سبد خرید
طرز تهیه آش قونبیه

طرز تهیه آش قونبیه قم خوشمزه برای 6 نفر

در مقاله حاضر طرز تهیه آش قونبیه قم خوشمزه برای 6 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی قم را قرار داده ایم. شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آش قونبیه را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

طرز تهیه آش قونبیه قم مخصوص
طرز تهیه آش قونبیه قم مخصوص

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها در نگارش طرز تهیه و مخصوصا طرز تهیه آش قونبیه دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است.

آش ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آش قونبیه قم نیز یکی از این آش هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آش قونبیه بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت. آموزش جذاب طرز تهیه آش دوغه وا کردی را از دست ندهید.

آش از نظر سبکی غذا در دسته غذاهای سبک قرار می گیرد و می توان آن را در وعده های گوناگون استفاده کرد. نسل گذشته و قدیمی ها آش را به عنوان غذای اصلی در نظر می گرفتند و می توان گفت به نسبت دسترسی به مواد اولیه برای غذا ها جزو غذاهای لوکس محسوب می شده است.

دوره آموزش تهیه فلافل و هوموس
دوره آموزش تهیه فلافل و هوموس

همانطور که می دانید آش به عنوان یک غذای خاص تعریف خاصی نیز دارد. آش به معنی غذای آبکی است که نباید بسیار آبکی باشد. باید مواد معدنی آن بالا بوده و خاصیت و فواید بسیار زیادی داشته باشد. آش های ایرانی بیش از 400 نوع می باشد که آش قونبیه قم یکی از این آش هاست.

در طرز تهیه آش قونبیه از بهترین و زبده ترین آشپزهای محلی استفاده شده است از اینرو سعی شده بهترین و کاربردی ترین طرز تهیه آش قونبیه باشد.

شما وقتی قصد دارید آش خوشمزه را طبخ نمایید مخصوصا در بررسی طرز تهیه آش قونبیه قم در نظر داشته باشید که خوشمزه شدن آش قونبیه با شعله زیاد و آب زیاد و یا آب بسیار کم امکان پذیر نیست و شما می بایست همه چیز را ایده آل در نظر بگیرید و مقدار ها را درست و کامل اضافه نمایید.

طرز تهیه آش قونبیه

قم از استان ها و شهر های بسیار مذهبی کشور است. این شهر سابقه مذهبی داشته و از قدیم به علت قطب مذهبی کشور و دارا بودن اماکن مذهبی مردم از مناطق مختلف کشور به این منطقه سفر می کرده اند. همانطور که بیان گردید قم دارای مراکز مذهبی است. همین موضوع باعث تبادل فرهنگ ها بین مسافران به منطقه شده است.

قم دارای قدمتی تاریخی است و به لحاظ شرایط اقلیمی که دارد غذاها و سبک های غذایی مخصوص به خود را نیز دارا است. شهر قم دارای رستوران ها و غذاخوری های بسیار زیادی است که اکثرا غذاهایی نظیر کوبیده – جوجه کباب و بعضاً خورشت ها را سرو می نمایند.

طرز تهیه آش قونبیه قم فوری
طرز تهیه آش قونبیه قم فوری

در رابطه با ادویه جات نیز حتما باید حواستان جمع باشد تا هیچ ادویه ای را زیاد نریزید. مخصوصا در طرز تهیه آش قونبیه همه چیز باید استاندارد و ایده آل باشد تا بتوانید یک آش محلی و مناسب را طبخ نمایید. دیگر نیازی نیست که حتما به شهر خاصی سفر کنید. شما می توانید با بررسی و انجام مراحل بصورت گام به گام در زیر یک آش قونبیه خوشمزه را طبخ نموده و با عزیزانتان میل کنید.

طرز تهیه آش قونبیه را بصورت کاملا کاربردی و حرفه ای برایتان قرار داده ایم. کافیست این مراحل را کامل و درست انجام داده تا هنر آشپزی خود را هر روز ارتقا داده و پیشرفت نمایید و همچنین آش قونبیه اصل قم را برای عزیزانتان طبخ نمایید. آموزش فوق العاده انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) را نیز مطالعه کنید.

حتما بخوانید
طرز تهیه قلیه کدو یزدی اصل برای 4 نفر

ما با شما هستیم تا ارتقا کیفی و کمی سطح آشپزی شما اتفاق بیافتد. حتما از آموزش های رایگان آشپزی ما استفاده کرده و لطفا با نظرات خود ما را در این امر خطیر راهنمایی نمایید. مطالعه آموزش انواع غذا با حبوبات و غذا با قارچ و غذا با ماهی را از دست ندهید.

آموزش طرز تهیه آش قونبیه

برای آموزش طرز تهیه آش قونبیه دانستن نکات زیر بسیار مهم است تا آش شما یا همان آش قونبیه بسیار خوشمزه و حرفه ای دربیاید. قبل از اینکه این نکات را با یکدیگر بررسی نماییم باید بدانید که آش قونبیه قم از چه موادی تشکیل شده است.

آش ها از مواد اولیه خاصی تشکیل شده اند. این مواد اولیه در اکثر آش ها مشترک است. آش ها همانطور که می دانید از انواع حبوبات و سبزیجات بوجود می آیند. آش قونبیه نیز دارای مواد اولیه خاص خود است. آموزش طرز تهیه آش پرپوله کردستان با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد.

مواد اصلی این آش شامل گوشت و برنج و کلم قمری می باشد که می بایست آنها را در کنار یکدیگر پخت و یک آش بینظیر قونبیه را بطور محلی و سنتی تهیه و طبخ نمود. کلم قمری یا کلم سنگی یا کلم قمی یا کلم قنبیط بیشتر در قم کشت می شود و دارای طبع گرم و خشک می باشد. برگهای سبز کلم قمری خوراکی هستند و بصورت خام و پخته شده استفاده می شوند.

طرز تهیه آش قونبیه قم با کلم قمری
طرز تهیه آش قونبیه قم با کلم قمری

حتما طرز تهیه انواع آش (بهمراه بسیاری از آش های محلی) و طرز تهیه انواع غذاهای دریایی و طرز تهیه انواع غذاهای محلی را مطالعه نمایید. دنیایی از طرز تهیه انواع غذا را در اینجا مطالعه خواهید کرد. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

آش ها از مواد اولیه تازه تشکیل می شوند. سبزیجات بکار رفته در آش قونبیه حتما می بایست تازه بوده و بهتر است ارگانیک نیز باشد. البته درباره سبزیجات مطالب مختلفی ارایه کرده ایم. شما عزیزان می توانید این مقالات را مطالعه کرده و از برچسب ها نیز استفاده نمایید. نکته مهم در طرز تهیه آش قونبیه این است که شما بتوانید بهترین کیفیت را برای میهمانان خود تهیه نمایید.

درباره کیفیت آش قونبیه قم مرغوب بودن مواد اولیه از نکات اصلی است. اگر به میهمانی خاصی رفته اید یا همچنین به رستوران خاصی که یک غذای بسیار خوشمزه را برای میهمانان خود تهیه کرده است مطمئن باشید که مرغوبیت مواد اولیه از مهمترین مسائل است و همچنین تاثیر بسیار زیادی در طعم غذا دارد.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آش قونبیه

نکات ضروری که می بایست برای طرز تهیه آش قونبیه رعایت کنید بدین صورت می باشند :

 • حتما حبوبات را از یک روز قبل حتما خیسانده و آب آن را چندین بار عوض کنید تا نفخ آن گرفته شود. حبوبات دارای مواد معدنی و ارزش غذایی بسیار بالایی هستند و برای بدن انسان بسیار مفید است. سعی کنید حتما در بررسی طرز تهیه آش قونبیه این نکته را رعایت کنید.
 • در طرز تهیه آش قونبیه قم حتما از سبزیجات تازه و ارگانیک استفاده کنید. این مورد را تاکید کرده ایم. یکی از دلایل اصلی خوشمزه بودن آش ها مخصوصا آش قونبیه در استفاده از سبزیجات تازه و ارگانیک است. عطر بینظیری به آش قونبیه قم خواهد داد.
 • اگر برای طرز تهیه آش قونبیه نیاز به استفاده از سبزیجات خشک شده داشتید باز هم سعی کنید این سبزیجات مانده نبوده و نسبتا تازه باشند. سبزیجات خشک شده قدیمی عطر آنچنانی ندارند.
 • حتما حواستان باشد که در طرز تهیه آش قونبیه قم از شعله اجاق گاز بالا استفاده نکنید. همیشه سعی کنید تا آش قونبیه با حرارت ملایم طبخ گردد. شعله زیاد باعث می شود تا آش قونبیه ته گرفته و طعم آن به سوختگی برود.
 • برای جا افتادن آش صبر داشته باشید و تا جای ممکن آب اضافه نکنید مگر به اندازه و از آب کتری که جوشیده شده باشد.
 • برای سرو آش قونبیه هم هنرمندانه این کار را انجام دهید و حتما از ظرف مناسب برای ریختن آش قونبیه قم استفاده کنید.
 • برای نگهداری از آش باقیمانده حتما آن را به قابلمه منتقل کرده و حتما درب آن را ببندید و بعدا داخل یخچال نگه داری نمایید.
 • به هیچ عنوان آش گرم را مخصوصا آش قونبیه را بصورت گرم داخل یخچال نگذارید. حتما اجازه دهید آش قونبیه قم خنک شده و بعدا به یخچال منتقل کنید.
 • برای سبزیجات هم سبزی درشت خرد شده و بدون ساقه باشد. این یکی از فوت های کوزه گری برای طبخ هر نوع آش است.
 • پیاز داغ و سیر داغ و همچنین نعناع سرخ شده در بسیاری از آش ها برای تزیین استفاده می گردد. البته نه همه آش ها ولی در بسیاری از آش ها شما می توانید با اینها به آش خود جذابیت بصری خاصی را به میهمانان خود القا نمایید.
 • همیشه حواستان باشد در طرز تهیه آش قونبیه یکی از بهترین نکات و اصلی ترین آنها خوشمزه بودن آش می باشد. شما می توانید از یک ظرف مناسب برای پخت استفاده نمایید. ظرف مسی یکی از این ظروف است که غذا در آن بسیار خوشمزه و بینظیر می شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه یخنی لوبیا اصفهان مجلسی برای 10 نفر

در پایین طرز تهیه آش قونبیه را بصورت مرحله به مرحله قرار داده ایم. شما می توانید این دستور پخت را پرینت کرده و نزد خود نگه دارید. حتما در صورت تمایل امتیاز داده و ما را در ارایه خدمات بیشتر یاری نمایید.

چاپ دستور

طرز تهیه آش قونبیه قم خوشمزه برای 6 نفر

طرز تهیه آش قونبیه قم محلی

آش قونبیه یا قونبید یکی از آش های محلی استان قم است که بیشتر در ماه رمضان طبخ می شود و به نام آش کلم سر نیز شناخته می شود. این غذا از ترکیب گوشت گوسفندی، کلم قمری، برنج، روغن، آب گوشت، پیاز و ادویه جات تهیه می شود و بسیار مقوی و انرژی زا می باشد.

در ادامه طرز تهیه آش قونبیه را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 30
 • زمان پخت: 90
 • مجموع زمان: 120
 • بازدهی: 6 1x
 • دسته: آش
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • 450 گرم گوشت گوسفندی
 • 500 گرم کلم قمری
 • 1 و 1/2 پیمانه برنج
 • 1/2 پیمانه روغن
 • 1/2 پیمانه آب گوشت
 • 1 عدد پیاز
 • نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

کلم ها را شسته و به صورت مکعب های متوسط خرد کنید. داخل یک قابلمه روغن ریخته و بعد از اینکه روغن داغ شد، کلم ها را داخل قابلمه تفت دهید. پیاز را نگینی خرد کنید وهمراه نمک، فلفل و زردچوبه به قابلمه اضافه کنید و صبر کنید تا پیاز طلایی رنگ شود.

مرحله دوم

گوشت را خرد کرده و همراه برنج و آب گوشت داخل قابلمه بریزید. به میزان مورد نیاز به آن آب اضافه کنید و اجازه دهید آش روی حرارت کم پخته شود. هر چند دقیقه یک بار آش را هم بزنید تا ته نگیرد.وقتی گوشت خوب پخته شد، آش را به ظرف مورد نظر منتقل و آن را سرو کنید.

نکات مهم و ترفندها

شما می توانید این آش را با پیازداغ، سیرداغ و نعناع داغ تزئین و سرو کنید.

آش قونبیه را می توانید همراه سرکه، سیر و یا ترشی جات میل کنید.

کلم قمری سرشار از ويتامين، فيبر و فوليک اسيد می باشد و ارزش غذایی بسیار زیادی دارد. از جمله خواص آن می توان به جلوگیری از گرفتگی رگ ها، تقويت سيستم دفاعي بدن، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان، خطر بروز بيماري ام اس، کاهش دیابت و فشار خون، محافظت از بدن در برابر بیماری های التهابی، کمک به عملکرد سيستم گوارشي و جلوگیری از یبوست اشاره کرد.

همچنین مصرف کلم قمری در کاهش وزن و تقویت بینایی تاثیر چشم گیری دارد.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: 1
 • کالری: 250
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش قونبیه

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

طرز تهیه آش قونبیه قم خوشمزه برای 6 نفر - آموزش آنلاین آشپزی
تهیه آش قونبیه قم لذیذ

طرز تهیه آش قونبیه به شکل خانگی و کاربردی و بهترین دستور پخت و طرز تهیه آش قنبید قم خوشمزه و آموزش سریع و ساده طرز تهیه آش قونبیه قم با نکات طلایی

نوع: آش

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش قونبیه

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 250

زمان آماده سازی: PT0H30M

زمان پخت و پز: PT1H30M

زمان کل: PT2H00M

اجزاء دستورالعمل:

 • 450 گرم گوشت گوسفندی
 • 500 گرم کلم قمری
 • 1 و 1/2 پیمانه برنج
 • 1/2 پیمانه روغن
 • 1/2 پیمانه آب گوشت
 • 1عدد پیاز
 • نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آش قونبیه را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه، آش قونبیه قم را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *