طرز تهیه دلال ماست شمالی برای 10 وعده خانواده

طرز تهیه دلال ماست شمالی

طرز تهیه دلال ماست شمالی را بصورت کاملا حرفه ای و اصیل شمالی از دستور های آشپزی چاشنی های شمالی برایتان قرار دادیم تا بتوانید بهترین چاشنی شمالی را در منزل تهیه کنید. تازه بودن مواد شرط اصلی و خوشمزه بودن این چاشنی خوشمزه می باشد.

دلال ماست شمالی چیست ؟

دلال ماست جدا از طعم جذاب آن، به علت دارا بودن سبزی‌های تازه و متنوع بسیار پر خاصیت می‌باشد.

دِلال یا دَلال (با نام‌های دیگری همچون دَرار یا دَلار نیز شناخته می‌شود)

به مخلوطی از سبزی‌های محلی در شمال کشور و بیشتر مازندران گفته می‌شود که در گذشته آن‌ها را با هم مخلوط می‌کرده و بوسیله سنگ روی تخته چوبی می‌ساییدند.

دلال عمدتا به عنوان یک مکمل یا چاشنی در برخی از خوراک ‌های شمالی مصرف می‌شود.

که دلال ماست یا ماست دلال به عنوان یکی از معروف‌ترین خوراک‌های تهیه شده با سبزی‌های دلال شناخته می‌شود.

دلال ماست یا دلار ماست ، ترکیبی از ماست محلی ( پاستوریزه ) و تعدادی از سبزی های محلی از شمال کشورمان ایران می باشد. دلال ماست را می توان به صورت میان وعده و یا وعده ای سبک در وعده شام استفاده نمود. در ادامه برای شما عزیزان از سبزی های دلال خواهیم گفت.

در ابتدا لازم است که بگوییم که سبزی های استان مازندران و گیلان با نسبت های متفاوتی از هم بوده اما کلیت سبزی ها بشرح ذیل می باشد. با دلال ماست ، هلی کتنی نیز در مازندران تهیه می کنند.

سبزی ها برای طرز تهیه دلال ماست شمالی

برای مطالعه طرز تهیه دلال ماست شمالی می بایست ابتدا سبزیهای آن منطقه را مطالعه کرد. سبزی هایی که دلال را تشکیل می دهند عبارتند ازسبزی نعنا، سوسن عنبر ، گشنیز ، جعفری ، اوجی ، کوتاکوتو ، خالواش ، بوانجیر و چوچاق هستند.

جدای از این سبزی ها، یکی از مواد اولیه مهم و پر خاصیت دلال ، سیر می باشد. سیرتازه ، نعنا تازه ، جعفری و گشنیز از آن دسته سبزی های دلال هستند که در اکثر شهر های ایران در دسترس عموم هستند.

اما دیگر سبزیجات نام برده شده در بالا را نمیتوان در استان هایی به جز گیلان و مازندران پیدا نمود. علت این موضوع باز می گردد به طبیعت بکر و سرسبز استان های مازندران و گیلان که پوشش ها و حاصلخیزی خاصی را در این مناطق دارا هستند.

ناگفته نماند که استان گلستان نیز از سرسبزی بسیار زیادی برخوردار است اما از زمان قدیم این میان وعده مربوط به گیلکی ها و مازنی های ایرانی بوده است. به همین جهت از غذاهای سنتی این استان ها بحساب می آیند. طرز تهیه دلال ماست شمالی برای هر منطقه از شمال با سبری خاص آن منطقه تهیه می شود.

طرز تهیه دلال ماست شمالی
طرز تهیه دلال ماست شمالی

و اما کاربرد های دلال ماست شمالی (دلار ماست)!

سبزی دلال را همانطور که در پاراگراف اول به آن اشاره نمودیم با ماست محلی ( ماست چکیده ) ترکیب و میل می نمایند اما این پایان ماجرا نیست و این سبزی را در انواع خورش ها ، بر روی خیار بجای نمک ، خوراک های محلی و در آش های مازنی و گیلکی بکار می برند.

در جایی از نوشته به وجود سیر در این سبزی اشاره کردیم. همانطور که به احتمال بسیار زیادی می دانید، سیر یکی از مواد غذایی اصلی و پایه و اساس بسیاری از غذاهای شمال کشور می باشد. میتوان گفت که آشپزی با اصالت شمالی وجود ندارد که از سیر در بسیاری از غذاها استفاده نکند.

البته ذکر این نکته لازم است که سیر از جمله مواد اولیه ای است که ترفند آشپزی ایرانی از آن به عنوان طعم دهندگی مناسب به دیگر مواد غذایی و میزان قابل توجهی از خواص داشته که این خواص را در آینده در همین نوشته برایتان شرح خواهیم داد.

همراهان عزیز توجه داشته باشید که برای آشنایی بیشتر با هنر آشپزی ایرانی و طرز تهیه انواع غذاهای محلی ایران زمین، این بخش را مطالعه نمایید. طرز تهیه دلال ماست شمالی بسیار کار آسانی است.

دلال ماست بهترین چاشنی برای ماست

دلال ماست ، یکی از آن چاشنی هایی است که طعم غذا یا میوه ها را بسیار خوشمزه می کند. این دلال را با گوجه سبز و خیار نیز می توان مصرف نمود. بسیار خوشمزه و بی نظیر است. در استان گیلان با یک سری سبزی و در استان مازندران نیز با یکسری سبزی این دلال تهیه می شود. برای اینکه بتوانید این چاشنی را خودتان تهیه کنید ، دستور و طرز تهیه این چاشنی را برایتان قرار داده ایم. حتما مطالعه کرده و آن را در منزل با روش کاملا خانگی تهیه کنید و با خیار ، ماست ، گوجه سبز مصرف کنید و از طعم آن لذت ببرید.

فراموش نکنید که مصرف سبزیجات بدلیل آنتی اکسیدان موجود در آن از بسیاری از بیماریها جلوگیری می کند. در آموزش آشپزی دانستن چاشنی ها یکی از مهمترین مسائل و نکات است. آموزش آشپزی یعنی بدانیم و بتوانیم آن را درست کنیم. طرز تهیه دلال ماست شمالی را مرحله به مرحله انجام دهید.

نکته آخر اینکه برای کار با سبزیجات از چاقو های مخصوص بایستی استفاده کنید.

شما می توانید آموزش انواع غذاهای شمالی استان مازندران ( 21 غذای محلی مازندرانی ) را نیز مطالعه نمایید و با غذاهای استان مازندران نیز آشنا شوید.

طرز تهیه ماست دلال
                   طرز تهیه ماست دلال

ماهی های سرشار از امگا 3 هم خواندنیست.

آموزش حرفه ای طرز تهیه دلال ماست شمالی

برای مطالعه آموزش طرز تهیه دلال ماست شمالی کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام داده تا بتوانید یک چاشنی خوشمزه و بینظیر را برای ماست و بعضی از میوه های ترش را در منزل تهیه کرده و با عزیزانتان میل کنید. نوش جانتان

چاپ دستور

آموزش طرز تهیه دلال ماست شمالی

طرز تهیه دلال ماست شمالی

دلال ماست، ترکیبی از سبزی های مخصوص با ماست بوده که اصالتا برای استان مازندران بوده و امروزه آنرا در سراسر کشور مصرف می نمایند.

دلال که نام های گوناگونی نظیر دَلار و دَرار دارد، ترکیبی از سبزیهای محلی در شمال ایران بوده که بر روی تخته سو، مخلوط می گردیده اند.

از این ترکیب سبزی در بسیاری از غذا نیز استفاده شده و از محبوبترین آنها، میتوان به دَرار ماست اشاره نمود که به ماست سیر نعناع نیز شهرت دارد.

 • نویسنده‌: 1TouchFood
 • زمان آماده سازی: 60
 • مجموع زمان: 60
 • بازدهی: 12 1x
 • دسته: چاشنی
 • روش پخت: مخلوط
 • نوع: سنتی ایرانی
 • رژیم غذایی: سبزیجات
مقیاس

مواد لازم

550 گرم سوسنبر ( سبزی محلی سرسم)

125 گرم پونه وحشی ( سبزی محلی اوجی)

300 گرم جعفری تازه

150 گرم نعناع تازه

300 گرم سیر تازه

300 گرم گشنیز خشک

1 قاشق غذاخوری نمک دریا

دستور تهیه

مرحله اول : شستشوی سبزیجات

در این مرحله تمامی سبزی ها را با مواد ضد عفونی کننده بشوئید و این کار را تا سه مرتبه تکرار نمایید.

مرحله دوم : آماده سازی سبزیجات

پس از آنکه سبزی ها و سیر را بخوبی شستید، آنها را درون مخلوط کن بریزید و کاملا ریز نمایید و این کار را تا مدتی انجام دهید.

مرحله سوم : آماده سازی دلال ماست

در مرحله آخر نیز مواد کاملا ترکیب شده را با ماست چکیده و یا معمولی ترکیب کنید و به آن نمک به اندازه کافی اضافه نمایید.

نکات مهم و ترفندها

دقت داشته باشید که در صورت در دسترس نبودن سبزی های اوجی و سرسم، به ترتیب از ریحان تازه و نعناع تازه استفاده نمایید.

در برخی از افراد دیده شده است که دلال ماست را به جای ماست بورانی به اشتباه می گیرند؛ همانطور که به احتمال زیاد می دانید بورانی از پخت و ترکیب اسفناج و ماست تهیه شده و دلال ماست از ترکیب سبزی های ذکر شده که کاملا متفاوت می باشند.

یکی از مهم ترین دلایل اضافه نمودن نمک به دَرار ماست، پیشگیری از کپک و از بین رفتن آن می باشد.

ارزش غذایی

 • تعداد سرو: 1
 • کالری: 95
 • شکر: 0
 • سدیم: 4.9
 • چربی: 3.5
 • چربی اشباع شده: 6
 • چربی اشباع نشده: 0
 • چربی ترانس: 0
 • کربوهیدارت: 4.6
 • فیبر: 6.8
 • پروتئین: 3.8
 • کلسترول: 8.5

کلمات کلیدی: طرز تهیه دلال شمالی ، دستور تهیه دلال ماست شمال با سبزیجات تازه

آیا شما این دستور پخت را انجام داده اید؟

عکسی را به اشتراک بگذارید و ما را برچسب گذاری کنید - مرکز آموزش آشپزی منتظر شماست!

عادت کنیم که : جدول ارزش غذایی را مطالعه کنیم

 

مارس 31, 2021

0 پاسخ به "طرز تهیه دلال ماست شمالی برای 10 وعده خانواده"

ارسال یک پیغام