سبد خرید
طرز تهیه آش ماست گرگانی برای 6 نفر

طرز تهیه آش ماست گرگانی (گلستان) برای 6 نفر

در مقاله حاضر طرز تهیه آش ماست گرگانی (گلستان) برای 6 نفر را برایتان بصورت کاملا سنتی و اصل قرار داده ایم تا شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید دستور پخت و طرز تهیه آش ماست گرگانی را بصورت کامل و جامع آموزش دیده و آن را فرا بیاموزید.

یکی از مهمترین نکات در نگارش رسپی ها در نگارش طرز تهیه و مخصوصا طرز تهیه آش ماست گرگانی دانستن ارزش غذایی آن است که در جدول ارزش غذایی پایین آورده شده است.

طرز تهیه آش ماست گرگانی
طرز تهیه آش ماست گرگانی

آش ها یکی از غذاهای سنتی و تاریخی ما ایرانی هاست حتی به صورت محلی. آش ماست گرگانی نیز یکی از این آش هاست که بطور سنتی از قدیم بوده است. یکی از نیازهای مخاطبان سایت های اینترنتی دانستن و آموختن طرز تهیه آش ماست گرگانی بوده است که در اینجا آن را بطور کامل فرا خواهیم گرفت. آموزش جذاب طرز تهیه آش برگ اراک را از دست ندهید.

آش از نظر سبکی غذا در دسته غذاهای سبک قرار می گیرد و می توان آن را در وعده های گوناگون استفاده کرد. نسل گذشته و قدیمی ها آش را به عنوان غذای اصلی در نظر می گرفتند و می توان گفت به نسبت دسترسی به مواد اولیه برای غذا ها جزو غذاهای لوکس محسوب می شده است.

دوره آموزش تهیه فلافل و هوموس
دوره آموزش تهیه فلافل و هوموس

همانطور که می دانید آش به عنوان یک غذای خاص تعریف خاصی نیز دارد. آش به معنی غذای آبکی است که نباید بسیار آبکی باشد. باید مواد معدنی آن بالا بوده و خاصیت و فواید بسیار زیادی داشته باشد. آش های ایرانی بیش از 400 نوع می باشد که آش ماست گرگانی یکی از این آش هاست.

در طرز تهیه آش ماست گرگانی از بهترین و زبده ترین آشپزهای محلی استفاده شده است از اینرو سعی شده بهترین و کاربردترین طرز تهیه آش ماست گرگانی باشد.

شما وقتی قصد دارید آش خوشمزه را طبخ نمایید مخصوصا در بررسی طرز تهیه آش ماست گرگانی در نظر داشته باشید که خوشمزه شدن آش ماست گرگانی با شعله زیاد و آب زیاد و یا آب بسیار کم امکان پذیر نیست و شما می بایست همه چیز را ایده آل در نظر بگیرید و مقدار ها را درست و کامل اضافه نمایید.

طرز تهیه آش ماست گرگانی

شهر گرگان مرکز استان گلستان یکی از شهر های اصلی و قدیمی کشور ما ایران است که این شهر نیز مانند دیگر شهرهای شمالی کشور سرسبز بوده و مردمان آن نیز دارای تنوع غذایی بسیار زیادی هستند. استان گلستان دارای مراکز گردشگری بسیار جذاب بوده که متاسفانه به دلیل دوری از پایتخت کشور مردم کمتر به این منطقه سفر کرده اند.

آش ماست گرگانی
آش ماست گرگانی

استان کلستان دارای آب و هوای معتدل است و از نظر کشاورزی نیز بسیار فعال می باشد و همانطور که ذکر کردیم دارای تنوع غذایی بسیار زیادی است. آش ماست گرگانی یکی از انواع این غذاها می باشد که مردمان این منطقه آن را در ایام گوناگون طبخ می نمایند. ما در این مقاله بهترین و اصلی ترین روش برای پخت آش ماست گرگانی را برایتان قرار داده ایم.

در رابطه با ادویه جات نیز حتما باید حواستان جمع باشد تا هیچ ادویه ای را زیاد نریزید. مخصوصا در طرز تهیه آش ماست گرگانی همه چیز باید استاندارد و ایده آل باشد تا بتوانید یک آش محلی و مناسب را طبخ نمایید. دیگر نیازی نیست که حتما به شهر خاصی سفر کنید. شما می توانید با بررسی و انجام مراحل بصورت گام به گام در زیر یک آش ماست گرگانی خوشمزه را طبخ نموده و با عزیزانتان میل کنید.

طرز تهیه آش ماست گرگانی را بصورت کاملا کاربردی و حرفه ای برایتان قرار داده ایم. کافیست این مراحل را کامل و درست انجام داده تا هنر آشپزی خود را هر روز ارتقا داده و پیشرفت نمایید و همچنین آش ماست گرگانی اصل گرگان را برای عزیزانتان طبخ نمایید. آموزش فوق العاده انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) را نیز مطالعه کنید.

حتما بخوانید
طرز تهیه خورشت قیمه مشهدی خوشمزه برای 4 نفر

ما با شما هستیم تا ارتقا کیفی و کمی سطح آشپزی شما اتفاق بیافتد. حتما از آموزش های رایگان آشپزی ما استفاده کرده و لطفا با نظرات خود ما را در این امر خطیر راهنمایی نمایید. مطالعه آموزش انواع غذا با حبوبات و غذا با قارچ و غذا با ماهی را از دست ندهید.

آموزش طرز تهیه آش ماست گرگانی

برای آموزش طرز تهیه آش ماست گرگانی دانستن نکات زیر بسیار مهم است تا آش شما یا همان آش ماست گرگانی بسیار خوشمزه و حرفه ای دربیاید. قبل از اینکه این نکات را با یکدیگر بررسی نماییم باید بدانید که آش ماست گرگانی از چه موادی تشکیل شده است.

طرز تهیه آش ماست گرگانی (گلستان)
طرز تهیه آش ماست گرگانی (گلستان)

آش ها از مواد اولیه خاصی تشکیل شده اند. این مواد اولیه در اکثر آش ها مشترک است. آش ها همانطور که می دانید از انواع حبوبات و سبزیجات بوجود می آیند. آش ماست گرگانی نیز دارای مواد اولیه خاص خود است. آموزش طرز تهیه آش انار اراک با رسپی کامل برای مطالعه در اختیار شما قرار دارد.

این آش دارای ماست و مقداری کدو سبز و سبزیجات شامل : اسفناج، جعفری، گشنیز و برگ سیر تازه می باشد که می بایست آنها را در کنار یکدیگر پخت و یک آش بینظیر آش ماست گرگانی را بطور محلی و سنتی تهیه و طبخ نمود.

ماست آش ماست گرگانی
ماست آش ماست گرگانی

حتما طرز تهیه انواع آش و طرز تهیه انواع خورشت و طرز تهیه انواع غذاهای محلی را مطالعه نمایید. دنیایی از طرز تهیه انواع غذا را در اینجا مطالعه خواهید کرد. به شما پیشنهاد می دهیم آموزش انواع غذاهای محلی آذربایجانی (17 غذای استان آذربایجان شرقی) را نیز مطالعه کنید.

آش ها از مواد اولیه تازه تشکیل می شوند. سبزیجات بکار رفته در آش ماست گرگانی حتما می بایست تازه بوده و بهتر است ارگانیک نیز باشد. البته درباره سبزیجات مطالب مختلفی ارایه کرده ایم. شما عزیزان می توانید این مقالات را مطالعه کرده و از برچسب ها نیز استفاده نمایید. نکته مهم در تهیه آش ماست گرگانی این است که شما بتوانید بهترین کیفیت را برای میهمانان خود تهیه نمایید.

درباره کیفیت آش ماست گرگانی مرغوب بودن مواد اولیه از نکات اصلی است. اگر به میهمانی خاصی رفته اید یا همچنین به رستوران خاصی که یک غذای بسیار خوشمزه را برای میهمانان خود تهیه کرده است مطمین باشید که مرغوبیت مواد اولیه از مهمترین مسایل است و همچنین تاثیر بسیار زیادی در طعم غذا دارد.

نکات حرفه ای برای طرز تهیه آش ماست گرگانی

نکات ضروری که می بایست برای طرز تهیه آش ماست گرگانی رعایت کنید بدین صورت می باشند :

 • حتما حبوبات را از یک روز قبل حتما خیسانده و آب آن را چندین بار عوض کنید تا نفخ آن گرفته شود. حبوبات دارای مواد معدنی و ارزش غذایی بسیار بالایی هستند و برای بدن انسان بسیار مفید است. سعی کنید حتما در بررسی طرز تهیه آش ماست گرگانی این نکته را رعایت کنید.
 • در طرز تهیه آش ماست گرگانی حتما از سبزیجات تازه و ارگانیک استفاده کنید. این مورد را تاکید کرده ایم. یکی از دلایل اصلی خوشمزه بودن آش ها مخصوصا آش ماست گرگانی در استفاده از سبزیجات تازه و ارگانیک است. عطر بینظیری به آش ماست گرگانی خواهد داد.
 • اگر برای طرز تهیه آش ماست گرگانی نیاز به استفاده از سبزیجات خشک شده داشتید باز هم سعی کنید این سبزیجات مانده نبوده و نسبتا تازه باشند. سبزیجات خشک شده قدیمی عطر آنچنانی ندارند.
 • حتما حواستان باشد که در طرز تهیه آش ماست گرگانی از شعله اجاق گاز بالا استفاده نکنید. همیشه سعی کنید تا آش ماست گرگانی با حرارت ملایم طبخ گردد. شعله زیاد باعث می شود تا آش ماست گرگانی ته گرفته و طعم آن به سوختگی برود.
 • برای جا افتادن آش صبر داشته باشید و تا جای ممکن آب اضافه نکنید مگر به اندازه و از آب کتری که جوشیده شده باشد.
 • برای سرو آش ماست گرگانی هم هنرمندانه این کار را انجام دهید و حتما از ظرف مناسب برای ریختن آش ماست گرگانی استفاده کنید.
 • برای نگهداری از آش باقیمانده حتما آن را به قابلمه منتقل کرده و حتما درب آن را ببندید و بعدا داخل یخچال نگه داری نمایید.
 • به هیچ عنوان آش گرم را مخصوصا آش ماست گرگانی را بصورت گرم داخل یخچال نگذارید. حتما اجازه دهید آش ماست گرگانی خنک شده و بعدا به یخچال منتقل کنید.
 • برای سبزیجات هم سبزی درشت خرد شده و بدون ساقه باشد. این یکی از فوت های کوزه گری برای طبخ هر نوع آش است.
 • پیاز داغ و سیر داغ و همچنین نعناع سرخ شده در بسیاری از آش ها برای تزیین استفاده می گردد. البته نه همه آش ها ولی در بسیاری از آش ها شما می توانید با اینها به آش خود جذابیت بصری خاصی را به میهمانان خود القا نمایید.
 • همیشه حواستان باشد در طرز تهیه آش ماست گرگانی یکی از بهترین نکات و اصلی ترین آنها خوشمزه بودن آش می باشد. شما می توانید از یک ظرف مناسب برای پخت استفاده نمایید. ظرف مسی یکی از این ظروف است که غذا در آن بسیار خوشمزه و بینظیر می شود.
حتما بخوانید
طرز تهیه آش امام قزوین عالی برای 6 نفر

در پایین طرز تهیه آش ماست گرگانی را بصورت مرحله به مرحله قرار داده ایم. شما می توانید این دستور پخت را پرینت کرده و نزد خود نگه دارید. حتما در صورت تمایل امتیاز داده و ما را در ارایه خدمات بیشتر یاری نمایید.

چاپ دستور

طرز تهیه آش ماست گرگانی (گلستان) برای 6 نفر

طرز تهیه آش ماست گرگانی (گلستان)

آش ماست درایران به صورت های مختلفی طبخ می شود و هر شهری آش ماست مخصوص به خودش را دارد. در آش ماست گرگانی معمولا از اسفناج و برگ های سیر استفاده می کنند. این آش را هم به صورت گرم و هم سرد می توان میل نمود. در ادامه شما را با طرز تهیه آش ماست گرگانی آشنا خواهیم کرد.

 • نویسنده‌: آموزش آنلاین آشپزی
 • زمان آماده سازی: 10
 • زمان پخت: 40
 • مجموع زمان: 50
 • بازدهی: 6 1x
 • دسته: آش
 • روش پخت: روی اجاق گاز
 • نوع: سنتی محلی ایرانی
 • رژیم غذایی: معمولی
مقیاس

مواد لازم

 • 4 عدد کدو سبز
 • 500 گرم سبزی ( اسفناج، جعفری، گشنیز و برگ سیر تازه)
 • 1 و 1/2 پیمانه برنج
 • 2 پیمانه ماست ترش
 • ۱ قاشق غذاخوری نعناع
 • نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

دستور تهیه

مرحله اول

برنج را حداقل به مدت ۲ ساعت در آب و نمک خیس کنید. برگ سیر تازه را شسته و ریز خرد کنید. در یک قابلمه برنج را به همراه آب و نمک بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا جوش بیاید. پس از اینکه چند قل زد، برگ سیر تازه را به آن اضافه کنید و اجازه دهید کاملا نرم شوند.

مرحله دوم

کدو ها را به صورت حلقه حلقه برش دهید. بقیه سبزی ها را شسته و ریز خرد کنید. سپس آن ها را به همراه کدو ها به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه به آرامی بپزد. در یک کاسه ماست را به همراه مقداری آب با چنگال خوب هم بزنید تا ازهم باز شود.

سپس آن را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و هر از چند گاهی هم بزنید تا ته نگیرد و رقیق شود. در ۱۵ دقیقه آخر پخت آش، مقداری نعنا بریزید، سپس از روی حرارت بردارید و به ظرف سرو مورد نظر انتقال دهید.

نکات مهم و ترفندها

این آش را می توان با لپه یا عدس نیز طبخ کرد.

اگر از ماست محلی چکیده برای این آش استفاده کنید، بهتر است.

برای تزیین می توانید به دلخواه مقداری نعناع داغ، سیر داغ و پیاز داغ روی آن بریزید.

بهتر است اجازه دهید آش حداقل به مدت ۹۰ دقیقه خوب بپزد و جا بیفتد.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: 1
 • کالری: 250
 • شکر:
 • سدیم:
 • چربی:
 • چربی اشباع شده:
 • چربی اشباع نشده:
 • چربی ترانس:
 • کربوهیدارت:
 • فیبر:
 • پروتئین:
 • کلسترول:

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش ماست گرگانی

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - ما نمی توانیم صبر کنیم ببینیم چه چیزی ساخته اید!

نگارش و ترجمه : دپارتمان 1TouchFood

 

طرز تهیه آش ماست گرگانی (گلستان) برای 6 نفر - آموزش آنلاین آشپزی
تهیه آش ماست گرگانی برای 6 نفر

طرز تهیه آش ماست گرگانی اصل مخصوص گلستان و بهترین دستور پخت و طرز تهیه آش ماست گرگان خوشمزه و طرز تهیه آسان آش ماست گرگانی محلی با نکات طلایی

نوع: آش

سبک آشپزی: سنتی محلی ایرانی

کلمات کلیدی: طرز تهیه آش ماست گرگانی

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 250

زمان آماده سازی: PT0H10M

زمان پخت و پز: PT0H40M

زمان کل: PT0H50M

اجزاء دستورالعمل:

 • 4 عدد کدو سبز
 • 500 گرم سبزی ( اسفناج، جعفری، گشنیز و برگ سیر تازه)
 • 1 و 1/2 پیمانه برنج
 • 2 پیمانه ماست ترش
 • ۱ قاشق غذاخوری نعناع
 • نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه آش ماست گرگانی را به روش سنتی و اصیل برای شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که از این آموزش استفاده کرده و با تهیه مواد اولیه تازه آش ماست گرگانی را به سادگی در منزل تهیه و نوش جان نمایید.

امتیازدهی ویرایشگر:
5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *