سبد خرید
طرز تهیه اکبر جوجه اصل

طرز تهیه اکبر جوجه اصل گلوگاه مازندرانی 2 نفره

طرز تهیه اکبر جوجه اصل را بصورت کاملا حرفه ای و خانگی برایتان قرار داده ایم. امیدواریم با این آموزش اکبر جوجه بتوانید آن را برای عزیزانتان در منزل طبخ نمایید.

همانطور که حتما یکبار هم که شده طعم اکبر جوجه را چشیده اید، می دانید که این غذا بسیار خوش طعم و خوش مزه است و بسیاری از افراد آن را از خوشمزه ترین غذاهای ایرانی می دانند. اکبر جوجه در میان شمال باز ها نیز بسیار محبوب است و بیشتر افرادی که گذرشان به شمال کشور می افتد، حتما از رستوران های اکبر جوجه، این غذا را خریداری می نمایند.

اکبر جوجه به حدی خوش طعم و جذاب است که به شهرت بین المللی نیز رسیده است و حتی گردشگران و توریست ها هم فرصت خوردن این غذا را از دست نمی دهند. اما در حال حاضر و با توجه به وضعیت کرونایی و این که بهتر است که کمتر به مسافرت برویم و یا تا حد امکان در منزل غذا تهیه کنیم و میل کنیم.

اکبر جوجه اصل
اکبر جوجه اصل

در این مقاله بر آن شدیم تا طرز تهیه اکبر جوجه را به شما عزیزان آموزش دهیم. اگر شما نیز علاقه مندید تا در این رابطه اطلاعاتی رابه دست آورید، تا پایان با ما همراه باشید.

نگاهی اجمالی به پخت و تهیه اکبر جوجه اصل

اکبر جوجه که اولین بار توسط علی اکبر کلبادی نژاد ابداع شده است، با استفاده از مرغ های جوان که دارای وزنی کم و بافت گوشتی نرمی هستند، تهیه می شود. روش تهیه اکبر جوجه در حالت کلی به این شکل است که در ابتدا گوشت مرغ را طعم دار می کنند و سپس با استفاده از ترکیب روغن و کره، آن را به صورت شناور سرخ می کنند. این موضوع باعث می شود تا این غذای لذیذ دارای کالری بسیار بالایی باشد. در ادامه این مطلب، به شکل گام به گام و مرحله به مرحله ، طرز تهیه اکبر جوجه را بررسی می کنیم.

دوره آشپزی عمومی 1
دوره آشپزی عمومی 1

همانطور که می دانید غذای اکبر جوجه به یک برند برای غذاهای مازندرانی تبدیل شده است. شما می توانید این غذای خوشمزه را بیاموزید و آن را در منزل برای عزیزانتان تهیه و طبخ کنید.

مواد لازم برای اکبر جوجه

 • مرغ کوچک: یک عدد
 • زعفران: یک چهارم فنجان { به صورت دم کرده}
 • کره: صد گرم
 • سیر: چهار حبه
 • آبلیمو: نصف لیوان
 • رب انار: نصف لیوان { به صورت رقیق شده و برای استفاده به شکل سس}
 • پیاز: یک عدد
 • نمک و فلفل: به میزان لازم
 • روغن مایع: یک لیوان

مدت زمان پخت: دو ساعت

مراحل انجام کار برای پخت اکبر جوجه

مرحله اول:

در گام اول برای پخت اکبر جوجه، مرغ را می شوییم و آن را به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و در یک کاسه قرار می دهیم. در روند پخت اکبر جوجه نباید پوست مرغ را از آن جدا کرد.

مرحله دوم:

همانطور که اشاره شد، برای تهیه اکبر جوجه از جوجه مرغ استفاده می شود، پس بهتر است برای اینکه اکبر جوجه شما نیز خوش طعم شود، از جوجه مرغ یا مرغ کوچک استفاده نمایید.

مرحله سوم:

پیاز را حلقه حلقه می کنیم و در داخل کاسه مرغ ها را می ریزیم. سپس باقی طعم دهنده از قبیل سیر، آبلیمو، زعفران دم کرده ، نمک و فلفل را نیز به این کاسه اضافه می کنیم و مواد داخل کاسه را به هم می زنیم تا ترکیب شود.

مرحله چهارم:

برای اینکه گوشت مرغ  به خوبی طعم دار شود، با دست گوشت مرغ را به همراه طعم دهنده ماساژ می دهیم. پس از انجام فرایند طعم دار کردن، مخلوط مرغ و طعم دهنده ها باید به مدت دوازده ساعت داخل یخچال باقی بماند.

نکته: با توجه به این طعم دار کردن گوشت مرغ بسیار مهم است، حتما پیشنهاد می شود که از شب قبل، آن را طعم دار کنید و داخل یخچال بگذارید تا خروجی کار، غذایی خوش طعم و خوش بو از آب در بیاید.

مرحله پنجم:

حال پس از این که گوشت مرغ به خوبی طعم دار شد، آن را داخل یک قابلمه و روی حرارت قرار می دهیم. در این مرحله روغن مایع را اضافه می کنیم و حرارت را روی حالت متوسط می گذاریم تا گوشت مرغ مغز پخت شود. توجه داشته باشید، حرارت به گونه ای نباشد که مرغ بسوزد.

مرحله ششم:

پس از مغز پخت شدن مرغ ها، آن ها را ابتدا در روغن داغ سرخ می کنیم سپس با  کره تفت می دهیم تا هر دو طرف گوشت ها طلایی رنگ شود. استفاده از کره به این علت است که اکبر جوجه را لذیذتر و خوش طعم تر می کند. در این مرحله، می توانیم به مقدار کافی و با توجه به ذائقه شخصی، نمک و فلفل سیاه را به اکبر جوجه خود اضافه کنیم.

نکته: مرغ ها را از طرف پوست داخل روغن داغ قرار می دهیم تا آن رنگ طلایی مدنظر حاصل شود.

مرحله هفتم:

در این مرحله پس از اینکه مرغ ها به خوبی مغز پخت و طلایی رنگ شدند، آن ها را در توری فلزی و یا آبکش قرار می دهیم تا روغن اضافی خارج گردد.

مراحل انجام کار برای پخت اکبر جوجه
مراحل انجام کار برای پخت اکبر جوجه

سپس آنها را در ظرف مدنظر سرو می کنیم. همانطور که حتما می دانید، اکبرجوجه را همراه با کته زعفرانی و سس رب انار سرو می کنند.

حتما بخوانید
طرز تهیه یتیمچه ساده اصل تهرانی 4 نفره

فوت کوزه گری در طبخ اکبر جوجه اصل

 • با توجه که به این قصد داریم گوشت مرغ کاملا مغز پخت شود، باید فرایند پختن و سرخ شدن را با حوصله پیگیری نماییم. با این تفاسیر مدت زمان پخت اکبرجوجه در حدود دو ساعت زمان خواهد برد. بدیهی است که این دو ساعت به غیر از دوازده ساعتی که مرغ باید در طعم دهنده ها بماند، محاسبه می شود.
 • برای پخت و سرخ کردن اکبر جوجه می بایست از روغن سرخ کردنی استفاده کنیم. اکبر جوجه باید در روغن شناور پخته شود و اگر از روغنی به غیر از روغن سرخ کردنی استفاده کنیم، روغن زیادی جذب غذا می شود و آن طعم خوش را از بین می برد.
 • هنگام سرخ کردن قطعات مرغ توجه داشته باشید که پیاز های ترکیب پیاز و مرغ نسوزد. زیرا هم طعم غذا را خراب می کند، هم ظاهر آن را.
 • می توانیم در پخت اکبر جوجه از سرخ کن نیز استفاده کنیم تا کار راحت تری داشته باشیم.
 • همانطور که می دانید در رستوران های شمال کشور، از برنج کته برای سرو اکبر جوجه استفاده می شود، اما شما می توانید با توجه به ذائقه خود، از برنج آب کش شده نیز استفاده نمایید.
 • برای ایجاد طعم بهتر و ترش تر، می توانیم سس را از ترکیب رب انار و رب آلوچه تهیه نماییم.
 • در استفاده از زعفران دست و دلباز باشید تا غذای خوش طعمی داشته باشید.
 • توجه داشته باشید که مواد مورد استفاده در دستور بالا برای دو نفر مناسب می باشد و شما عزیزان در صورتی که قصد دارید برای تعداد نفرات بیشتری این غذا را طبخ نمایید، می بایست به همین نسبت میزان مواد اولیه را نیز افزایش دهید.
 • همانطور که اشاره شد، برای تهیه اکبر جوجه از جوجه های یک ماهه استفاده می کنند. شما نیز توجه داشته باشید که از مرغ کوچک و یا جوجه یک ماهه استفاده نمایید.
 • در تهیه و طعم دار کردن اکبرجوجه، می توانید از طعم دهنده هایی مانند زردچوبه و لیموترش تازه نیز استفاده کنید.
 • می توانید برای تهیه سس رب انار، از رب انار غلیظ استفاده نمایید و آن را کره داغ ترکیب نمایید. به این مخلوط گردو آسیاب شده نیز اضافه کنید، تا سس رب انار ویژه شما آماده شود. البته این پیشنهاد نگارنده است و در حالت کلی، در کنار اکبرجوجه از رب انار غلیظ استفاده می کنند.
 • برای این که هضم غذای راحت تری داشته باشید، می توانید از مصلح های مرغ در سس و یا در مواد طعم دهنده آن بهره ببرید. بدین منظور می توانید از زعفران، فلفل و دارچین در مواد اولیه آن بهره ببرید.
 • همانطور که اشاره شد، این غذا با توجه به پخته شدن در روغن شناور از کالری بسیار بالایی برخوردار است و شما نباید در تهیه و خوردن آن زیاده روی کنید و باید هر از گاهی این غذای خوش طعم را در رژیم غذایی تان قرار دهید.
 • استفاده از آبلیمو در تهیه اکبر جوجه بسیار مهم است و به علت حالت اسیدی که دارد، باعث ترد شدن جوجه می شود.
 • یکی از مهم ترین طعم دهنده های اکبر جوجه سیر است و حتما آن را در دستور پخت خود قرار دهید و آن را حذف نکنید. نگران بوی سیر نباشید چون در اثر پخت و حرارت در غذای نهایی شما اثری از بوی سیر باقی نمی ماند.
 • سعی کنید از مواد اولیه تازه و با کیفیت استفاده کنید. مواد اولیه تازه و با کیفیت طعم بینظیری به غذای شما خواهند داد. این موضوع نه فقط برای اکبر جوجه که برای همه غذاها صدق می کند.

جدول ارزش غذایی اکبر جوجه

تشکیل دهنده اصلی مقدار در100 گرم
انرژی (کالری) 231  کیلوکالری
کربوهیدرات 2.91  گرم
پروتئین 23.65  گرم
چربی 13.48  گرم
آب 82.02  گرم
فیبر 0.59  گرم
قند 1.02  گرم
کلسترول 74.95  میلی گرم

در بالا جدول ارزش غذایی جوجه کباب را برایتان قرار داده ایم. کامل مشخص شده است که در هز 100 جوجه کباب 231 کیلو کالری انرژی نهفته است.

ارزش غذایی اکبر جوجه
ارزش غذایی اکبر جوجه

ارزش غذایی اکبر جوجه بدلیل سرخ شدن در روغن این عدد قطعا بالاتر است.

خواص رب انار اکبر جوجه اصل

باید بدانید رب انار بسیار خوشمزه و لذیذ است و این ماده غذایی اکبر جوجه را به مراتب خوشمزه تر می کند. البته یکی از اساس اکبر جوجه همین رب انار است و بایستی اکبر جوجه را با رب انار میل کرد. در اینجا به برخی از خواص این خوراکی خوشمزه می پردازیم.

رب انار برای سلامتی بدن انسان بسیار مفید است و خاصیت چربی سوزی دارد. وقتی صحبت از چربی سوزی به میان می آید یعنی لاغر شدن. البته زیاده روی در هر چیزی بسیار بد است. از قدیم رب انار را به عنوان یک چاشنی خوشمزه برای بسیاری از غذاها استفاده می کردند. رب انار را با جوشاندن آب انار بدست می آورند که هنوز هم در بسیاری از مناطق محلی این کار اتفاق می افتد.

متاسفانه بسیاری از ما به دلیل شهر نشینی و درگیری های روزمره دیگر وقتی برای تهیه این مواد غذایی نظیر رب انار نداریم. رب انار شیرینی طبع سرد و معتدل دارد. خواص درمانی رب انار شیرین کمتر از رب انار ترش است. اما رب انار شیرین هم برای اصلاح و تصفیه خون بسیار کاربرد دارد.

رب انار ملس یکی دیگر از رب های اناری است که در بازار موجود است. این رب انار طبع سرد و تر دارد. ای رب خواص بینظیری دارد. کاهش صفرا – غلیان و جوشش خون از دیگر خواص رب انار ملس است. رب انار ملس به دلیل ملس بودن بسیار طرفدار دارد.

حتما بخوانید
طرز تهیه سوپ ورمیشل مجلسی 4 نفره با فیلم

رب انار ترش طبع سرد و تر دارد. این رب انار برای کاهش حالت تهوع هم مفید است. در کل هر سه نوع رب انار برای بدن بسیار مفید هستند. رب انار سرشار از ویتامین هستند. فیبر – پتاسیم – ویتامین A و گروه ویتامین B – ویتامین C – قند – منیزیم – سدیم و بسیاری مواد دیگر از فواید این رب انار است.

رب انار دارای ترکیباتی به نام پلی فنول هستند. این ترکیبات باعث کاهش کلسترول خون می شود. این یکی از خواص بینظیر رب انار است.

رب انار برای لاغری هم استفاده می شود. در نظر داشته باشید که اکبر جوجه را با سس رب انار میل می کنند. سس انار یا رب انار بر روی مرغ هم از نظر خواص دارای خاصیت درمانی نیز هست. رب انار سرشار از ویتامین هاست. همانطوری که در بالا گفتیم انواع ویتامین ها را در خود جای داده است. از همین رو رب انار باعث افزایش انرژی نیز خواهد شد.

کمک به هضم غذا – تقویت سیستم ایمنی بدن – پیشگیری از سرطان – تصفیه خون – درمان آفت دهان – درمان زخم های داخلی – درمان فشار خون بالا – پیشگیری از پیری زودرس – جلوگیری از آلزایمر و بسیاری خاصیت دیگر از بخشی از فواید رب انار است.

همانطور که درباره خواص درمانی رب انار در اکبر جوجه صحبت کردیم بایستی نکته بسیار مهمی را هم بیان کنیم. اگر برای خاصیت درمانی این مطلب را می خوانید بدانید فقط پزشک معالج می تواند بهترین کمک را به شما داشته باشد.

همیشه پزشکان می توانند برای انواع بیماری ها به شما یاری کنند پس اگر خدای نکرده مشکلی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. و نکته آخر اینکه لطفا در خوردن هیچ چیزی زیاده روی نکنید. زیاده روی در هر چیزی قطعا خوب نیست و می تواند آسیب زننده باشد. بدن انسان همیشه بایستی در سلامتی کامل باشد. پس قدر سلامتی خود را بدانید.

جمع بندی در مورد طرز تهیه اکبر جوجه

همانطور که با مطالعه متن بالا دریافتید، اکبر جوجه به عنوان یکی از غذا های محلی و خوش طعم مازندران، از محبوبیت فراوانی در میان ایرانیان برخوردار است. بسیاری از افراد به طور ویژه طرفدار این غذای محلی و خاص هستند. امروزه در اکثر شهر ها نمایندگی های اکبر جوجه موجود است اما پیشنهاد می شود که این غذا را در خانه تهیه کنید تا هم سالم تر باشد و هم به صرفه تر.

جمع بندی در مورد طرز تهیه اکبر جوجه
جمع بندی در مورد طرز تهیه اکبر جوجه

در این مقاله سعی شد تا نحوه طبخ و پخت اکبر جوجه را به شما عزیزان آموزش دهیم و امید است که این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

امیدواریم که با تبعیت از این دستور پخت، بتوانید اکبر جوجه ای خوشمزه برای خود و خانواده تان آماده کنید و از خوردن این غذای خوشمزه شمالی لذت ببرید. در پایان این مطلب پیشنهاد می شود تا سایر مقالات و مطالب وب سایت ما در خصوص طرز تهیه غذاها، دسرها و نوشیدنی های مختلف را مطالعه نمایید.

از دیگر غذاهای خوشمزه مازندران غذاهای زیر را برایتان انتخاب کرده ایم. این غذاهای خوشمزه را نیز بیاموزید و آن را نظیر اکبر جوجه برای عزیزانتان طبخ کنید. کلا غذاهای شمالی بسیار خوشمزه است. غذاهای مازندرانی و غذاهای گیلانی بسیار لذیذ هستند.

اینها بخشی از غذاهای مازندرانی هستند. برای دیدن همه غذاهای مازندرانی کافیست انواع غذاهای محلی مازندران 21 غذا را مطالعه نمایید. بهترین غذاهای مازندرانی را برایتان آموزش داده ایم. این غذا هم در دسته غذا با مرغ قرار می گیرد.

مطمین باشید به خودتان و کارتان. آشپزی دیگر سخت نیست. مرکز آموزش آنلاین آشپزی 1TouchFood بهترین ها را برایتان به ارمغان آورده است. این مقاله باز هم به روزرسانی خواهد شد. پس با ما باشید. به شما عزیزان توصیه می کنیم مطلب جالب بهترین بازی های موبایل برای آشپزی 10 بازی را نیز مطالعه کنید.

سعی داشته باشید که از همه مقالات و مطالب آموزشی ما استفاده کنید. هر روز با یک یا چند دستور پخت غذایی مناسب با شما عزیزان هستیم.

جدول ارزش غذایی و لیست انواع غذاهای ایرانی و آنالیز غذا های ایرانی هم بسیار خواندنی هستند.

شما می توانید در دوره های آموزش آشپزی نیز شرکت نمایید. با آرزوی آشپزی عالی برایتان

اپلیکیشن آموزش آنلاین آشپزی را حتما نصب کنید و به عنوان یک کتاب دیجیتالی آشپزی از آن استفاده کنید.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی

طرز تهیه اکبر جوجه اصل گلوگاه مازندرانی 2 نفره - 1TouchFood
جوجه 02

طرز تهیه اکبر جوجه اصل گلوگاه مازندرانی بصورت کاملا حرفه ای و خانگی برایتان قرار داده ایم. با این آموزش اکبر جوجه ساده و اصیل مازندران بتوانید اکبر جوجه خوشمزه

نوع: غذای اصلی

سبک آشپزی: ایرانی

کلمات کلیدی: اکبر جوجه

بازده دستورالعمل: 2

کالری: 231

زمان آماده سازی: PT0H20M

زمان پخت و پز: PT2H00M

زمان کل: PT2H20M

اجزاء دستورالعمل:

 • مرغ کوچک: یک عدد
 • زعفران: یک چهارم فنجان ( به صورت دم کرده)
 • کره: صد گرم
 • سیر: چهار حبه
 • آبلیمو: نصف لیوان
 • رب انار: نصف لیوان
 • پیاز: یک عدد
 • نمک و فلفل: به میزان لازم
 • روغن مایع: یک لیوان

راهنمای دستورالعمل: آموزش طرز تهیه اکبر جوجه اصل مازندرانی برای گلوگاه را برایتان قرار داده ایم. شما می توانید این اکبر جوجه خوشمزه را برای خود و عزیزانتان بصورت کاملا حرفه ای و خوشمزه طبخ نمایید. نوش جانتان

امتیازدهی ویرایشگر:
5

One comment

 1. دکتر اسماعیل شفق

  بسیار عالی آموزش داده شده و تمام نکات ریز و درشت گفته شد./ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *