سبد خرید
طرز تهیه قهوه اسپرسو اصل 1 فنجان

طرز تهیه قهوه اسپرسو اصل 1 فنجان

طرز تهیه قهوه اسپرسو را بصورت کاملا اصل و حرفه ای برایتان قرار داده ایم. شما عزیزان با مطالعه این آموزش حرفه ای و جذاب می توانید این قهوه بینظیر را برای عزیزانتان در منزل تهیه نمایید. قهوه اسپرسو یکی از قهوه های جذاب و حرفه ای است.

دوره آنلاین آموزش دمنوش ها
دوره آنلاین آموزش دمنوش ها

اسپرسو، نوعی روش تهیه قهوه است. قهوه اسپرسو غلیظ و سیاه‌رنگ است و بر روی آن یک لایه خامه‌ای شکل نارنجی رنگ دیده می‎شود. این قهوه طعمی تلخ و سنگین دارد و پایه نوشیدنی‏های دیگری چون آمریکانو، لاته و کاپوچینو می‌باشد. اسپرسو میزان کافئین بیشتری نسبت به دیگر انواع قهوه‌ها دارد و از قهوه ترک و فرانسه نیز تلخ‌تر است.

اسپرسو را معمولا با دستگاه اسپرسوساز درست می‌کنند، اما اگر این دستگاه را ندارید، می‎توانید از موکاپات نیز برای تهیه قهوه اسپرسو استفاده کنید. در این مقاله طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز را آموزش داده و نکات مهم برای بهتر شدن طعم آن را در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه قهوه اسپرسو

دستگاه اسپرسوساز برای اولین بار، اوایل قرن 20 میلادی در میلان ایتالیا اختراع شد. این دستگاه آب نزدیک به نقطه جوش را از میان دانه‌های قهوه عبور می‎داد و قهوه‌ای غلیظ درست می‎کرد. سازنده دستگاه فردی با نام لوییجی بتزارا بود. لوییجی این دستگاه را در سال 1901 اختراع کرد و آن را با نام اسپرسو ساز ثبت نمود.

۰۲
تاریخچه قهوه اسپرسو

اسپرسو، یک لغت ایتالیایی و به معنای سریع‌تر می‎باشد و هدف این دستگاه نیز تولید سریع‎تر قهوه بود. 2 سال بعد از آن فردی با نام پاونی حق امتیاز دستگاه را خرید و یک کارخانه اسپرسوساز راه‌اندازی کرد. کارخانه پاونی روزی یک دستگاه تولید می‌کرد.

در دهه 1920 تا دهه 1940، مهندسان ایتالیایی روش‎های دیگری برای عصاره‌گیری از قهوه را آزمایش کردند و در نهایت موفق به تولید دستگاه‌های بهتر و باکیفیت‌تر شدند. دستگاه اسپرسوساز روز بروز با تکنولوژی پیشرفت کرد و به شکل امروزی درآمد.

امروزه دستگاه اسپروساز خانگی به راحتی و با قیمتی مناسب در اختیار قهوه دوستان قرار دارد. اگر از علاقه‌مندان قهوه اسپرسو هستید، می‌توانید این دستگاه را تهیه کنید و روز خود را با قهوه‌ی مورد علاقه‌تان آغاز نمایید.

جدول زمانبندی تهیه قهوه اسپرسو

زمان آماده سازی 2 دقیقه
زمان پخت 1 دقیقه
زمان اضافی
مجموع زمان 3 دقیقه
تعداد سرو 1 نفر
مقدار سرو 1 فنجان

مواد اولیه برای تهیه قهوه اسپرسو

 •  پودر قهوه اسپرسو 15 گرم
 • آب سرد به اندازه مخزن دستگاه

آموزش مراحل تهیه قهوه اسپرسو

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، قهوه اسپرسو را می‌توانید با دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات آماده کنید. تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز آسان‌تر از تهیه قهوه با موکاپات است. کافیست روش کار با این دستگاه را بلد باشید تا بتوانید این نوشیدنی جذاب را آماده کنید.

مرحله اول: ریختن آب در مخزن دستگاه

برای تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه، ابتدا باید مخزن دستگاه را با آب پر کنید. بهتر است از آب تصفیه‌شده برای این کار استفاده نمایید.

مرحله دوم: پر کردن پرتافیلتر و فشرده‌سازی قهوه

پرتافیلتر یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه اسپرسوساز است. پودر قهوه آسیاب شده را در پرتافیلر بریزید و با استفاده از تمپر سطح آن را صاف کنید. تمپر یک وسیله کوچک شبیه به گوشت‌کوب است که از آن برای فشرده‌سازی قهوه و متراکم کردن آن استفاده می‌شود.

آموزش مراحل تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسو ساز
آموزش مراحل تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسو ساز

دقت داشته باشید که به آرامی تمپر را فشار دهید و قهوه را خیلی فشرده نکنید. پرتافیلتر را در جای خود قرار دهید و بچرخانید تا کاملا قفل شود.

حتما بخوانید
طرز تهیه ثعلب ترکیه ای اصل 4 نفره

مرحله سوم: روشن کردن دستگاه

پس از جاگذاری پرتافیلتر، فنجان را در جای خود قرار دهید  و دستگاه را روشن کنید. کمی منتظر بمانید تا چراغ دستگاه روشن شود. دستگاه‌های اسپرسوساز معمولا دو چراغ دارند. یکی از چراغ‌ها مربوط به تهیه قهوه اسپرسو و دیگری مربوط به تهیه شیر یا فوم است که برای درست کردن لاته یا کاپوچینو استفاده می‎شود.

علامت مربوط به هر چراغ نشان‎‌دهنده کاربرد آن می‌باشد. طرز تهیه انواع نوشیدنی گرم را می توانید از این بخش مشاهده و آموزش هر کدام را به رایگان مطالعه نمایید.

مرحله چهارم: تنظیم میزان سنگینی قهوه

برخی از اسپرسوسازها امکان تنظیم میزان سنگینی قهوه را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند. برای این قابلیت یک دکمه بر روی دستگاه تعبیه شده است که حالت چرخشی دارد.

این دکمه از Light تا Heavy درجه‌بندی شده است. اگر قهوه سبکی می‌خواهید، درجه را روی Light تنظیم کنید و اگر قهوه سنگین دوست دارید، درجه را روی Heavy قرار دهید. بین این دو نیز قهوه‌ای متعادل به شما می‌دهد.

مرحله پنجم: عصاره‌گیری قهوه اسپرسو

زمانی که چراغ تهیه قهوه اسپرسو روشن شد، دکمه شروع را بزنید تا عصاره‌گیری قهوه آغاز گردد. پس از چند ثانیه می‌بینید که قهوه از زیر پرتافیلتر خارج می‌شود. پس از این‌که قهوه به اندازه کافی پر شد، دکمه خاموش را بزنید و کمی صبر کنید تا چراغ  تهیه شیر روشن شود.

دستگاه قهوه اسپرسو ساز
دستگاه قهوه اسپرسو ساز

قهوه شما آماده است. فنجان را بردارید و نوش ‌جان کنید. طرز تهیه قهوه ترک و طرز تهیه قهوه ساده را با ما بیاموزید. بهترین رسپی ها را با روشی کاربردی در اختیارتان قرار خواهیم داد.

نکات مهم در تهیه قهوه اسپرسو

 • کیفیت قهوه مورد استفاده در طعم اسپرسو تأثیر فراوانی دارد. سعی کنید بهترین نوع قهوه را خریداری کنید و کیفیت آسیاب و رست آن را نیز موردتوجه قرار دهید.
 • اگر می‌خواهید قهوه را با دستگاه اسپرسو ساز تهیه کنید، حتما این مورد را در هنگام خرید به فروشنده بگویید و قهوه با درجه آسیاب مناسب را خریداری نمایید. درجه آسیاب برای تهیه قهوه اسپرسو، کمی درشت‌تر از قهوه ترک و کمی ریزتر از قهوه فرانسه است.
 • در تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه، حتما از آب تصفیه شده استفاده نمایید. آب تصفیه شده از رسوب دستگاه جلوگیری می‌کند و مانع از بروز آسیب به آن می‌گردد.
 • قبل از تهیه قهوه اسپرسو، دستگاه اسپرسو ساز را روشن کنید تا گرم شود و بخار آب داغ، سیستم را شستشو دهد. این کار باعث می‌شود تا قهوه شما مزه اصلی خود را داشته باشد و چیزی با آن ترکیب نشود.
 • اگر دقت کنید بر روی پرتافیلتر چند خط می‌بینید. این خطوط تعداد فنجا‌ن‌های اسپرسو را مشخص می‌کنند. اگر یک فنجان قهوه می‌خواهید، پرتافیلتر را تا خط یک پر کنید و سطح آن را صاف نمایید. اگر دو فنجان می‌خواهید، تا خط دوم پودر قهوه بریزید. برخی از اسپرسوسازها به جای پرتافیلتر درجه‌بندی شده، چند پرتافیلتر دارند. یک پرتافیلتر برای یک فنجان و پرتافیلتر دیگر برای دو فنجان قهوه می‌باشد.
 • فشرده کردن قهوه با تمپر یکی از مهم‌ترین مراحل تهیه قهوه اسپرسو است. دقت داشته باشید که وقتی پودر قهوه را در پرتافیلتر می‌ریزید، باید سطح آن را صاف کنید. با تمپر چند ضربه آرام به اطراف مخزن بزنید تا مطمئن شوید فضای خالی در پرتافیلتر وجود ندارد. سپس خیلی آرام سطح قهوه را کمی فشار دهید.
 • دقت داشته باشید که اگر سطح قهوه را بیش از اندازه فشار دهید، جریان آب دچار مشکل شده و سرعت تهیه قهوه اسپرسو کاهش می‌یابد. این مسئله باعث می‌شود تا قهوه بسوزد و مزه بدی پیدا کند. تمپر را به آرامی فشار دهید تا آب فضای کافی برای عبور داشته باشد.
 • فنجانی که در آن قهوه می‌ریزد را قبل از قرار دادن در دستگاه، گرم کنید. فنجان سرد باعث سرد شدن قهوه می‌شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه اسموتی انبه با بستنی برای 3نفر

فیلم طرز تهیه قهوه اسپرسو

خواص قهوه اسپرسو

قهوه یکی از مفیدترین نوشیدنی‌هاست. این نوشیدنی خواص فراوانی دارد که عبارتند از:

 • نوشیدن قهوه اسپرسو عملکرد حافظه را بهبود می‎بخشد و باعث افزایش تمرکز می‌شود. کافیست در شروع روز یک فنجان اسپرسو میل کنید تا نتیجه آن را ببینید.
 • قهوه سرشار از آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و احتمال بروز بیماری‌های خطرناکی چون انواع سرطان را کاهش می‌دهند. رادیکال‌های آزاد در اثر مواردی چون مصرف دخانیات، آلودگی هوا، اشعه ماورا بنفش و … ایجاد می‌شوند.
 • از دیگر خواص قهوه اسپرسو می‌توان به تأثیر آن بر روی کاهش وزن و لاغری اشاره کرد. کافئین موجود در اسپرسو به تجزیه چربی‌ها کمک می‌کند و باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شود.
 • نوشیدن روزانه اسپرسو به حل مشکلات گوارشی کمک می‌کند. قهوه خواص ضدالتهابی دارد و می‎تواند حالت نفخ بعد از غذا را از بین ببرد.
 • کافئین موجود در اسپرسو در بهبود خلق و خوی انسان تأثیر دارد و بدخلقی را از بین می‌برد. نوشیدن قهوه به افرادی که دچار افسردگی هستند نیز پیشنهاد می‎شود. قهوه فعالیت مغز را افزایش می‌دهد و خستگی را نیز از بین می‌برد.

سخن پایانی در تهیه قهوه اسپرسو

همانطور که در بالا آموزش داده شد شما عزیزان می توانید با مطالعه دستور تهیه قهوه اسپرسو یک قهوه بینظیر و حرفه ای را بصورت اصل برای عزیزانتان در منزل تهیه نمایید. در نظر داشته باشید که قهوه اسپرسو همانطور که دارای مزایایی است دارای معایبی نیز هست.

از اینرو در میزان مصرف آن دقت کافی را داشته باشید. امروز مصرف قهوه در ایران به شدت افزایش پیدا کرده است. حتما سعی داشته باشید که قهوه اصل را از مراکز معتبر خریداری نمایید. در مورد قهوه اسپرسو چون با دستگاه کار می کنید کار بسیار ساده تر خواهد بود.

یکی از مهمترین نکات در آشپزی این است که ابتدا بدانید هدف از کار چیست و بعد برای چند نفر طبخ خواهید کرد. در مرحله بعد حتما بر روی یک برگه مراحل انجام کار و مقدار مواد اولیه های موجود را نوشته و دقیقا عین آن چیزی که بایست انجام شود را انجام دهید. این کار باعث افزایش تسلط کار خواهد شد.

اپلیکیشن آشپزی 1TouchFood را حتما نصب کنید و از آن استفاده کنید. با این اپلیکیشن به تمام سایت ما دسترسی خواهید داشت. دنیایی از غذاها و رسپی های بینظیر را برایتان بصورت کاملا رایگان قرار داده ایم.

مطمئن باشید با این روش چیزی فراموش نخواهد شد و همه چیز دقیقا همان چیزی خواهد بود که می بایست انجام گیرد. مرکز آموزش آنلاین آشپزی 1TouchFood همیشه بهترین آموزش ها را برایتان قرار داده و شما را در زمینه آموزش آشپزی یاری خواهد کرد.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی  1TouchFood​

طرز تهیه قهوه اسپرسو اصل 1 فنجان - آموزش آنلاین آشپزی
۰۱

قهوه اسپرسو را معمولا با دستگاه اسپرسوساز درست می‌کنند، همچنین میتوانید از موکاپات برای تهیه قهوه اسپرسو استفاده کنید. طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز

نوع: قهوه

سبک آشپزی: ملل

کلمات کلیدی: قهوه اسپرسو

بازده دستورالعمل: 1

کالری: 240

زمان آماده سازی: PT0H02M

زمان پخت و پز: PT0H01M

زمان کل: PT0H03M

اجزاء دستورالعمل:

 • پودر قهوه اسپرسو 15 گرم
 • آب سرد به اندازه مخزن دستگاه

راهنمای دستورالعمل: اسپرسو، نوعی روش تهیه قهوه است. قهوه اسپرسو غلیظ و سیاه‌رنگ است و بر روی آن یک لایه خامه‌ای شکل نارنجی رنگ دیده می‎شود. این قهوه طعمی تلخ و سنگین دارد و پایه نوشیدنی‏های دیگری چون آمریکانو، لاته و کاپوچینو می‌باشد.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *