سبد خرید
رستوران های رنجیره ای مک دونالد 10 دلیل

رستوران های رنجیره ای مک دونالد 10 دلیل

مطمئنا با نام مک دونالد آشنا هستید. مک دونالد بزرگترین رستوران زنجیره ای در کل دنیاست که روزانه بیش از 85 میلیون مشتری در بیش از 100 کشور دارد. در رستوران های مک دونالد انواع همبرگر، ساندویچ، سیب زمینی سرخ کرده، مرغ، چیز برگر، انواع نوشابه و نوشیدنی های مختلف و بسیاری از غذاهای فست فودی دیگر ارائه می شود. البته در کشور های مختلف غذاهایی با توجه به ذائقه محلی نیز ارائه می گردد.

دانستن اینکه این رستوران زنجیره ای از کجا و چگونه کار خود را شروع کرده و همچنین اطلاع از لیست غذاهایی که در این رستوران ها ارائه می شود برای همه می تواند جالب باشد. رستوران های زنجیره ای یقینا می توانند به عنوان الگوی کار برای بسیاری از کسب و کارها تعیین شوند. در نظر داشته باشید که این رستوران های زنجیره ای از نظر تعداد نیروی انسانی نیز با دیگر رستوران ها متفاوت هستند.

رستوران های زنجیره ای چند مدل غذا را طبخ می کنند و کیفیت برای همه شعبات آنان بصورت یکسان طبخ می شوند. این یک مزیت برای این رستوران ها بحساب می آید. در رستوران های زنجیره ای حتی ظاهر رستوران اعم از رنگ ظاهری در فضای سالن رستوران گرفته تا دیگر مسایل همگی بسیار شبیه به رستوران مرکزی می باشند. همین متحدالشکل بودن به مخاطبین این رستوران آرامش خاصی می دهد. همانطور که منتظر هستید به ادامه مقاله خواهیم پرداخت تا با یکی از بزرگترین رستوران های زنجیره ای جهان آشنا شوید.

تاریخچه رستوران های زنجیره ای مک دونالد

مک دونالد نخستین رستوران فست فودی بود که در 1940 و توسط دو برادر به نام های موریس و ریچارد مک دونالد در یکی از ایالت های کالیفرنیا یفرنیا شروع به کار کرد. نخستین غذایی که در کیوسک ارائه غذای مک دونالد ارائه می شد ساندویچ هات داگ و آب پرتقال بود. با توسعه کار برادران مک دونالد، این دو برادر کیوسک فروش غذا را به یک رستوران کوچک تبدیل کردند و به تهیه و فروش 25 نوع غذا متشکل از انواع غذاهای کبابی و باربیکیویی در آن پرداختند.

نحوه کار این رستوران و ارائه غذا به مشتریان به گونه ای بود که مشتریان غذای خود را سفارش می دادند و پس از تحویل گرفتن غذا از گارسون، آن را در داخل ماشین می خوردند. پس از گذشت چند وقت، مک دونالد ها تصمیم گرفتند تا غذاهایی مانند ساندویچ و همبرگر را وارد منو غذایی خود نمایند.

به این ترتیب در سال 1948 اولین نسل همبرگرهای مک دونالد به همراه سیب زمینی سرخ شده، نوشابه و انواع پای به مشتریان عرضه شد. در همان سال بوود که نحوه فعالیت این رستوران از سرو در خودرو به صورت ارائه خدمات به شکل سلف سرویس تغییر یافت و فعالیت گارسون ها در رستوران حذف شد.

در سال 1954، مردم می توانستند همبرگرهای این رستوران را با نصف قیمت همبرگرهای رستوران های دیگر تهیه کنند و از آنجا که کیفیت غذاهای این رستوران هم بالاتر بود، مشتری این رستوران نیز روز به روز بیشتر و بیشتر شد. یکی دیگر از دلایل افزایش میزان مشتری های این رستوران این بود که همبرگرهای ارائه شده در مک دونالد از قبل آماده می شدند و به صورت نیمه گرم نگهداری می شدند. در نتیجه غذای سفارشی با سرعت بالا آماده و تحویل مشتری می شدند.

طراحی میز و صندلی ها و چینش آنها و حتی طراحی لیوان های عرضه نوشیدنی به مشتریان به گونه ای بود که مشتریان تا حد امکان سریعتر غذای خود را خورده و از رستوران خارج شوند. به این ترتیب افراد بیشتری در کمترین زمان ممکن می توانستند از خدمات رستوران بهره مند شوند و فروش رستوران تا حد قابل توجهی بالا رود.

با گذشت زمان و معروفیت مک دونالد به تحویل سریع غذای مقرون به صرفه و با کیفیت، تعداد پیشخوان های این رستوران افزایش یافت و استقبال روز افزون مردم باعث شد تا سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری بر روی گسترش کار این رستوران و تاسیس شعبه های بزرگتر آن به ویژه در شهر های بزرگ و توریستی در کل آمریکا ترغیب شوند.

دونالد 01
تاریخچه رستوران های زنجیره ای مک دونالد

طرز تهیه باقلوا از بهترین و خوشمزه ترین شیرینی های ایرانی نیز بسیار خواندنی است.

حتما بخوانید
ویژگیهای رستوران خوب: رازهای لذت‌بخش برای تجربه غذایی بهتر

گسترش شعبه های این رستوران به حدی بود که در سال 1988، بیش از 10 هزار شعبه در سراسر قاره آمریکا رسید. در دهه 1990 سرعت رشد رستوران های زنجیره ای این برند در سراسر جهان به حدی بود که گفته می شد هر 5 ساعت یکبار یک رستوران در جایی از دنیا به نام مک دونالد افتتاح می شود. تا جایی که در اوایل قرن 21، بیش از 35 هزار شعبه از رستوران های مک دونالد در 100 کشور دنیا وجود داشت.

یکی از دلایل معروفیت برند مک دونالد استفاده از طعم دهنده های خاص و ارائه طعم هایی است که برای تهیه همبرگر نهای خود از آن استفاده می کند. این طعم دهنده های مخصوص به گونه ای هستند که برای اقشار مختلف مردم و از کودک گرفته تا افراد مسن، جذابیت داشته و دارد. این معروفیت به حدی بود که امروزه برند مک دونالد به یکی از پردرآمدترین ومعروفترین برندهای آمریکا تبدیل شده و ارزش سهام آن به طور سالانه، بیش از 25 درصد افزایش می یابد.

لوگوی اولیه ای که برای رستوران مک دونالد طراحی شد، یک همبرگر با کلاه سر آشپز بود. در سال 1962، این لوگو به دو خط خمیده طلایی رنگ تغییر یافت و در نهایت در سال 1968 به شکل امروزی خود یعنی دو خط خمیده طلایی به شکل M تغییر شکل داد. امروزه برند این رستوران در سراسر دنیا با این آرم شناخته می شود.

منوی مک دونالد

عمده غذاهای موجود در منوی رستوران های مک دونالد عبارتند از: انواع همبرگر، انواع مرغ، انواع ساندویچ، سیب زمینی سرخ کرده، انواع نوشابه و نوشیدنی، انواع دسر و صبحانه. در بیشتر رستوران های مک دونالد، انواع سالاد و سبزیجات نیز برای علاقه مندان سرو می گردد.

گاهی غذاهای جدید نیز وارد منوی غذایی مک دونالد می شود. یکی از جدید ترین غذاهای منوی مک دونالد، نوعی ساندویچ به عنوان «مک ریب» است که برای تهیه آن گوشت دنده غلتانیده شده در ادویه را پخته و درون نان ساندویچی و به همراه سس پیاز و جعفری سرو می کنند.

منوی مک دونالد
منوی مک دونالد

تمام غذاهای موجود در رستوران های مک دونالد به صورت حضوری و بیرون بر عرضه می شوند. چینش مواد غذایی هم در موارد حضوری و هم برای بیرون بر، به صورت منظم و با ترتیبی خاص انجام می شود.

البته باید این نکته را نیز متذکر شویم که شعبه های مختلف این رستوران در سراسر دنیا، غذاهایی متناسب با ذائقه محلی مردم آن منطقه و کشور را نیز در منو غذایی خود قرار داده و به مشتریان عرضه می کنند.

صاحب رستوران های زنجیره ای مک دونالد که بود؟

اولین شعبه رستوران مک دونالد، در سال 1940 و توسط برادران مک دونالد راه اندازی شد. با گسترش کاری این رستوران و معروفیت آن در سال 1954، فردی به نام ری کراک، که به دنبال شهرت و راه اندازی کسب و کاری بزرگ و پر سود بود، ایده گسترش کار رستوران در سراسر آمریکا را با برادران مک دونالد مطرح کرد و در سال 1955 شرکت مک دونالد را تاسیس نمود. 5 سال پس از افتتاح شرکت مک دونالد، کراک توانست امتیاز انحصاری نام مک دونالد را از ریچارد و موریس خرید و صاحب رسمی و قانونی رستوران های زنجیره ای مک دونالد شد.

ری کراک پس از اینکه سرعت پیشرفت و عملکرد عالی برادران مک دونالد را دید، شروع به برنامه ریزی در مورد گسترش فعالیت شعبه های این رستوران در سراسر آمریکا و حتی دنیا نمود و پس از تکمیل برنامه ریزی هایش، سراغ برادران مک دونالد رفته و با آن ها در مورد برنامه ریزی هایی که انجام داده بود صحبت کرد.

طبق برنامه ریزی کراک، 5 درصد از 1.9 درصد درآمد رستوران های زنجیره ای که برای تاسیس آن ها برنامه ریزی شده بود، به برادران مک دونالد تعلق می گرفت و این پیشنهاد برای برادران مک دونالد یک پیشنهاد عالی بود. سرانجام، پس از 5 سال فعالیت مستمر و موفق مجموعه مک دونالد، کراک توانست امتیاز انحصاری مک دونالد را از ریچارد و موریس بخرد و شخصا مالک رستوران های زنجیره ای مک دونالد شود.

پس از مرک کراک مدیریت این شرکت بین افراد مختلف دست به دست شد و در سال های اخیر فردی به نام استیو ایستر بروک مدیریت این رستوران را بر عهده دارد.

درآمد سالانه رستوران های مک دونالد چقدر است؟

شکی نیست که مجموعه رستوران های مک دونالد یکی از بزرگترین و پردرآمدترین رستوران ها در سراسر دنیاست. این شرکت و سهام مربوط به آن میلیاردها دلار ارزش دارد. مجموعه رستوران های زنجیره ای این رستوران در سراسر جهان دارای شعبه بوده و درآمد سالانه آن با داشتن بیش از 85 میلیون نفر مشتری در روز، به بیش از 149 میلیون دلار میرسد.

حتما بخوانید
تیم هورتونز کانادا: رستوران‌های زنجیره ای کانادایی

شعبه مک دونالد در ترکیه

رستوران مک دونالد یکی از رستوران های زنجیره ای معروفی است که می توانید در شهرهای ترکیه مشاهده کنید. اصلی ترین و بزرگترین شعبه این رستوران در میدان تکسیم استانبول در کنار چندین شعبه از رستوران های زنجیره ای دیگر قرار گرفته است. حتی به جرات می توان گفت که این رستوران در استانبول، یکی از بزرگترین شعبه های رستوران های زنجیره ای در کل جهان است و در نقاط دیگر شهر استانبول نیز شعبه های کوچکتر آن را می توانید مشاهده کنید که روزانه برای هزاران مشتری خدمات ارائه می کنند.

دونالد 04
شعبه مک دونالد در ترکیه

به طور کلی بیش از 250 شعبه از رستوران های مک دونالد در سراسر ترکیه وجود دارد که سالانه بیش از 60 میلیون نفر مشتری دارند. در منو غذایی شعبه این رستوران در استانبول می توانید برخی غذاهای محلی ترکیه و گاها مواردی را که بر حسب ذائقه مردم ترکیه کمی تغییر داده شده اند بینید.

در بسیاری از شعبه های این رستوران، به ویژه در شهر های توریستی، مکان هایی برای بازی کودکان در نظر گرفته شده است و خود همین رستوران ها به عنوان یکی از اماکن دیدنی روزانه پذیرای هزاران نفر از مسافران و گردشگران است.

رستوران های مک دونالد در ایران و تهران

حتما شما هم شنیده اید که این رستوران در ایران هم شعبه هایی افتتاح کرده است. مدتی است که صحبت هایی در مورد افتتاح شعبه مک دونالد در تهران، اصفهان، شیراز و مشهد به گوش می رسد. اما آیا این گفته واقعیت دارد؟

درست پس از زمان توافقات برجام، شرکت مک دونالد در سایت رسمی خود نام ایران را در لیست کشورهایی که امکان دریافت نمایندگی شعبه های این رستوران را دارند قرار داد و اعلام کرد که ایران نیز می تواند یکی از کشورهای دارای شعبه های مک دونالد باشد. اما پس از مدتی نام ایران از این لیست حذف شد.

در این میان افراد سود جو با استفاده از شایعات موجود در جامعه و جو ایجاد شده، نام و لوگوی رستوران خود را به گونه ای تغییر دادند که شبیه نام و لوگوی این رستوران باشد و به این ترتیب شعبه های جعلی این رستوران آغاز به کار کردند.

علت عدم وجود شعبه مک دونالد در ایران چیست؟

با توجه به تنش های سیاسی موجود میان ایران و آمریکا، پس از انقلاب، مک دونالد هیچ شعبه ای در ایران نداشته است. البته کشورهای دیگری هم هستند که دولت آن ها همانند دولت ایران، به دلیل وجود مشکلات سیاسی و اقتصادی، از فعالیت مک دونالد در آن کشور ها ممانعت کرده و امکان تاسیس شعبه این رستوران در آن کشورها وجود ندارد.

سخن پایانی

همانطور که در بالا مطالعه کردید اطلاعات کاملی را درباره این رستوران آورده ایم. شما عزیزان می توانید برای دیگر رستوران های زنجیره ای با ما باشید تا با دیگر رستوران ها هم آشنا شوید. در نظر داریم تا بتوانیم برای شما عزیزان رستوران های داخل کشور را نیز به عنوان نمونه های موفق قرار دهیم.

رستوران های زنجیره ای در بسیاری از موضوعات نمونه های بسیار موفقی هستند که سالهاست مشتری های ثابتی دارند و واقعا خوردن غذا در این رستوران ها لذتی بینظیر دارند. این رستوران ها از درآمد بسیار بالایی هم برخوردار هستند. پس اگر دنبال راز موفقیت این رستوران های زنجیره ای هستید می توانید باز هم این مدل رستوران ها را مطالعه نمایید.

مرکز آموزش آنلاین آشپزی 1TouchFood بهترین ها را برایتان به ارمغان آورده است. این مقاله باز هم به روزرسانی خواهد شد. پس با ما باشید. به شما عزیزان توصیه می کنیم مطلب جالب بهترین بازی های موبایل برای آشپزی 10 بازی را نیز مطالعه کنید.

سعی داشته باشید که از همه مقالات و مطالب آموزشی ما استفاده کنید. هر روز با یک یا چند دستور پخت غذایی مناسب با شما عزیزان هستیم. جدول ارزش غذایی و لیست انواع غذاهای ایرانی و آنالیز غذا های ایرانی هم بسیار خواندنی هستند. شما می توانید در دوره های آموزش آشپزی نیز شرکت نمایید. با آرزوی آشپزی عالی برایتان

اپلیکیشن آموزش آنلاین آشپزی را حتما نصب کنید و به عنوان یک کتاب دیجیتالی آشپزی از آن استفاده کنید.

ترجمه و نگارش :‌ سایت آشپزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *