سبد خرید
طرز تهیه آبگوشت متنجنه

طرز تهیه آبگوشت متنجنه اصل برای 8 نفر

در مقاله حاضر طرز تهیه آبگوشت متنجنه اصل برای 8 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصیل آموزش داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت متنجنه را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها مخصوصا طرز تهیه آبگوشت متنجنه دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است. آموزش جذاب طرز تهیه آبگوشت زیره کرمان را از دست ندهید.

آبگوشت ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آبگوشت متنجنه نیز یکی از این آبگوشت هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آبگوشت متنجنه بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت.

طرز تهیه آبگوشت متنجنه کرمانی لذیذ
طرز تهیه آبگوشت متنجنه کرمانی لذیذ

آبگوشت ها همانطور که بیان گردید از خوراکی های سنتی ما ایرانی ها می باشد. آبگوشت ها انواع گوناگونی دارند و تقریبا می توان گفت که در هر منطقه ای آبگوشت های متنوع و خاص مربوط به آن منطقه وجود دارد. عموما آبگوشت ها دارای مقادیری گوشت – دنبه – گوجه فرنگی – رب – نخود – لوبیا و … می باشند. آبگوشت متنجنه یکی از انواع آبگوشت ها می باشد.

عموما سرو آبگوشت در دو مرحله انجام می پذیرد. مرحله اول سرو آبگوشت ها در بخش مربوط به آب و مرحله دوم مربوط به مواد داخل آب می باشد. گاها آن مواد را با گوشت کوب حسابی کوبیده و له می کنند و با ترشیجات – پیاز – فلفل و انواع چاشنی دیگر میل می کنند. این مواد لزوما برای آبگوشت متنجنه کاربرد ندارد. شما مواد اولیه برای طرز تهیه آبگوشت متنجنه را در بخش خود کامل مطالعه نمایید.

تاریخچه طرز تهیه آبگوشت متنجنه

همانطور که می دانید آبگوشت متنجنه یکی از انواع محلی و سنتی آبگوشت های اصیل ایرانی است. درباره تاریخچه آبگوشت در کتاب آشپزی که به زبان فارسی نمی باشد (البته کاملترین کتاب آشپزی و مرجع می باشد) آورده شده که آبگوشت غذای مخصوص ایرانی ها بوده است. آبگوشت متنجنه نیز یکی از این غذاهای ناب و خوشمزه است.

مثلا در باب غذاهای سنتی ایرانی که همان آبگوشت ها می باشد آورده شده که نخودآب یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که بر پایه آبگوشت ها بنا نهاده شده است. همانطور که بیان گردید آبگوشت ها انواع مختلف و متنوعی دارند که این بر اساس قومیت ها و ساختار و شرایط اقلیمی آن منطقه بوده است.

نکته مهمی که می بایست در تاریخچه آبگوشت ها بیان گردد در این است که علت بوجود آمدن این غذا و انواع آبگوشت ها و علی الخصوص آبگوشت متنجنه یکجا نشینی یا همان شهرنشینی می باشد. به همین علت است که این غذاهای خوشمزه بوجود آمده است. در ادامه طرز تهیه آبگوشت متنجنه را با یکدیگر بررسی کرده و خواهیم آموخت.

طرز تهیه آبگوشت متنجنه نذری
طرز تهیه آبگوشت متنجنه نذری

درباره تاریخچه غذای آبگوشت متنجنه می بایست چنین بیان نمود که آبگوشت متنجنه از غذاهای شهر کرمان می باشد. این شهر مرکز استان کرمان است. شهر کرمان نیز از شهر های قدیمی و کهن ایران عزیزمان است.

همانطور که می دانید شهر کرمان قدمت بسیاری دارد و بدلیل قومیت های مختلف و شرایط اقلیمی خاصی که دارد مردمان منطقه توانسته اند غذاهای خوشمزه ای را نیز طبخ نمایند. شهر کرمان دارای غذاهای مختلفی است که همه این غذاها همچنین طرز تهیه آبگوشت متنجنه همگی در دسته غذاهای محلی قرار می گیرند.

شما عزیزان می توانید طرز تهیه انواع غذاهای محلی را بطور کامل همراه با همه مناطق و قومیت های آن مطالعه نمایید و اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص طرز تهیه آبگوشت متنجنه و دیگر غذاهای خوشمزه محلی بررسی نمایید. انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) نیز خواندنی هستند.

آموزش طرز تهیه آبگوشت متنجنه

درباره آموزش طرز تهیه آبگوشت متنجنه مطالب مفصلی بیان کرده ایم. طرز تهیه آبگوشت متنجنه را به صورت مرحله به مرحله در زیر برایتان همراه با جدول ارزش غذایی کامل قرار داده ایم. برای دانستن روش و طرز تهیه آبگوشت متنجنه ابتدا شما می بایست بدانید که از چه مواد اولیه ای می خواهید استفاده نمایید. درباره مواد اولیه آبگوشت متنجنه می توان گفت که حاوی گوشت گردن – رب گوجه فرنگی – ترخون، شنبلیله و جعفری خشک شده – برگه های مختلف – پیاز و سیب زمینی می باشد.

حتما بخوانید
طرز تهیه حلیم با بلغور گندم خوشمزه 3 نفره
طرز تهیه آبگوشت متنجنه خوشمزه
طرز تهیه آبگوشت متنجنه خوشمزه

در طرز تهیه آبگوشت متنجنه مشاهده می نمایید که از مواد اولیه خاصی استفاده شده است. این مواد اولیه در اکثر آبگوشت ها یکسان و مشترک هستند. سعی کرده ایم تا بهترین و اصلی ترین دستور پخت و طرز تهیه آبگوشت متنجنه را برایتان بصورت کاملا حرفه ای و کاربردی قرار داده تا خودتان بتوانید در منزل این آبگوشت متنجنه را با بهترین کیفیت طبخ نمایید.

از آنجایی که هر منطقه بر اساس قومیت و شرایط اقلیمی مختص خود دارای نوع خاصی از آبگوشت ها است مواد اولیه آنها نیز مربوط به خود آنجاست و ممکن است مواد اولیه آنها با یکدیگر متفاوت بوده باشد. این تفاوت در مواد اولیه نیز در کیفیت و طعم نیز قابل تشخیص است. در کنار آبگوشت متنجنه طرز تهیه انواع ترشی و شور را نیز مطالعه نمایید.

حتما طرز تهیه انواع فینگر فود و طرز تهیه انواع کباب و طرز تهیه انواع دیزی را نیز مطالعه نمایید. غذاهای سنتی ایرانی همه بسیار خوشمزه هستند از اینرو پیشنهاد می کنیم طرز تهیه آبگوشت متنجنه را کامل مطالعه نمایید. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

دوره آموزش تهیه فلافل و هوموس
دوره آموزش تهیه فلافل و هوموس

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آبگوشت متنجنه

آموزش طرز تهیه آبگوشت دوغ دار مرکزی (دودار اراک) با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد. برای طرز تهیه آبگوشت متنجنه میبایست نکاتی را رعایت کنید تا یک آبگوشت خوشمزه و ناب طبخ کنید.

 • در نظر داشته باشید برای طرز تهیه آبگوشت متنجنه حتما زمان پخت را طولانی انجام دهید. برای خوش طعم شدن آبگوشت می بایست زمان پخت زیاد باشد.
 • به هیچعنوان شعله اجاق گاز زیاد نباشد. شعله یکدست و کم باشد. این باعث می شود حرارت یکسان بوده و طعم بینظیری به آبگوشت شما دهد.
 • حبوبات یکی از اصلی ترین بخش ها برای طرز تهیه آبگوشت متنجنه است. از اینرو حتما 24 ساعت قبل یا بیشتر بایتسی خیسانده شود. با عوض کردن آب آن نیز در این مدت نفخ حبوبات گرفته می شود.
 • اگر با خیساندن حبوبات پوست آن جدا شد مطمین باشید که حبوبات شما تازه نیست و کهنه است.
 • سعی کنید از مواد اولیه تازه استفاده کنید و در صورت در دسترس بودن از مواد اولیه ارگانیک استفاده کنید. ارگانیک بودن مواد اولیه یعنی بازگرداندن سلامتی به بدن. این نکته مهمی در طرز تهیه آبگوشت متنجنه می باشد. هم تازه و هم ارگانیک.
 • اگر در دسته افرادی هستید که نفخ حبوبات شما را آزار می دهد برای گرفتن بیشتر نفخ حبوبات شما می توانید آنها را بجوشانید و کفی که ناشی از جوشاندن آنها بوجود می آید را دور بریزید. بعد از جوشاندن حبوبات را بدون آب جوشیده به ظرف یا همان دیگ اصلی آبگوشت برگردانید.
 • بهترین ظرف برای تهیه آبگوشت متنجنه دیگ سنگی است. اگر در دسترس نبودن از دیگ های چدنی استفاده کنید. اگر چدنی هم در دسترس نبود از دیگ های مسی استفاده کنید. این ظروف باعث خوشمزه شدن آبگوشت شما می شوند. پس متوجه شدید که در طرز تهیه آبگوشت متنجنه از دیگ های دیگر استفاده نکنید.
 • یکی از اصلی ترین و بهترین ادویه ها برای انجام طرز تهیه آبگوشت متنجنه ادویه زردچوبه است. از اینرو بدانید که هیچ ادویه ای جای زردچوبه را نخواهد گرفت.
 • شما برای خوش طعم شدن آبگوشت متنجنه می توانید از مقدار کمی دم کرده زعفران نیز استفاده نمایید.
 • اگر می خواستید در طرز تهیه آبگوشت متنجنه از گوشت استفاده کنید هیچ گوشتی گوشت گردن نمی شود. گوشت گردن هم چرب است و هم نرم و لطیف.
 • بعد از بررسی طرز تهیه آبگوشت متنجنه سرو خیلی مهم است. حتما کنار آبگوشت از ترشیجات استفاده نمایید. ترشیجات در کنار آبگوشت باعث خوشمزه تر شدن می شود و خوردن آن را لذیذ تر می کند.
 • در طرز تهیه آبگوشت متنجنه بایستی بعد از پخت حتما از سبزیجات در سرو استفاده کنید. سبزی خوردن و علی الخصوص نعناع تازه. برگ نعناع خواص زیادی دارد. مخصوصا در کنار غذایی مانند آبگوشت. باعث هضم آسان تر آبگوشت می شود.
 • حتی الامکان سعی کنید از روغن در تهیه آبگوشت خودتان استفاده نکنید. اگر نیاز به چربی بیشتری به غیر از گوشت گردن داشتید از دنبه استفاده کنید که هم خواص زیادی دارد و هم خوشمزه تر و خوش طعم تر است.
 • حواستان به سر ریز شدن آبگوشت روی شعله گاز علی الخصوص در طرز تهیه آبگوشت متنجنه باشید. این کار خیلی خطرناک است.
 • پیاز چهار قاچ – نارنج تازه قاچ شده – سبزی خوردن با نعناع تازه – نان سنگک و دوغ تازه سفره آبگوشتی شما را رنگین تر می کند. پس حتما در سرو آبگوشت از اینها استفاده کنید تا برای میهمانان جذاب تر باشد. حتما این تنوع رنگی با ظرف های قشنگ شما تکمیل تر می شود.
حتما بخوانید
گشنیز کباب

در پایین طرز تهیه آبگوشت متنجنه را به صورت کاملا اصیل و سنتی قرار داده ایم. امیدواریم مراحل را گام به گام و مرحله به مرحله انجام داده تا یک آبگوشت خوشمزه و بینظیر را برای عزیزانتان طبخ نمایید. حتما در سایت مرکز آموزش آنلاین آشپزی ثبت نام کرده و ما را با نظرات خود خوشحال نمایید.

منتظر نظرات پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. دوره های ما علی الخصوص دوره آموزش آشپزی عمومی 1 بهترین فرصت برای ارتقا هنر آشپزی می باشد. شما عزیزان با شرکت در این دوره می توانید آشپزی را اصولی تر و حرفه ای تر بیاموزید. نوش جانتان و موفق باشید. مطالعه آموزش انواع غذا با گوشت و غذا با حبوبات و غذا با مرغ و غذا با ماهی را از دست ندهید.

چاپ دستور

طرز تهیه آبگوشت متنجنه اصل برای 8 نفر

طرز تهیه آبگوشت متنجنه سنتی

آبگوشت متنجنه یا متنجون که به آبگوشت امام حسینی نیز معروف است یکی از خوشمزه ترین آبگوشت های محلی استان کرمان می باشد. این غذا ترکیبی از آبگوشت ساده، سبزیجات معطر مانند ترخون، برگه میوه های خشک شده، گردو و زیره است. این آبگوشت معمولا به عنوان نذری در ایام محرم و روز عاشورا پخته می شود. در ادامه طرز تهیه آبگوشت متنجنه را خدمت شما عزیزان شرح می دهیم.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 60
 • زمان پخت: 90
 • مجموع زمان: 150
 • بازدهی: 8 1x
 • دسته: آبگوشت
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • ۳ کیلو گرم گوشت گردن یا سردست
 • 500 گرم رب گوجه فرنگی
 • 500 گرم ترخون، شنبلیله و جعفری خشک شده
 • 200 گرم دنبه
 • 200 گرم مغز گردو
 • 200 گرم برگه گوجه فرنگی خشک شده
 • 200 گرم برگه زردآلو
 • 150 گرم برگه به خشک شده
 • 5 عدد پیاز
 • 5 عدد سیب زمینی
 • 5 عدد لیمو امانی
 • 3 پیمانه نخود
 • 3 پیمانه لوبیا چیتی
 • 3 قاشق غذاخوری زیره
 • نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

دستور تهیه

مرحله اول

نخود ها را حداقل به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید تا نفخ آن گرفته شود. پیاز را خلالی خرد کنید. یک قابلمه بزرگ را روی حرارت ملایم گذاشته و مقدار کمی روغن داخل آن بریزید، سپس پیاز را اضافه کنید و هم بزنید تا طلایی رنگ شود. در همین حین نصف نخود ها را در یک هاون ریخته و بکوبید.

وقتی پیاز ها طلایی شدند، گوشت را همراه زردچوبه و فلفل به قابلمه اضافه کرده و اجازه دهید کمی تفت بخورند. سپس سه چهارم قابلمه را از آب پر کنید و شعله را زیاد کنید تا جوش بیاید. پس از اینکه آب جوش آمد حرارت را کم کنید.

مرحله دوم

یک قابلمه دیگر را روی حرارت ملایم بگذارید. نخود خرد شده و دنبه را در آن ریخته و صبر کنید تا دنبه به روغن بیفتد. رب گوجه فرنگی و سبزی های معطر را به آن اضافه کرده و تفت دهید. یک ساعت پس از اینکه گوشت به مرحله پخت رسید مخلوط نخود را همراه لوبیا چیتی و باقی نخود ها به قابلمه اصلی بریزید و خوب هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند.

مرحله سوم

گردو ها را در یک آسیاب برقی پودرکنید و آن را همراه برگه به، گوجه فرنگی و برگه زردالو به قابلمه اضافه کنید. در یک کاسه کوچک آب ریخته و زیره ها را در آن بریزید. پس از چند دقیقه آن ها را شسته و از یک صافی رد کنید و سپس زیره را به آبگوشت اضافه کنید.

مرحله چهارم

لیمو امانی ها را در یک کاسه آب از قبل خیس کنید تا تلخی آن ها از بین برود. سیب زمینی ها را پوست بگیرید. در ساعت آخر پخت آبگوشت، سیب زمینی ها را به همراه لیمو امانی به آن اضافه کنید.

نکات مهم و ترفندها

در صورت عدم دسترسی به هاون، می توانید نخود ها را فقط یک دور در مخلوط کن خرد کنید اما مراقب باشید آسیاب نشوند.

می توانید به جای استفاده از برگ به از به تازه استفاده کنید به این ترتیب که آن ها را شسته و به صورت مکعبی خرد کنید سپس در آبگوشت بیاندازید.

بهتر است از شب قبل آبگوشت را روی حرارت ملایم بگذارید و اجازه دهید به آرامی بپزد و جا بیفتد.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: ۱
 • کالری: 300
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت متنجنه

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آبگوشت متنجنه اصل برای 8 نفر - آموزش آنلاین آشپزی
تهیه آبگوشت متنجنه 1

طرز تهیه آبگوشت متنجنه یا آبگوشت کرمانی مطنجنه یا متنجون کرمان یک آبگوشت اصل رفسنجانی و بهترین طرز تهیه آبگوشت متنجنه خوشمزه و روش آسان طرز تهیه آبگوشت متنجنه

نوع: آبگوشت

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آبگوشت متنجنه

بازده دستورالعمل: 8

کالری: 300

زمان آماده سازی: PT1H00M

زمان پخت و پز: PT1H30M

زمان کل: PT2H30M

اجزاء دستورالعمل:

 • ۳ کیلو گرم گوشت گردن یا سردست
 • ۵۰۰ گرم رب گوجه فرنگی
 • ۵۰۰ گرم ترخون، شنبلیله و جعفری خشک شده
 • ۲۰۰ گرم دنبه
 • ۲۰۰ گرم مغز گردو
 • ۲۰۰ گرم برگه گوجه فرنگی خشک شده
 • ۲۰۰ گرم برگه زردآلو
 • ۱۵۰ گرم برگه به خشک شده
 • ۵ عدد پیاز
 • ۵ عدد سیب زمینی
 • ۵ عدد لیمو امانی
 • ۳ پیمانه نخود
 • ۳ پیمانه لوبیا چیتی
 • ۳ قاشق غذاخوری زیره
 • نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آبگوشت متنجنه کرمان را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آبگوشت متنجنه کرمان را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5