سبد خرید
خواص قهوه بیش از 10 دلیل

خواص قهوه بیش از 10 دلیل

خواص قهوه را در این بخش بررسی کرده و نیم نگاهی به مضرات قهوه داشته ایم. این مقاله را کامل مطالعه نموده و از اطلاعات آن استفاده نمایید.

یکی از مهمترین دانه های زندگی انسان ها همین قهوه ها هستند. قهوه دارای خواص بسیاری است که در این مقاله به طور کامل سعی کرده ایم این خواص قهوه را بررسی کنیم. تأثیر قهوه بر سلامتی مدت‌هاست که موضوعی بحث‌برانگیز بوده است.

طرفداران آن از فعالیت آنتی‌اکسیدانی و توانایی تقویت مغز آن سخن می‌گویند و مخالفان جنبه‌های منفی مانند بی‌خوابی ، سوء هاضمه و افزایش ضربان قلب و فشار خون را بیان می‌کنند. در این بخش بسیاری از خواص قهوه را با یکدیگر بررسی می کنیم.

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان

یکی از خواص قهوه داشتن آنتی اکسیدان است. در واقع، قهوه فعالیت آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به چای سبز و کاکائو، دو فوق ستاره آنتی اکسیدانی، نشان می دهد. دانشمندان تقریباً 1000 آنتی اکسیدان را در دانه های قهوه فرآوری نشده شناسایی کرده اند و صدها آنتی اکسیدان دیگر در طول فرآیند بو دادن ایجاد می شوند.

مطالعات متعدد قهوه را به عنوان منبع غذایی اصلی – و در برخی موارد، اصلی – منبع آنتی اکسیدان برای افراد مورد مطالعه ذکر کرده اند.

آنتی اکسیدان از خواص قهوه
آنتی اکسیدان از خواص قهوه

آنتی اکسیدان قهوه چگونه فعالیت می کند :‌ همانطور که بیان شد یکی از خواص قهوه آنتی اکسیدان آن است. آنتی اکسیدان ها با التهاب مبارزه می کنند، علت زمینه ای بسیاری از بیماری های مزمن، از جمله آرتریت، آترواسکلروز و بسیاری از انواع سرطان.

آنها همچنین رادیکال های آزاد را خنثی می کنند، که به طور طبیعی به عنوان بخشی از عملکردهای متابولیک روزمره رخ می دهد، اما می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود که منجر به بیماری مزمن می شود.

به عبارت دیگر، آنتی اکسیدان ها با محافظت از سلول های ما در برابر آسیب، به حفظ سلامت انسان در سطح میکرو کمک می کنند. در نهایت، اسید کلروژنیک، یک آنتی اکسیدان مهم که تقریباً به طور انحصاری در قهوه یافت می شود، نیز تصور می شود که به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

همانطور که مطالعه کردید آنتی اکسیدان ها یکی از مهمترین خواص قهوه هستند. از اینرو می توان علت استفاده از این دانه بینظیر را متوجه شد.

کافئین و تقویت حافظه کوتاه مدت

از دیگر خواص قهوه کافئین موجود در آن است که باعث تقویت حافظه کوتاه مدت خواهد شد. در یکی از تحقیقات دانشمندان اتریشی هنگامی که گروهی از داوطلبان دوز 100 میلی گرم کافئین، تقریباً به همان میزان موجود در یک فنجان قهوه، دریافت کردند، محققان اتریشی متوجه افزایش فعالیت مغزی داوطلبان شدند که با تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) اندازه گیری شد.

کافئین از خواص قهوه
کافئین از خواص قهوه

همانطور که آنها یک کار حافظه را انجام دادند. محققان خاطرنشان کردند که مهارت های حافظه و زمان واکنش داوطلبان کافئین دار نیز در مقایسه با گروه کنترل که دارونما دریافت کرده بودند و هیچ افزایشی در فعالیت مغزی نشان ندادند، بهبود یافت.

کافئین موجود در قهوه چگونه کار می کند؟ به نظر می رسد کافئین بر نواحی خاصی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز هستند تأثیر می گذارد و حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند، اگرچه مشخص نیست این اثر چقدر طول می کشد یا چگونه ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

در این بخش در کنار بررسی خواص قهوه به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که حتما آموزش تهیه قهوه های زیر را نیز مطالعه نمایید. قطعا مواردی هستند که از آنها استفاده بسیار خواهید کرد.

در کنار بررسی خواص قهوه حتما رسپی های بالا را مطالعه نمایید.

جلوگیری از زوال شناختی دیگر خواص قهوه

همانطور که متوجه شده اید از دیگر خواص قهوه زوال شناختی است. علاوه بر تقویت موقتی در فعالیت مغز و حافظه، مصرف منظم قهوه ممکن است به جلوگیری از زوال شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل کمک کند.

در یک مطالعه امیدوارکننده فنلاندی، محققان دریافتند که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز در میانسالی با کاهش 65 درصدی خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل در سنین بالاتر مرتبط است. جالب توجه است که نویسندگان مطالعه تأثیر نوشیدن چای را بر زوال شناختی نیز اندازه‌گیری کردند، اما هیچ ارتباطی پیدا نکردند.

چگونه از زوال شناختی جلوگیری می کند : چندین نظریه در مورد اینکه چگونه قهوه ممکن است به پیشگیری یا محافظت در برابر زوال شناختی کمک کند وجود دارد. یک نظریه موثر: کافئین از ایجاد پلاک بتا آمیلوئید که ممکن است به شروع و پیشرفت آلزایمر کمک کند، جلوگیری می کند.

محققان همچنین معتقدند که از آنجایی که نوشیدن قهوه ممکن است با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 که یک عامل خطرزا برای زوال عقل است، مرتبط باشد، خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش می دهد.

تقویت قلب از دیگر خواص قهوه

از دیگر خواص قهوه تقویت قلب است. یک مطالعه برجسته هلندی که داده‌های بیش از 37000 نفر را در یک دوره 13 ساله تجزیه و تحلیل کرد، نشان داد که مصرف‌کنندگان متوسط ​​قهوه (که بین دو تا چهار فنجان در روز مصرف می‌کنند) در مقایسه با قهوه‌های سنگین یا سبک، 20 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند. افرادی که قهوه می نوشند و افرادی که نمی نوشند.

حتما بخوانید
آموزش آنلاین آشپزی غذای ایرانی
تقویت قلب از دیگر خواص قهوه
تقویت قلب از دیگر خواص قهوه

تقویت قلب با قهوه ولی چگونه ؟ شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قهوه ممکن است با محافظت در برابر آسیب شریانی ناشی از التهاب از سلامت قلب حمایت کند.

مهار برخی از سرطان ها

شاید حالب باشد که از خواص قهوه مهار برخی سرطان هاست.مردانی که قهوه می نوشند ممکن است در خطر کمتری برای ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات باشند.

علاوه بر این، تحقیقات جدید دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان می دهد که نوشیدن چهار فنجان یا بیشتر قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان آندومتر را در زنان تا 25 درصد در مقایسه با زنانی که کمتر از یک فنجان در روز می نوشند، کاهش می دهد. محققان همچنین بین نوشیدن منظم قهوه و میزان کمتر سرطان های کبد، روده بزرگ، سینه و رکتوم ارتباط پیدا کرده اند.

مهار برخی سرطان ها از خواص قهوه
مهار برخی سرطان ها از خواص قهوه

مهار برخی سرطان ها با قهوه چگونه است ؟ پلی فنول ها، فیتوکمیکال های آنتی اکسیدانی موجود در قهوه، خواص ضد سرطان زایی را در چندین مطالعه نشان داده اند و تصور می شود که به کاهش التهابی که می تواند مسئول برخی از تومورها باشد، کمک می کند.

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

از دیگر خواص قهوه کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ است. تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد که بین نوشیدن قهوه و کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط وجود دارد. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که خطر ابتلا به دیابت به ازای هر فنجان قهوه روزانه 7 درصد کاهش می یابد.

کاهش احتمال دیابت نوع 2 از خواص قهوه
کاهش احتمال دیابت نوع 2 از خواص قهوه

مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی گزارش داده بود که افرادی که زیاد قهوه می نوشند (کسانی که به طور منظم روزانه چهار فنجان یا بیشتر می نوشند) در مقایسه با افرادی که سبک می نوشند یا نمی نوشند، 50 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

چگونه کار می کند: دانشمندان بر این باورند که قهوه ممکن است از راه های مختلفی در پیشگیری از دیابت مفید باشد: (1) با کمک به بدن در استفاده از انسولین و محافظت از سلول های تولید کننده انسولین، تنظیم موثر قند خون.

(2)  جلوگیری از آسیب بافتی؛ و (3) و مبارزه با التهاب، یک عامل خطر شناخته شده برای دیابت نوع 2. یکی از اجزای قهوه به نام کافئیک اسید مشخص شده است که به ویژه در کاهش تجمع سمی رسوبات پروتئینی غیرطبیعی (فیبریل های آمیلوئید) موجود در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مهم است. تصور می شود که قهوه بدون کافئین مفید است یا بیشتر از معمولی.

توجه: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قهوه حساسیت سلول‌های ماهیچه‌ای را به اثرات انسولین کاهش می‌دهد، که ممکن است متابولیسم قند را مختل کند و سطح قند خون را افزایش دهد. با این حال، اهمیت این یافته هنوز نامشخص است.

خواص قهوه بینظیر است ولی حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید تا بررسی نمایند که مصرف قهوه برای شما هم مفید است با خیر. در غیراینصورت به هیچ عنوان خودتان سر خود قهوه را مصرف ننمایید. این خواص قهوه صرفا جنبه آموزش دارد و پزشکی نیست..

کبد دوستدار قهوه

از دیگر خواص قهوه خود کبد است. درست است: مصرف قهوه علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد، با بروز کمتر سیروز به ویژه سیروز الکلی مرتبط است. یک مطالعه در Archives of Internal Medicine نشان داد که بین افزایش مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به سیروز همبستگی معکوس وجود دارد – کاهش 20 درصدی برای هر فنجان مصرف شده (حداکثر چهار فنجان).

خواص قهوه و کبد
خواص قهوه و کبد

چگونه کار می کند: دانشمندان یک رابطه معکوس بین نوشیدن قهوه و سطح خون آنزیم های کبدی پیدا کردند. افزایش سطح آنزیم های کبدی معمولا منعکس کننده التهاب و آسیب به کبد است. هر چه افراد قهوه بیشتر می‌نوشیدند، سطح آنزیم‌هایشان کمتر می‌شد.

افزایش عملکرد ورزشی از خواص قهوه

از خواص قهوه تاثیر آن بر عملکرد ورزشی افراد است. ما شرطی شده‌ایم که باور کنیم کافئین باعث کم‌آبی بدن می‌شود، یکی از دلایل اصلی که کارشناسان تناسب اندام مصرف قهوه را قبل و بعد از تمرین توصیه می‌کنند.

۰۷
افزایش عملکرد ورزشی از خواص قهوه

با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف متوسط ​​کافئین – تا حدود 500 میلی گرم یا حدود پنج فنجان در روز – به اندازه کافی بدن ورزشکاران را کم نمی کند تا در تمرین آنها اختلال ایجاد کند.

علاوه براین خواص قهوه، قهوه به مبارزه با خستگی کمک می کند و شما را قادر می سازد مدت طولانی تری ورزش کنید و این از دیگر خواص قهوه است.

چگونه کار می کند: کافئین یک تقویت کننده عملکرد و استقامت است. نه تنها با خستگی مبارزه می کند، بلکه انقباض عضلانی را نیز تقویت می کند، درک ورزشکار از درد را کاهش می دهد و اسیدهای چرب در خون را افزایش می دهد که استقامت را تقویت می کند. از این رو یکی دیگر از خواص قهوه همین کافئین می باشد.

مهار افسردگی

از خواص قهوه مهار افسردگی است. مطالعات متعدد، نوشیدن قهوه را با کاهش میزان افسردگی در مردان و زنان مرتبط دانسته اند. در چندین مطالعه، داده ها رابطه معکوس بین مصرف قهوه و افسردگی را نشان می دهد: به عبارت دیگر، به نظر می رسد افرادی که قهوه می نوشند کمترین خطر (تا ۲۰ درصد) افسردگی را دارند.

حتما بخوانید
غذای رژیمی بهمراه 24 ماده اصلی آن
مهار افسردگی از خواص قهوه
مهار افسردگی از خواص قهوه

چگونه کار می کند: محققان هنوز مطمئن نیستند که قهوه چگونه افسردگی را از بین می برد، اما مشخص است که کافئین انتقال دهنده های عصبی را فعال می کند که خلق و خو را کنترل می کنند، از جمله دوپامین و سروتونین.

نقرس و خواص قهوه

رابطه بیماری نقرس و خواص قهوه شاید برایتان جالب بوده باشد. از اینرو در ادامه خواص قهوه با ما باشید. مطالعات مستقل در مورد الگوهای مصرف قهوه مردان و زنان نشان می دهد که نوشیدن قهوه به طور منظم خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد.

محققان در مطالعه سلامت پرستاران عادات بهداشتی نزدیک به 90000 پرستار زن را در یک دوره 26 ساله تجزیه و تحلیل کردند و به ارتباط مثبتی بین مصرف طولانی مدت قهوه و کاهش خطر ابتلا به نقرس پی بردند.

نقرس و خواص قهوه
نقرس و خواص قهوه

این مزیت با مصرف منظم و بدون کافئین همراه بود: زنانی که روزانه بیش از چهار فنجان قهوه معمولی می‌نوشیدند، 57 درصد کاهش خطر ابتلا به نقرس داشتند. خطر نقرس در زنانی که روزانه بین یک تا سه فنجان نوشیدنی می‌نوشیدند، 22 درصد کاهش یافت و یک فنجان بدون کافئین در روز با 23 درصد کاهش خطر ابتلا به نقرس در مقایسه با زنانی که اصلاً قهوه نمی‌نوشیدند مرتبط بود.

چگونه کار می کند: با توجه به مطالعه سلامت پرستاران، خواص آنتی اکسیدانی قهوه ممکن است خطر ابتلا به نقرس را با کاهش انسولین کاهش دهد، که به نوبه خود سطح اسید اوریک را کاهش می دهد (غلظت بالای اسید اوریک می تواند باعث نقرس شود). همانطور که مشاهده کردید این مورد نیز از دیگر خواص قهوه می باشد.

مضرات نوشیدن قهوه

خواص قهوه یکی از مطالبی است که باید بدانید. فواید بالقوه نوشیدن قهوه برای سلامتی خبرهای هیجان انگیزی است، اما این بدان معنا نیست که بیشتر بهتر است. برای برخی افراد، قهوه می‌تواند باعث تحریک‌پذیری، عصبی شدن یا اضطراب در دوزهای بالا شود و همچنین می‌تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد و باعث بی‌خوابی شود.

در افراد مبتلا به پرفشاری خون ، مصرف قهوه به طور موقت فشار خون آنها را افزایش می دهد – البته تا چند ساعت – اما هیچ ارتباطی بین نوشیدن قهوه و افزایش طولانی مدت فشار خون یا بروز بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به پیش از فشار خون موجود.

مضرات نوشیدن قهوه
مضرات نوشیدن قهوه

کافئین روی هر فرد متفاوتی تأثیر می گذارد، بنابراین اگر عوارض جانبی منفی را تجربه کردید، مصرف قهوه خود را بر این اساس کاهش دهید. حدود 6 ساعت طول می کشد تا اثرات کافئین از بین برود، بنابراین نوشیدن قهوه را در اوایل روز محدود کنید یا به قهوه بدون کافئین بروید، که تنها حاوی 2 تا12 میلی گرم کافئین در هر 8 اونس است. همیشه مصرف قهوه خود را به تدریج کاهش دهید.

همانطور که در بالا مشاهده کردید خواص قهوه یک جنبه است و مضرات آن جنبه دیگر. از این رو حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

چگونه آن را سالم نگه داریم

پس چقدر قهوه سالم است و چقدر زیاد؟ دو تا سه فنجان هشت اونس در روز متوسط ​​در نظر گرفته می شود. افرادی که زیاد قهوه می نوشند، روزانه چهار فنجان یا بیشتر مصرف می کنند. به یاد داشته باشید، مقدار کافئین در هر نوشیدنی قهوه بسته به نوع تهیه و سبک نوشیدنی متفاوت است. هشت اونس قهوه دم کرده ممکن است حاوی 80 تا 200 میلی گرم کافئین در هر فنجان باشد (یک فنجان “متوسط” احتمالاً حاوی حدود 100 میلی گرم است).

بهترین گزینه: نوشیدنی های قهوه خانه ای پر از شکر را کنار بگذارید و یک قهوه سیاه معمولی سفارش دهید. از طرف دیگر، به شیر کامل ساده یا شیر سویا یا آجیل شیرین نشده تغییر دهید.

یادداشت سردبیر: همانطور که همه ما قهوه را دوست داریم، مهم است که بدانیم حتی دقیق ترین مطالعات علمی نیز در معرض تعصب هستند – به ویژه آنهایی که چیزی به اندازه قهوه مورد علاقه و از نظر اقتصادی مهم هستند – بنابراین، به هر حال، از عادت صبحگاهی خود لذت ببرید ، اما این یافته ها را با احتیاط تفسیر کنید. از اینرو دانستن خواص قهوه و مضرات قهوه بسیار مهم است.

سخن پایانی در خواص قهوه

همانطور که در بالا با دنیایی از خواص قهوه آشنا شده اید در نظر داشته باشید که این خواص قهوه در کنارش مضرات قهوه را نیز با خود دارد از این رو حتما با پزشک متخصص در میزان و مصرف قهوه خود مشورت نمایید. قطعا پزشک متخصص شما می تواند اطلاعات کاملتری را درباره مصرف و یا عدم مصرف قهوه به شما عرضه نمایید.

یکی از مهمترین نکات در آشپزی این است که ابتدا بدانید هدف از کار چیست و بعد برای چند نفر طبخ خواهید کرد. در مرحله بعد حتما بر روی یک برگه مراحل انجام کار و مقدار مواد اولیه های موجود را نوشته و دقیقا عین آن چیزی که بایست انجام شود را انجام دهید. این کار باعث افزایش تسلط کار خواهد شد.

اپلیکیشن آشپزی 1TouchFood را حتما نصب کنید و از آن استفاده کنید. با این اپلیکیشن به تمام سایت ما دسترسی خواهید داشت. دنیایی از غذاها و رسپی های بینظیر را برایتان بصورت کاملا رایگان قرار داده ایم.

مطمئن باشید با این روش چیزی فراموش نخواهد شد و همه چیز دقیقا همان چیزی خواهد بود که می بایست انجام گیرد. مرکز آموزش آنلاین آشپزی 1TouchFood همیشه بهترین آموزش ها را برایتان قرار داده و شما را در زمینه آموزش آشپزی یاری خواهد کرد.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی  1TouchFood​