ساختار و شرایط اقلیمی آن منطقه بوده است.

نکته مهمی که می بایست در تاریخچه آبگوشت ها بیان گردد در این است که علت بوجود آمدن این غذا و انواع آبگوشت ها و علی الخصوص آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) یکجا نشینی یا همان شهرنشینی می باشد. به همین علت است که این غذاهای خوشمزه بوجود آمده است. در ادامه طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) را با یکدیگر بررسی کرده و خواهیم آموخت.

درباره تاریخچه غذای آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) می بایست چنین بیان نمود که آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) از غذاهای شهر اراک می باشد. این شهر مرکز استان مرکزی است. شهر اراک نیز از شهر های قدیمی و کهن ایران عزیزمان است. همانطور که می دانید شهر اراک قدمت بسیاری دارد و بدلیل قومیت های مختلف و شرایط اقلیمی خاصی که دارد مردمان منطقه توانسته اند غذاهای خوشمزه ای را نیز طبخ نمایند.

شهر اراک دارای غذاهای مختلفی است که همه این غذاها همچنین طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) همگی در دسته غذاهای محلی قرار می گیرند که شما عزیزان می توانید طرز تهیه انواع غذاهای محلی را بطور کامل همراه با همه مناطق و قومیت های آن مطالعه نمایید و اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) و دیگر غذاهای خوشمزه محلی بررسی نمایید.

طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی محلی
طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی محلی

آموزش طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار)

درباره آموزش طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) مطالب مفصلی بیان کرده ایم. طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) را به صورت مرحله به مرحله در زیر برایتان همراه با جدول ارزش غذایی کامل قرار داده ایم. برای دانستن روش و طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) ابتدا شما می بایست بدانید که از چه مواد اولیه ای می خواهید استفاده نمایید.

حتما بخوانید
طرز تهیه آبگوشت بادمجان و کشک کرمانی 6 نفره

درباره مواد اولیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) می توان گفت که حاوی نخود – لوبیا سفید – بادمجان – سیر – پیاز – کشک – گوشت گوسفندی چربی دار می باشد. همانطور که مشخص است این مواد اولیه دارای فواید زیادی هستند که خوردن آن ها برای بدن بسیار مفید است. انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) نیز خواندنی هستند.

طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی لذیذ
طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی لذیذ

در طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) مشاهده می نمایید که از مواد اولیه خاصی استفاده شده است. این مواد اولیه در اکثر آبگوشت ها یکسان و مشترک هستند. سعی کرده ایم تا بهترین و اصلی ترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) را برایتان بصورت کاملا حرفه ای و کاربردی قرار داده تا خودتان بتوانید در منزل این آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) را با بهترین کیفیت طبخ نمایید.

از آنجایی که هر منطقه بر اساس قومیت و شرایط اقلیمی مختص خود دارای نوع خاصی از آبگوشت ها است مواد اولیه آنها نیز مربوط به خود آنجاست و ممکن است مواد اولیه آنها با یکدیگر متفاوت بوده باشد. این تفاوت در مواد اولیه نیز در کیفیت و طعم نیز قابل تشخیص است. در کنار آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) طرز تهیه انواع ترشی و شور را نیز مطالعه نمایید.

حتما طرز تهیه انواع سوپ و طرز تهیه انواع غذاهای دریایی و طرز تهیه انواع دیزی را نیز مطالعه نمایید. غذاهای سنتی ایرانی همه بسیار خوشمزه هستند از اینرو پیشنهاد می کنیم طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) را کامل مطالعه نمایید. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار)

آموزش طرز تهیه آبگوشت فلفل همدان با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد.برای طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) میبایست نکاتی را رعایت کنید تا یک آبگوشت خوشمزه و ناب طبخ کنید.

 • در نظر داشته باشید برای طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) حتما زمان پخت را طولانی انجام دهید. برای خوش طعم شدن آبگوشت می بایست زمان پخت زیاد باشد.
 • به هیچعنوان شعله اجاق گاز زیاد نباشد. شعله یکدست و کم باشد. این باعث می شود حرارت یکسان بوده و طعم بینظیری به آبگوشت شما دهد.
 • حبوبات یکی از اصلی ترین بخش ها برای طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) است. از اینرو حتما 24 ساعت قبل یا بیشتر بایتسی خیسانده شود. با عوض کردن آب آن نیز در این مدت نفخ حبوبات گرفته می شود.
 • اگر با خیساندن حبوبات پوست آن جدا شد مطمین باشید که حبوبات شما تازه نیست و کهنه است.
 • سعی کنید از مواد اولیه تازه استفاده کنید و در صورت در دسترس بودن از مواد اولیه ارگانیک استفاده کنید. ارگانیک بودن مواد اولیه یعنی بازگرداندن سلامتی به بدن. این نکته مهمی در طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) می باشد. هم تازه و هم ارگانیک.
 • اگر در دسته افرادی هستید که نفخ حبوبات شما را آزار می دهد برای گرفتن بیشتر نفخ حبوبات شما می توانید آنها را بجوشانید و کفی که ناشی از جوشاندن آنها بوجود می آید را دور بریزید. بعد از جوشاندن حبوبات را بدون آب جوشیده به ظرف یا همان دیگ اصلی آبگوشت برگردانید.
 • بهترین ظرف برای تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) دیگ سنگی است. اگر در دسترس نبودن از دیگ های چدنی استفاده کنید. اگر چدنی هم در دسترس نبود از دیگ های مسی استفاده کنید. این ظروف باعث خوشمزه شدن آبگوشت شما می شوند. پس متوجه شدید که در طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) از دیگ های دیگر استفاده نکنید.
 • یکی از اصلی ترین و بهترین ادویه ها برای انجام طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) ادویه زردچوبه است. از اینرو بدانید که هیچ ادویه ای جای زردچوبه را نخواهد گرفت.
 • شما برای خوش طعم شدن آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) می توانید از مقدار کمی دم کرده زعفران نیز استفاده نمایید.
 • اگر می خواستید در طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) از گوشت استفاده کنید هیچ گوشتی گوشت گردن نمی شود. گوشت گردن هم چرب است و هم نرم و لطیف.
 • بعد از بررسی طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) سرو خیلی مهم است. حتما کنار آبگوشت از ترشیجات استفاده نمایید. ترشیجات در کنار آبگوشت باعث خوشمزه تر شدن می شود و خوردن آن را لذیذ تر می کند.
 • در طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) بایستی بعد از پخت حتما از سبزیجات در سرو استفاده کنید. سبزی خوردن و علی الخصوص نعناع تازه. برگ نعناع خواص زیادی دارد. مخصوصا در کنار غذایی مانند آبگوشت. باعث هضم آسان تر آبگوشت می شود.
 • حتی الامکان سعی کنید از روغن در تهیه آبگوشت خودتان استفاده نکنید. اگر نیاز به چربی بیشتری به غیر از گوشت گردن داشتید از دنبه استفاده کنید که هم خواص زیادی دارد و هم خوشمزه تر و خوش طعم تر است.
 • حواستان به سر ریز شدن آبگوشت روی شعله گاز علی الخصوص در طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) باشید. این کار خیلی خطرناک است.
 • پیاز چهار قاچ – نارنج تازه قاچ شده – سبزی خوردن با نعناع تازه – نان سنگک و دوغ تازه سفره آبگوشتی شما را رنگین تر می کند. پس حتما در سرو آبگوشت از اینها استفاده کنید تا برای میهمانان جذاب تر باشد. حتما این تنوع رنگی با ظرف های قشنگ شما تکمیل تر می شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه به پلو اصفهان مجلسی برای 5 نفر

در پایین طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار) را به صورت کاملا اصیل و سنتی قرار داده ایم. امیدواریم مراحل را گام به گام و مرحله به مرحله انجام داده تا یک آبگوشت خوشمزه و بینظیر را برای عزیزانتان طبخ نمایید. حتما در سایت مرکز آموزش آنلاین آشپزی ثبت نام کرده و ما را با نظرات خود خوشحال نمایید.

منتظر نظرات پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. دوره های ما علی الخصوص دوره آموزش آشپزی عمومی 1 بهترین فرصت برای ارتقا هنر آشپزی می باشد. شما عزیزان با شرکت در این دوره می توانید آشپزی را اصولی تر و حرفه ای تر بیاموزید. نوش جانتان و موفق باشید. مطالعه آموزش انواع غذا با گوشت و غذا با حبوبات و غذا با کشک و غذا با بادمجان را از دست ندهید.

چاپ دستور

طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار اراک) 8 نفره

طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار)

آبگوشت دوغ دار یکی از خوشمزه ترین غذاهای استان لرستان واستان مرکزی می باشد. نام محلی آن دوگوله دودار است که به آبگوشت کشک لری نیز معروف می باشد. موادی که با آن این آبگوشت را می پزند بسیار ساده بوده و سریع آماده می شود. تفاوت آبگوشت لری در این است که به آن چغندر اضافه می کنند. در ادامه طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 20
 • زمان پخت: 120
 • مجموع زمان: 140
 • بازدهی: 8 1x
 • دسته: آبگوشت
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • 500 گرم گوشت گوسفندی
 • 250 گرم کشک
 • 2 پیمانه نخود و لوبیا سفید
 • ۲ عدد بادمجان
 • 1 عدد پیاز
 • 4 حبه سیر
 • نعنا خشک به میزان لازم
 • زردچوبه نمک و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

نخود و لوبیا ها را حداقل به مدت یک شب در آب خیس کنید و هر چند ساعت یکبار آب آن را عوض کنید تا نفخ آن گرفته شود. بادمجان ها را پوست گرفته و به صورت حلقه ای یا مورب برش دهید. تکه های بادمجان را در یک سینی پخش کنید. نمک روی آن ها پاشیده و یک ساعت صبر کنید تا تلخی آن ها گرفته شود. پیاز ها را به صورت نگینی ریز خرد کنید.

در یک قابلمه مقداری روغن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید. کمی صبر کنید تا روغن داغ شود. پیاز ها را ریخته و هم بزنید تا طلایی شوند؛ سپس زردچوبه را اضافه کرده و تفت دهید تا خامی آن گرفته شود. سیر ها را پوست بگیرید و آن ها را درسته نگه دارید. گوشت ها را به همراه حبه های سیر، نخود و لوبیا اضافه کنید سپس مقداری آب بریزید و در قابلمه را بگذارید تا گوشت بپزد.

مرحله دوم

یک ساعت پس از اینکه از پخت گوشت گذشت، مقداری نمک و فلفل را بریزید. بادمجان ها را بشویید تا نمک اضافی آن خارج شود. در یک تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. اجازه دهید داغ شود سپس بادمجان ها را خوب در آن سرخ کنید. آن ها را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید.

در یک تابه دیگر مقداری روغن را به همراه زردچوبه ریخته و صبر کنید تا داغ شوند. سپس نعنا خشک را به آن اضافه کرده و چند دقیقه تفت دهید تا تیره شوند. پس از پخت آبگوشت، کشک را در آن بریزید و اجازه دهید چند قل بخورد. در ۱۰ دقیقه پایانی نعنا داغ را به آن اضافه کنید و در نهایت سرو کنید.

نکات مهم و ترفندها

به دلخواه می توانید روی آبگوشت را با مقداری کشک، نعنا داغ، پیاز داغ و سیر داغ تزیین کنید.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: 1
 • کالری: 200
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار اراک) 8 نفره - آموزش آشپزی آنلاین
تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی 2

طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی یا دوگوله دودار اراک و بهترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی خانگی و آسانترین طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی خوشمزه

نوع: آبگوشت

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی

بازده دستورالعمل: 8

کالری: 200

زمان آماده سازی: PT0H20M

زمان پخت و پز: PT2H00M

زمان کل: PT2H20M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۵۰۰ گرم گوشت گوسفندی
 • ۲۵۰ گرم کشک
 • ۲ پیمانه نخود و لوبیا سفید
 • ۲ عدد بادمجان
 • ۱ عدد پیاز
 • ۴ حبه سیر
 • نعنا خشک به میزان لازم
 • زردچوبه، نمک و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی یا دوگوله دودار اراک را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آبگوشت دوغ دار مرکزی را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *