سبد خرید
طرز تهیه سس کارامل

طرز تهیه سس کارامل حرفه ای 8 نفره

طرز تهیه سس کارامل حرفه ای اصل را برایتان آموزش داده ایم. شما با مطالعه این مطلب می توانید سس کارامل را کامل بیاموزید و آن را طبخ نمایید.

جدول زمانبندی طرز تهیه سس کارامل

زمان آماده سازی 10 دقیقه
زمان پخت
زمان اضافی
مجموع زمان 10 دقیقه
تعداد سرو 8 عدد
مقدار سرو 1 فنجان

مواد اولیه برای طرز تهیه سس کارامل

 • 1 فنجان (210 گرم) شکر
 • 6 قاشق غذاخوری (85 گرم) کره (شور یا بدون نمک)
 • 1/2 فنجان (120 میلی لیتر) خامه سنگین زده شده

آموزش طرز تهیه سس کارامل

 1. جمع آوری مواد:

ابتدا ، قبل از شروع ، مطمئن شوید که همه چیز را آماده کرده اید – خامه و کره کنار تابه ، آماده استفاده . تهیه کارامل یک فرآیند سریع است که نمی تواند منتظرآوردن مواد اولیه باشد. اگر سریع کار نکنید ، شکر می سوزد.

کارامل 03
آموزش طرز تهیه سس کارامل

اول ایمنی! مطمئن شوید که هیچ بچه ای کنار شما وجود نیست و ممکن است بخواهید از دستکش های فر استفاده کنید. شکر کاراملی شده بسیارداغ تر از آب جوش خواهد بود.

 1. شکر را گرم کنید:

شکر را روی حرارت نسبتاً زیاد در قابلمه ای با کف سنگین 2 و یا 3 لیتری گرم کنید. شکر در یکی دو دقیقه شروع به ذوب شدن می کند. هنگامی که شکر شروع به ذوب شدن می کند ، با قاشق چوبی به شدت هم بزنید. شکر به صورت توده در می آید و در لبه های تابه شروع به ذوب شدن می کند.

وقتی شکر شروع به ذوب شدن می کند ، حرارت را کمی کم کنید تا شکر نسوزد.

به هم زدن ادامه دهید تا تمام شکر ذوب شود. هنگامی که تمام شکر ذوب شد ، هم زدن را متوقف کنید. در صورت تمایل می توانید تابه را کمی بچرخانید.

توجه داشته باشید که اگر از تابه ای با کف ضخیم استفاده می کنید این دستور العمل بهتر جواب می دهد. اگر متوجه شدید که مقداری از شکر را قبل از ذوب شدن باقی شکر ها میسوزد ، دفعه بعد که آن را امتحان کردید ، در ابتدای فرآیند ، نصف فنجان آب به شکر اضافه کنید ، این به پختن یکنواخت تر شکر کمک می کند. ، اگرچه زمان بیشتری طول می کشد زیرا آب قبل از کارامل شدن شکر نیاز به تبخیر دارد.

 1. کره اضافه کنید:

به محض ذوب شدن همه بلورهای شکر (شکر مایع باید کهربایی تیره باشد) ، بلافاصله کره را به تابه اضافه کنید. هم بزنید تا کره ذوب شود.

 1. افزودن خامه:

وقتی کره ذوب شد ، تابه را از روی حرارت بردارید. تا سه بشمارید ، سپس خامه را به آرامی به تابه اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شود.

توجه داشته باشید که وقتی کره و خامه را اضافه می کنید ، مخلوط به طور قابل توجهی کف می کند. به همین دلیل است که باید از تابه ای استفاده کنید که حداقل 2 کوارت (ترجیحاً 3 کوارت) بزرگ باشد.

 1. هم بزنید تا یکدست شود:
حتما بخوانید
طرز تهیه سرکه انگبین (سکنجبین) خانگی با 2 روش

هم بزنید تا سس کارامل یکدست شود. اجازه دهید چند دقیقه در تابه خنک شود ، سپس در یک شیشه ماسون بریزید و بگذارید تا در دمای اتاق خنک شود. (به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از شیشه پر شده با سس کارامل داغ ، از وسیله نگهدارنده های قابلمه استفاده کنید.)

حداکثر تا 2 هفته در یخچال نگهداری شود. قبل از سرو گرم کنید.

ارزش غذایی سس کارامل

 • کالری 229
 • چربی 14 گرم
 • کربوهیدرات 27 گرم
 • پروتئین 1 گرم

سس ها و سس کارامل

سس ها از جمله خوراکی هایی هستند که در کنار غذا مصرف می شود. مطمینا در ذهنتان درباره سس ها تصویری درج شده است. سس کچاپ – سس مایونز – سس فرانسوری و بسیاری سس دیگر. در تعریف سس می توان چنین بیان نماییم که سس ها همان مایع بسیار غلیظی هستند که برای طعم دادن و مزه دار کردن آن قبل از میل کردن بکار می رود.

کارامل 02
سس ها و سس کارامل

سس کلمه ای غیر فارسی است ولی همه ما با تعریف و معانی آن آشنایی داریم. سس ها برای چاشنی دار شدن غذا ها مصرف می شوند. شاید بگید همانند ادویه ها. جواب شما مثبت است. سس ها هم مثل مواد دیگر برای مزه دار کردن غذا استفاده می شود. بهترین مثالی که می توانیم برای سس ها بزنیم سس رب انار در اکبر جوجه مازندرانی است. رب اناری که در کنار اکبر جوجه سرو می شود دقیقا تعریف درستی از سس می باشد.

سس در تمام دنیا کاربرد دارند و این ماده غذایی مختص منطقه یا سرزمین خاصی نیست. در همه جا استفاده می شود. در ادامه به تفصیل درباره تاریخچه سس ها صحبت خواهیم کرد. در نظر داشته باشید که طرز تهیه هر کدام از این ماده غذایی متفاوت است. از آنجایی که آنها انواع مختلفی دارند پس باید جداگانه هر کدام را به شما عزیزان آموزش دهیم.

مرکز آموزش آنلاین آشپزی 1TouchFood در نظر دارد بهترین سس ها را برای شما عزیزان آموزش داده و شما را در این موضوع یاری نماید. سس ها همانطور که بیان شد انواع مختلفی دارد. در این بخش به تعدادی از انواع این مزه ها اشاره می کنیم.

سس شیرین – سس ماهی – سس گوجه فرنگی – سس شور – سس ترش و بسیاری دیگر. این سس ها خودشان هم انواع مختلفی دارند. در آسیا – اسپانیا – ایتالیا و بسیاری مناطق دیگر همگی خودشان نیز دارای انواع سس هستند. اما یک نکته بسیار مهم هم بایستی در این زمینه بیان کرد و آن چیزی نیست جز 5 سس مادر و اصلی که در تمام دنیا یکسان تعریف می شوند.

5 سس اصلی در کنار سس کارامل

 • سس بشمال
 • سس اسپانیایی
 • سس هالندیز
 • سس ولوته
 • سس گوجه فرنگی

این 5 سس بابا مادر همه سس ها حتی سس کارامل هستند. این سس ها را می بایست بیاموزید و در بخش های دیگر این مواد خوراکی را به تفصیل برایتان بیان خواهیم نمود. این موضوع یکی از موضوع های اصلی برای افرادی است که علاقمند به مزه ها هستند و تمایل دارند در این زمینه تخصصی داشته باشند. شما حتما می بایست با این 5 سس اصلی شروع کنید. سپس بدانید که از کجا به کجا می خواهید آموزش ببینید.

حتما بخوانید
چرا ادویه های آبادان معروف شدند؟

این مطلب را اینطوری بیان خواهیم کرد که بعضی از سس ها برای گوشت – بعضی ها برای ماهی و … هستند. شما بایستی بدانید که می خواهید در کدام یک از این بخش ها تخصصی پیدا نمایید. هر کدام از سس ها نیز خودشان تاریخچه ای دارند. در این بخش وارد بخش تاریخچه سس ها نخواهیم شد.

کارامل 01
5 سس اصلی در کنار سس کارامل

سس کارامل هم یکی از سس های خوشمزه و بین المللی است. شما می توانید با مطالعه سس کارامل آن را بیاموزید. ما در اینجا بهترین آموزش سس کارامل را برای شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید به سادگی آن را بیاموزید. در نظر داشته باشید که سس کارامل نیز ترجمه ای انواع سس های رایج در کل دنیاست.

شما عزیزان با مطالعه و تمرین آموزش سس کارامل قطعا می توانید این سس خوشمزه را برای عزیزانتان طبخ کنید و در کنار غذاهای خود مصرف کنید. حتما طرز تهیه انواع سس و معرفی 8 سس خوشمزه را مطالعه نمایید.

امیدواریم از این آموزش راضی بوده و بتوانید یک سس بینظیر تهیه نمایید. به شما پیشنهاد می دهیم طرز تهیه انواع غذا با کرفس را مطالعه کنید.

به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم مقاله طرز تهیه انواع سالاد و آموزش 50 نوع سالاد ناب و طرز تهیه انواع سالاد سبزیجات ایتالیایی 10 سالاد اصل که بسیار جذاب و خواندنی هستند را مطالعه کنید.

جدول ارزش غذایی و آنالیز غذا های ایرانی هم بسیار خواندنی هستند. طرز تهیه انواع سالاد فراموش نشود.

شما می توانید در دوره های آموزش آشپزی نیز شرکت نمایید. با آرزوی آشپزی عالی برایتان

اپلیکیشن آموزش آنلاین آشپزی را حتما نصب کنید و به عنوان یک کتاب دیجیتالی آشپزی از آن استفاده کنید.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی 1TouchFood

طرز تهیه سس کارامل حرفه ای 8 نفره - آموزش آنلاین آشپزی
کارامل 04

طرز تهیه سس کارامل حرفه ای اصل را برایتان آموزش داده ایم. شما با مطالعه این مطلب می توانید سس کارامل را کامل بیاموزید و آن را طبخ نمایید. آموزش این سس خوشمزه و

نوع: مزه و سس

سبک آشپزی: ملل

کلمات کلیدی: سس کارامل

بازده دستورالعمل: 8

کالری: 229

زمان آماده سازی: PT0H05M

زمان پخت و پز: PT0H05M

زمان کل: PT0H10M

اجزاء دستورالعمل:

 • 1 فنجان (210 گرم) شکر
 • 6 قاشق غذاخوری (85 گرم) کره (شور یا بدون نمک)
 • 1/2 فنجان (120 میلی لیتر) خامه سنگین زده شده

راهنمای دستورالعمل: آموزش و طرز تهیه سس کارامل حرفه ای را برایتان قرار داده ایم. شما با مطالعه آموزش سس کارامل می توانید آن را در منزل برای خود و عزیزانتان بصورت کاملا حرفه ای و اصل طبخ کرده و میل کنید. نوش جانتان

امتیازدهی ویرایشگر:
5