سبد خرید
طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان

طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان اصل برای 8 نفر

امتیاز post

در مقاله حاضر طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان اصل برای 8 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصیل آموزش داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید. یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها مخصوصا طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است.

آبگوشت ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آبگوشت قرمه همدان نیز یکی از این آبگوشت هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت. آموزش جذاب طرز تهیه آبگوشت کلم همدان را از دست ندهید.

آبگوشت ها همانطور که بیان گردید از خوراکی های سنتی ما ایرانی ها می باشد. آبگوشت ها انواع گوناگونی دارند و تقریبا می توان گفت که در هر منطقه ای آبگوشت های متنوع و خاص مربوط به آن منطقه وجود دارد. عموما آبگوشت ها دارای مقادیری گوشت – دنبه – گوجه فرنگی – رب – نخود – لوبیا و … می باشند. آبگوشت قرمه همدان یکی از انواع آبگوشت ها می باشد.

طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان محلی
طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان محلی

عموما سرو آبگوشت در دو مرحله انجام می پذیرد. مرحله اول سرو آبگوشت ها در بخش مربوط به آب و مرحله دوم مربوط به مواد داخل آب می باشد. گاها آن مواد را با گوشت کوب حسابی کوبیده و له می کنند و با ترشیجات – پیاز – فلفل و انواع چاشنی دیگر میل می کنند. این مواد لزوما برای آبگوشت قرمه همدان کاربرد ندارد. شما مواد اولیه برای طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را در بخش خود کامل مطالعه نمایید.

تاریخچه طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان

همانطور که می دانید آبگوشت قرمه همدان یکی از انواع محلی و سنتی آبگوشت های اصیل ایرانی است. درباره تاریخچه آبگوشت در کتاب آشپزی که به زبان فارسی نمی باشد (البته کاملترین کتاب آشپزی و مرجع می باشد) آورده شده که آبگوشت غذای مخصوص ایرانی ها بوده است. آبگوشت قرمه همدان نیز یکی از این غذاهای ناب و خوشمزه است.

مثلا در باب غذاهای سنتی ایرانی که همان آبگوشت ها می باشد آورده شده که نخودآب یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که بر پایه آبگوشت ها بنا نهاده شده است. همانطور که بیان گردید آبگوشت ها انواع مختلف و متنوعی دارند که این بر اساس قومیت ها و ساختار و شرایط اقلیمی آن منطقه بوده است.

نکته مهمی که می بایست در تاریخچه آبگوشت ها بیان گردد در این است که علت بوجود آمدن این غذا و انواع آبگوشت ها و علی الخصوص آبگوشت قرمه همدان یکجا نشینی یا همان شهرنشینی می باشد. به همین علت است که این غذاهای خوشمزه بوجود آمده است. در ادامه طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را با یکدیگر بررسی کرده و خواهیم آموخت.

طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان خوشمزه
طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان خوشمزه

درباره تاریخچه غذای آبگوشت قرمه همدان می بایست چنین بیان نمود که آبگوشت قرمه همدان از غذاهای شهر همدان می باشد. این شهر مرکز استان همدان است. شهر همدان نیز از شهر های قدیمی و کهن ایران عزیزمان است. همانطور که می دانید شهر همدان قدمت بسیاری دارد و بدلیل قومیت های مختلف و شرایط اقلیمی خاصی که دارد مردمان منطقه توانسته اند غذاهای خوشمزه ای را نیز طبخ نمایند.

شهر همدان دارای غذاهای مختلفی است که همه این غذاها همچنین طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان همگی در دسته غذاهای محلی قرار می گیرند که شما عزیزان می توانید طرز تهیه انواع غذاهای محلی را بطور کامل همراه با همه مناطق و قومیت های آن مطالعه نمایید و اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان و دیگر غذاهای خوشمزه محلی بررسی نمایید.

آموزش طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان

درباره آموزش طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان مطالب مفصلی بیان کرده ایم. طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را به صورت مرحله به مرحله در زیر برایتان همراه با جدول ارزش غذایی کامل قرار داده ایم. برای دانستن روش و طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان ابتدا شما می بایست بدانید که از چه مواد اولیه ای می خواهید استفاده نمایید.

حتما بخوانید
طرز تهیه آش ماش یزدی خانگی برای 6 نفر

درباره مواد اولیه آبگوشت قرمه همدان می توان گفت که حاوی حبوبات و گوشت گوسفندی و لیمو عمانی و تخم مرغ و سیب زمینی و … می باشد. آموزش فوق العاده انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) را نیز مطالعه کنید.

دوره آموزش آنلاین تهیه انواع دلمه
دوره آموزش آنلاین تهیه انواع دلمه

در طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان مشاهده می نمایید که از مواد اولیه خاصی استفاده شده است. این مواد اولیه در اکثر آبگوشت ها یکسان و مشترک هستند. سعی کرده ایم تا بهترین و اصلی ترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را برایتان بصورت کاملا حرفه ای و کاربردی قرار داده تا خودتان بتوانید در منزل این آبگوشت قرمه همدان را با بهترین کیفیت طبخ نمایید.

از آنجایی که هر منطقه بر اساس قومیت و شرایط اقلیمی مختص خود دارای نوع خاصی از آبگوشت ها است مواد اولیه آنها نیز مربوط به خود آنجاست و ممکن است مواد اولیه آنها با یکدیگر متفاوت بوده باشد. این تفاوت در مواد اولیه نیز در کیفیت و طعم نیز قابل تشخیص است. در کنار آبگوشت قرمه همدان طرز تهیه انواع ترشی و شور را نیز مطالعه نمایید.

حتما طرز تهیه انواع پلو و چلو و طرز تهیه انواع پیش غذا و مزه و طرز تهیه انواع دیزی را نیز مطالعه نمایید. غذاهای سنتی ایرانی همه بسیار خوشمزه هستند از اینرو پیشنهاد می کنیم طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را کامل مطالعه نمایید. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان

آموزش طرز تهیه آش رشته اردبیل با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد. برای طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان میبایست نکاتی را رعایت کنید تا یک آبگوشت خوشمزه و ناب طبخ کنید.

 • در نظر داشته باشید برای طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان حتما زمان پخت را طولانی انجام دهید. برای خوش طعم شدن آبگوشت می بایست زمان پخت زیاد باشد.
 • به هیچعنوان شعله اجاق گاز زیاد نباشد. شعله یکدست و کم باشد. این باعث می شود حرارت یکسان بوده و طعم بینظیری به آبگوشت شما دهد.
 • حبوبات یکی از اصلی ترین بخش ها برای طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان است. از اینرو حتما 24 ساعت قبل یا بیشتر بایتسی خیسانده شود. با عوض کردن آب آن نیز در این مدت نفخ حبوبات گرفته می شود.
 • اگر با خیساندن حبوبات پوست آن جدا شد مطمین باشید که حبوبات شما تازه نیست و کهنه است.
 • سعی کنید از مواد اولیه تازه استفاده کنید و در صورت در دسترس بودن از مواد اولیه ارگانیک استفاده کنید. ارگانیک بودن مواد اولیه یعنی بازگرداندن سلامتی به بدن. این نکته مهمی در طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان می باشد. هم تازه و هم ارگانیک.
 • اگر در دسته افرادی هستید که نفخ حبوبات شما را آزار می دهد برای گرفتن بیشتر نفخ حبوبات شما می توانید آنها را بجوشانید و کفی که ناشی از جوشاندن آنها بوجود می آید را دور بریزید. بعد از جوشاندن حبوبات را بدون آب جوشیده به ظرف یا همان دیگ اصلی آبگوشت برگردانید.
 • بهترین ظرف برای تهیه آبگوشت قرمه همدان دیگ سنگی است. اگر در دسترس نبودن از دیگ های چدنی استفاده کنید. اگر چدنی هم در دسترس نبود از دیگ های مسی استفاده کنید. این ظروف باعث خوشمزه شدن آبگوشت شما می شوند. پس متوجه شدید که در طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان از دیگ های دیگر استفاده نکنید.
 • یکی از اصلی ترین و بهترین ادویه ها برای انجام طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان ادویه زردچوبه است. از اینرو بدانید که هیچ ادویه ای جای زردچوبه را نخواهد گرفت.
 • شما برای خوش طعم شدن آبگوشت قرمه همدان می توانید از مقدار کمی دم کرده زعفران نیز استفاده نمایید.
 • اگر می خواستید در طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان از گوشت استفاده کنید هیچ گوشتی گوشت گردن نمی شود. گوشت گردن هم چرب است و هم نرم و لطیف.
 • بعد از بررسی طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان سرو خیلی مهم است. حتما کنار آبگوشت از ترشیجات استفاده نمایید. ترشیجات در کنار آبگوشت باعث خوشمزه تر شدن می شود و خوردن آن را لذیذ تر می کند.
 • در طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان بایستی بعد از پخت حتما از سبزیجات در سرو استفاده کنید. سبزی خوردن و علی الخصوص نعناع تازه. برگ نعناع خواص زیادی دارد. مخصوصا در کنار غذایی مانند آبگوشت. باعث هضم آسان تر آبگوشت می شود.
 • حتی الامکان سعی کنید از روغن در تهیه آبگوشت خودتان استفاده نکنید. اگر نیاز به چربی بیشتری به غیر از گوشت گردن داشتید از دنبه استفاده کنید که هم خواص زیادی دارد و هم خوشمزه تر و خوش طعم تر است.
 • حواستان به سر ریز شدن آبگوشت روی شعله گاز علی الخصوص در طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان باشید. این کار خیلی خطرناک است.
 • پیاز چهار قاچ – نارنج تازه قاچ شده – سبزی خوردن با نعناع تازه – نان سنگک و دوغ تازه سفره آبگوشتی شما را رنگین تر می کند. پس حتما در سرو آبگوشت از اینها استفاده کنید تا برای میهمانان جذاب تر باشد. حتما این تنوع رنگی با ظرف های قشنگ شما تکمیل تر می شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه اکبر جوجه اصل گلوگاه مازندرانی 2 نفره

در پایین طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را به صورت کاملا اصیل و سنتی قرار داده ایم. امیدواریم مراحل را گام به گام و مرحله به مرحله انجام داده تا یک آبگوشت خوشمزه و بینظیر را برای عزیزانتان طبخ نمایید. حتما در سایت مرکز آموزش آنلاین آشپزی ثبت نام کرده و ما را با نظرات خود خوشحال نمایید.

منتظر نظرات پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. دوره های ما علی الخصوص دوره آموزش آشپزی عمومی 1 بهترین فرصت برای ارتقا هنر آشپزی می باشد. شما عزیزان با شرکت در این دوره می توانید آشپزی را اصولی تر و حرفه ای تر بیاموزید. نوش جانتان و موفق باشید. مطالعه آموزش انواع غذا با گوشت و غذا با تخم مرغ و غذا با حبوبات را از دست ندهید.

چاپ دستور

طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان اصل برای 8 نفر

طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان مرحله به مرحله

آبگوشت قرمه یا آبگوشت بزباش یکی دیگر از غذاهای محلی و قدیمی استان همدان است که در واقع همان قرمه سبزی است که به روش دیگر طبخ و خورده می شود. این غذا از ترکیب سبزی قورمه، لوبیا قرمز، گوشت خورشتی، لیموامانی، پیاز، تخم مرغ، سیب زمینی و ادویه جات تهیه می شود. در ادامه طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را خدمت شما عزیزان شرح می دهیم.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 20
 • زمان پخت: 120
 • مجموع زمان: 140
 • بازدهی: 8 1x
 • دسته: آبگوشت
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • 500 گرم گوشت گوسفند
 • 250 گرم سبزی قورمه
 • 1 لیوان لوبیا قرمز
 • 4 عدد لیموعمانی
 • 3 قاشق سوپ خوری پیازداغ
 • 2 عدد تخم مرغ
 • 2 عدد سیب زمینی
 • زردچوبه، فلفل و نمک به میزان لازم
 • ماست پرچرب به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

در یک تابه مناسب کمی روغن ریخته و صبر کنید تا داغ شود. سپس گوشت ها را داخل تابه تفت دهید تا رنگ آن تغییر کند. بعد از اینکمه گوشت سرخ شد آن را همراه پیازداغ، لوبیا چیتی، سبزی، نمک، فلفل و زردچوبه داخل زودپز ریخته و در آخر 1 لیوان آب به آن اضافه کنید.

مرحله دوم

صبر کنید تا خورشت کاملا پخته و جا بیفتد، سپس لیمو عمانی را با چنگال سوراخ کنید. پوست سیب زمینی را گرفته و به تکه ها کوچک برش دهید. سیب زمینی خرد شده و لیمو عمانی را به زودپز اضافه کنید و اجازه دهید همراه با باقی مواد به آرامی پخته شود.

مرحله سوم

در مرحله آخر 2 عدد تخم مرغ را به آبگوشت اضافه کنید و هم بزنید تا خودش را بگیرد و پخته شود و در آخر آبگوشت را به ظرف سرو مورد نظر منتقل کنید.

نکات مهم و ترفندها

شما می توانید از گرد لیموعمانی نیز بجای لیمو عمانی درسته استفاده کنید.

توجه داشته باشید که شما می توانید گوشت را همراه با سبزی، لوبیا و پیاز تفت دهید سپس آن را داخل زودپز بریزید.

میتوانید از لوبیاسفید یا لوبیا چیتی نیز در این غذا استفاده کنید.

بهتر است که برای پخت آبگوشت قرمه سبزی از گوشت پرچرب استفاده کنید.

شما می توانید به دلخواه کمی رب گوجه فرنگی یا زعفران دم کرده به آبگوشت خود اضافه کنید تا غذا رنگ و عطر بهتری بگیرد.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: 1
 • کالری: 100
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان اصل برای 8 نفر - آموزش آشپزی آنلاین
تهیه آبگوشت قرمه همدان 3

طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان یا طرز تهیه آبگوشت بزباش همدان و بهترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان خوشمزه و آموزش آسان طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان خانگی

نوع: آبگوشت

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان

بازده دستورالعمل: 8

کالری: 100

زمان آماده سازی: PT0H20M

زمان پخت و پز: PT2H00M

زمان کل: PT2H20M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۵۰۰ گرم گوشت گوسفند
 • ۲۵۰ گرم سبزی قورمه
 • ۱ لیوان لوبیا قرمز
 • ۴ عدد لیموعمانی
 • ۳ قاشق سوپ خوری پیازداغ
 • ۲ عدد تخم مرغ
 • ۲ عدد سیب زمینی
 • زردچوبه، فلفل و نمک به میزان لازم
 • ماست پرچرب به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آبگوشت قرمه همدان را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آبگوشت قرمه همدان را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *