سبد خرید
مضرات قهوه بیش از 10 دلیل

مضرات قهوه بیش از 10 دلیل

همانطور که قهوه دارای خواص بسیاری است دارای مضراتی هم هست. در اینجا مضرات قهوه بررسی شده است. مضرات قهوه را بایستی کامل مطالعه نمایید و حتما با پزشک متخصص برای میزان و مصرف خودتان مشورت بگیرید. اما اینکه بدانید مضرات قهوه چیست بسیار عالی است. در این مقاله مضرات قهوه را بررسی خواهیم کرد.

اضطراب یکی از مضرات قهوه

اضطراب یکی از مضرات قهوه است. کافئین برای افزایش هوشیاری شناخته شده است. این ماده با مسدود کردن اثرات آدنوزین، یک ماده شیمیایی مغز که باعث احساس خستگی شما می شود، عمل می کند. در عین حال، ترشح آدرنالین، هورمون “جنگ یا گریز” مرتبط با افزایش انرژی را تحریک می کند.

اضطراب یکی از مضرات قهوه
اضطراب یکی از مضرات قهوه

با این حال، در دوزهای بالاتر، این اثرات ممکن است بارزتر شوند و منجر به اضطراب و عصبی شوند. در واقع، اختلال اضطراب ناشی از کافئین یکی از چهار سندرم مرتبط با کافئین است که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، فهرست شده است.

مصرف روزانه بسیار بالای 1000 میلی گرم یا بیشتر در روز گزارش شده است که باعث عصبی شدن، بی قراری و علائم مشابه در بیشتر افراد می شود، در حالی که حتی مصرف متوسط ​​آن ممکن است منجر به اثرات مشابه در افراد حساس به کافئین شود. علاوه بر این، نشان داده شده است که دوزهای متوسط ​​باعث تنفس سریع و افزایش سطح استرس در صورت مصرف در یک جلسه می شود.

یک مطالعه بر روی 25 مرد سالم نشان داد که افرادی که تقریباً 300 میلی گرم کافئین مصرف کردند، بیش از دو برابر افرادی که دارونما مصرف کردند، استرس داشتند. جالب اینجاست که سطوح استرس بین مصرف‌کنندگان معمولی و کمتر مصرف‌کننده کافئین مشابه بود، که نشان می‌دهد این ترکیب ممکن است تأثیر یکسانی بر سطوح استرس داشته باشد، صرف نظر از اینکه آیا به طور معمول آن را می‌نوشید یا خیر. با این وجود، این نتایج اولیه هستند.

محتوای کافئین قهوه بسیار متغیر است. برای مرجع، یک قهوه بزرگ (“گرند”) در استارباکس حاوی حدود 330 میلی گرم کافئین است. اگر متوجه شدید که اغلب عصبی یا پریشان هستید، ممکن است ایده خوبی باشد که به میزان مصرف کافئین خود نگاه کنید و آن را کاهش دهید. این یکی از مضرات قهوه است.

بیخوابی از مضرات قهوه

از دیگر مضرات قهوه بیخوابی آن است. توانایی کافئین در کمک به افراد بیدار ماندن یکی از ارزشمندترین ویژگی های آن است. از سوی دیگر، کافئین بیش از حد می تواند خواب ترمیمی کافی را دشوار کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف بیشتر کافئین باعث افزایش مدت زمان خوابیدن می شود. همچنین ممکن است کل زمان خواب را به خصوص در افراد مسن کاهش دهد.

۰۳
بیخوابی از مضرات قهوه

در مقابل، به نظر نمی‌رسد که مقادیر کم یا متوسط ​​کافئین در افرادی که به عنوان «خواب‌آلود» شناخته می‌شوند، یا حتی در افرادی که بی‌خوابی خود گزارش می‌دهند، تأثیر چندانی بر خواب ندارند.

اگر مقدار کافئین مصرفی خود را دست کم بگیرید، ممکن است متوجه نشوید که کافئین زیاد در خواب شما اختلال ایجاد می کند. اگرچه قهوه و چای غلیظ ترین منابع کافئین هستند، اما در نوشابه، کاکائو، نوشیدنی های انرژی زا و چندین نوع دارو نیز یافت می شود.

به عنوان مثال، یک شات انرژی ممکن است تا 350 میلی گرم کافئین داشته باشد، در حالی که برخی از نوشیدنی های انرژی زا تا 500 میلی گرم در هر قوطی هستند. حتما مضرات قهوه را کامل بررسی نمایید.

نکته مهم این است که میزان کافئینی که می توانید بدون تأثیر بر خواب خود مصرف کنید به ژنتیک و عوامل دیگر بستگی دارد. علاوه بر این، مصرف کافئین در اواخر روز ممکن است با خواب تداخل داشته باشد زیرا اثرات آن ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا از بین برود.

دوره آنلاین آموزش دمنوش ها
دوره آنلاین آموزش دمنوش ها

تحقیقات نشان داده است که در حالی که کافئین به طور متوسط ​​به مدت پنج ساعت در بدن شما باقی می ماند، این دوره زمانی ممکن است بسته به فرد از یک ساعت و نیم تا نه ساعت متغیر باشد.

یک مطالعه بررسی کرد که چگونه زمان مصرف کافئین بر خواب تأثیر می گذارد. محققان به 12 بزرگسال سالم 400 میلی گرم کافئین شش ساعت قبل از خواب، سه ساعت قبل از خواب یا بلافاصله قبل از خواب دادند.

هم مدت زمانی که هر سه گروه طول کشید تا به خواب رفتند و هم مدت زمانی که آنها در شب بیدار بودند به طور قابل توجهی افزایش یافت. این نتایج نشان می دهد که توجه به مقدار و زمان کافئین برای بهینه سازی خواب مهم است. در ادامه مقاله با دیگر مضرات قهوه آشنا می شوید.

مشکلات گوارشی از مضرات قهوه

ایجاد مشکلات گوارشی از مضرات قهوه است. بسیاری از مردم متوجه می شوند که یک فنجان قهوه صبحگاهی به حرکت روده آنها کمک می کند.

مشکلات گوارشی و مضرات قهوه
مشکلات گوارشی و مضرات قهوه

اثر ملین قهوه به ترشح گاسترین نسبت داده شده است، هورمونی که معده تولید می کند و فعالیت روده بزرگ را سرعت می بخشد. علاوه بر این، نشان داده شده است که قهوه بدون کافئین واکنش مشابهی را ایجاد می کند.

با این حال، به نظر می رسد که کافئین خود حرکات روده را با افزایش پریستالسیس، انقباضاتی که غذا را از طریق دستگاه گوارش شما حرکت می دهد، تحریک می کند.

با توجه به این اثر، جای تعجب نیست که دوزهای زیاد کافئین ممکن است منجر به شل شدن مدفوع یا حتی اسهال در برخی افراد شود. به این مضرات قهوه بسیار دقت کنید.

اگرچه برای سال‌های متمادی اعتقاد بر این بود که قهوه باعث ایجاد زخم معده می‌شود، اما یک مطالعه بزرگ روی بیش از 8000 نفر هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نکرد.

حتما بخوانید
خواص دانه چیا با 12 خاصیت درمانی آن

از سوی دیگر، برخی مطالعات نشان می دهد که نوشیدنی های کافئین دار ممکن است بیماری رفلاکس معده (GERD) را در برخی افراد بدتر کند. به نظر می رسد این به ویژه در مورد قهوه صادق است.

در یک مطالعه کوچک، زمانی که پنج فرد بزرگسال سالم آب کافئین‌دار نوشیدند، شل شدن ماهیچه‌ای را تجربه کردند که مانع از حرکت محتویات معده به سمت گلو می‌شود.

از آنجایی که قهوه می‌تواند تأثیرات عمده‌ای بر عملکرد دستگاه گوارش داشته باشد، ممکن است بخواهید در صورت بروز هر گونه مشکلی، میزان نوشیدنی خود را کاهش دهید یا به چای روی آورید.

در کنار مطالعه مضرات قهوه در این بخش به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که حتما آموزش تهیه قهوه های زیر را نیز مطالعه نمایید. قطعا مواردی هستند که از آنها استفاده بسیار خواهید کرد.

مشکلات عضلانی از مضرات قهوه

از دیگر مضرات قهوه مشکلات عضلانی است. رابدومیولیز یک بیماری بسیار جدی است که در آن فیبرهای عضلانی آسیب دیده وارد جریان خون شده و منجر به نارسایی کلیه و سایر مشکلات می شود.

۰۴
مشکلات عضلانی از مضرات قهوه

علل شایع رابدومیولیز عبارتند از: ضربه، عفونت، سوء مصرف مواد مخدر، فشار عضلانی و نیش مارها یا حشرات سمی. علاوه بر این، چندین گزارش از رابدومیولیز مربوط به مصرف بیش از حد کافئین وجود دارد، اگرچه این نسبتاً نادر است.

در یک مورد، زنی پس از نوشیدن 32 اونس (1 لیتر) قهوه حاوی تقریباً 565 میلی گرم کافئین دچار حالت تهوع، استفراغ و ادرار تیره شد. خوشبختانه او پس از درمان با دارو و مایعات بهبود یافت.

نکته مهم این است که این مقدار زیادی از کافئین است که باید در مدت زمان کوتاهی مصرف شود، به خصوص برای افرادی که به آن عادت ندارند یا به اثرات آن بسیار حساس هستند.

به منظور کاهش خطر ابتلا به رابدومیولیز، بهتر است مصرف خود را به حدود 250 میلی گرم کافئین در روز محدود کنید، مگر اینکه به مصرف بیشتر عادت داشته باشید. در کنار این همه مضرات قهوه بد نیست به خواص قهوه نیز توجه نمایید. هر چند که می بایست مضرات قهوه را کامل بررسی نمایید.

اعتیاد و مضرات قهوه

از دیگر مضرات قهوه اعتیاد آور آن است. با وجود تمام فواید کافئین برای سلامتی، نمی توان انکار کرد که ممکن است باعث ایجاد عادت شود. فراموش نکنید که این یکی از مضرات قهوه است.

اعتیاد و مضرات قهوه
اعتیاد و مضرات قهوه

یک بررسی دقیق نشان می دهد که اگرچه کافئین مواد شیمیایی خاصی را در مغز تحریک می کند مانند کوکائین و آمفتامین ها، اما مانند این داروها باعث اعتیاد کلاسیک نمی شود. با این حال، ممکن است به وابستگی روانی یا فیزیکی، به ویژه در دوزهای بالا منجر شود.

در یک مطالعه، 16 نفر که معمولاً کافئین زیاد، متوسط ​​یا بدون کافئین مصرف می‌کردند، پس از یک شبه بدون کافئین در یک تست کلمه شرکت کردند. فقط مصرف کنندگان کافئین بالا نسبت به کلمات مرتبط با کافئین تعصب نشان می دادند و میل شدید به کافئین داشتند.

علاوه بر این، به نظر می رسد دفعات مصرف کافئین در وابستگی نقش دارد و این مضرات قهوه شاید آسیب زیادی به فرد وارد نماید.

در مطالعه ای دیگر، 213 مصرف کننده کافئین پس از گذشت 16 ساعت بدون مصرف، پرسشنامه ها را تکمیل کردند. مصرف کنندگان روزانه نسبت به مصرف کنندگان غیر روزانه افزایش بیشتری در سردرد، خستگی و سایر علائم ترک داشتند.

اگرچه به نظر نمی‌رسد این ترکیب باعث اعتیاد واقعی شود، اما اگر به طور منظم قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار می‌نوشید، احتمال زیادی وجود دارد که به اثرات آن وابسته شوید. لیست غذای دیابتی ها و آموزش 20 غذای دیابتی مطلب بسیار خواندنی است.

فشار خون بالا

افزایش فشار خون از مضرات قهوه است. به طور کلی، به نظر نمی رسد کافئین خطر بیماری قلبی یا سکته مغزی را در بیشتر افراد افزایش دهد. با این حال، در چندین مطالعه نشان داده شده است که به دلیل اثر تحریکی آن بر روی سیستم عصبی، فشار خون را افزایش می دهد.

۰۶
افزایش فشار خون از مضرات قهوه

فشار خون بالا یک عامل خطر برای حمله قلبی و سکته است زیرا ممکن است به مرور زمان به شریان ها آسیب برساند و جریان خون به قلب و مغز شما را محدود کند. خوشبختانه اثر کافئین بر فشار خون موقتی به نظر می رسد. همچنین، به نظر می‌رسد که قوی‌ترین تأثیر را روی افرادی که عادت به مصرف آن ندارند، دارد.

همچنین نشان داده شده است که مصرف زیاد کافئین باعث افزایش فشار خون در حین ورزش در افراد سالم و همچنین در افرادی که فشار خون خفیف بالایی دارند. بنابراین، توجه به دوز و زمان مصرف کافئین مهم است، به خصوص اگر در حال حاضر فشار خون بالا دارید. به همین دلیل به مضرات قهوه بسیار دقت کنید.

ضربان سریع قلب

اثرات تحریکی مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث تپش قلب شما شود. این مورد از مضرات قهوه است. همچنین ممکن است منجر به تغییر ریتم ضربان قلب شود که فیبریلاسیون دهلیزی نامیده می شود، که در افراد جوانی که نوشیدنی های انرژی زا حاوی دوزهای بسیار بالای کافئین مصرف می کردند گزارش شده است.

در یک مطالعه موردی، زنی که در اقدامی به خودکشی، مقدار زیادی پودر کافئین و قرص مصرف کرد، دچار ضربان قلب بسیار سریع، نارسایی کلیه و سایر مشکلات جدی سلامت شد.

حتما بخوانید
آشپزی و 30 اصل طلایی بهمراه طرز تهیه غذاهای پایه
ضربان سریع قلب
ضربان سریع قلب

با این حال، به نظر نمی رسد این اثر در همه رخ دهد. در واقع، حتی برخی از افراد مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است بتوانند مقادیر زیادی کافئین را بدون هیچ گونه عوارض جانبی تحمل کنند.

در یک مطالعه کنترل‌شده، زمانی که 51 بیمار نارسایی قلبی 100 میلی‌گرم کافئین در ساعت به مدت پنج ساعت مصرف کردند، ضربان قلب و ریتم آن‌ها نرمال باقی ماند. نوشیدنی های لاغری خانگی گیاهی بیش از 10 نوع هم بسیار خواندنی است.

صرف نظر از نتایج مطالعات مختلط، اگر بعد از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار، متوجه تغییراتی در ضربان یا ریتم قلب خود شدید، مصرف خود را کاهش دهید. ضربان سریع قلب یکی دیگر از مضرات قهوه بوده است.

خستگی و مضرات قهوه

ایجاد خستگی از مضرات قهوه است. قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار سطح انرژی را افزایش می‌دهند. با این حال، آنها همچنین می توانند با ایجاد خستگی پس از خروج کافئین از سیستم شما، اثر معکوس داشته باشند.

یک بررسی از 41 مطالعه نشان داد که اگرچه نوشیدنی‌های انرژی‌زای کافئین‌دار هوشیاری را افزایش می‌دهند و خلق و خوی خود را برای چند ساعت بهبود می‌بخشند، شرکت‌کنندگان اغلب در روز بعد خسته‌تر از حد معمول بودند.

البته، اگر به نوشیدن مقدار زیادی کافئین در طول روز ادامه دهید، می توانید از اثر برگشتی جلوگیری کنید. از سوی دیگر، این ممکن است بر توانایی خواب شما تأثیر بگذارد. برای به حداکثر رساندن فواید کافئین بر انرژی و جلوگیری از خستگی مجدد، آن را در دوزهای متوسط ​​به جای زیاد مصرف کنید. از اینرو به مضرات قهوه دقت کنید.

تکرر ادرار

تکرر ادرار از مضرات قهوه است. افزایش ادرار یک عارضه جانبی رایج مصرف زیاد کافئین به دلیل اثرات تحریکی این ترکیب بر روی مثانه است. ممکن است متوجه شده باشید که وقتی بیش از حد معمول قهوه یا چای می نوشید، نیاز به دفع مکرر ادرار دارید.

تکرر ادرار از مضرات قهوه
تکرر ادرار از مضرات قهوه

بیشتر تحقیقاتی که به بررسی اثرات این ترکیب بر تکرر ادرار می پردازند، روی افراد مسن و کسانی که مثانه بیش فعال یا بی اختیاری ادرار دارند، متمرکز شده است.

در یک مطالعه، 12 فرد جوان تا میانسال مبتلا به مثانه بیش فعال که روزانه 2 میلی گرم کافئین به ازای هر پوند (4.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن خود مصرف می کردند، افزایش قابل توجهی در تکرر ادرار و فوریت داشتند.

برای فردی با وزن 150 پوند (68 کیلوگرم)، این معادل حدود 300 میلی گرم کافئین در روز است. علاوه بر این، مصرف زیاد ممکن است احتمال ابتلا به بی اختیاری را در افراد دارای مثانه سالم افزایش دهد.

یک مطالعه بزرگ به بررسی اثرات مصرف زیاد کافئین بر بی اختیاری در بیش از 65000 زن بدون بی اختیاری پرداخت. افرادی که بیش از 450 میلی گرم در روز مصرف می کردند، در مقایسه با افرادی که کمتر از 150 میلی گرم در روز مصرف می کردند، به طور قابل توجهی خطر بی اختیاری را افزایش دادند.

اگر مقدار زیادی نوشیدنی های کافئین دار می نوشید و احساس می کنید که تکرر یا فوریت ادرار شما بیش از آنچه که باید باشد، ممکن است ایده خوبی باشد که مصرف خود را کاهش دهید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر. به نظر می رسد مصرف کم تا متوسط ​​کافئین فواید سلامتی چشمگیری در بسیاری از افراد دارد.

از سوی دیگر، دوزهای بسیار بالا ممکن است منجر به عوارض جانبی شود که در زندگی روزمره اختلال ایجاد کرده و حتی ممکن است باعث مشکلات جدی سلامتی شود. اگرچه پاسخ ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اثرات مصرف زیاد نشان می دهد که بیشتر لزوما بهتر نیست.

برای به دست آوردن فواید کافئین بدون اثرات نامطلوب، ارزیابی صادقانه ای از خواب، سطح انرژی و سایر عواملی که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند انجام دهید و در صورت نیاز میزان مصرف خود را کاهش دهید.

سخن پایانی در مضرات قهوه

همانطور که مضرات قهوه را در بالا بررسی کردیم باید بدانید که قهوه دارای خواص بسیاری نیز هست. در بالا لینک خواص قهوه نیز برایتان درج شده است. شما می توانید دنیایی از خواص قهوه را در کنار مضرات آن مشاهده نمایید.

۰۹
مضرات قهوه

حتما برای مصرف قهوه با پزشک متخصص مشورت نمایید و خودسرانه حتی در صورت نداشتن بیماری های زمینه ای مصرف قهوه نداشته باشد. این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و جنبه پزشکی ندارد. از اینرو پزشک متخصص بهترین مشورت را به شما خواهد داد. همین مقاله مضرات قهوه کمک بسیاری به دانستن این آسیب ها به شما عزیزان خواهد داشت.

یکی از مهمترین نکات در آشپزی این است که ابتدا بدانید هدف از کار چیست و بعد برای چند نفر طبخ خواهید کرد. در مرحله بعد حتما بر روی یک برگه مراحل انجام کار و مقدار مواد اولیه های موجود را نوشته و دقیقا عین آن چیزی که بایست انجام شود را انجام دهید. این کار باعث افزایش تسلط کار خواهد شد.

اپلیکیشن آشپزی 1TouchFood را حتما نصب کنید و از آن استفاده کنید. با این اپلیکیشن به تمام سایت ما دسترسی خواهید داشت. دنیایی از غذاها و رسپی های بینظیر را برایتان بصورت کاملا رایگان قرار داده ایم.

مطمئن باشید با این روش چیزی فراموش نخواهد شد و همه چیز دقیقا همان چیزی خواهد بود که می بایست انجام گیرد. مرکز آموزش آنلاین آشپزی 1TouchFood همیشه بهترین آموزش ها را برایتان قرار داده و شما را در زمینه آموزش آشپزی یاری خواهد کرد.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی  1TouchFood​