سبد خرید
طرز تهیه کمپوت سیب خانگی

طرز تهیه کمپوت سیب خانگی درجه 1 حرفه ای

طرز تهیه کمپوت سیب خانگی و درجه 1 را برایتان آموزش داده ایم. شما با مطالعه کامل این مقاله می توانید طرز تهیه این کمپوت سیب حرفه ای خانگی را بیاموزید.

همانطور که حتما بارها طعم کمپوت ها را چشیده اید، حتما می دانید که کمپوت سیب نیز بسیار مقوی، سالم و خوشمزه است. کمپوت سیب یکی از لذیذ ترین و خوش طعم ترین کمپوت­ها است که می­توان از آن به عنوان یک میان وعده و یا برای تزیین کیک و شیرینی استفاده کرد. طرز تهیه این کمپوت نیز بسیار ساده و آسان است و شما عزیزان می­توانید آن را در منزل به راحتی آماده کنید.

کمپوت سیب
کمپوت سیب

در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر موضوع اصلی بحث مان یعنی بررسی طرز تهیه کمپوت سیب، به مواردی اعم از چیستی کمپوت، فواید کمپوت، فواید کمپوت سیب و افزودنی های مقوی و لازم این کمپوت بپردازیم. اگر شما نیز علاقه مندید تا در این رابطه اطلاعاتی کسب نمایید و طرز تهیه کمپوت سیب را نیز فرا بگیرید، تا پایان با ما همراه باشید.

طرز تهیه کمپوت سیب خانگی

در این بخش به موضوع اصلی بحث یعنی طرز تهیه کمپوت سیب خانگی می پردازیم. طرز تهیه کمپوت سیب خانگی را برایتان قرار داده ایم. شما می توانید با مطالعه این طرز تهیه یک کمپوت بسیار خوشمزه و مقوی را برای عزیزانتان طبخ نمایید. فراموش نکنید که کمپوت بسیار خوشمزه و لذیذ بوده و برای بدن بسیار مفید است.

شما با مطالعه مواد اولیه و همچنین مراحل کار دقیق و کامل طرز تهیه این کمپوت خوشمزه را خواهید آموخت. سعی کنید مراحل را بدرستی انجام دهید تا مشکلی بوجود نیاید. شما می توانید کمپوت سیب را با پوست یا با عسل هم طبخ کنید.

در اینجا آموزش کمپوت سیب با پوست و با عسل را نیز برایتان آموزش داده ایم. مطالعه کنید و بیاموزید.

مواد لازم برای تهیه کمپوت سیب خانگی

 • سیب : 1 کیلوگرم
 • شکر: شش قاشق غذاخوری
 • آب : سه پیمانه
 • گلاب: 1 قاشق غذاخوری
 • زعفران: 1 قاشق غذاخوری
 • آب لیمو ترش: 2 قاشق غذاخوری
 • سرکه: 2 قاشق غذاخوری
 • جوشانده هل و دارچین: هر کدام 1 قاشق غذاخوری

مواد اولیه ذکر شده برای شش نفر مناسب است. سعی کنید حتی الامکان از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت استفاده کنید. این موضوع را تقریبا بارها بیان کرده ایم.

زمانبندی در تهیه کمپوت سیب

 • زمان آماده سازی مواد اولیه کمپوت سیب: حدود 15 دقیقه
 • زمان پخت مورد انتظار کمپوت سیب: 30 دقیقه
 • می توانید از این کمپوت سیب خوش طعم به عنوان میان وعده و یا دسر استفاده کنید.

فرآیند اماده سازی و مراحل کار در تهیه کمپوت سیب

در اینجا مراحل تهیه کمپوت سیب را به صورت کاملا حرفه ای و ساده برایتان قرار داده ایم. حتما این مراحل را به دقت انجام دهید.

مرحله اول:

برای شروع، سیب ها را دقیق و تمیز می ­شوییم و پوست آنها را جدا می کنیم.

مرحله دوم:

در این مرحله، سیب های پوست کنده را خرد می کنیم به شکلی که هر سیب به چهار قسمت تقسیم شود. دانه های سیب ها را جدا نمایید و در اقدام بعدی سیب های به شکل نازک تری ببرید.

مرحله سوم:

سیب ها را همراه با آب و سرکه، در یک ظرف مناسب بریزید و هم بزنید.

مرحله چهارم:

پس از ده دقیقه که سیب ها را در ترکیب آب و سرکه ریختید، آنها را آب کشی کنید و با آب سرد بشویید.

مرحله پنجم:

یک قابلمه مناسب انتخاب کنید و مخلوط آب و شکر را روی حرارت قرار دهید و هم بزنید.

مرحله ششم:

به این ترکیب شکر و آب، آب لیمو را نیز اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله هفتم:

در این مرحله، به ترکیب موجود، سیب های شسته شده را اضافه کنید.

مرحله هشتم:

زعفران، هل و دارچین دم کرده را به این ترکیب اضافه می کنیم. در این مرحله گلاب نیز باید به ترکیب اضافه شود.

مرحله نهم:

سیب ها را با صافی و یا کفگیر از ترکیب موجود جدا کنید.

مرحله دهم:

ترکیب شربت را روی حرارت را نگه دارید تا به غلظت کافی برسد، سپس می توانید آن را کم کم به سیب ها اضافه نمایید.

مرحله یازدهم:

در این مرحله، کمپوت سیب شما آماده است و باید آن را در ظرف در بسته، در یخچال قرار دهید. بعد از سرد شدن، می توانید از این کمپوت سیب خوش طعم بچشید.

طرز تهیه کمپوت سیب خانگی با عسل

بدیهی است که تهیه کمپوت سیب با عسل، بسیار بهتر و مفیدتر از تهیه کمپوت سیب با شکر است. پس در این مقاله، این مورد را نیز مورد بررسی قرار می دهیم. این بار، روش تهیه با مواد کمتری و روش متفاوتی را آموزش می دهیم تا شما میزان مواد اولیه برای تعداد نفرات  و روش های مختلف را نیز فرا بگیرید.

مواد اولیه برای تهیه کمپوت سیب با عسل

 • سیب: سه عدد
 • عسل: دو قاشق غذاخوری
 • آب: سه لیوان
 • گلاب: یک قاشق غذاخوری

فرآیند آماده سازی کمپوت سیب با عسل

مرحله اول:

برای شروع، سیب ها را می شوویم و سپس آن ها را خشک می کنیم.

حتما بخوانید
طرز تهیه شکلات اسنیکرز رژیمی خانگی 12 عدد

مرحله دوم:

در ظرفی مناسب { ظرف لعابی}، آب و عسل را بر روی شعله قرار می دهیم و صبر می کنیم تا عسل به مرور در آب حل شود.

مرحله سوم:

در این مدت زمان که آب و عسل بر روی حرارت قرار دارد، پوست سیب ها را جدا می کنیم و آنها را خرد می کنیم.

مرحله چهارم:

پس از اینکه ترکیب آب و عسل به دمای جوش رسید، این ترکیب را به مدت 15 دقیقه روی حرارت نگه می داریم و بعد، سیب ها را اضافه می کنیم.

مرحله پنجم:

حرارت را کم می کنیم و اجازه می دهیم تا سیب ها کاملا مغز پخت شوند. سپس سیب ها را جدا می کنیم و اجازه می دهیم که شربت غلیظ شود و سپس شربت را به سیب ها اضافه می کنیم.

مرحله ششم:

در این مرحله، کمپوت سیب آماده است، پس از مدتی که در دمای محیط خنک شد، این ترکیب را در ظرف شیشه ای با درب فلزی می ریزیم و ظرف را در یخچال قرار می دهیم.

نکته: زمان آماده سازی و پخت، همانند دستورالعمل قبلی است.

طرز تهیه کمپوت سیب با پوست

از آنجایی که اکثر ویتامین ها و مواد مغذی میوه ها در پوست آنها قرار دارد، پس می توان برای بهره بری بیشتر از خواص این میوه ها، کمپوت این میوه ها را با پوست تهیه نماییم.

سیب 02
طرز تهیه کمپوت سیب با پوست

در این دستور العمل، تمام موارد قبلی را رعایت می کنیم و دقیقا با همان روش پیش می رویم. تنها تفاوتی که میان این دو روش وجود دارد، این است که باید سیب ها را بسیار تمیز و دقیق بشوییم و آنها را با پوست خرد کنیم.  زمان آماده سازی و پخت نیز همانند دستورالعمل های گذشته است و شما می توانید در زمانی کمتر از یک ساعت تمامی مراحل و موارد لازم برای تهیه کمپوت سیب را اجرا نمایید و میان وعده ای سالم و مقوی را برای خود آماده نمایید.

کمپوت چیست؟ (یادآوری)

برای اولین بار در قرن هفدهم، کمپوت به عنوان یک دسر در کشور فرانسه تهیه شد. کمپوت را می­توان مخلوطی از میوه های خردشده و یا کامل و شربت دانست. معمولا کمپوت ها را به شکل میوه های درسته که در آب به همراه شکر و ادویه می­پزند، آماده می­ کنند. با میوه های متفاوت و مختلفی مانند زردآلو، آناناس، سیب و… می­توان کمپوت ذرست کرد اما کمپوت آناناس مشهورترین نوع کمپوت شناخته می شود.

به برخی از افراد که دارای مشکل دستگاه گوارش هستند، استفاده از کمپوت بسیار توصیه می­شود، زیرا این افراد قادر به هضم میوه های خام نمی باشند و بهتر است از میوه های پخته شده استفاده نمایند. یکی از موارد جالب توجه، این است که کودکان خوردن کمپوت ها را به میوه های تازه ترجیح می دهند.

با توجه به این که ویتامین ها و مواد مغذی میوه ها در فرایند تهیه کمپوت از بین نمی رود، می­توانید با تهیه کمپوت، فرزند خود را به خوردن میوه و جذب مواد مغذی آن ترغیب نمایید و جذب این مواد مغذی را برای فرزند خود میسر سازید. تنها ویتامینی که در اثر حرارت از بین می رود، ویتامین سی است که شرکت های کمپوت سازی برای جبران آن، به کمپوت های خود اسید اسکوربیک اضافه می­نمایند. پس می توان نتیجه گرفت که کمپوت های صنعتی، اصولا به اندازه میوه تازه ویتامین سی دارند.

اما کمپوت های صنعتی دارای معایبی نیز می باشند، استفاده از نگه دارنده ها و قند زیاد باعث می شود که پیشنهاد نگارنده به شما عزیزان استفاده و تهیه کمپوت خانگی باشد. در بخش بعدی، قصد داریم خواص کمپوت سیب را بررسی نماییم، تا شما دوستان عزیز با خواص کمپوت ها بیشتر از پیش آشنا شوید.

خواص فوق العاده کمپوت سیب

در طب سنتی و ایرانی، سیب پخته را به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان برخی از بیماری های بدن تجویز می­کنند! همانطور که می دانید، کمپوت همان میوه پخته است.

خواص فوق العاده کمپوت سیب
خواص فوق العاده کمپوت سیب

اگر شما در خانه آن را با روشی سالم و با استفاده از مواد طبیعی و به اندازه، تهیه نمایید، دیگر آن معایب و مضرات کمپوت صنعتی را نیز به همراه نخواهد داشت. در این صورت، می توان از کمپوت سیب مانند سیب پخته برای درمان برخی از بیماری و بهبود بعضی از موارد در بدن بهره برد.

خواص سیب پخته (کمپوت سیب) برای لاغری

سیب پخته یا همان کمپوت سیب برای کاهش وزن و زیبایی اندام بسیار مفید و مناسب است و اگر شما عزیزان قصد دارید تا لاغر شوید و وزن خود را کاهش دهید، توصیه می شود تا از سیب پخته و یا همان کمپوت سیب استفاده نمایید.

دوره آموزشی فینگرفود حرفه ای
دوره آموزشی فینگرفود حرفه ای

یکی از میوه های لاغر کننده که می تواند بسیار در کاهش وزن موثر باشد، سیب زرد است که شما می توانید از این نوع سیب، برای تهیه کمپوت سیب به منظور لاغری بهره ببرید. سیب پخته شده به طور متوازن، قسمت های مختلف بدن را لاغر می کند و شما می توانید با استفاده از کمپوت در کوتاه ترین زمان ممکن به تناسب اندام برسید.

خواص سیب پخته (کمپوت سیب) برای یبوست

سیب پخته را می توان درمانی برای یبوست دانست. استفاده از آب سیب پخته شده و کمپوت سیب در طول ریز می تواند باعث دریافت کافی فیبر و سوربیتول شود که برای اجابت مزاج بسیار ضروری و مهم است. در حالت کلی، در طب سنتی سیب پخته و یا همان کمپوت سیب را هم برای درمان یبوست و هم برای پیشگیری از آن مطرح می نمایند.

خواص سیب پخته (کمپوت سیب) برای تقویت سیستم ایمنی بدن

همانطور که می دانید، سیب میوه ای است پر از فایده و خاصیت، پس سیب پخته یا همان کمپوت سیب نیز بسیار مفید است و می تواند کاربرد های مختلفی داشته باشد.

حتما بخوانید
طرز تهیه پیراشکی مرغ لوله ای 6 عدد
سیب 01
خواص سیب پخته (کمپوت سیب) برای تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از همین خواص، تقویت سیستم دفاعی بدن است. رنگ زرد در سیب بیانگر وجود بتاکاروتن و پیش ساز ویتامین آ است که می تواند برای پیشگیری از انواع سرطان و شادابی و جوانسازی پوست مفید باشد. در سیب قرمز، رنگدانه قرمز بیانگر وجود انواع آنتی اکسیدان ها در آن است که می تواند به خوبی سیستم دفاعی بدن را تقویت نماید.

 • تقویت کبد

از دیگر خواص سیب پخته شده یا کمپوت سیب می توان به تقویت کبد اشاره کرد. سیب پخته شده به دفع سموم بدن کمک می کند و از تشکیل و تجمع اسید اوریک در بدن ممانعت می کند. به همین جهت می توان گفت که کمپوت سیب برای تقویت کبد بسیار مناسب است.

 • بهبود عملکرد مغز

همانطور که می دانید، سیب به دلیل داشتن مقدار قابل توجهی فسفر و ویتامین های مورد نیاز بدن، عملکرد اعصاب و مغز را بهبود می بخشد.

 • درمان سرفه خشک

سیب پخته شده یا کمپوت سیب، هم برای پیشگیری از سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن و هم برای بهبود سرماخوردگی مفید است. استفاده از سیب پخته شده در هنگام سرماخوردگی، باعث نرم شدن گلو و بهبود گرفتگی صدا می شود.

 • استفاده از گلاب، هل، زعفران و دارچین در تهیه کمپوت

استفاده از این افزودنی ها در شربت کمپوت فواید بسیاری برای بدن دارد که در قسمت زیر، به تعدادی از آنها اشاره می نماییم:

 • کمک به دستگاه گوارش و هضم مواد غذایی مورد نیاز پوست
 • افزایش دفع مواد زاید و تقویت کبد و از بین بردن لکه های پوستی و شادابی پوست
 • با تقویت قلب باعث خون­رسانی بهتر پوست
 • تولید کلاژن بیشتر در پوست به علت ویتامین سی فراوان
 • ضد چروک به علت آنتی اکسیدان بالا
 • خواب راحت

استفاده از این افزودنی ها باعث اضافه شدن ویتامین سی و جبران ویتامین سی از بین رفته، می شود و می تواند کمپوت سیب شما را تکمیل نماید.

جدول ارزش غذایی کمپوت سیب

تشکیل دهنده اصلی مقدار در100 گرم
انرژی (کالری) 67  کیلوکالری
کربوهیدرات 16.70  گرم
پروتئین 0.18  گرم
چربی 0.49  گرم
آب 82.36  گرم
فیبر 1.70  گرم
قند 15.00  گرم
کلسترول 0.00  میلی گرم

در اینجا کاملا مشخص شده است که در هر 100 گرم کمپوت سیب مقدار 67 کیلوکالری انرژی نهفته است.

جمع بندی نکات در تهیه کمپوت سیب

همانطور که با مطالعه متن بالا دریافتید، سیب پخته شده یا همان کمپوت بسیار مقوی و لذیذ است و شما می توانید با اضافه کردن مواد مقوی مانند جوشانده دارچین، زعفران و هل، خواص این ترکیب را تکمیل نمایید. همانطور که در این متن اشاره شد و طرز تهیه کمپوت سیب را خواندید، حتما متوجه شده اید که این کمپوت در زمان بسیار کم و به راحتی قابل آماده سازی است.

شما می توانید با صرف زمانی کم برای خود و خانواده تان میان وعده یا دسری مناسب، مقوی و خوش طعم را آماده کنید. در پایان مقاله آموزش طرز تهیه کمپوت سیب، امیدواریم که این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. نکته بسیار مهم و پایانی که می توانیم در مورد آن صحبت کنیم شعله اجاق گاز است. به هیچ عنوان از شله زیاد استفاده نکنید.

همیشه بارها این موضوع را بیان کرده ایم که شعله زیاد کار را صددرصد خراب می کند. اجازه دهید مواد اولیه با آرامش طبخ شوند. کمپوت سیب از جمله مواد غذایی است که می بایست به آرامی پخته شود. کمپوت سیب در دسته غذاهای بسیار ساده قرار می گیرد.

فراموش نکنید به غیر از اعتماد به نفس در آشپزی دقت و انجام مراحل کار با وسواس غذایی بسیار لذیذتر طبخ خواهد شد. از اینرو همه حواستان را به کار گیرید. کمپوت سیب هم از غذاهایی است که ما را یاد گذشتگان می اندازد و مراسم های بسیار خانوادگی. کمپوت سیب همیشه در یخچال مادربزرگ ها بود. یادش بخیر

این مقاله باز هم به روزرسانی خواهد شد. پس با ما باشید. به شما عزیزان توصیه می کنیم مطلب جالب بهترین بازی های موبایل برای آشپزی 10 بازی را نیز مطالعه کنید. فراموش نکنید که ذرت مکزیکی در بسیاری از نقاط طرفدار دارد. اگر به فکر آشپزی ملل هستید در هر جای دنیا نیاز است که این آموزش را بیاموزید.

مرکز آموزش آنلاین آشپزی 1TouchFood همیشه بهترین آموزش ها را برایتان قرار داده و شما را در زمینه آموزش آشپزی یاری خواهد کرد.

جدول ارزش غذایی و لیست انواع غذاهای ایرانی و آنالیز غذا های ایرانی هم بسیار خواندنی هستند.

شما می توانید در دوره های آموزش آشپزی نیز شرکت نمایید. با آرزوی آشپزی عالی برایتان

اپلیکیشن آموزش آنلاین آشپزی را حتما نصب کنید و به عنوان یک کتاب دیجیتالی آشپزی از آن استفاده کنید.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی

طرز تهیه کمپوت سیب خانگی درجه 1 حرفه ای - آموزش آنلاین آشپزی
سیب 03

آموزش و طرز تهیه کمپوت سیب با پوست و کمپوت سیب با عسل و همچنین کمپوت سیب ساده خانگی ساده و فوری بصورت کاملا حرفه ای با بهترین دستور پخت سیب و کمپوت سیب اصل زردو

نوع: پیش غذا و دسر

سبک آشپزی: ملل

کلمات کلیدی: کمپوت سیب

بازده دستورالعمل: 6

کالری: 67

زمان آماده سازی: PT0H15M

زمان پخت و پز: PT0H30M

زمان کل: PT0H45M

اجزاء دستورالعمل:

 • سیب : 1 کیلوگرم
 • شکر: شش قاشق غذاخوری
 • آب : سه پیمانه
 • گلاب: 1 قاشق غذاخوری
 • زعفران: 1 قاشق غذاخوری
 • آب لیمو ترش: 2 قاشق غذاخوری
 • سرکه: 2 قاشق غذاخوری
 • جوشانده هل و دارچین: هر کدام 1 قاشق غذاخوری

راهنمای دستورالعمل: طرز تهیه کمپوت سیب خانگی با پوست و بدون پوست همچنین کمپوت سیب با عسل را بصورت کامل و جامع آموزش داده ایم. امیدواریم از این آموزش کمپوت سیب راضی بوده باشید و آن را برای عزیزانتان تهیه کنید. نوش جان

امتیازدهی ویرایشگر:
5