سبد خرید
طرز تهیه آبگوشت زابلی

طرز تهیه آبگوشت زابلی (قاتق) برای 6 نفر

امتیاز post

در مقاله حاضر طرز تهیه آبگوشت زابلی (قاتق) برای 6 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصیل آموزش داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت زابلی را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها مخصوصا طرز تهیه آبگوشت زابلی دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است. آموزش جذاب طرز تهیه آبگوشت ماهی (لنجو) را از دست ندهید.

آبگوشت ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آبگوشت زابلی نیز یکی از این آبگوشت هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آبگوشت زابلی بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت.

آبگوشت ها همانطور که بیان گردید از خوراکی های سنتی ما ایرانی ها می باشد. آبگوشت ها انواع گوناگونی دارند و تقریبا می توان گفت که در هر منطقه ای آبگوشت های متنوع و خاص مربوط به آن منطقه وجود دارد. عموما آبگوشت ها دارای مقادیری گوشت – دنبه – گوجه فرنگی – رب – نخود – لوبیا و … می باشند. آبگوشت زابلی یکی از انواع آبگوشت ها می باشد.

طرز تهیه آبگوشت زابلی محلی
طرز تهیه آبگوشت زابلی محلی

عموما سرو آبگوشت در دو مرحله انجام می پذیرد. مرحله اول سرو آبگوشت ها در بخش مربوط به آب و مرحله دوم مربوط به مواد داخل آب می باشد. گاها آن مواد را با گوشت کوب حسابی کوبیده و له می کنند و با ترشیجات – پیاز – فلفل و انواع چاشنی دیگر میل می کنند. این مواد لزوما برای آبگوشت زابلی کاربرد ندارد. شما مواد اولیه برای طرز تهیه آبگوشت زابلی را در بخش خود کامل مطالعه نمایید.

تاریخچه طرز تهیه آبگوشت زابلی

همانطور که می دانید آبگوشت زابلی یکی از انواع محلی و سنتی آبگوشت های اصیل ایرانی است. درباره تاریخچه آبگوشت در کتاب آشپزی که به زبان فارسی نمی باشد (البته کاملترین کتاب آشپزی و مرجع می باشد) آورده شده که آبگوشت غذای مخصوص ایرانی ها بوده است. آبگوشت زابلی نیز یکی از این غذاهای ناب و خوشمزه است.

مثلا در باب غذاهای سنتی ایرانی که همان آبگوشت ها می باشد آورده شده که نخودآب یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که بر پایه آبگوشت ها بنا نهاده شده است. همانطور که بیان گردید آبگوشت ها انواع مختلف و متنوعی دارند که این بر اساس قومیت ها و ساختار و شرایط اقلیمی آن منطقه بوده است. انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) نیز خواندنی هستند.

نکته مهمی که می بایست در تاریخچه آبگوشت ها بیان گردد در این است که علت بوجود آمدن این غذا و انواع آبگوشت ها و علی الخصوص آبگوشت زابلی یکجا نشینی یا همان شهرنشینی می باشد. به همین علت است که این غذاهای خوشمزه بوجود آمده است. در ادامه طرز تهیه آبگوشت زابلی را با یکدیگر بررسی کرده و خواهیم آموخت.

طرز تهیه آبگوشت زابلی ادویه آچار
طرز تهیه آبگوشت زابلی ادویه آچار

درباره تاریخچه غذای آبگوشت زابلی می بایست چنین بیان نمود که آبگوشت زابلی از غذاهای شهر زابل می باشد. این شهر یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. شهر زابل نیز از شهر های قدیمی و کهن ایران عزیزمان است. همانطور که می دانید شهر زابل قدمت بسیاری دارد و بدلیل قومیت های مختلف و شرایط اقلیمی خاصی که دارد مردمان منطقه توانسته اند غذاهای خوشمزه ای را نیز طبخ نمایند.

شهر زابل دارای غذاهای مختلفی است که همه این غذاها همچنین طرز تهیه آبگوشت زابلی همگی در دسته غذاهای محلی قرار می گیرند که شما عزیزان می توانید طرز تهیه انواع غذاهای محلی را بطور کامل همراه با همه مناطق و قومیت های آن مطالعه نمایید و اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص طرز تهیه آبگوشت زابلی و دیگر غذاهای خوشمزه محلی بررسی نمایید.

دوره آموزش آنلاین حلواهای بوتیکی (شیرینی مدرن)
دوره آموزش آنلاین حلواهای بوتیکی (شیرینی مدرن)

آموزش طرز تهیه آبگوشت زابلی

درباره آموزش طرز تهیه آبگوشت زابلی مطالب مفصلی بیان کرده ایم. طرز تهیه آبگوشت زابلی را به صورت مرحله به مرحله در زیر برایتان همراه با جدول ارزش غذایی کامل قرار داده ایم. برای دانستن روش و طرز تهیه آبگوشت زابلی ابتدا شما می بایست بدانید که از چه مواد اولیه ای می خواهید استفاده نمایید. درباره مواد اولیه آبگوشت زابلی می توان گفت که حاوی گوشت گوسفند – لپه – پیاز و … می باشد.

حتما بخوانید
طرز تهیه کباب سرداشی همدان برای 4 نفر

در طرز تهیه آبگوشت زابلی مشاهده می نمایید که از مواد اولیه خاصی استفاده شده است. این مواد اولیه در اکثر آبگوشت ها یکسان و مشترک هستند. سعی کرده ایم تا بهترین و اصلی ترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت زابلی را برایتان بصورت کاملا حرفه ای و کاربردی قرار داده تا خودتان بتوانید در منزل این آبگوشت زابلی را با بهترین کیفیت طبخ نمایید.

طرز تهیه آبگوشت زابلی اصل
طرز تهیه آبگوشت زابلی اصل

از آنجایی که هر منطقه بر اساس قومیت و شرایط اقلیمی مختص خود دارای نوع خاصی از آبگوشت ها است مواد اولیه آنها نیز مربوط به خود آنجاست و ممکن است مواد اولیه آنها با یکدیگر متفاوت بوده باشد. این تفاوت در مواد اولیه نیز در کیفیت و طعم نیز قابل تشخیص است. در کنار آبگوشت زابلی طرز تهیه انواع ترشی و شور را نیز مطالعه نمایید.

حتما طرز تهیه انواع پلو و چلو و طرز تهیه انواع اسنک و تست و طرز تهیه انواع دیزی را نیز مطالعه نمایید. غذاهای سنتی ایرانی همه بسیار خوشمزه هستند از اینرو پیشنهاد می کنیم طرز تهیه آبگوشت زابلی را کامل مطالعه نمایید. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آبگوشت زابلی

آموزش طرز تهیه آبگوشت قنبید قمی با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد. برای طرز تهیه آبگوشت زابلی میبایست نکاتی را رعایت کنید تا یک آبگوشت خوشمزه و ناب طبخ کنید.

 • در نظر داشته باشید برای طرز تهیه آبگوشت زابلی حتما زمان پخت را طولانی انجام دهید. برای خوش طعم شدن آبگوشت می بایست زمان پخت زیاد باشد.
 • به هیچعنوان شعله اجاق گاز زیاد نباشد. شعله یکدست و کم باشد. این باعث می شود حرارت یکسان بوده و طعم بینظیری به آبگوشت شما دهد.
 • حبوبات یکی از اصلی ترین بخش ها برای طرز تهیه آبگوشت زابلی است. از اینرو حتما 24 ساعت قبل یا بیشتر بایتسی خیسانده شود. با عوض کردن آب آن نیز در این مدت نفخ حبوبات گرفته می شود.
 • اگر با خیساندن حبوبات پوست آن جدا شد مطمئن باشید که حبوبات شما تازه نیست و کهنه است.
 • سعی کنید از مواد اولیه تازه استفاده کنید و در صورت در دسترس بودن از مواد اولیه ارگانیک استفاده کنید. ارگانیک بودن مواد اولیه یعنی بازگرداندن سلامتی به بدن. این نکته مهمی در طرز تهیه آبگوشت زابلی می باشد. هم تازه و هم ارگانیک.
 • اگر در دسته افرادی هستید که نفخ حبوبات شما را آزار می دهد برای گرفتن بیشتر نفخ حبوبات شما می توانید آنها را بجوشانید و کفی که ناشی از جوشاندن آنها بوجود می آید را دور بریزید. بعد از جوشاندن حبوبات را بدون آب جوشیده به ظرف یا همان دیگ اصلی آبگوشت برگردانید.
 • بهترین ظرف برای تهیه آبگوشت زابلی دیگ سنگی است. اگر در دسترس نبودن از دیگ های چدنی استفاده کنید. اگر چدنی هم در دسترس نبود از دیگ های مسی استفاده کنید. این ظروف باعث خوشمزه شدن آبگوشت شما می شوند. پس متوجه شدید که در طرز تهیه آبگوشت زابلی از دیگ های دیگر استفاده نکنید.
 • یکی از اصلی ترین و بهترین ادویه ها برای انجام طرز تهیه آبگوشت زابلی ادویه زردچوبه است. از اینرو بدانید که هیچ ادویه ای جای زردچوبه را نخواهد گرفت.
 • شما برای خوش طعم شدن آبگوشت زابلی می توانید از مقدار کمی دم کرده زعفران نیز استفاده نمایید.
 • اگر می خواستید در طرز تهیه آبگوشت زابلی از گوشت استفاده کنید هیچ گوشتی گوشت گردن نمی شود. گوشت گردن هم چرب است و هم نرم و لطیف.
 • بعد از بررسی طرز تهیه آبگوشت زابلی سرو خیلی مهم است. حتما کنار آبگوشت از ترشیجات استفاده نمایید. ترشیجات در کنار آبگوشت باعث خوشمزه تر شدن می شود و خوردن آن را لذیذ تر می کند.
 • در طرز تهیه آبگوشت زابلی بایستی بعد از پخت حتما از سبزیجات در سرو استفاده کنید. سبزی خوردن و علی الخصوص نعناع تازه. برگ نعناع خواص زیادی دارد. مخصوصا در کنار غذایی مانند آبگوشت. باعث هضم آسان تر آبگوشت می شود.
 • حتی الامکان سعی کنید از روغن در تهیه آبگوشت خودتان استفاده نکنید. اگر نیاز به چربی بیشتری به غیر از گوشت گردن داشتید از دنبه استفاده کنید که هم خواص زیادی دارد و هم خوشمزه تر و خوش طعم تر است.
 • حواستان به سر ریز شدن آبگوشت روی شعله گاز علی الخصوص در طرز تهیه آبگوشت زابلی باشید. این کار خیلی خطرناک است.
 • پیاز چهار قاچ – نارنج تازه قاچ شده – سبزی خوردن با نعناع تازه – نان سنگک و دوغ تازه سفره آبگوشتی شما را رنگین تر می کند. پس حتما در سرو آبگوشت از اینها استفاده کنید تا برای میهمانان جذاب تر باشد. حتما این تنوع رنگی با ظرف های قشنگ شما تکمیل تر می شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه آش چغندر اراکی اصل برای 7 نفر
طرز تهیه آبگوشت زابلی عالی
طرز تهیه آبگوشت زابلی عالی

در پایین طرز تهیه آبگوشت زابلی را به صورت کاملا اصیل و سنتی قرار داده ایم. امیدواریم مراحل را گام به گام و مرحله به مرحله انجام داده تا یک آبگوشت خوشمزه و بینظیر را برای عزیزانتان طبخ نمایید. حتما در سایت مرکز آموزش آنلاین آشپزی ثبت نام کرده و ما را با نظرات خود خوشحال نمایید.

منتظر نظرات پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. دوره های ما علی الخصوص دوره آموزش آشپزی عمومی 1 بهترین فرصت برای ارتقا هنر آشپزی می باشد. شما عزیزان با شرکت در این دوره می توانید آشپزی را اصولی تر و حرفه ای تر بیاموزید. نوش جانتان و موفق باشید. مطالعه آموزش انواع غذا با گوشت و غذا با حبوبات و غذا با تخم مرغ و غذا با میگو را از دست ندهید.

چاپ دستور

طرز تهیه آبگوشت زابلی (قاتق) برای 6 نفر

طرز تهیه آبگوشت زابلی خانگی

آبگوشت زابلی یا قاتق یکی از غذاهای محلی و سنتی استان سیستان و بلوچستان است. در این غذا از یک ادویه محلی به نام آچار استفاده می شود که طعم مخصوصی به آن می بخشد. این ادویه محلی از ترکیب تخم شوید، گشنیز، گندم، پیاز، نمک، زیره و زردچوبه تهیه می شود.

همچنین به جای نخود و لوبیا از لپه برای تهیه این غذای سنتی استفاده می کنند. در ادامه برای شما عزیزان طرز تهیه آبگوشت زابلی را بصورت مرحله به مرحله شرح می دهیم.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 20
 • زمان پخت: 300
 • مجموع زمان: 320
 • بازدهی: 6 1x
 • دسته: آبگوشت
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • 250 گرم گوشت گوسفند
 • 3 قاشق غذاخوری لپه
 • 1 عدد پیاز
 • 3 عدد گوجه فرنگی
 • 1 قاشق غذاخوری آچار
 • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به میزان لازم
 • روغن سرخ کردنی به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

ابتدا پیاز را نگینی خرد کرده و با کمی روغن تفت دهید. پیاز که نرم و طلایی رنگ شد، گوشت را به آن اضافه کرده و تفت می دهیم.

مرحله دوم

پس از این که گوشت به خوبی تفت خورد، گوجه فرنگی های رنده شده را به همراه آچار، زردچوبه، نمک و فلفل به گوشت اضافه کرده و هم می زنیم.

مرحله سوم

سپس لپه ها را به غذا اضافه کرده و مقدار کافی آب میریزیم و اجازه می دهیم تا غذا روی حرارت مناسب بپزد. حدود 4 الی 5 ساعت بعد غذای شما آماده است.

نکات مهم و ترفندها

معمولا این آبگوشت را همراه نان سنگک، سبزی‌ خوردن، پیاز و دوغ میل می کنند.

ادویه آچار در بیشتر غذا های سیستانی استفاده می شود، زیرا طعم خاص و لذیذی به غذا می دهد.

توجه داشته باشید که از تفت دادن بیش از اندازه گوشت بپرهیزید.

این غذا سرشار از کالری و مواد مقوی است و می تواند به عنوان یک وعده غذایی سالم برای کودکان بشمار رود.

بهتر است آب این آبگوشت را مانند بقیه آبگوشت ها همراه با تکه های نان ترید کرده و سپس میل کنید. باقی مواد را می‌توان با گوشت‌ کوب دستی یا برقی کاملا له کنید و یا به صورت نکوبیده با نان، پیاز و چاشنی مانند ترشی و سبزی خوردن میل کنید.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: ۱
 • کالری: 200
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت زابلی

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آبگوشت زابلی (قاتق) برای 6 نفر - آموزش آشپزی آنلاین
تهیه آبگوشت زابلی 3 1

طرز تهیه آبگوشت زابلی (قاتق) از غذاهای خوشمزه سیستان و بلوچستان و بهترین آموزش طرز تهیه آبگوشت زابلی خانگی و کاملترین و آسانترین روش طرز تهیه آبگوشت زابلی مخصوص

نوع: آبگوشت

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت زابلی

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 200

زمان آماده سازی: PT0H20M

زمان پخت و پز: PT5H00M

زمان کل: PT5H20M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۲۵۰ گرم گوشت گوسفند
 • ۳ قاشق غذاخوری لپه
 • ۱ عدد پیاز
 • ۳ عدد گوجه فرنگی
 • ۱ قاشق غذاخوری آچار
 • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به میزان لازم
 • روغن سرخ کردنی به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آبگوشت زابلی را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آبگوشت زابلی را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *