سبد خرید
طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی برای 6 نفر

طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی برای 6 نفر

در این مقاله طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی برای 6 نفر را برایتان بصورت کاملا حرفه ای قرار داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید. یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها و مخصوصا طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است.

آش ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست. آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی نیز یکی از این آش هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت. آموزش جذاب طرز تهیه آش چغندر اراکی را از دست ندهید.

آش از نظر سبکی غذا در دسته غذاهای سبک قرار می گیرد و می توان آن را در وعده های گوناگون استفاده کرد. قدیمی ها آش را به عنوان غذای اصلی در نظر می گرفتند و می توان گفت به نسبت دسترسی به مواد اولیه برای غذا ها جزو غذاهای لوکس محسوب می شده است.

همانطور که می دانید آش تعریف خاصی دارد. آش به معنی غذای آبکی است که نباید بسیار آبکی باشد. باید مواد معدنی آن بالا بوده و خاصیت و فواید بسیار زیادی داشته باشد. آش های ایرانی بیش از 400 نوع می باشد که آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی یکی از این آش هاست. در طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی از بهترین و زبده ترین آشپزهای محلی استفاده شده است از اینرو سعی شده بهترین و کاربردترین طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی باشد.

آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی سنتی
آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی سنتی

شما وقتی قصد دارید آش خوشمزه را طبخ نمایید مخصوصا در بررسی طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی در نظر داشته باشید که خوشمزه شدن آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی با شعله زیاد و آب زیاد و یا آب بسیار کم امکان پذیر نیست و شما می بایست همه چیز را ایده آل در نظر بگیرید و مقدار ها را درست و کامل اضافه نمایید.

طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی

همانطور که شاید حدس زده باشید طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی مربوط به شهر اراک است. وقتی درباره یک قطب شهری صحبت می کنیم نمی توان صنعت غذا و یا خوراک های سنتی آن منطقه را لحاظ نکرد.

شهر اراک در استان مرکزی یکی از شهرهای کلان شهر کشور ایران است که دارای قطب صنایع کشور است. این شهر دارای قدمت تاریخی بسیار زیاد نیز است. این شهر در میان پایکوه های داخلی زاگرس قرار دارد از این رو همیشه به عنوان مرکزی برای داد و ستد ها محسوب می شده است. همین مسئله باعث تنوع قومیت ها و غذاهای مختلف مردمان این منطقه شده است.

غذای آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی یکی از این غذاهای محلی و سنتی مردمان منطقه اراک و مرکزی بوده است. شما می توانید این غذای آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی را با بهترین دستور پخت در این منطقه در منزل خودتان طبخ نمایید.

دوره آموزش آنلاین تهیه انواع دلمه
دوره آموزش آنلاین تهیه انواع دلمه

در رابطه با ادویه جات نیز حتما باید حواستان جمع باشد تا هیچ ادویه ای را زیاد نریزید. مخصوصا در طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی همه چیز باید استاندارد باشد تا بتوانید یک آش محلی و مناسب را طبخ نمایید. دیگر نیازی نیست که حتما به شهر خاصی سفر کنید. شما می توانید با بررسی و انجام مراحل بصورت گام به گام در زیر یک آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی خوشمزه را طبخ نموده و با عزیزانتان میل کنید.

طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی را بصورت کاملا کاربردی و حرفه ای برایتان قرار داده ایم. کافیست این مراحل را کامل و درست انجام داده تا هنر آشپزی خود را هر روز ارتقا داده و پیشرفت نمایید. آموزش فوق العاده انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) را نیز مطالعه کنید.

حتما بخوانید
طرز تهیه خورشت آلو اسفناج برای 4 نفر

ما با شما هستیم تا ارتقا کیفی و کمی سطح آشپزی شما اتفاق بیافتد. حتما از آموزش های رایگان آشپزی ما استفاده کرده و لطفا با نظرات خود ما را در این امر خطیر راهنمایی نمایید. مطالعه آموزش انواع غذا با حبوبات و غذا با قارچ و غذا با ماهی را از دست ندهید.

آموزش طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی

برای آموزش طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی دانستن نکات زیر بسیار مهم است تا آش شما یا همان آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی بسیار خوشمزه و حرفه ای دربیاید. قبل از اینکه این نکات را با یکدیگر بررسی نماییم باید بدانید که آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی از چه موادی تشکیل شده است.

آش ها از مواد اولیه خاصی تشکیل شده اند. این مواد اولیه در اکثر آش ها مشترک است. آش ها همانطور که می دانید از انواع حبوبات و سبزیجات بوجود می آیند. آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی نیز دارای مواد اولیه خاص خود است. آموزش طرز تهیه آش خیار چنبر اراک با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد.

این آش دارای مقداری ترخینه و سبزیجات تازه نظیر: تره، پیازجه، جعفری و گشنیز تشکیل شده است که می بایست آنها را در کنار یکدیگر پخت و یک آش بینظیر آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی را بطور محلی و سنتی تهیه و طبخ نمود.

حتما طرز تهیه انواع آش و طرز تهیه انواع غذاهای فوری و طرز تهیه انواع غذاهای محلی را مطالعه نمایید. دنیایی از طرز تهیه انواع غذا را در اینجا مطالعه خواهید کرد. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

آش ها از مواد اولیه تازه تشکیل می شوند. سبزیجات بکار رفته در آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی حتما می بایست تازه بوده و بهتر است ارگانیک نیز باشد. البته درباره سبزیجات مطالب مختلفی ارایه کرده ایم. شما عزیزان می توانید این مقالات را مطالعه کرده و از برچسب ها نیز استفاده نمایید. نکته مهم در تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی این است که شما بتوانید بهترین کیفیت را برای میهمانان خود تهیه نمایید.

طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی محلی
طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی محلی

درباره کیفیت آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی مرغوب بودن مواد اولیه از نکات اصلی است. اگر به میهمانی خاصی رفته اید یا همچنین به رستوران خاصی که یک غذای بسیار خوشمزه را برای میهمانان خود تهیه کرده است مطمین باشید که مرغوبیت مواد اولیه از مهمترین مسائل است و همچنین تاثیر بسیار زیادی در طعم غذا دارد.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی

نکات ضروری که می بایست برای طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی رعایت کنید بدین صورت می باشند :

 • ترخینه دارای مواد معدنی و ارزش غذایی بسیار بالایی هستند و برای بدن انسان بسیار مفید است. سعی کنید حتما در بررسی طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی این نکته را رعایت کنید.
 • در طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی حتما از سبزیجات تازه و ارگانیک استفاده کنید. این مورد را تاکید کرده ایم. یکی از دلال خوشمزه بودن آش ها مخصوصا آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی در استفاده از سبزیجات تازه و ارگانیک است. عطر بینظیری به آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی خواهد داد.
 • اگر برای طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی نیاز به استفاده از سبزیجات خشک شده داشتید باز هم سعی کنید این سبزیجات مانده نبوده و نسبتا تازه باشند. سبزیجات خشک شده قدیمی عطر آنچنانی ندارند.
 • حتما حواستان باشد که در طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی از شعله اجاق گاز بالا استفاده نکنید. همیشه سعی کنید تا آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی با حرارت ملایم طبخ گردد. شعله زیاد باعث می شود تا آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی ته گرفته و طعم آن به سوختگی برود.
 • برای جا افتادن آش صبر داشته باشید و تا جای ممکن آب اضافه نکنید مگر به اندازه و از آب کتری که جوشیده شده باشد.
 • برای سرو آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی هم هنرمندانه این کار را انجام دهید و حتما از ظرف مناسب برای ریختن آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی استفاده کنید.
 • برای نگهداری از آش باقیمانده حتما آن را به قابلمه منتقل کرده و حتما درب آن را ببندید و بعدا داخل یخچال نگه داری نمایید.
 • به هیچعنوان آش گرم را مخصوصا آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی را بصورت گرم داخل یخچال نگذارید. حتما اجازه دهید آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی خنک شده و بعدا به یخچال منتقل کنید.
 • برای سبزیجات هم سبزی درشت خرد شده و بدون ساقه باشد. این یکی از فوت های کوزه گری برای طبخ هر نوع آش است.
 • پیاز داغ و سیر داغ و همچنین نعناع سرخ شده در بسیاری از آش ها برای تزیین استفاده می گردد. البته نه همه آش ها ولی در بسیاری از آش ها شما می توانید با اینها به آش خود جذابیت بصری خاصی را به میهمانان خود القا نمایید.
 • همیشه حواستان باشد در طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی یکی از بهترین نکات و اصلی ترین آنها خوشمزه بودن آش می باشد. شما می توانید از یک ظرف مناسب برای پخت استفاده نمایید. ظرف مسی یکی از این ظروف است که غذا در آن بسیار خوشمزه و بینظیر می شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه کله پاچه طباخی خانگی بازاری با 2 روش

در پایین طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی را بصورت مرحله به مرحله قرار داده ایم. شما می توانید این دستور پخت را پرینت کرده و نزد خود نگه دارید. حتما در صورت تمایل امتیاز داده و ما را در ارایه خدمات بیشتر یاری نمایید.

چاپ دستور

طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی برای 6 نفر

طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه

آش ترخینه یکی از محبوب ترین آش های ایرانی است که هر شهر دستور تهیه  مخصوص به خود را دارد. بلغور گندوم یا جو را در دوغ ترش می پزند یا به مدت ۱۰ روز در آن خیس می کنند که با این کار ترخینه بدست می آید. آش ترخینه با شکمبه از محبوب ترین غذا های استان مرکزی و شهر اراک می باشد. این آش به دلیل داشتن آنتی بیوتیک طبیعی برای سرماخوردگی بسیار مناسب است.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 30
 • زمان پخت: 120
 • مجموع زمان: 150
 • بازدهی: 6 1x
 • دسته: آش
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • ۲ عدد ترخینه
 • ۱ عدد پیاز
 • 2 پیمانه سبزی آش خرد شده ( تره، پیازجه، جعفری و گشنیز)
 • 2 پیمانه سیرابی خرد شده
 • نعنا خشک به میزان لازم
 • زردچوبه نمک و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

سیرابی را از قبل شسته و خوب تمیز کنید. آن را به اندازه دلخواه خرد کنید. در یک قابلمه سیرابی را به همراه مقداری آب، زردچوبه، نمک و فلفل روی حرارت قرار داده و خوب بپزید. ترخینه ها را حداقل از ۱ ساعت قبل در آب قرار دهید تا خیس بخورند. پیاز ها را به صورت نگینی خرد کنید. در یک قابلمه مقداری روغن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید کمی صبر کنید تا روغن داغ شود، سپس پیاز ها را ریخته و هم بزنید تا شفاف شوند. مقداری زردچوبه، نمک و فلفل را اضافه کرده و تفت دهید تا خامی ادویه ها گرفته شود. ترخینه را به همراه مقداری آب به پیاز داغ اضافه کنید و اجازه دهید جوش بیاید.

مرحله دوم

پس از اینکه آش چند جوش خورد، سیرابی پخته شده را به آن اضافه کنید و اجازه دهید مواد با هم خوب بپزند. در آخر سبزی آش را بریزید و بگذارید حداقل ۲۰ دقیقه دیگر روی حرارت پخته شود.

مرحله سوم

در یک تابه روغن ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید سپس زردچوبه بریزید و اجازه دهید داغ شوند. سپس نعنا خشک را به آن اضافه کرده و چند دقیقه تفت دهید تا رنگش تغییر کند. پس ازاینکه آش پخت، آن را از روی حرارت برداشته و در ظرف سرو مورد نظر بریزید سپس با نعنا داغ روی آن را تزیین کنید.

نکات مهم و ترفندها

به دلخواه می توانید علاوه بر نعنا داغ آش را با کشک، پیاز داغ و سیر داغ نیز تزیین کنید.

این آش می تواند برای زنان باردار که دچار ویار بسیار شدید هستند کمک کننده باشد.

می توانید  پس از اینکه آش پخته شد، با استفاده از یک مخلوط کن مواد آش را خوب با هم ترکیب کنید.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: 1
 • کالری: 210
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی برای 6 نفر - آموزش آنلاین آشپزی
ترخینه دوغ با شکمبه اراکی 1

طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی و بهترین دستور پخت و طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراک و طرز تهیه آسان آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی با نکات طلایی

نوع: آش

سبک آشپزی: سنتی ایرانی محلی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 210

زمان آماده سازی: PT0H30M

زمان پخت و پز: PT2H00M

زمان کل: PT2H30M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۲ عدد ترخینه
 • ۱ عدد پیاز
 • 2 پیمانه سبزی آش خرد شده ( تره، پیازجه، جعفری و گشنیز)
 • 2 پیمانه سیرابی خرد شده
 • نعنا خشک به میزان لازم
 • زردچوبه و نمک و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آش ترخینه دوغ با شکمبه اراکی را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه آش ترخینه دوغ با شکمبه را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5